Slovan zaváhal na Spiši, na čele tabuľky ho vystriedala Nitra

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v stredajšom zápase 16. kola Tipos extraligy doma nad HK Dukla Ingema Michalovce 3:0.

17.11.2021 18:12
hokej košice Foto: ,
Radosť Mareka Bartánusa po košickom góle v zápase proti Banskej Bystrici.

Nitra dosiahla tretie víťazstvo v sérii a dostala sa o bod na prvé miesto tabuľky.

Preskočila dovtedy vedúci Slovan, ktorý zaváhal na ľade Spišskej Novej Vsi.

Extraliga – 16. kolo

HK Nitra – HK Dukla Ingema Michalovce 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)
Góly: 32. Volko (Švarný, Nemec), 35. Raskob (Holešinský), 40. Varga (Tvrdoň, Buček) Rozhodovali: Snášel, Novák – Durmis, Valo, vylúčení: 4:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1216 divákov.
Nitra: Honzík – Pupák, Raskob, Švarný, Nemec, Vitáloš, Bodák, Socha – Tvrdoň, Hrnka, Varga – Buček, Rockwood, Holešinský – Sýkora, Bajtek, Volko – Drábek, Šramaty, Múčka – Molnár
Michalovce: Kaarlehto – Macejko, Bokroš, Gajdoš, Mudrák, Stripai, Mihalik, Ťavoda – Keränen, Cameranesi, Regenda – Founier, Mráz, Erkinjuntti – Galamboš, Suja, Žitný – Kukuča, Buc, Mašlonka – Hájnik

Úvodná tretina priniesla vyrovnaný hokej herne i na vyložené šance. Vo výbornom svetle sa však predviedli obaja brankári, ktorí nepustili za svoj chrbát ani jeden puk.

Najbližšie k otvoreniu skóre boli na domácej strane v 14. minúte Vitaloš a o minútu neskôr Buček, no švihom mierili do Kaarlehta alebo nad jeho bránu. Michalovčania následne podkúrili Honzíkovi tečom Erkinjunttiho a z bezprostrednej blízkosti minul bránu Regenda.

Na začiatku prostrednej časti hry sa prvýkrát radovali hostia, no zbytočne. Strelu od modrej čiary totiž Fournier tečoval vysokou hokejkou a tak gól neplatil. Tento moment „Corgoňov“ naštartoval, následne prevzali iniciatívu a vypracovali si niekoľko dobrých príležitostí.

Bratislava Capitals Čítajte viac Nové pôsobisko má už 10 hráčov Capitals. Dvoch angažoval Trenčín

V 27. minúte už prekonaného Kaarlehta zachránil obetavým blokom Bučekovej strely Mudrák. Dukla toto varovanie však nebrala dostatočne vážne, pretože následne v priebehu ôsmich minút inkasovala až trikrát.

V 32. minúte napriahol od modrej Švarný a jeho tvrdú strelu po ľade premenil na premiérový gól v najvyššej súťaži Volko – 1:0.

Na rozdiel dvoch gólov zvýšil v 35. minúte rutinérskym zakončením obranca Raskob. Pred odchodom do kabín ešte v presilovke tečoval Varga strieľanú prihrávku od Tvrdoňa – 3:0.

Nitrania sa aj napriek trojgólovému vedeniu nestiahli do defenzívnej ulity. Práve naopak, aktívnym prístupom prinútili Michalovčanov faulovať, vyhrávali množstvo osobných súbojov a kráčali za tromi bodmi.

Navýšiť skóre ešte mohli aktívni Buček aj Sýkora, ale Kaarlehto podržal hostí aspoň v teoretickej nádeji bodovať. Na opačnej strane však obrana domácich nedopustila prekvapenie a dopomohla v zápase bezchybnému Honzíkovi k prvej nule v drese Nitry.

1000. bod Bystrice

Hokejisti HC Košice zvíťazili v 16. kole Tipos extraligy nad HC 05 Banská Bystrica 5:3.

Pre banskobystrický tím to bol jubilejný 1000. zápas v najvyššej slovenskej súťaži.

