Bratislavskí orli stroskotali pod Tatrami. TL má nového lídra

Hokejisti Popradu dosiahli deviate víťazstvo za sebou. V piatkovom zápase 32. kola Tipsport Ligy zdolali doma Slovan Bratislava 2:1. "Belasí" po prehre prišli o vedúcu pozíciu v tabuľke a sú druhí o bod za Košicami. Poprad je na piatom mieste.

20.12.2019 19:34 , aktualizované: 21:30
Roman Stantien. Foto: ,
Tréner hokejistov Slovana Bratislava Roman Stantien.
debata (3)

Divácky atraktívny zápas sa nezačal pre Slovan na ľade Popradu dobre, keď inkasoval hneď v úvode. Brankár Brust na chvíľu stratil z dohľadu puk, čo využil Paločko. Šikovne spoza bránky zasunul puk poza Brustov chrbát – 1:0.

Obe mužstvá predvádzali rýchly kombinačný hokej. Za hostí hrozil viditeľne Abdul. Zvýšiť skóre mohol po Handlovského strele, ktorá Brustovi vypadla, Preisinger. Dorážka nebola dôrazná.

Od prvej prestávky na ľade dominovali hostia. Na brankára Vošvrdu sa valil jeden útok za druhým. V 25. minúte nebezpečne zakončil Puliš, popradský brankár puk so šťastím priľahol. O tri minúty neskôr si hostia zahrali minútu a pol presilovku 5 na 3.

Domáci sa s vypätím všetkých síl ubránili. Od 30. minúty bolo na ľade iba jedno mužstvo, proti ktorému stál nepriestrelný domáci brankár Vošvrda.

Súboj Vošvrda verzus Slovan pokračoval aj v tretej tretine. Po Viedenského zakončení puk poskakoval v bránkovisku, domáci ho však upratali do bezpečia. Vzápätí sa na popradskú bránku po prienikovej prihrávke rútil Petráš, skóre sa však nezmenilo. Ďalšiu čistú šancu zahodil Žitný.

Zákonite prišiel trest na opačnej strane. V presilovke trafil Handlovský a na domáce hokejky vrátil pokoj. Kľúčový zákrok predviedol Vošvrda šesť minút pred koncom. Aj s pomocou konštrukcie bránky zázračne vychytal Urbáneka. V závere to bola riadna dráma.

Dve minúty pred koncom riadneho hracieho času si striedačka hostí vzala oddychový čas a siahla po hre bez brankára. Počas nej sa na trikrát dostali k dorážke hráči hostí, šťastným strelcom bol napokon Zigo. Oddychový čas si vzali aj domáci, ktorí dotiahli duel do víťazného konca a sériu víťazstiev natiahli na deväť zápasov.

HK Poprad – HC Slovan Bratislava 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 6. Paločko (Bjalončík, Kundrik), 52. Handlovský (Kozák) – 59. Zigo (Abdul, Meszároš). Rozhodovali: Štefik, Tvrdoň – Synek, Jobbágy, vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4133 divákov

Poprad: Vošvrda – Kozák, Brejčák, Fabian, Ulrych, Magovac, Ťavoda, Božoň – Handlovský, Preisinger, Vandas – Takáč, Zagrapan, Svitana – Jacobs, Paukovček, Karterud – Matej Paločko, Bjalončík, Kundrik – Králik
Slovan: Brust – Sersen, Bačik, Meszároš, Štajnoch, Podlipnik, Šedivý, Hudec – Abdul, Zigo, Puliš – Viedenský, Žitný – Petráš, Kytnár, Kukumberg – Bondra, Urbánek, Sloboda

Hlasy po zápase

Ján Šimko, asistent trénera Popradu: „Z hľadiska vecí, ktoré robia hokej hokejom, to nebol ideálny výkon. Z hľadiska emócií a vďaka skvelému výkonu brankára sme vydreli víťazstvo. O to sú tieto tri body krajšie.“

Roman Stantien, tréner Slovan: „Musím pochváliť všetkých mojich chlapcov. Od druhej tretiny sme boli lepším mužstvom, chýbalo nám zakončenie. To je naša dlhšia slabosť, že nám nejde. Hráči sa za predvedený výkon nemajú za čo hanbiť. Hrali výborne dve tretiny. Hokej je niekedy taký.“

Košice sa vytrápili u nováčika

Košice zdolali domáce Michalovce 2:1 po predĺžení. Oba góly hostí strelil Dávid Skokan. „Oceliari“ natiahli víťaznú šnúru na deväť duelov, Michalovce prehrali piatykrát za sebou.

