Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Šéf IIHF poslal na Slovensko jasný odkaz: Nikdy nedovolíme a nepodporíme nezávislú ligu!

Už len do stredajšej polnoci majú slovenské hokejové kluby čas na to, aby sa prihlásili do nového ročníka profesionálnych, amatérskych a mládežníckych súťaží, riadených Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH).

30.05.2023 14:14
Luc Tardif Foto:
Luc Tardif, šéf IIHF.
debata (4)

Pred stredajšou uzávierkou rezonuje najmä snaha niektorých klubov hrať novozaloženú súkromnú ligu (PHL), ktorá by nespadala pod zväzové riadenie. Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Luc Tardif pre TASR potvrdil, že nikdy nepodporí vznik nezávislej ligy.

Profesionálne kluby z extraligy a Slovenskej hokejovej ligy sa do súťaží na sezónu 2023/2024 mohli prihlasovať od 15. mája. O tom, koľko sa ich prihlásilo do „dedlajnu“ – stredajšej polnoci, bude vedenie zväzu informovať vo štvrtok 1. júna.

Deväť extraligových klubov združených v organizácii Profesionálna hokejová liga v polovici máji vyhlásilo, že v budúcej sezóne si chcú riadiť vlastnú súťaž.

07 Finále Košice - Zvolen Čítajte viac SZĽH vraj nechce pustiť Košičanov do Ligy majstrov, do súťaže sa pritom už prihlásili. Šatan: Výzvu písal absolútny amatér

PHL je organizácia, ktorú založili extraligové kluby s cieľom vytvoriť profesionálnu a odbornú štruktúru na riadenie hokejovej súťaže. Chce sa riadiť pravidlami IIHF, no jej šéf uviedol, že túto snahu nepodporí:

"Riešili sme podobnú situáciu pred vojnou na Ukrajine. Niektoré kluby, ako napríklad Donbass, si chceli založiť nezávislú ligu. Pre nás je to jasné. Nikdy nedovolíme a nepodporíme nezávislú ligu, žiadne presuny.

Nemyslím si, že nezávislá liga by pomohla Slovákom. Do 31. mája je termín na registráciu, ak nebudú registrovaní, nebudú hrať. Verím, že si uvedomujú dôsledky.

Sme medzinárodná organizácia, ktorá má svoju tradíciu a pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Rozprával som sa o tom s Mirom Šatanom, pozná môj názor. Treba si dobre premyslieť, čo spravia. Nerád by som bol, aby sme museli pristúpiť k prípadným sankciám."

Jeden z deviatich klubov, ktoré vyjadrili podporu PHL, je aj úradujúci majster HC Košice. Vybojoval si právo hrať Ligu majstrov.

SR Hokej TEL play off finále 5. Košice Zvolen KEX Čítajte aj Košičanom vyžrebovali v Lige majstrov súperov z Nemecka, zo Švajčiarska a Švédska

V nej by mal v sezóne 2023/2024 nastúpiť proti švajčiarskym klubom Servette Ženeva, EHC Biel-Bienne a SC Rapperswil-Jona Lakers, nemeckým tímom EHC Red Bull Mníchov a Adler Mannheim a proti švédskemu AIK Skelleftea. Rozhodol o tom stredajší žreb v Tampere.

„Hokejová Liga majstrov má dohody so zväzom. A ak klub nepôsobí pod zväzom, nemôže v súťaži hrať,“ povedal nedávno Franz Reindl, člen Rady IIHF.

Jeho slová potvrdil aj Tardif: „Neexistuje, aby tím z nezávislej ligy pôsobil v CHL. Ak to však CHL dovolí, sme ochotní z nej vystúpiť.“

Naše hodnotenie hokejistov na MS 2023 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Hokejisti Slovenska získali na MS 2023 v...
4 debata chyba
Viac na túto tému: #SZĽH #Tipos extraliga #Luc Tardif