HC Košice – HC 05 Banská Bystrica 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
Góly: 6. Romančík (Chovan, Paršin), 29. Paršin (Pereskokov, Saucerman), 35. Paršin (Klhůfek), 44. Bartánus (Tansey), 60. Bartánus (Paršin, Deyl) – 8. Výhonský (Tamáši, Jendroľ), 16. Berger (Fossier, Cardwell), 36. Cardwell (Ščerbak, Berger). Rozhodovali: Štefik, Müllner – D. Konc ml., Hercog, vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.
Košice: Riečický – Šedivý, Saucerman, Deyl, Tansey, Cibák, Romančík, Jacko – Klhůfek, McPherson, Bartánus – Paršin, Chovan, Pereskokov – Rogoň, Belluš, Lapšanský – Jokeľ, Havrila, Milý
Banská Bystrica: Belányi – Breton, Boldižár, Cardwell, Ďatelinka, Crevier-Morin, Španko, Fatul – Mistele, Ihnačák, Kabáč – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Bubela, Gabor – Výhonský, Tamáši, K. Jendroľ – Ščerbak

Kalle Kaskinen, tréner HC Košice: „Bol to náročný zápas po dlhšej prestávke. Banská Bystrica potvrdila, že je to silný tím s výbornou ofenzívou. Nás podržal brankár Riečický a za víťazstvom nás nasmerovali dva góly Paršina v 2. tretine. Som rád, že sme víťazne vstúpili do ďalšej časti sezóny po reprezentačnej prestávke.“

Tuukka Poikonen, tréner HC 05 Banská Bystrica: „Bol to rovnaký výsledok a podobný zápas ako v našom predošlom zápase v Košiciach. Žiaľ, opäť sme doplatili na to, že nepremieňame šance. Vytvorili sme si ich veľa, ale neboli sme dostatočne efektívni. Proti tímu, aký majú Košice, musíte premieňať šance. Som spokojný s výkonom nášho tímu, hráči sa snažili.“

Premiéru v drese hostí absolvovali obrancovia Oliver Fatul, ktorý prišiel z klubu Bratislava Capitals, a Patrik Španko v rámci striedavých štartov z Brezna.

Lepší štart do zápasu mali „oceliari“ a po tom, čo Chovan s Paršinom zamotali hlavy defenzíve súpera dosiahol obranca Romančík svoj prvý gól v extralige – 1:0.

Inkasovaný gól prebral hostí, ktorí v prvej tretine zvýšili aktivitu a boli aj gólovo odmenení. V 8. minúte vyrovnal na 1:1 Výhonský, ktorý tiež dosiahol prvý gól v prebiehajúcom ročníku.

Šance Misteleho ani Fossiera sa ešte gólom neskončili, no od 16. minúty už „barani“ viedli, keď tlak legionárskej formácie hostí zakončil Berger – 1:2.

Marián Hossa Čítajte viac Prepáč, otec, ale ty si dal za sezónu jeden gól. Za svoje ruky ďakujem mame

V úvode druhej tretiny sa oba tímy dostali k prvým presilovkám, ale skóre v nich nezmenili. V 29. minúte Pereskokov vysunul Paršina, ktorého nezastavil Breton a ruský útočník prekonal Belányiho – 2:2.

Paršin bol pri chuti a v 35. minúte po Klhůfekovej prihrávke zblízka upravil na 3:2. Náskok domácich však vydržal iba 30 sekúnd, keďže si nepostrážili predbránkový priestor a Cardwell zblízka vyrovnal – 3:3.

V 44. minúte skúsil Bartánus prekvapiť Belányiho nahodeným pukom spoza bránky a hoci sa zdalo, že gól dosiahol Tansey, napokon ho pripísali košickému útočníkovi – 4:3. Košičania mali krátko na to presilovku, v ktorej si hostia poradili a po úniku Kabáča mohli aj vyrovnať, no nepodarilo sa im to.

V 55. minúte mohol Lapšanský v presilovke poistiť náskok domácich, ale v sľubnej šanci neuspel. Banskobystričania sa v závere dostali k hre bez brankára, počas ktorej mal sľubnú šancu Ihnačák, ale gól padol na opačnej strane, keď Bartánus uzavrel na 5:3.

Prešov rozhodol v I. tretine

Hokejisti Dukly Trenčín prehrali v 16. kole Tipos extraligy na domácom ľade s HC GROTTO Prešov 3:5.

Nováčik súťaže položil základ triumfu v prvej tretine, po ktorej viedol 3:0, a natiahol víťaznú sériu už na šesť stretnutí.

