Košice uspeli po nájazdoch. Nitra robila Slovanu problémy

Hokejisti Košíc zvládli ďalší domáci zápas. Maďarský Miškovec zdolali 3:2 po samostatných nájazdoch.

04.10.2019 19:56 , aktualizované: 21:57
Košice - Miškovec Foto: ,
Momentka zo zápasu medzi Košicami a Miškovcom.

Prvá tretina priniesla rýchly hokej aj viacero zaujímavých situácií. Hostia už v jej úvode pohrozili z brejkov, Beach ani Miskolczi však brankára Košarišťana neprekonali.

Košičania sa následne viackrát usadili v útočnom pásme, ale aj Rajna si zastal svoje miesto. Hostia pôsobili nebezpečne najmä v presilovkách, v ktorých si rýchlymi prihrávkami v útočnom pásme často vytvorili výborné streleckého pozície. V 9. minúte si Beauviller vylepšil streleckú pozíciu a strelou tesne nad ľadom otvoril skóre – 0:1.

Presilovka je v doterajšom priebehu sezóny silnou zbraňou „oceliarov“ a potvrdili to aj vo svojej prvej početnej výhode v zápase, keď Haščák typickou strelou zápästím prestrelil Rajnu – 1:1.

Domáci hráči si v druhej tretine viackrát vytvorili tlak, hralo sa v nej najmä pred Rajnom, no ten dlho odolával. V sľubnej pozícii ho neprekonal Majdan, no v 32. minúte brankár hostí vyrazil strelu Slováka pred Milého a ten zblízka upravil na 2:1. O tri minúty hrali hostia v oslabení, v ktorom mohli paradoxne vyrovnať, avšak Vas nenaložil ideálne s ponúknutou príležitosťou.

Radosť hráčov HC Košice. Foto: TASR, Milan Kapusta
SR Hokej TL 8.kolo Košice Michalovce KEX Radosť hráčov HC Košice.

V 45. minúte sa Košičania pri presilovke usadili v pásme, sľubnú príležitosť skórovať premrhal Bezúch. V polovici tretej časti hostia roztočili ďalší presilovkový kolotoč, ktorý sa síce gólom neskončil, no pri následnej hre v plnom počte si domáci brankár Košarišťan nerozumel s obrancami a Beach pohodlne upravil na 2:2.

V tých momentoch patrila hra hosťom, hralo sa najmä v pásme Košičanov a ich brankár sa mal čo obracať. V 52. minúte podržal svoj tím pri strele Rossa a zmenu skóre už do konca riadneho hracieho času nepriniesli ani ďalšie príležitosti na oboch stranách.

V predĺžení mali sľubné šance Klhůfek aj Beuviller, no o víťazovi nerozhodla ani presilovka domácich pri vylúčení Beacha. V samostatných nájazdoch sa presadili Skokan, Haščák a Beauviller.

HC Košice – DVTK Miškovec 3:2 po sn (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 15. Haščák (Repe, Chovan), 32. Milý (Slovák), rozh. sam. nájazd Haščák – 9. Beauviller (Beach, Rodman), 50. Beach (Beauviller, Vandane). Rozhodovali: Kalina, Rencz – Kis-Király (obaja Maď.), Jobbágy, vylúčení: 5:7 na 2 min., navyše Beach (Mišk.) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 4335 divákov.

HC Košice: Košarišťan – Slovák, Koch, Růžička, Repe, Bučko, Cibák – Majdan, Chovan, Haščák – Klhůfek, Skokan, Bezúch – Rapáč, Bortňák, Belluš – Milý, Suja, Jokeľ

DVTK Miškovec: Rajna – Ross, Dudás, Göz, Vandane, Szirányi, D. Kiss, Láda, Vojtkó – Rodman, Vas, Részegh – Beach, Galanisz, Magosi – Beauviller, Harrison, Miskolczi – Ritó, Lövei, P. Kiss

