Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Anketa o Slovákoch z KHL v reprezentácii? Kluby o ničom nerozhodujú, zväz si všetko riadi sám. Väčšiu váhu má názor chlebodarcov

Po skončení MS v Česku opäť ožíva téma pôsobenia slovenských hokejistov v Rusku a ich budúcnosti v reprezentácii. Bez ohľadu na to, aké rozhodnutie príjmu Miroslav Šatan a spol. o nominovaní hráčov z KHL do národného tímu, bude vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) čeliť kritike polarizovanej spoločnosti.

03.06.2024 05:40
ČR hokej MS2024 Praha štvrťfinále Kanada Slovensko Foto:
Slovenskí hokejisti na MS 2024 v Česku.
debata

V uplynulých dňoch sa v médiách objavili správy o tom, že zväz chce časť zodpovednosti preniesť na kluby, ktoré majú o kontroverznej téme hlasovať.

Podľa generálneho sekretára SZĽH Miroslava Laža pôjde iba o vyjadrenie názoru jednotlivých klubov v ankete, ktorej výsledok zväz vezme na vedomie.

"Má to byť iba informácia o tom, aký postoj majú k danej téme kluby. SZĽH je občianske združenie a všetky kluby sú jeho zástupcami. Na poslednom kongrese prišiel podnet, aby sa k tomu kluby vyjadrili.

Niektorí chceli, aby to bolo cez tajné hlasovanie, iní si priali verejné. Musíme rešpektovať všetky požiadavky. S určitosťou sa anketa uskutoční pred olympijskou kvalifikáciou," vraví Lažo.

Iniciátorom hlasovania bol prezident hokejistov Zvolena Dušan Mráz. Podľa neho je dôležité, aby sa všetky kluby k téme jednoznačne vyjadrili.

Slovenskí hokejisti na MS v Česku
Video

„Je to podstatné aj z toho dôvodu, aby sa Výkonný výbor SZĽH nerozhodoval sám. Zaujíma ma, aký postoj majú k tejto téme slovenské kluby,“ mieni Mráz.

V minulosti otvorene kritizoval odchod trénera Andreja Podkonického do Ruska. Svoj názor na tému KHL a reprezentácia však tentoraz nechce verejne prezentovať.

„Nechcem nikoho pri rozhodovaní ovplyvňovať. Nedokážem odhadnúť, aký bude výsledok hlasovania v ankete. Budeme však mať po ňom aspoň jasno, aká je nálada a smerovanie v hokejovej spoločnosti,“ vra­ví.

Rapáč: Zväz sa riadi podľa seba

Hlasovanie malo prebehnúť už na kongrese 17. apríla. Kluby sa však jednoznačne nedohodli na forme hlasovania a navyše mali aj iné dôvody.

„Ozvali sa zástupcovia klubov, ktorí síce mali svoj názor, no keďže fungujú tiež ako občianske združenia, museli sa informovať a poradiť s ďalšími jeho členmi. Je to pochopiteľné. Takto budú mať viac času na premyslenie svojho stanoviska,“ konštatuje šéf hokejového Zvolena.

Generálny manažér hokejistov Spišskej Novej Vsi, ktorá vlani obsadila striebornú priečku po finálovej prehre s Nitrou, Richard Rapáč polemizuje nad samotným významom ankety.

Lotyšsko MS2021 Hokej A Slovensko Rusko Čítajte viac Absurdita s Rusmi musí skončiť, doplácajú na ňu aj Slováci. Šéf svetového hokeja avizuje zmeny

„Zväz žiadna anketa nezaujíma. Riadi čisto podľa seba – tak, ako to urobili aj pri otázke baráže a priameho postupu a zostupu. Kluby o ničom nerozhodujú,“ reaguje Rapáč. V ankete aj napriek tomu vyjadrí svoj jednoznačný postoj.

„Som proti tomu, aby hráči z KHL reprezentovali Slovensko. Podobne, ako to platí v ostatných európskych krajinách na čele so Švédskom, Fínskom či Českom,“ uvádza.

Viaceré kluby sú v tejto otázke zdržanlivejšie. Športový manažér Žiliny František Skladaný si chce počkať na to, v akej forme a s akými argumentmi ich Výkonný výbor zväzu v rámci ankety osloví.

