Upršanú drámu pod holým nebom ovládol Zvolen. Je novým lídrom

V dlho očakávanom stretnutí Kaufland Winter Classic pod holým nebom na štadióne VŠC Dukla na banskobystrických Štiavničkách, ktoré sa odohralo v rámci 40. kola Tipsport ligy, zvíťazil HKM Zvolen nad Banskou Bystricou 3:2.

03.02.2019 17:11
debata (6)
Winter Classic 2019 v Banskej Bystrici Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Gábor Gilbert z HC 05 iClinic Banská Bystrica...

Zverenci Andreja Podkonického sa vďaka tomuto triumfu v prestížnom derby dostali aj na líderskú pozíciu v ligovej tabuľke.

V mimoriadne náročných podmienkach a za pretrvávajúceho dažďa otvoril skóre stretnutia už vo 4. minúte Michal Chovan. V polovici prvej tretiny už „bryndziari“ viedli o dva góly, keď sa presadil Rastislav Špirko.

Aj do prostrednej časti hry vstúpili lepšie Zvolenčania, ktorí vďaka presnému zásahu Kanaďana Garretta Mitchella odskočili už na rozdiel troch gólov.

Domácim hokejistom sa po prvý raz podarilo skórovať až v 33. minúte zásluhou Guillaume Asselina. V tretej tretine ešte znížil na rozdiel jediného gólu Marek Bartánus, Zvolenčania si však dôležité víťazstvo postrážili.

Video

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:3 (0:2, 1:1, 1:0), hralo sa pod holým nebom na štadióne VŠC Dukla
Góly: 33. Asselin (Faille, Selleck), 50. Bartánus (Mihálik, Šoltés) – 4. Michal Chovan, 11. Špirko (Andrisík, Šišovský), 22. Mitchell (Špirko, Zuzin). Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše Ulrych (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Lokšík – Gajan st., Smrek, 7500 divákov
Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Asselin, Faille, Selleck – Lunter, Higgs, M. Bartánus – Lamper, T. Surový, Šoltés – Gabor, Zigo, Matoušek – Češík
Zvolen: Tomek – Fraser, Pöyhönen, Michal Roman, Vandane, Ulrych, D. Ružička, Pufahl, Hraško – Handlovský, Špirko, Zuzin – Michal Chovan, Kytnár, Obdržálek – Šišovský, S. Petráš, Mitchell – Andrisík, Holovič, Kelemen

Tomáš Surový, kapitán B. Bystrice: „Ušiel nám začiatok, počasie bolo aké bolo, nemáme sa na čo vyhovárať. Na ľade sa ťažko doťahoval náskok súpera, škoda, že sme nevyrovnali na 3:3. Inak to bola skvelá akcia, s vynikajúcou atmosférou a dúfam, že takýchto podujatí bude viac. Prehrávať 0:3 sa nám nemalo stať, zápas sme si síce užili, no prehrali ho, a to je škoda.“

Michal Chovan, kapitán Zvolena: „Je to pekný pocit, keď strelíte v takomto zápase prvý gól, no ešte krajší je, keď ho vyhráte. My sme hrali aj pre ľudí, čo nás prišli povzbudiť, boli super, všetci sme si to užili. Bol to ťažký zápas, no pre oba tímy boli rovnaké podmienky. My sme využili viac chyby súpera, bolo to hlavne o tom, že ste museli hrať jednoducho, rýchlo dávať puky od seba a dostávať ich z pásma. Nejaké veľké veci ste tvoriť nemohli.“

Tesná výhra Miškovca

Miškovec vyhral na ľade Nových Zámkov tesne 2:1. Góly v tomto zápase padali len v prvej a poslednej minúte. Skóre stretnutia otvoril už po 18 sekundách hry hosťujúci obranca Daniel Kiss.

V nasledujúcom priebehu zápasu mali obe mužstvá k dispozícii niekoľko presilových hier, Novozámčania dokonca aj trestné strieľanie. Ďalší gól však padol až v poslednej minúte, keď sa presadil hosťujúci útočník Alexis Loiseau.