Peter Draisaitl, tréner HC Košice: „Dnes sme hrali prevažne dobrý hokej. Najmä v druhej tretine sme mohli súperovi odskočiť na výraznejší gólový rozdiel. Brankár hostí Rajna nám zmaril viacero veľkých šancí. Veľká pochvala patrí našej štvrtej formácie, ktorá hrá stále výborne a dnes sa zásluhou Juraja Milého presadila aj gólovo. Miškovec bol veľmi nebezpečný v presilovkách.“

Marcel Rodman, tréner DVTK Jegesmedvék Miškovec: „Vedeli sme, že nás čaká ťažké stretnutie. Košický tím mal za sebou niekoľko víťazstiev, doma je veľmi silný. Prvých štyridsať bodov to dokazoval aj na ľade, my sme však v tretej tretine ukázali charakter a vďaka tomu sme získali aspoň bod. V predĺžení sme mohli získať aj druhý, žiaľ, nepodarilo sa. Celkovo to však bol z našej strany dobrý výkon.“

Michalovce zvládli aj piaty domáci zápas

Domáce Michalovce mali výborný vstup do zápasu a už v 2. minúte sa ujali vedenia, keď sa strelou od modrej presadil Giľák. O päť minút neskôr pridal druhý gól Hvila. V 12. minúte predviedol nešetrný zákrok na súpera Mesikämmen, po ktorom sa strhla hromadná bitka.

Fínsky obranca Michaloviec nakoniec dostal za napadnutie krku a hlavy 5+DKZ a hostia mali výbornú šancu na skorigovanie skóre. Zámky si vypracovali tlak i niekoľko šancí, no Trenčana neprekonali, v 14. minúte mu pomohla aj žŕdka.

Čo sa nepodarilo hosťom, vyšlo domácim opäť v úvode druhého dejstva, keď sa tečom zblízka presadil v početnej výhode Mašlonka a upravil na 3:0. Hokejisti Nových Zámkov sa nevzdávali, v ďalšom priebehu si vypracovali viacero dobrých príležitostí, no zlyhali v koncovke. V 37. minúte navyše pridal Lalancette v ďalšej presilovke už štvrtý gól Dukly a priblížil ju k víťazstvu.

Michalovčania si v záverečnej tretine pohodlný náskok pozorne strážili a súperovi nedovolili duel zdramatizovať. Ten si opäť zahral aj dve presilovky, no na dobre chytajúceho Trenčana recept nenašiel. Hosťom sa nakoniec podarilo znížiť až v 55. minúte, keď čestný úspech zaznamenal Bajtek, ale na výhre domácich už nič nezmenili.

HK Michalovce – HC Nové Zámky 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Góly: 2. Giľák (Linet, Kolba), 7. Hvila (Galamboš, Mesaroš), 22. Mašlonka (Dalhuisen, Lalancette), 37. Lalancette (Juusela, Kolba) – 55. Bajtek (Ordzovenský, Jurík). Rozhodovali: Korba, Juhász – Beniač, Soltész, vylúčení: 11:8 na 2 min, navyše: Mesikämmen 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku a 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 3527 divákov.

Michalovce: Trenčan – Mesikämmen, Dalhuisen, Ventelä, Vorobjov, Kolba, Bdžoch, Zekucia – Mašlonka, Lalancette, Juusela – Mesaroš, Galamboš, Hvila – Giľák, Linet, Safaralejev – Chalupa, Toma, Hamráček – Borov.

Nové Zámky: Kristín – Drtina, Hain, Pavúk, Mikuš, Hatala, Ordzovenský, Ondrušek, Dlugoš – Pospíšil, Hruška, Jurík – Bajtek, Urban, Stupka – Rogoň, Fábry, Mikula – Bečka, Kováčik, Andrisík.

Derby zvládli lepšie hostia

Pod Pustým hradom videli diváci od začiatku zaujímavý hokej s množstvom šancí na oboch stranách. Úvod začali Zvolenčania náporom, skúšal to Marcinek z pravej strany a Lowney od modrej nastrelil žŕdku. Na opačnej strane zaujal prienik Lampera, dobre sa natlačil pred bránku, no neskóroval.