„Budeme si k tomu musieť na klube urobiť analýzu. Je dôležité, aby sme sa už prestali ako spoločnosť rozdeľovať a boli sme jednotní. V rámci klubu rešpektujeme platné pravidlá, ktoré sú dané od IIHF. Vždy som bol zástanca toho, aby sa šport nemiešal do politiky,“ vraví Skladaný.

Názor klubov je dôležitý, vraví Staňa

Bývalý reprezentačný brankár a v súčasnosti televízny spolukomentátor Rastislav Staňa považuje za dôležité, že kluby majú možnosť sa k téme, ktorá rozdeľuje spoločnosť, vyjadriť oficiálnou formou.

„Kluby sú jedným z dôležitých faktorov rozvoja reprezentantov. Aj z toho hľadiska teda majú nárok sa vyjadriť k reprezentačnej otázke. Ich názor by mal zväz zaujímať. Uvidíme, aký bude väčšinový postoj v rámci slovenského hokeja,“ konštatuje Staňa.

Obranca Martin Gernát si s Lokomotivom... Foto: Profimedia
Martin Gernát Obranca Martin Gernát si s Lokomotivom Jaroslavľ zahral vo finále KHL o Gagarinov pohár.

V uplynulých dňoch podpísali v KHL zmluvu dvaja slovenskí hokejisti. Útočník Adam Ružička so Spartakom Moskva a obranca Mário Grman, ktorý bol členom slovenského tímu na MS v Česku, sa dohodol s Vladivostokom.

"Každý hráč, ktorý ide do Ruska, musí zvážiť bezpečnosť svojej rodiny a všetky pozitíva a negatíva, ktoré z tohto kroku vyplývajú. Chalani si vedia niečo zistiť od tých, ktorí tam hrali v minulej sezóne.

Samozrejme, najlákavejším faktorom je ekonomická stránka. Kariéra hráča je krátka. Ak príde ponuka z jednej z najlepších líg na svete, musíte to dobre zvážiť," myslí si Staňa.

Slovenská reprezentácia podľa neho nemá takú širokú základňu, aby mohla hráčov z KHL dlhodobo prehliadať.

Rozlišuje pritom, či ide o starších alebo mladších hokejistov. „Ak by sa definitívne rozhodlo, že hráči z KHL môžu hrať za reprezentáciu, bolo by to plus pre tých mladších, ktorí váhajú, či tam majú podpísať zmluvu,“ vraví.

Rozhodujúce slovo majú sponzori

Nech už anketa klubov dopadne akokoľvek, zväz bude s najväčšou pravdepodobnosťou viac načúvať hlasu sponzorov. Práve od nich totiž prúdia do reprezentácie finančné prostriedky, bez ktorých by sa národný tím ťažko zaobišiel.

"Otvorene treba povedať, že názor sponzorov má v tomto smere veľkú váhu. Vstupujú do toho aj ďalšie faktory ale sponzori sú tí, ktorí podporujú, či už mládežnícku alebo seniorskú reprezentáciu.

Jakub Voráček Čítajte viac Luxusný darček za titul z MS. Voráček siahol hlboko do vrecka, krajanom venoval napodobeninu miesta, kde dosiahli historický úspech

Práve ich logo sa objavuje na drese. Vďaka ich financiám sa dokáže zabezpečiť celoročný chod národných tímov. Bude teda záležať od toho, ako sa k téme postavia oni," konštatuje Staňa.

Už v minulosti sa veľké firmy jednoznačne vyjadrili, že ak zväz umožní hráčom z KHL reprezentovať, prehodnotili by svoju podporu v rámci slovenského hokeja.

V uplynulej sezóne KHL pôsobili v ruskej súťaži deviati slovenskí hokejisti.

Spomedzi hráčov v poli to boli obrancovia Michal Čajkovský (Spartak Moskva), Martin Gernát (Lokomotiv Jaroslavľ), Christián Jaroš (Severstal Čerepovec), Mislav Rosandič (Lada Togliatti) a útočníci Adam Liška (Severstal Čerepovec), Tomáš Jurčo (Avangard Omsk) a Michal Krištof (HK Soči).

V KHL chytali aj dvaja slovenskí brankári – Patrik Rybár (Spartak Moskva) a Adam Húska (Torpedo Nižnij Novgorod).

Naše hodnotenie hokejistov na MS 2024 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Slovenskí hokejisti obsadili na MS 2024 v Česku...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #HKM Zvolen #Rastislav Staňa #SZĽH #Miroslav Lažo #HK Spišská Nová Ves #Richard Rapáč #Dušan Mráz