HK Dukla Trenčín – HC GROTTO Prešov 3:5 (0:3, 1:1, 2:1)
Góly: 26. E. Švec (Tybor, Mikyska), 49. Tybor (Starosta, Rehuš), 55. Bezúch (Paukovček, Kudla) – 2. Zagrapan (Jendroľ), 8. Charbonneau, 16. Šimun (V. Fekiač, D.Ružička), 36. Čacho (Šimun, Charbonneau), 60. A. Nauš. Rozhodovali: D. Konc st., Kalina – Gegáň, Bogdaň, vylúčení: 3:5 na 2 min,, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0
Trenčín: Valent (od 16. Bowns) – Lemcke, Kudla, E. Švec, Starosta, Chovan, Nátny, Martiška – Tybor, Mikyska, Bezúch – Valach, Paukovček, Honzek – Minárik, J. Švec, Berisha – Krajč, Rehuš, Hudec – Krajčovič
Prešov: Bespalov – Bakala, Rajnoha, Růžička, Rais, Turan, Jendroľ, F. Fekiač – Charbonneau, Čacho, Welychka – Sýkora, T. Nauš, Michnáč – A. Nauš, Zagrapan, Lalík – Šimun, V. Fekiač, Žilka

Prešovčania začali aktívne a už v 2. minúte sa ujali vedenia. Jendroľ prihral Zagrapanovi, ktorý prekonal Valenta. Trenčania následne nevyužili presilovku pri vylúčení Viktora Fekiača a v 8. minúte inkasovali po druhý raz.

Nedôrazné bránenie domácich potrestal Charbonneau, ktorý prekvapil Valenta strelou z uhla. V 16. minúte sa podobným spôsobom presadil Šimun a vyhnal Valenta z bránky, vystriedal ho Bowns.

V úvode druhej tretiny Trenčania hostí zatlačili a v 25. minúte znížili na 1:3, keď E. Švec strelou spoza kruhov zaskočil Bespalova.

Marián Hossa Čítajte viac Hokejový gavalier si splnil všetky túžby. S jedinou výnimkou

Prešovčania potom prežili bez ujmy dve oslabenia a v polovici zápasu im Welychka mohol prinavrátiť trojgólový náskok, no Bowns sa stihol presunúť. V 34. minúte však už hostia zvýšili na 4:1, keď vylúčenie Hudeca potrestal agilný Čacho.

Na začiatku záverečnej tretiny mohol po prihrávke Valacha znížiť Paukovček, Bespalov však vytiahol dobrý zákrok. Trenčania sa dočkali v 49. minúte, keď strelu Starostu šikovne tečoval Tybor. Domáci pokračovali v nápore a v 54. minúte bolo 3:4, presilovku využil Bezúch.

Trenčanom sa však vyrovnať nepodarilo a pri záverečnej power play inkasovali piaty gól z hokejky Aurela Nauša.

Jasná výhra Zvolena

Hokejisti HKM Zvolen zvíťazili v stredajšom zápase 16. kola Tipos extraligy nad MHk 32 Liptovský Mikuláš vysoko 5:1.

HKM Zvolen – MHK 32 Liptovský Mikuláš 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Góly: 15. Jedlička (Hraško, Zuzin), 30. Stupka (Kubka, Saracino), 38. Zuzin (Stupka), 39. Stupka (Jedlička, J. Mikúš), 51. Leskinen – 29. Salija (J. Jurík). Rozhodovali: Výleta, M. Korba – Frimmel, Janiga, vylúčení na 2 min: 6:7, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 100 divákov.
Zvolen: Rahm – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Hraško, Kubka, Barcík – Török, Jedlička, Zuzin – Krieger, Puliš, Leskinen – Stupka, J. Mikúš, Saracino – Chlepčok, Marcinek, Csányi – Gubančok
L. Mikuláš: Kozel – Vaartinen, Ventelä, Salija, Shepelev, Mezovský, Ilenčík, J. Nemec, Kurali – Obdržálek, Hovorka, Kriška – J. Jurík, S. Petráš, Michalík – Čuvilov, Walega, Matúš Paločko – Kalousek, M. Uhrík, Dunčko

Peter Oremus, tréner HKM Zvolen: „Dnes sme potvrdili, že náš tréningový proces počas reprezentačnej prestávky bol dobrý. V zápase sme boli aktívni, dali sme góly. Vždy je ešte čo zlepšovať, ale za toto víťazstvo sa tešíme, lebo nie je jednoduché po prestávke naskočiť na víťazstvo. Konečne sme počas prestávky kompaktne trénovali, chýbal iba Viedenský, a veľmi nám to pomohlo. Teší ma dnes výkon Stupku. Nie je jednoduché nastúpiť do zápasov po dlhšom zranení. Verím, že tieto góly mu pomôžu.“