Lukáš Handlovský zo Zvolena skúša pozornosť... Foto: TASR, Dušan Hein
Banská Bystrica - Zvolen Lukáš Handlovský zo Zvolena skúša pozornosť brankára Banskej Bystrice Tylera Beskorowanyho.

Potom mieril tesne vedľa navrátilec po zranení do zostavy Miloš Bubela. Domáci napokon využili hneď prvú presilovku v jedenástej minúte. Po strele Corrina sa puk odrazil od zadného mantinelu pred McPhersona a ten bez prípravy pálil do odkrytej časti bránky – 1:0. Bystričanom sa podarilo vyrovnať v 15. minúte.

Po vyhratom buly sa ujala strela Ďatelinku spoza kruhu, tečovaný puk skončil za Tomekom. Hostia potom ťažili z tlaku skončenej presilovky štyroch proti trom, voľný Jääskeläinen našiel priestor pri ľavej žrdi a poslal majstra do vedenia. Bryndziarom sa však podarilo vyrovnať 44 sekúnd pred prestávkou, po prihrávke Kelemena zostal pred bránkou nepokrytý Bruno Mráz a pokoril Beskorowanyho.

V strednom dejstve posadila Zvolenčanov na nohy presilovka, v nej mali šance Corrin, McPherson a Trotter, no nepresadili sa a potom v ďalšom nápore už v piatich proti piatim neuspeli Trotter a hlavne Marcinek, ktorý sa dostal pred gólmana HC ‚05, no zoči – voči nemu neuspel. Postupne začali vystrkovať rožky aj 'barani‘ a vyplatilo sa im to.

V 33. minúte od modrej vystrelil Ďatelinka, Tomek puk iba vyrazil a Kabáč z pravej strany zakončoval pohotovo – 2:3. Následne o pár sekúnd neskôr mal veľa priestoru Jääskeläinen, strieľal však iba do žŕdky. Zvolenčanov mohli mrzieť dve nevyužité presilovky do druhej prestávky, no najväčšiu príležitosť mali pri rovnovážnom počte síl na ľade, keď sa Corrin šikovne preštrikoval pred Beskorowanyho, ale nepokoril ho.

Patrik Lamper (Banská Bystrica) a Kyle Bonis... Foto: TASR, Dušan Hein
Banská Bystrica - Zvolen Patrik Lamper (Banská Bystrica) a Kyle Bonis (Zvolen) počas derby v 9. kole.

V tretej tretine pokračovali domáci v aktivite, najprv Handlovský neuspel z dvoch metrov a po ňom sa neujala ani delovka Betkera spoza kruhu. Bystričania napokon doplatili na nedisciplinovanosť, pretože Zvolen dokázal využiť presilovku , keď Mráz napriahol spoza kruhu presne k žrdi a vyrovnal na 3:3. Následne hral aj ďalšiu, v nej nevyužili príležitosti McPherson, Širko a Maier.

A napokon ‚bryndziari‘ na to doplatili. Majster udrel hneď z prvého protiútoku, po prihrávke Hickmotta Wahl nezaváhal pred odkrytou bránkou – 3:4. V zostávajúcich minútach sa domáci pokúšali vyrovnať, hráči spod Urpína striehli na protiútoky, z jedného z nich mohol Jääskeläinen pridať piaty gól, no proti bol skvelý Tomek. V závere Zvolenčanom nevyšla ani hra bez brankára, hoci mali drvivý tlak, takže z troch bodov sa tešili hostia.

HKM Zvolen – HC'05 Banská Bystrica 3:4 (2:2, 0:1, 1:1)

Góly: 11. McPherson (Corrin, Trotter), 20. B. Mráz (Kelemen, Lowney), 43. B. Mráz (Špirko) – 15. Ďatelinka (Šoltés, Bartánus), 16. Jääskeläinen (Hickmott, Wahl), 33. Kabáč (Ďatelinka, Gabor), 52. Wahl (Hickmott, Jääskeläinen). Rozhodovali: D. Konc st., Fridrich – Krajčík, J. Konc ml., vylúčení: 4:9, navyše: J. Brejčák 10 minút za napadnutie hlavy a krku, Nemčík 10 minút za nešportové správanie sa (obaja Banská Bystrica), presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 3890 divákov