Tento presný zásah sa napokon ukázal ako víťazný, keďže štyri sekundy pred záverečnou sirénou pripravil Ádáma Vaya v bránke Miškovca o čisté konto presilovkovým gólom Radim Hruška.

MHC Mikron Nové Zámky – DVTK Jegesmedvék Miškovec 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 60. Hruška (Zaťko, Bajtek) – 1. D. Kiss (Loiseau, Harrison), 60. Loiseau. Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Michal Novák (Nové Zámky) a Magosi (Miškovec) 10 min za nešportové správanie, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, Goga – Durmis, Krajčík, 1234 divákov
Nové Zámky: Kristín – Hain, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, Hatala, Kudla, Henderson – H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík – Bajtek, Urban, Šimun – T. Pospíšil, Hruška, Štrauch – Ondrušek, Fábry, Jakúbek – Slávik
Miškovec: Vay – D. Kiss, N. Crawford, Láda, Szirányi, Milam, Göz – Kulmala, Vas, Pance – Magosi, Loiseau, Harrison – Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Parizek, Albert, Vojtkó

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: „Po slabej prvej tretine sme boli od tej druhej lepší. Súpera sme prestrieľali, no hrá sa na góly. Dali sme ich málo, mali sme slabú koncovku a dôraz. V koncovke sme zlyhali. Som veľmi sklamaný z dnešného výsledku.“

Strenk Hunor, asistent trénera Miškovca: „Po dlhej ceste nám veľmi dobre vyšla prvá tretina. V druhej a tretej tretine boli lepšie Nové Zámky. Veľký podiel na našej výhre mal brankár Vay, ktorý zachytal veľmi dobre. Boli sme si vedomí, že keď sa chceme umiestniť v prvej šestke, tak dnes sme potrebovali vyhrať za tri body.“

Poprad zdolal Detvu

Kamzíci z Popradu vyhrali nad Detvou 3:1. Úvodný gól strelili hosťujúci Detvania, v 22. min sa presadil český útočník Zdeněk Král. Domáci „kamzíci“ otočili ešte do konca II. tretiny zásluhou druhého útoku Patrik Svitana – Marek Zagrapan – Samuel Takáč.

Najprv sa presadil Takáč po asistenciách Svitanu so Zagrapanom, druhý gól strelil Zagrapan po prihrávkach Svitanu a Takáča. Na konečných 3:1 pre Poprad spečatil v 47. min Dávid Bondra v oslabení, Patrik Svitana si pripísal tretiu asistenciu v zápase.

Popradčania triumfovali aj v štvrtom dueli s Detvou v aktuálnom ročníku, „Podpoľanci“ doposiaľ nezískali proti „kamzíkom“ v sezóne 2018/2019 ani bod.

HK Poprad – HC 07 Detva 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 27. Takáč (P. Svitana, Zagrapan), 31. Zagrapan (P. Svitana, Takáč), 47. D. Bondra (P. Svitana) – 22. Král (Martin Chovan). Vylúčení: 8:4 na 2 min, navyše Petran (Poprad) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: D. Konc st., Müllner – Rojík, D. Konc ml., 1080 divákov
Poprad: Nechvátal – D. Brejčák, Miner, Fabian, Ťavoda, Karalahti, Petran, Erving – Kevin Miller, Heizer, D. Bondra – P. Svitana, Zagrapan, Takáč – Macík, Belluš, Buzzeo – Abdul, Kundrik, Olejník
Detva: Zalivin – Golian, Martin Chovan, Betker, Sládok, Kuklev, F. Fekiač, D. Jendroľ – Puliš, Murček, Török – Žilka, McLean, Hodgson – Gašpar, Matúš Chovan, Král – Tibenský, V. Fekiač, M. Surový – Martin Ďaloga

