Výkonný riaditeľ žilinského klubu František Skladaný (42) vystužil tím kvalitnými legionármi a prezradil, akému problému po úspešnej sezóne čelil.
Jednou z najväčších výziev pri postupe do extraligy zvykne byť stabilizovanie ekonomickej situácie. Je klub z finančnej stránky zabezpečený?
Áno, v tom máte pravdu. Finančná stabilizácia klubu je fakt, s ktorým zápasí každá športová organizácia. Rozpočet na extraligu sa musel navýšiť. Bez toho by sme nedokázali byť v extralige konkurencie schopní.
Súvisí to so zvýšením hráčskej kvality a zázemím, ktoré sme potrebovali dostať na extraligovú úroveň za krátku dobu.
S postupom do extraligy však súvisia aj rôzne starosti, ktoré sa týkajú aktuálnej situácie na trhu, čo priamo vplýva na spomínané nevyhnutné navýšenie rozpočtu.
Aké starosti máte na mysli?
Slovenských hráčov, ktorí mali podpísané viacročné kontrakty, sa to netýkalo. Pri rokovaní o nových zmluvách sme však často stroskotali na tom, že finančné nároky u hráčov a ich zástupcov boli prehnane vysoké.
Musím skonštatovať, že práve preto boli rokovania vo viacerých prípadoch nereálne. S doplnením kádra o slovenských hráčov, u ktorých sme dokázali podmienky rozumne nastaviť, sme spokojní.
Generálny manažér Popradu Július Koval nám v rozhovore prezradil, že vysoké platové požiadavky slovenských hráčov súvisia s obmedzeným počtom legionárov. Súhlasíte s ním?
Dobre vyskautovaní zahraniční hráči na Slovensku obvykle potvrdzujú svoju kvalitu, o čom svedčí aj pohľad na súčasný či vlaňajší rebríček produktivity. V popredí sú stále v drvivej väčšine legionári.
No zároveň treba dodať, že sú aj lídrami v počte odohraných minút a sú nasadzovaní do špeciálnych formácií, čo má priamy vplyv na produktivitu. Na druhej strane naši mladí hráči odchádzajú už v skorom veku do zahraničia.
Tí, ktorí zostávajú doma, sa vo väčšine prípadov nedostávajú do pozície lídrov. Ja by som bol za to, aby sme videli čo najviac Slovákov v každom tíme na líderských pozíciách, ktoré si dokážu obhájiť.
Táto problematika sa začína už od mládežníckych kategórií. Musíme sa však pozrieť na to, koľko mladých hráčov je reálne k dispozícii pri generačnej výmene, ktorá v extralige prichádza.
S menším nasadzovaním mladých hráčov má súvisieť aj zachovanie priameho zostupu a nezavedenie baráže, po ktorej extraligové kluby volajú.
Vo veľa prípadoch až čas ukáže, čo nové nastavenia a formát ligy prinesiú. Je to téma na dlhú diskusiu. Áno, v rámci extraligy sme sa zhodli, že prípadná baráž by bola práve tým kompromisom medzi športovou a ekonomickou stabilizáciou v jednotlivých ligách.
Čítajte viac Platy Slovákov v extralige raketovo stúpajú. Blížime sa Rusku, je to veľký problém, varuje šéf popradských hokejistovV prvom rade si treba uvedomiť, čo priamy postup a baráž spôsobili za posledné roky. Z môjho pohľadu je aktuálne najdôležitejšie stabilizovať ekonomickú situáciu v kluboch, ktorá nie je vôbec priaznivá.
Pochopiteľne, zo športovej stránky je zachovanie priameho postupu pre diváka mimoriadne atraktívne. Z ekonomického hľadiska by bolo najlepším riešením uzavretie ligy na niekoľko rokov. Iba to však nestačí.