Zvolen: T. Tomek (59.-59. Hollý) – Lowney, Švarný, Maier, Drgoň, Betker, Corrin, Fatul – B. Mráz, Špirko, Kelemen – Thompson, Preisinger, Handlovský – McPherson, Trotter, Bonis – Marcinek, M. Halama, S. Petráš

Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihálik, J. Brejčák, Ďatelinka, Biro, Nemčík, Petrinec – Jääskeläinen, Hickmott, M. Lunter – Lamper, A. Šťastný, Šoltés – Bartánus, Wahl, Fafrák – Gabor, Bubela, Kabáč

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Mne sa tento zápas hodnotí ťažko, pretože sme podali veľmi dobrý výkon a od polovice zápasu sme si vytvorili veľmi veľa šancí. Žiaľ nevyužili sme mnoho z nich. V tretej tretine sme dominovali, ale dali sme o gól menej než súper. Som hrdý na tento výkon. Dúfam, že v ňom budeme pokračovať aj naďalej. Teda že takýto tímový a bojovný výkon podáme aj v ďalších zápasoch.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Tento zápas mal všetko čo mal mať, čiže góly, dobrý defenzívny aj ofenzívny hokej i fanúšikov na štadióne. Nechýbali ani kontroverzné rozhodnutia , príliš veľa sa toho dnes na ľade dialo. Súperovi sme však nechávali aj príliš veľa priestoru v strednom pásme a potom mali veľa práce naši obrancovia. Viackrát nás podržal brankár Beskorowany. Som rád, že obrancovia veľa zložitých situácii okolo bránky vyriešili. Dobre sme zvládli aj oslabenia, hoci sme v nich inkasovali dva góly. Zápas mohol skončiť hocijako, vyhrali sme napokon my, za čo som nesmierne rád.“

Detva pokračuje vo víťaznej sérii

Oba tímy sa nachádzajú pri dne tabuľky, no zároveň vstúpili do duelu s vedomím úspechu v predchádzajúcom zápase. Liptáci mali za sebou víťazné podtatranské derby s Popradom, Detva dokonca zvíťazila trikrát v sérii.

Góly začali padať až v druhej tretine, 47 sekúnd po prvej prestávke otvoril skóre Surový. Ešte do polovice zápasu dokázal vyrovnať Kriška, no Maroš Surový v 37. min opäť prevážil misky váh na stranu Detvy, keď jeho ľahká strela prekvapila brankára Zalivina.

Podpoľancom opäť vyšiel úvod tretiny, minútu a 33 sekúnd po začiatku tretej časti zvýšil na 4:2 Čacho. V 46. min doklepol v presilovke puk do bránky zblízka Sukeľ a vykresal ešte nádej pre hostí.

Lenže Liptáci záver duelu nezvládli, inkasovali ešte trikrát a po šiestom góle v 55. min, ktorý dal Valent, odišiel ruský brankár na striedačku a nahradil ho 19-ročný Matej Bátory. Detva získala v uplynulých štyroch zápasoch 11 bodov.

HC 07 Detva – MHK 32 Liptovský Mikuláš 6:2 (0:0, 2:1, 4:1)

Góly: 21. Surový (Valent, Gašpar), 37. Surový, 42. Čacho (Král, Žilka), 48. Šišovský (Golian, Zuzin), 52. Gašpar (Gachulinec), 55. Valent (Gašpar, Golian) – 29. Kriška (Ró. Huna), 46. Sukeľ (Kurali, Macík). Rozhodovali: Müllner, Tvrdoň – Smrek, Ordzovenský, vylúčení: 6:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 423 divákov.

