Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slovenské kluby platia legionárom nekresťanské peniaze. Nedávno im stačilo aj 30 tisíc, teraz sa tvária, akoby mali na účtoch milióny

Posledné roky patria k mužstvám, ktoré výkonmi prekvapujú mnohých expertov i fanúšikov. Hokejisti Nových Zámkov aj v aktuálnej sezóne dokazujú, že hoci nefigurujú medzi favoritmi na titul, konkurujú aj najbohatším klubom na Slovensku. Jedným z dôvodov je skvelý skauting, vďaka ktorému dokážu pritiahnuť kvalitných zahraničných hráčov za relatívne rozumné peniaze.

23.10.2023 19:03
SR hokej extraliga TEL Zvolen Nové Zámky BBX Foto: ,
Najproduktívnejší hráč extraligy Peter Zuzin (vľavo) a obranca Nových Zámkov Mike Lee.
debata (2)

Generálny manažér Novozámčanov Imre Valášek prezrádza aj to, ako vníma finančnú situáciu na trhu s hráčmi, ktorých požiadavky sa, aj vzhľadom na štedré ponuky klubov, neustále zvyšujú.

Pohľad na tabuľku je pre Nové Zámky momentálne potešujúci. Tretie miesto a zároveň druhý najlepší útok v lige. Ako hodnotíte úvod sezóny z hľadiska výsledkov a herného prejavu?

Sme spokojní. Teší nás, že sme dobre odštartovali. Je to vždy veľmi dôležité. Vieme, že to závisí do veľkej miery od zdravotného stavu hráčov.

Video

To sa nám potvrdilo v posledných dvoch kolách, keď sme proti Zvolenu a Spišskej Novej Vsi hrali v oklieštnej zostave a bez našich nosných hráčov. Veríme, že si udržíme skvelú formu až do konca základnej časti a následne aj v play off.

V minulej sezóne vám podobne úspešne vyšiel úvod, ale napokon ste doplatili na užší káder. Neobávate sa, že sa to môže zopakovať?

Káder nie je omnoho širší ako vlani. Znova sa s tým musíme popasovať. Pokles výkonnosti určite v priebehu sezóny príde. Môžu nám vypadnúť niektorí hráči. Musíme urobiť maximum pre to, aby sme získali čo najviac bodov, keď sme v plnej sile – tak, aby sme prípadné straty nemuseli potom doháňať.

V produktivite sa darí legionárom, ktorí vás ťahali aj minulú sezónu. Dá sa povedať, že sa na ich výkony spoliehate?

Každý legionár, ktorý príde do ligy, prichádza s tým, že bude líder. Mužstvá, v ktorých sa bodovo darí cudzincom, sa pohybujú na horných priečkach tabuľky. Nie je to len o nás. Vidíme to aj v Spišskej Novej Vsi, Liptovskom Mikuláši či vo Zvolene.

Výnosy klubov hokejovej extraligy v minulom roku Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Údaje pochádzajú z účtovných závierok...

Ideálne je, ak sa k tomu pridajú aj slovenskí hráči. S naším výberom sme spokojní. Treba povedať, že je náročné nájsť skutočne kvalitných legionárov. V tomto sme mali šťastie. Niektorých sme už poznali, keďže u nás pôsobili a vedeli sme, čo od nich môžeme čakať.

O kvalite vašich legionárov svedčí aj fakt, že ich lanária aj iné tímy z extraligy. Na Twitteri ste napísali, že je podľa vás komické, ako ich v niektorých kluboch dokážu preplatiť a ponúknuť im nekresťanské peniaze.

Je pravda, že nám iné kluby občas berú hráčov, ktorých preplácajú. Aj o tom je biznis. Majú na to rozpočet a sú ochotné im zaplatiť. V tomto prípade to rešpektujeme. Na jednej strane nás to teší, pretože to poukazuje na kvalitu nášho skautingu.

Generálny manažér HC Mikron Nové Zámky Imre... Foto: TASR, Martin Baumann
SR Hokej Extraliga TEL žreb 1. kolo BAX Generálny manažér HC Mikron Nové Zámky Imre Valášek.