Dušan Brincko, asistent trénera HK Poprad: „Prvá tretina bola z našej strany taká ľahkovážna, v druhej tretine sme zvýšili aktivitu, tlačili sme sa do bránky, dali sme tam dva góly. Chlapci veľmi dobre zahrali oslabenia a tiež aj Patrik Nechvátal si zaslúži za dnešný výkon pochvalu. V tretej tretine sme veľmi dobre zahrali takticky. Teraz chlapcov čaká dva dni oddych.“

**Josef Turek, tréner HC 07 Detva: „My sme tu zahrali veľmi dobre prvú tretinu, nedostali sme gól. O výsledku rozhodli naše nevyužité presilové hry, mali sme ich dosť. Vonku sme mali 40 striel, čo je tiež dosť, ale strelili sme iba gól a súper nás porazil.“

Trenčín nestačil na Košice

Trenčianska Dukla prehrala doma s Košicami 3:6. Hosťujúci Košičania viedli po dvoch tretinách už 4:0, postupne sa presadili Jakub Suja, Evan Brophey, Ján Sýkora a Peter Galamboš.

Domáci „vojaci“ zdramatizovali zápas v záverečnej dvadsaťminútovke, keď zásluhou Denisa Hudeca, Borisa Sádeckého a Jiřího Gulu znížili na 3:4.

Tri body pre „oceliarov“ poistili v záverečných minútach Marcel Haščák s Gabrielom Spilarom. Košice triumfovali v treťom dueli po sebe.

HK Dukla Trenčín – HC Košice 3:6 (0:1, 0:3, 3:2)
Góly: 42. D. Hudec (Luhový, Dlouhý), 49. Sádecký (Hecl, Daniel Krejčí), 50. Gula (Daniel Krejčí, Sádecký) – 18. Suja (T. Slovák), 21. Brophey (Suja, Koch), 25. J. Sýkora (Brophey, Spilar), 40. Galamboš (J. Sýkora, Kafka), 59. M. Haščák (Šerbatov), 60. Spilar (Derľuk). Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Adamec, Soós (Maď.) – Výleta, Kis-Király (Maď.), 3236 divákov
Trenčín: M. Valent – Starosta, Rýgl, Frühauf, Cebák, Daniel Krejčí, Bohunický, Gula – O. Mikula, Ölvecký, Hlinka – Hecl, Sádecký, Bartovič – J. Švec, Radjenovic, T. Varga – Luhový, Dlouhý, D. Hudec
Košice: Habal – Šedivý, Dudáš, Koch, T. Slovák, Derľuk, Čížek, McDowell – Suja, Brophey, Spilar – Šerbatov, Ignatuškin, M. Haščák – Kafka, Galamboš, J. Sýkora – Lušňák, Klíma, Hričina – Š. Petráš

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Som spokojný s pohybom aj vytváraním šancí. Horšie to už bolo s ich realizáciou. Dotiahli sme nepriaznivý stav a verili vo vyrovnanie. S odvedenou prácou na klzisku môžem prejaviť spokojnosť. Hráči si potlesk tribún zaslúžili.“

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: „Očakávali sme ťažký zápas, čo sa aj potvrdilo. Dôležité z našej strany bolo to, že sme ustáli dva razy oslabenie o dvoch hráčov. Čakali sme na šance, ktoré prišli. Zdalo sa, že vedenie 4:0 bude stačiť. Osemminútový výpadok sa nám nemôže stávať. Naďalej sme poctivo pracovali a verili v tri body. Ďakujem chlapcom, že zápas dobojovali.“

Nitra deklasovala Liptákov

Hráči Liptovského Mikuláša prehrali aj vo svojom druhom vystúpení na zrekonštruovanom zimnom štadióne. Nitre podľahli jednoznačne 1:7.

Už prvá tretina určila smer, akým sa bude tento duel vyvíjať. Hostia v nej totiž skórovali až štyrikrát, keď sa postupne presadili Fominych, Bortňák, Buček a Čaládi. Liptáci svoj jediný presný zásah zaznamenali v úvode prostrednej časti hry, keď vo vlastnom oslabení prekonal hosťujúceho gólmana Michal Uhrík.