Milan Jančuška, tréner L. Mikuláša: „Nebol to ľahký duel na ľade majstra, no musím povedať, že prvá tretina bola z našej strany veľmi slabá. Potom sme sa chytili, vyrovnali sme v druhej tretine na 1:1, škoda však rýchleho gólu na 2:1 zo strany Zvolena. Mali sme následne obrovské šance na vyrovnanie, no nepodarilo sa nám skórovať. Z prečíslenia sme napokon dostali tretí gól a ten rozhodol o zápase. Veľa hráčov sme mali chorých a zranených, pre nich to bol po dlhšej dobe prvý zápas, čo bolo cítiť. Treba čas, aby sa dostali do formy. Verím, že z ich strany to bude už v najbližšom zápase lepšie.“

V úvodnej tretine mal navrch Zvolen. Do prvej vážnejšej šance sa dostal v piatej minúte. Hraško vypichol prihrávku hostí, vyslal do úniku Mikúša, ktorý tvrdo vypálil príklepom, ale Kozel puk skrotil vyrážačkou. Domáci v ďalších minútach nevyužili presilovku a mohli po nej pykať.

Zle si totiž prebrali hráčov a v stopercentnej príležitosti sa ocitol Obdržálek, sám pred Rahmom však prestrelil bránku. Úradujúci majster napokon väčšiu aktivitu pretavil do gólu v pätnástej minúte. Hraško nahodil puk na bránku a hoci ju netrafil, ten sa ešte od zadného mantinelu odrazil pred Jedličku, ktorý nezaváhal – 1:0.

Druhý gól mohol pridať do prestávky ešte Roy, naznačil príklep, následne vysunul do akcie Saracina a ten sám zoči voči Kozlovi prestrelil.

USA SR šport NHL Capitals Blue Jackets Hokej Čítajte viac Fehérváry prvýkrát dvojbodový, vyťažený Chára ďalšiu prehru neodvrátil

Na začiatku druhého dejstva nevyužili Zvolenčania druhú presilovku, no v nej už mali šance. Nepremenili ich Leskinen a Stupka. Aj pri plnom počte síl sa pokúšali o navýšenie náskoku hokejisti spod Pustého hradu, najbližšie mal ku gólu Csányi, no mieril iba do Kozla. A tak zahrmelo na opačnej strane.

Liptáci ťažili hneď z prvého vylúčenia súpera. Na trestnej lavici sedel Hraško a na 1:1 vyrovnal po 22 sekundách početnej výhody Salija, ktorý od modrej prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. Domáci na tento zásah našli rýchlu odpoveď. Hneď v ďalšej minúte si zobrali vedenie na svoju stranu.

Po prihrávke Kubku sa presadil pred bránkou voľný Stupka – 2:1. Hostia mohli kontrovať Hovorkom, mal totiž veľmi dobrú možnosť z pravej strany, vystrelil bez prípravy, no Rahm dobre zasiahol. Liptáci potom nevyužili druhú presilovku, nebezpečný bol najmä teč Šepeleva. HKM mohlo mrzieť nezužitkované prečíslenie troch na jedného, Csányiho vychytal Kozel.

V závere tejto časti ukázal majster silu vo využívaní presiloviek. Na 3:1 zvýšil z pravého kruhu Zuzin a keď sa Stupka presadil pri ľavej žŕdke strelou do hornej žŕdky, odkiaľ puk putoval do bránky, na prestávku sa išlo za stavu 4:1.

Na začiatku tretej tretiny nevyužili hostia štvorminútovú presilovku, najbližšie mal ku gólu Kriška, ale minul puk. Aj pri hre piatich proti piatim boli o niečo viac aktívnejší Liptáci, no chýbala vyložená príležitosť.

Naopak, tú si vytvorili domáci hráči, konkrétne Krieger, ktorému poslal puk ako na podnose Leskinen, ale prv spomínaný hokejista prestrelil prázdnu bránku.