V prvej tretine dominovali obrany, do jednej z mála šancí sa dostal Korhonen, no z bekhendu netrafil bránku. V závere úvodného dejstva Repe fauloval domáceho Mašlonku v sľubnej príležitosti, no rozhodcovia nenariadili trestné strieľanie, presilovku Michalovce nevyužili.

Diváci sa dočkali gólu v 24. minúte, domácich poslal do vedenia Korhonen, keď tentoraz bekhendom trafil presne. Hostia však vzápätí vyrovnali. V 28. minúte išiel na tresnú lavicu Mašlonka a Skokan využil presilovku.

V tretej časti hry bojovnosť tímov nepriniesla želaný efekt a nasledovalo predĺženie. Keď sa už zdalo, že o víťazovi rozhodnú až nájazdy, Haščák ideálne prihral Skokanovi, ktorý druhým zásahom v stretnutí 12 sekúnd pred klaksónom rozhodol o triumfe Košíc.

HK Dukla Ingema Michalovce – HC Košice 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)
Góly: 24. Korhonen (Lalancette, Ventelä) – 28. Skokan, 65. Skokan (Haščák). Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Novák, Rencz (Maď.) – Rojík, Valo, 3800 divákov

HK Dukla Ingema Michalovce: Trenčan – Ventelä, Vorobjev, Kolba, Hančák, Novický, Mesikämmen, Zekucia – Spilár, Lalancette, Korhonen – Mašlonka, Galamboš, Hričina – Giľák, Linet, Safaralejev – Hvila, Toma, Chalupa
HC Košice: Košarišťan – Růžička, Čížek, Repe, Slovák, Koch, Michalčin, Zeleňák – Haščák, Skokan, Majdan – Klhůfek, Suja, Belluš – Vrábeľ, Bortňák, Rapáč – Jokeľ, Faith, Milý

Liptovský Mikuláš pribili na dno

V súboji dvoch najnižšie postavených tímov Tipsport ligy zvíťazili Nové Zámky na ľade Liptovského Mikuláša 3:1. Liptáci nezískali v predchádzajúcich piatich dueloch ani bod, Novozámčania ukončili trojzápasovú sériu prehier.

Domáci sa mohli dostať do vedenia v 5. minúte, keď sa sám pred brankárom Pavlasom ocitol J. Sukeľ, no blafák nepremenil. O dve minúty už viedli hostia, keď sa k dorážke dostal Stupka a nezaváhal.

Liptákov vrátila do hry presilovka. Päť minút po začiatku druhej tretiny poslal Petran ideálnu prihrávku Rudolfovi Hunovi a stav bol 1:1. Lenže potom hrali v početnej výhode aj Novozámčania a vďaka tomu definitívne preklopili misky váh na svoju stranu.

Stupka síce svoj druhý gól v zápase pridal oficiálne v rovnovážnom stave, no bolo to v 30. minúte iba sekundu po skončení presilovej hry a vylúčený Lištiak sa ešte nestihol vrátiť do obrany.

V záverečnej dvadsaťminútovke sa Nové Zámky úspešne bránili a v úplnom závere ešte pridali gól do prázdnej bránky vďaka Pospíšilovi.

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC Mikron Nové Zámky 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 25. Rudolf Huna (Petran, Kurali) – 7. Stupka (Drtina, Fábry), 30. Stupka (Fábry, Hatala), 60. Pospíšil. Rozhodovali: Goga, Kalina – Durmis, Smrek, vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 820 divákov

MHK 32 Liptovský Mikuláš: Romančík – Kramár, Kurali, Petran, J. Nemec, Mezovský, Roman, Smutný, Droppa – J. Sukeľ, Piatka, Kriška – Vybiral, Oško, Rudolf Huna – Richard Huna, Róbert Huna, Lištiak – M. Surový, Uhrík, Michalík
HC Mikron Nové Zámky: Pavlas – Ordzovenský, Hatala, Fereta, Drtina, Mikuš, Hain, Pavúk – Stupka, Fábry, Pospíšil – Jurík, Holovič, Bajtek – Rogoň, Hruška, Števuliak – Jurák, Andrisík

Trenčín má fazónu

Trenčania zvíťazili nad maďarským Miškovcom 5:1. Uspeli vo štvrtom súboji za sebou, hostia prehrali po troch víťazstvách. Domáci tím začal aktívne. K tomu mu výrazne pomohli dve rýchle vylúčenia hosťujúcich hráčov, pričom Göz dostal za napadnutie päťminútový trest a do konca zápasu.