Nitra však reagovala ešte v druhej tretine ďalšími dvoma gólmi a v tretej dvadsaťminútovke uzavrel gólový účet tohto stretnutia Judd Blackwater.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HK Nitra 1:7 (0:4, 1:2, 0:1)
Góly: 22. Uhrík (J. Sukeľ) – 4. Fominych (Pätoprstý), 8. Bortňák (Rais, Buček), 12. Buček (Bortňák, McCormack), 20. Čaládi (Pätoprstý, Hanuljak), 29. Hrušík, 36. Scheidl (Kerbashian, Miroslav Pupák), 50. Blackwater (M. Slovák, Lantoši). Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Štefik, Németh (Maď.) – Šoltés, Soltész (Maď.), 1684 divákov
Liptovský Mikuláš: Kislicyn (12. Šimko) – Fereta, Kurali, J. Nemec, Matej Bača, Mezovský, Parobek, Droppa – L. Žiak, Róbert Huna, Kriška – R. Varga, Tamáši, Uram – J. Sukeľ, Oško, Števuliak – Čenka, Uhrík, Nechaj – Lištiak
Nitra: Hanuljak – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Miroslav Pupák, M. Versteeg, Rais, Korím, A. Sloboda – Scheidl, M. Slovák, Lantoši – Hrušík, Kerbashian, Blackwater – Minárik, Bortňák, Buček – Fominych, Čaládi, Pätoprstý

Anton Tomko, tréner Liptovského Mikuláša: “O výsledku rozhodla prvá tretina, ktorá bola našou najhoršou, akú sme v tejto sezóne odohrali. Neboli sme vôbec dôrazní pred bránou, čo súper potrestal."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: “Vyšla nám prvá tretina, v ktorej sa o všetkom prakticky rozhodlo. Do čoho sme buchli, to nám padlo. Dali sme štyri góly, ktorými sme získali pohodu na hokejkách.”

Žilina prehrala v Budapešti

Budapešť vyhrala nad Žilinou presvedčivo 5:2. Maďarský tím viedol po dvoch tretinách v domácom zápase jednoznačne 4:0, presadili sa John Negrin, Tomáš Klempa, Jesse Dudás a Chris Bodó. Hosťujúci Žiličania strelili svoj úvodný zásah v 42. min, skóroval český útočník Petr Beránek.

Štvorgólové vedenie vrátil Budapešti Brance Orban v 46. min. Žilina však ešte jedenkrát skórovala, presadil sa Peter Húževka. Tím z maďarského hlavného mesta ukončil päťzápasovú sériu prehier, naopak, Žilina neuspela v štvrtom stretnutí v sérii.

MAC Budapešť (Maď.) – MsHK Doxxbet Žilina 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
Góly: 2. Negrin (Dudás), 12. Klempa (K. Nagy, Terbócs), 21. Dudás (J. Brown, Dansereau), 27. Bodó (Dudás, Burt), 46. Orban (Langkow) – 42. Beránek (Hvila, Podešva), 57. Húževka (Jenčík, Rudolf Huna). Vylúčení: 9:11 na 2 min, navyše J. Brown (Budapešť) 10 min za nešportové správanie – Jankovič (Žilina) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fridrich, Novák – Kollár, Gegáň
Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, Dudás, Negrin, Burt, Garát, Vokla – Bodó, Langkow, Orban – Dansereau, J. Brown, Klempa – Terbócs, K. Nagy, Odnoga – Szigeti, Majoross, Pápa
Žilina: Mikoláš (21. Fučík) – Matejka, Kučný, Dubeň, Jankovič, Turian, Piegl, M. Hudec, Mendrej – Rudolf Huna, Húževka, Jenčík – Beránek, Podešva, Hvila – Milý, Surovka, Dominik Rehák – Síkela, Ondruš