Mrzieť ho to napokon nemuselo, pretože Zvolen ťažil z ďalšej presilovky v 51. minúte, z pravého kruhu sa presadil Leskinen – 5:1. V ďalších minútach sa už v podstate iba dohrávalo. Chybu Kozla nevyužil na šiesty gól Puliš.

Prekvapivý triumf domácich

Hokejisti HK Spišská Nová Ves zvíťazili v stredajšom stretnutí 16. kola Tipos extraligy nad HC Slovan Bratislava 4:2 a ukončili štvorzápasovú sériu prehier.

„Belasí“ po prehre klesli na 3. miesto tabuľky, predbehli ich Zvolen a prvá Nitra.

HK Spišská Nová Ves – HC Slovan Bratislava 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Góly: 24. Nieminen (Ouellet, Atwal), 29. Vartovník (Tomala, Ščurko), 35. Štrauch (Petgrave, Tyczynski), 60. Nieminen (Kuru, Rapáč) – 25. Harris (Maier), 57. Harris (Rapuzzi).
Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Petgrave, Malina, Ouellet, Atwal, Romaňák, Česánek, Ordzovenský – Štrauch, Tyczynskí, Majdan – Nieminen, Kuru, Rapáč – Hamráček, Vrábeľ, Ščurko – Tomala, Vartovník, Giľák
Slovan: Gudlevskis (Windsor) – Sersen, Maier, Valach, Gachulinec, Mackenzie, Beňo, Golian – Yogan, Haščák, Kytnár – Harris, Rapuzzi, Matoušek – Šotek, Gašpar, Sukeľ – Jääskeläinen, Fominych, Bezák

Derby pre Martin

Slovenská hokejová liga mala na programe 16. kolo.

HK VITAR Martin – Vlci Žilina 6:5 (2:3, 3:1, 1:1)
Góly: 13. Ďurina (Juščák), 18. Murček (Lavička), 21. Linet (Tiainen), 27. Linet (Charvát, Juščák), 28. Novák (Ďurina), 55. Dírer (Murček) – 3. Šmída (Petráš, Mikula), 5. Šmída (Safaralejev), 20. Šmída (Safaralejev), 37. Safaraleyev, 48. Šmída (Koyš). Rozhodovali: Rojík- Beniač, Šeben, vylúčení: 5:8, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

MŠK Indian Žiar nad Hronom – HK Gladiators Trnava 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Góly: 46. Babeliak (Kobolka) – 24. Miklík (Antonov), 39. Miklík (Schmidt, Vuorijärvi), 59. Jur. Rozhodovali: Valko – Olle, Crman, vylúčení: 1:3, presilovky a oslabenia: 0:0, 100 divákov.

HK Levice – HC iClinic Skalica 3:5 (2:1, 0:1, 1:3)
Góly: 8. Tužinský (Chovanec, Vorobjev), 13. Olejník (Suľovský, Tužinský), 52. Róbert Huna (Suľovský, Štefanka) – 10. Hujsa (Šmach, Štumpf), 28. Štumpf (Kadlečík), 45. Galimov (Kotvan, Kuba), 47. Hujsa (Šmach, Janáč), 60. Dzhiošvili (Štumpf). Rozhodovali: Vido – Makúch, Staššák, vylúčení: 5:8, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:2, 100 divákov.

HC 19 Humenné – TSS Group Spartak Dubnica 3:4 PP (1:0, 2:1, 0:1 – 0:1)
Góly: 8. Frič (Veličkin), 31. Frič (Markuš), 37. Krajňák (Pichnarčík, Horvát) – 23. Haščák (Beták, Putala), 25. Sojčík (Beták, Ondruš), 46. Tábi, 64. Ondruš (Ďuriš). Rozhodovali: Tornay – Vall, Vraga, vylúčení: 9:11, navyše: Veličkin – Beták 5+DKZ za bitku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1

HC Topoľčany – Modré krídla Slovan 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 32. D. Gergel (Bečka, Kluka), 55. Matej (Kluka, Bečka) – 6. Ožvald (Petráš, Uram). Rozhodovali: D. Lesay – Kováčik, Ševčík, vylúčení: 1:3, presilovky a oslabenia: 0:0

HK'95 Považská Bystrica – HK Brezno 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Góly: 25. Drevenák (Zaťko, Ligas), 46. Vilčinskij (Minárik, Šefčík) – 24. Melcher (Surový). Rozhodovali: Valachovič – Haringa, J. Lesay, vylúčení: 4:4, presilovky a oslabenia: 0:0