Detva: Petrík – Chovan, Andersons, Kuklev, Golian, Jendroľ, F. Fekiač, Gachulinec – Sýkora, Zuzin, Šišovský – Gašpar, Valent, Surový – Žilka, Podešva, Král – Török, Čacho, Čenka – Ľupták

Liptovský Mikuláš: Zalivin (55. Bátory) – Oško, Kurali, Smutný, Cebák, Petran, Droppa, Mezovský, Nemec – Ri. Huna, Ro. Huna, Kriška – J. Sukeľ, Uhrík, Ru. Huna – Vybiral, Ozolins, Macík – Lištiak, Piatka, Kalousek

Nitra trápila favorita

Prvá tretina sa niesla v bojovnom duchu, oba tímy nepoľavili v osobných súbojoch. Herný prejav Nitry bol oveľa lepší ako v uplynulých zápasoch. Domáci stavili na jednoduchosť a všetky puky tlačili na bránu. V úvodnej tretine treba vyzdvihnúť aj dôslednosť obrán. Výnimkou bola iba piata minúta, keď zostal zabudnutý za bekmi Nitry Podlipnik, ale v brejku sa ukázalo, že nie je útočník a Hanuljak odolal.

Do druhej tretiny vstúpila lepšie Nitra. V 21. minúte ukázal v oslabení šikovnosť Kerbashian, ktorého strelu po efektnej otočke zneškodnil Brust. V 26. minúte ponúkol Scheidl puk Kollárovi, a ten rozjasal Nitra arénu. Hosťujúci gólman sa musel mať na pozore aj v 28. minúte pri kombinácii štvrtého útoku Corgoňov.

Žiga Pance zo Slovana nedokázal využiť kolíziu... Foto: TASR, Henrich Mišovič
Nitra - Slovan Žiga Pance zo Slovana nedokázal využiť kolíziu nitrianskych hráčov.

Zakončenie Minárika skončilo na ramene Brusta. Po polhodine hry bolo vyrovnané. V presilovke vystrelil Puliš a puk prepadol za chrbát Hanuljaka. Tento stav však platil iba 28 sekúnd. Nitrania nahodili puk na Brusta, ktorý nič nevidel a odrazený puk dorazil aktívny Scheidl. Do kabín sa išlo aj po druhej tretine za nerozhodného stavu. Na 2:2 vyrovnal nekompromisnou strelou Žitný.

Na začiatku tretej tretiny dostal Slovan výhodu presilovej hry o dvoch hráčov. Z vrchu kruhov prišla razantná strela od Sersena a Slovan prvýkrát v zápase vyhrával – 2:3. Nitrania mali dve veľké šance na vyrovnanie. Najskôr nevyužil Sersenovo zaváhanie Kollár. V 47. minúte zase stroskotal na Brustovi unikajúci Csányi.

Karol Csányi z Nitry v súboji so Slovanistom... Foto: SITA, Martin Medňanský
Nitra - Bratislava Karol Csányi z Nitry v súboji so Slovanistom Marekom Viedenským.

Domáci sa dočkali vyrovnania v 51. minúte, keď nahodený puk tečoval Minárik. Nitrania mali šancu zobrať aj všetky body, ale záverečná presilovka im nevyšla. Body si tak tímy podelili. V úvodnej minúte predĺženia opečiatkoval žŕdku hosťujúcej brány Csányi. Na opačnej strane sa odrazil puk medzi kruhy Šedivému a ten zabezpečil extra bod pre Slovan – 3:4.

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 3:4 pp (0:0, 2:2, 1:1 – 0:1)

Góly: 26. Kollár (Scheidl), 31. Scheidl (Pupák), 51. Minárik (Korím, Pätoprstý) – 31. Puliš, 39. Žitný (Kukumberg, Šedivý), 43. Sersen (Miklík, Podlipnik), 63. Šedivý (Zigo, Vandas), Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Štefik – Gegáň, Synek, vylúčení: 6:2, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 3616 divákov

Nitra: Hanuljak – Mezei, Morrison, Olsen, M. Versteeg, Pupák, Rais, A. Sloboda, Korím – Hrušík, Kerbashian, Lušňák – Fominych, Kollár, Csányi – Scheidl, Čaládi, Rác – Pätoprstý, Minárik, Tábi