Na druhej strane, cudzinci sa začali výrazne preplácať, čo kazí celkový trh v rámci ligy. Keď zahraniční hráči vedia, že im niekde ponúknu 70 až 100 tisíc eur na sezónu, budú si pýtať veľa peňazí. Ešte pred štyrmi rokmi sme vedeli na Slovensko dostať legionára za 30 tisíc.

Čo to spôsobilo?

Kluby neriešia platový strop a sú ochotné zaplatiť to, čo si hráč vypýta. Z tohto hľadiska to nevidím ako správne riešenie. Vyháňame si všetci peniaze z vrecák. Nemyslím si, že je to účelové a z dlhodobého hľadiska správne.

nitra Čítajte viac Obavy sú na mieste, vraví šéf Nitry. Niekdajšiemu majstrovi hrozí vlaňajší prepadák. Buček? Verili sme, že sa chytí

Dnes už cudzinci uprednostňujú našu ligu pred nemeckou DEL. To predtým nebolo. Nie je to len o kvalite, ale aj o ochote klubov zaplatiť im viac. Platy by mali odrážať ekonomickú situáciu, čo sa paradoxne v hokeji nedeje.

Väčšina klubov má problémy zháňať peniaze, ale na platy hráčov sa rozhadzuje, ako keby sme mali milióny na účtoch.

Je o to náročnejšie zohnať kvalitných slovenských hráčov?

Môj sen je postaviť celý tím len zo Slovákov. Nemali by sme žiadne starosti. Otázkou ale je, či by sme boli schopní vyskladať také mužstvo, ktoré by bolo konkurencieschopné. Kvalitných slovenských hráčov je dostatok, ale odchádzajú do iných líg.

Tých najlepších nie sme schopní udržať, keď vedia, že im dajú inde raz toľko, ako by zarobili doma. Preto prichádzajú cudzinci, ktorí sú porovnateľnej kvality a za menšie peniaze.

Hlavným trénerom tímu je 35-ročný Erik Čaládi, ktorý len pred dvoma rokmi ukončil hráčsku kariéru. Neobávali ste sa, že mu budú chýbať skúsenosti?

Obdivujem v tomto smere šéfa klubu Františka Suchardu, ktorý sa nebál dať priestor mladému trénerovi. Sezóna je dlhá, ale úvod zvládol veľmi dobre. Dokázal do toho naskočiť a spolu s Ľubomírom Hurtajom si na lavičke počínajú skvele aj proti skúseným trénerským harcovníkom.

Handzus a Demitra Čítajte viac Handzuš spomína na Demitru a spoločné roky v NHL: Poviem vám, kedy mi bolo najťažšie... Na jeden moment nikdy nezabudnem

V minulosti ste dávali veľký priestor aj mladým hráčom. Útočník Martin Mišiak bol dokonca draftovaný a aktuálne pôsobí v zámorí. Máte v kádri niekoho jeho kvalít?

Radi by sme takého hráča našli a dali mu šancu. Momentálne však považujeme za lepšie, aby chlapci hrali v I. lige, kde budú v zápase tráviť na ľade 20 minút, než ako by hrali u nás 5 minút.

Vidíme to aj u iných mužstiev, ktoré chodia na zápasy s 18 alebo 20 hráčmi, pričom dvaja len takpovediac chytajú na striedačke ryby. Je logické, že keď máme priamy zostup, tímy nebudú dávať mladíkom veľa priestoru.

V obrane u nás aktuálne dostáva šancu Michal Laurenčík, ktorý je ročník 2003 a hrá výborne v prvej dvojici s Mikeom Leem. Budeme radi, keď sa k nemu pridajú aj ďalší.

Domáca návštevnosť klubov hokejovej extraligy Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
12. MHk 32 Liptovský Mikuláš - 1 006 divákov na...
Načítavajú sa športové výsledky...
2 debata chyba
Viac na túto tému: #HC Nové Zámky #Imre Valášek