Počas dlhej presilovej hry Trenčania nastrelili konštrukciu bránky po zakončení Sádeckého. Minútu pred koncom početnej výhody napriahol Alderson a puk prešiel pomedzi chrániče do Rajnovej siete. O päť minút neskôr nahodil puk od modrej čiary Kajínek. Šikovne ho tečoval Sádecký a Rajna bol po druhý raz bez šance.

Prvá tretina priniesla svižný hokej. O čosi navrch v nej mali zverenci Jána Pardavého. V závere pridal v presilovej hre tretí gól Sojčík, keď tečoval McCormackovu strelu z pravého kruhu.

Ideálny vstup zaznamenala Dukla do prostrednej tretiny. Už po 34 sekundách Valach prihral Aldersonovi a ten strelou z voleja pridal štvrtý úspech Trenčanov. Zápas sa nasledujúce minúty niesol v znamení exhibičného hokeja, akoby už o všetkom bolo rozhodnuté. Trenčania udávali tempo a hostia sa snažili vyčkávať na brejkové situácie.

V polovici stretnutia mal prvý gól Miškovca na hokejke P. Kiss. Jeho tvrdá strela sa obtrela o konštrukciu bránky. V 36. minúte sa uvoľnil Chromiak. Prihral do tandemu Lapšanskému, ale jeho pokus nebol úspešný. V tej istej minúte mal výhodu trestného strieľania Sádecký, no blafák do forhendu mu nevyšiel.

V 37. minúte neskončila v sieti ani prudká strela od Vasa, ktorá sa obtrela o žrď. V priebehu pár sekúnd sa podobný scenár v podaní maďarského tímu zopakoval ešte dvakrát. V závere druhej tretiny neuspeli Trenčania pri trestnom strieľaní opäť. Tentoraz neskóroval Lapšanský.

Dukla začala záverečnú tretinu aktívne. Sojčík nenašiel medzeru v postavení brankára Rajnu. Následne v prečíslení neuspel Chromiak, ktorý sa sľubnej šance „zľakol“. V 48. minúte mal piaty gól na Trenčanov na hokejke Valach, ale nepretlačil betón Rajnu.

V záverečnej desaťminútovke nastrelil konštrukciu bránky aj Alderson. Šesť minút pred koncom sa uvoľnil Hecl, nakorčuľoval si na os klziska a nad lapačku brankára pridal piaty gól Trenčína. O minútu neskôr chybovala obrana domácich a puk do odkrytej časti bránky poslal Beach.

Dukla Trenčín – DVTK Jegesmedvék Miškovec 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Góly: 7. Alderson (McCormack, Lapšanský), 12. Sádecký (Kajínek), 20. Sojčík (McCormack, Mikyska), 21. Alderson (Valach), 54. Hecl (Sádecký) – 55. Beach (P. Kiss, Galanisz). Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Göz (DVTK) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Adamec, Snášel – J. Konc ml., D. Konc ml., 2280 divákov

Trenčín: Tomek – Starosta, McCormack, Štach, Bokroš, Kajínek, Sládok, A. Dúžek – Valach, Mikyska, Alderson – Hecl, Sádecký, Bartovič – Lapšanský, Balán, Sojčík – Bezúch, Ferényi, Chromiak – Maniaček
Miškovec: Rajna – Vandane, Vojtkó, Dudas, Göz, D. Kiss, Szirányi – Reszegh, Vas, Beauviller – D. Rodman, St. Pierre, Beach – P. Kiss, Galanisz, Miskolczi – Farkas

Hlasy trénerov

Ján Pardavý, tréner Trenčína: „Zápas sa začal vylúčením ich obrancu do konca zápasu. Presilovku sme chceli využiť, čo sa nám aj podarilo. Rýchlo sme išli do vedenia a pridali sme v prvej tretine aj ďalšie góly. V druhej tretine sme chceli hrať zodpovedne, pretože súper hrozil protiútokmi. V poslednej časti sme pôsobili ľahkovážnejšie a brankárovi Tomekovi sme nepomohli k čistému kontu.“