Slovan: Brust – Sersen, Bačik, Meszároš, Štajnoch, Podlipnik, Šedivý, Hudec – Abdul, Zigo, Vandas – Pance, Viedenský, Kukumberg – Matoušek, Puliš, Žitný – R. Bondra, Urbánek, Miklík – D. Jendek

Tomáš Chrenko, tréner Nitry: „Gratulujem súperovi k víťazstvu za dva body. My sme spokojní s našim výkonom. Takto si predstavujeme hru Nitry v každom zápase. Bojovne, do úplného konca, čo následne ocenia aj diváci. Zároveň som rád, že to bol výborný zápas aj zo strany Slovana. Takto by mala vyzerať liga. Plný štadión, emócie, góly, napätie až do konca. Sme trochu nešťastní, že sme nevyhrali aspoň za dva body. V predĺžení sme trafili tyčku a šťastena sa nepriklonila na našu stranu v tomto prípade. Napriek tomu ďakujem chalanom za výkon a verím, že v nedeľu to bude ešte lepšie.“

Rudolf Jendek, asistent tréner Slovana: „Čakali sme, že po výmene trénera bude Nitra agresívna a bude dobre korčuľovať. To sa aj potvrdilo. V úvode sme mali dve vyložené šance, ktoré sme nepremenili. Následne sa hra vyrovnala. Mali sme množstvo presiloviek, ktoré sme nedokázali využiť, čo nás mohlo stáť všetky body. Musím chlapcov pochváliť, že hrali až do konca a nakoniec sa nám podarilo získať dva body.“

Budapešť si poradila s Trenčínom

Hneď v úvode stretnutia sa strhla šarvátka, po ktorej si zahrali Trenčania presilovku a Bálizs musel zasiahnuť po strele Mikysku. Po nich si zahrali v početnej výhode aj domáci hokejisti, ale bez gólového efektu. K tomu bol najbližšie v 12. minúte Garát, no jeho strela skončila na bránkovej konštrukcii. V ďalšom priebehu tempo hry upadlo a chýbali vyložené šance.

V 27. minúte predviedol výborný zákrok Tomek, keď zneškodnil šancu Strecha a Nagy sa už k dorážke nedostal. Na druhej strane skončila Aldersonova strela na žŕdke. V 31. minúte sa už diváci tešili z úvodného gólu. Langkow prihral po buly Macaulaymu a ten tvrdou strelou prepálil Tomeka – 1:0. Tri minúty pred druhou prestávkou mohol pridať poistku Majoross, ale brankár hostí zachránil.

Napínavý duel pokračoval aj v treťom dejstve, Trenčania si v jeho úvode zahrali dve presilové hry, ale nedokázali ich využiť. Ako sa to robí im ukázali domáci hráči v 49. minúte, keď sa v početnej výhode presadil Langkow.

Dukla ešte zdramatizovala zápas v 59. minúte, pri hre 4 na 4 sa presadil Alderson a vykresal iskru nádeje. Hostia navyše dohrávali poslednú minútu v početnej výhode, odvolali brankára a o vyrovnanie sa snažili 6 na 4. V dramatickej koncovke sa im to však už nepodarilo.

MAC Újbuda – HK Dukla Trenčín 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Góly: 31. Macaulay (Langkow, Orban), 49. Langkow (Orban, Bodó) – 59. Alderson (McCormack, Mikyska). Rozhodovali: Výleta, Goga – Konc ml., Orolin, vylúčení: 8:5 na 2 min, navyše: Sládok 10 min za nešportové správanie – Strech 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 490 divákov.

MAC Újbuda: Bálizs – Macaulay, Reiter, Carlisle, McNally, Orbán, Garát, Dóczi – Bodó, Langkow, Orban – Sorfon, Pitt, Terbócs – Nagy, Strech, Klempa – Szigeti, Majoross, Pápa – Schlekmann

Trenčín: Tomek – Rajnoha, McCormack, Štach, Bokroš, Kajínek, Sládok, Stacha – Sojčík, Mikyska, Alderson – Lapšanský, Sádecký, Coughler – Džugan, J. Švec, Hlinka – Ďurina, Ferenyi, Luhový – Chromiak