Marcel Rodman, tréner Miškovca: „Nezačali sme dobre a po prvom vylúčení do konca zápasu sa už všetko vyvíjalo zle. Množili sme chyby v defenzíve, ktoré nás stáli lepší výsledok. Chalani síce bojovali, ale nebol to náš deň. Musíme na tento zápas rýchlo zabudnúť. O dva dni je tu ďalšie kolo.“

Trápenie Zvolena sa prehĺbilo

Nitra uspela na ľade HKM Zvolen 3:2 po predĺžení. Rozhodujúci zásah strelil v 63. minúte Samuel Buček a zabezpečil hosťom druhé víťazstvo za sebou. Zvolen naplno nebodoval v šiestom zápase v sérii.

Domáci v špeciálnych vianočných dresoch si v úvode zápasu utvorili sľubné možnosti, ale pred Šimbochom neuspeli dvakrát McPherson a ani Špirko. Hostia mohli ísť do vedenia v 5. minúte, keď sa odrazený puk dostal šťastne ku Koyšovi, ten išiel sám na Tomeka, no nepokoril ho.

Podarilo sa to až v 8. minúte Kollárovi, prihrávku mu naservíroval Scheidl a bolo 0:1. Zvolen potom nevyužil presilovku a inkasoval aj druhý gól. Dal ho znovu Kollár, tentoraz poslal puk spoza bránky a Tomek si ho betónom zrazil za seba – 0:2.

Uplynulo iba dvadsať sekúnd a hráči spod Pustého hradu odpovedali. Ujala sa strela Kelemena z vrchnej časti kruhu, zakončil šikovne spoza protihráča a znížil na 1:2.

V druhej tretine vyvinuli domáci veľkú snahu o vyrovnanie, ale Tibenský sa nepresadil pred odkrytou bránkou a úspešný nebol ani prienik Trottera. Nitrania nevyužili dve presilovky za sebou. Najväčšiu šancu mal Yellow Horn, ocitol sa sám pred Tomekom, no nepokoril ho.

Podobne dopadol neskôr aj Lušňák, ktorý zakončil z medzikružia. Na opačnej strane mohol v závere tohto dejstva skórovať Mráz, ale nevystrelil z prvej a premárnil dobrú možnosť.

Aj v tretej tretine pokračovala snaha Zvolena o vyrovnanie, ale hostia dobre bránili a mohli dokonca vedenie zvýšiť. K odrazenému puku sa dostal voľný Buček, no jeho bekhend na brankára HKM neplatil a vzápätí sa neujal ani švih Ráca. Tutovku spálil z prečíslenia na domácej strane Trotter.

S pribúdajúcimi minútami sa aktivita „rytierov“ stupňovala a priniesla ovocie v podobe vyrovnávajúceho zásahu. V 58. minúte vystrelil od modrej Betker a ujal sa teč McPhersona – 2:2.

Pod Pustým hradom sa prvýkrát v sezóne predlžovalo a extra čas lepšie zvládli Nitrania. O dvoch bodoch rozhodol nepokrytý Buček, keď si poradil sám pred Tomekom.

HKM Zvolen – HK Nitra 2:3 pp (1:2, 0:0, 1:0 – 0:1)
Góly: 18. Kelemen (Thompson, Švarný), 58. McPherson (Betker, Trotter) – 8. A. Kollár (Scheidl, Buček), 18. A. Kollár (Scheidl, Buček), 63. Buček (Koyš). Rozhodovali: T. Orolín (SR), Kókai (Maď.) – Ordzovenský (SR), Soltész (Maď.), vylúčení na 2 min: 6:4, navyše: Corrin (Zvolen) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, 1812 divákov

Zvolen: T. Tomek – Drgoň, Corrin, Meliško, Švarný, Maier, Betker, Fatul, S. Tomko – Kelemen, Špirko, Thompson – B. Mráz, Trotter, McPherson – Tibenský, S. Petráš, Štrauch – Chlepčok, P. Halama, Marcinek
Nitra: Šimboch – Morrison, Mezei, M. Versteeg, Pupák, Kubka, Rácz, A. Sloboda, Korím – Yellow Horn, Kerbashian, Blackwater – Buček, A. Kollár, Scheidl – Koyš, Lušňák, Čaládi – Tábi, Hvizdoš, Fominych

Don Nachbaur, tréner Zvolena: „Videli sme bojovný zápas. Nitra hrala sústredene, nám chýba ľahkosť v zakončení, sme kŕčovití. Na šance sa veľmi veľa narobíme. Dnes podal dobrý výkon aj brankár hostí. My sme mali tlak, ale bez ľahkosti v koncovke iba ťažko môžeme vyhrávať zápasy. Moji zverenci však bojovali až do samého konca, bolo badať, že chcú s výsledkom niečo urobiť. Mrzia ma početné vylúčenia na našej strane, musíme byť disciplinovanejší.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Tešíme sa, že sme získali extra bod v predĺžení, ale zápas nebol veľmi pekný. Bol to boj z oboch strán. Prvá tretina bola z našej strany najlepšia. Mali sme tam šance, dostali sme sa do vedenia, škoda len rýchlej odpovede súpera po našej hlúpej chybe. V druhej tretine sme udržiavali vedenie, hoci domáci tlačili, mali nejaké príležitosti na vyrovnanie. My sme sa spoliehali na brejky. Zvolen nás v tretej tretine pritlačil, držali sme sa však pomerne dlho, odolávali sme až na situáciu dve minúty pred koncom. Som rád, že sme zvládli predĺženie a vydolovali sme extra bod.“

Ivan Švarný, kapitán Zvolena: „Bojovali sme od začiatku až do konca, len sa trápime v zakončení. Snaha sa nedala uprieť, chýbajú nám však góly. V predĺžení to bol vabank. Je to šiesta prehra za sebou, ale vďaka aspoň za bod. Nezúfame, veríme si a určite túto negatívnu sériu zlomíme.“

Samuel Buček, autor víťazného gólu Nitry: „Som rád, že sa na našu stranu priklonilo šťastíčko a strhli sme zápas na víťaznú stranu. Rozhodovali maličkosti, v ktorých sme boli lepší. Vo Zvolene sa ťažko získavajú body. Teší ma, že sa naša formácia bodovo presadila. Hrali sme dobre v defenzíve a darilo sa nám vychádzať aj do ofenzívy. Podali sme poctivý a zodpovedný výkon.“

Detva ukončila trápenie

Detva zvíťazila doma nad MAC Újbuda 4:3. Bodovala naplno po štyroch prehrách. Už po 36 sekundách sa domáci dostali do vedenia, keď sa presadil Zuzin. Hosťom sa však podarilo v prvej tretine otočiť stav. Najprv v 8. minúte Strech z uhľa nachytal brankára Petríka a necelú minútu pred klaksónom ten istý hráč poslal hostí do vedenia.

Úvod druhej časti hry vyšiel Detve. V 22. minúte vyrovnal Podešva a v 32. minúte jej vrátil vedenie Gašpar. V závere tretiny mohla Budapešť vyrovnať, ale nepochodili Pitt ani Langkow, v oboch prípadoch zasiahol Petrík.

Detva sa dočkala aj štvrtého gólu. V 55. minúte dosiahol druhý zásah v zápase Zuzin. Maďari síce okamžite odpovedali, keď o 23 sekúnd neskôr skóroval Pitt, no domáci si už tri body postrážili.

HC 07 WPC Koliba Detva – MAC Újbuda 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)
Góly: 1. Zuzin (Mart. Chovan), 22. Podešva (Žilka, Král), 32. Gašpar (Žilka), 55. Zuzin (Sýkora, Ščurko) – 8. Strech (Pozsgai), 20. Strech (McNally), 55. Pitt (Terbócs, Nagy). Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, D. Konc st. – Stanzel, Šoltés, 412 divákov

HC 07 WPC Koliba Detva: Petrík – Andersons, Mart. Chovan, Kuklev, Lalík, Jendroľ, F. Fekiač, Gachulinec, Turan — Sýkora, Zuzin, Ščurko — Žilka, Podešva, Král — Török, Valent, Gašpar — Ľupták, Čacho, Čenka
MAC Újbuda: Halász – Poszgai, McNally, Macaulay, Garát, Fejes, Carlisle, Blake Orbán – Terbócs, Pitt, Nagy – Bodó, Langkow, Brance Orbán – Sofron, Strech, Klempa – Kreisz, Majoross, Pápa