Piešťany nedali v Nitre ani gól, Zvolen viedol 3:0 a nakoniec prehral

V 17. kole hokejovej extraligy zdolala Nitra Piešťany 2:0, Martin vyhral nad Trenčínom 3:1. Zvolen síce viedol v Poprade 3:0, ale nakoniec padol po nájazdoch.

29.10.2013 19:24 , aktualizované: 20:52
Poprad, Zvolen Foto: ,
Zľava: Lubor Pokovič z HKM Zvolen a Matúš Paločko z HK Poprad.

HK Poprad – HKM Zvolen 4:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:2, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 32. Štals (M. Nagy, Kasík), 40. A. Kroták (Mlynarovič, L. Paukovček), 56. M. Nagy (Jabrocký), rozhodujúci sam. nájazd Gápa – 14. Michal Chovan (Brabenec, Ťavoda), 30. Hraško (Podkonický), 31. Brabenec (Škvaridlo, Michal Chovan) Vylúčení: 9:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, Šefčík, 1471 divákov
Poprad: Sidor – D. Brejčák, R. Suchý, Kasík, Makovský, Fabian, M. Kurali, Gaborčík, D. Šterbák – Jabrocký, Štals, Belluš – Marek Nagy, Mlynarovič, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták – Gápa, L. Paukovček, Vojsovič
Zvolen: M. Šimko – Juraško, Obšut, Hraško, L. Pokovič, Ťavoda, J. Mucha, Fekiač, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Škvaridlo, A. Podkonický, V. Baláž – Síkela, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Martin Ďaloga, Čanky, Puliš

Aktivitu na svojich hokejkách držali od začiatku zápasu hostia vedený Popradčanom Júliusom Šuplerom. Vylúčenie domácich pre zdržovanie hry potrestal v 14. min Michal Chovan, ktorého pekne našiel Brabenec. Hostia boli aj naďalej lepší, navýšiť skóre sa z dobrej pozície nepodarilo Škvaridlovi.

Aj po prvej prestávke pokračoval nevýrazný výkon domácich kamzíkov, za čo ich mohol potrestať Síkela. Jeho gól po telefonickej konzultácii však hlavný rozhodca neuznal pre hru vysokou hokejkou. V polovici zápasu už obhajca titulu viedol rozdielom dvoch gólov – Hraškova strela od modrej skončila za Sidorovým chrbátom. O necelú minútu neskôr zmrazil domácich priaznivcov dobre hrajúci Brabenec – 0:3.

Domáca lavička reagovala oddychovým časom, po ktorom dosiahol kontaktný gól kamzíkov Juris Štals. Tridsať sekúnd pred odchodom do šatne znížil z dorážky pred prázdnou bránkou Kroták – 2:3.

Poistku pre Zvolen mohol v III. tretine pridať po úniku Ľubor Zuzin. Jeho zakončenie medzi betóny Sidor vychytal. V 50. minúte dostali hostia príležitosť zahrať si presilovku na 4 minúty. Počet hráčov sa však vplyvom faulov často menil, na ľade pribúdalo nervozity.

Poslednú presilovku v riadnom hracom čase využili kamzíci. Pred Šimkom sa najlepšie v 56. minúte zorientoval Marek Nagy a vyrovnal. Rušné záverečné minúty už víťazný gól Popradu nepriniesli a na rad prišlo predĺženie.

Keďže v ňom rozhodnutie neprišlo, nasledovali samostatné nájazdy a v nich o triumfe Popradu rozhodol Gápa, keď jeho presný zásah uznali hlavný arbiter až po porade s videorozhodcom.

Hlasy:

Milan Jančuška (tréner Popradu): „V prvej časti zápasu sme nehrali dobre, súperovi sme nechali veľa priestoru v našej tretine a Zvolenčania sa zaslúžene dostali do vedenia. Po úprave zostavy a oddychovom čase sme sa vrátili do zápasu, pomohol nám kontaktný gól. Za stavu 0:3 sa veľmi ťažko otáča výsledok a svedčí to o vnútornej sile kolektívu. Dva body sme si za druhú polovicu zápasu zaslúžili.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Myslím si, že dnes sme videli dobrý a dramatický zápas so zápletkou až do konca. Prehrali sme si ho tým, že za stavu 3:0 sme vyrobili mnoho zbytočných chýb a správali sme sa netakticky. Herné situácie sme neriešili optimálne, bolo tam veľa vylúčení. K výkonu rozhodcov sa vyjadrovať nebudem. Máme na čom pracovať.“

HK Nitra – ŠHK 37 Piešťany 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 45. Stümpel (R. Tománek, M. Novák), 52. H. Ručkay (M. Kováčik, T. Chrenko) Vylúčení: 0:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Kacej, M. Orolín, 2746 divákov
Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, Ordzovenský, P. König, M. Bača, M. Novák, Ďurkech – L. Novák, T. Chrenko, M. Kováčik – H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek – Štumpf, M. Hamrák, Bajtek – Piačka, Kmeč, Pupák – Martin Segľa
Piešťany: Tomek – Bučka, Cuník, Brňák, Valábik, Škadra, Biro, Drgoň, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Stupka – J. Ručkay, Peško, M. Bartánus – Haring, Mišura, M. Toman

V bezgólovej I. tretine boli domáci o niečo aktívnejší, ale nepremenili svoje strelecké príležitosti. Na výbornom brankárovi Tomekovi postupne stroskotali Tománek, Kováčik, Chrenko a Stümpel. Najväčšia šanca hostí v prvom dejstve sa zrodila v 6. min, keď Bartánus strelou švihom trafil žŕdku Kristanovej svätyne.

V prostrednej časti sa oba tímy sústredili najmä na pozorné bránenie a tak šancí bolo veľmi málo. V 28. min sa pri vylúčení Hrušku mohol v oslabení presadiť Melichárek, ale proti Kristanovi ani na dvakrát neuspel. Na opačnej strane Nitra previedla presilovkový kolotoč, no ten nepriniesol gólové ovocie. V závere II. tretiny zaujala ešte príležitosť Bartánusa, ktorú brankár Nitry zneškodnil efektným „semaforom“.

Diváci v Nitra aréne sa dočkali prvého gólu až v 45. min, keď po prihrávke Tománka v páde zakončil presne Stümpel. Zakrátko mal poistku na hokejke Henrich Ručkay, ale brankár Piešťan Tomek bol tentokrát na mieste. Tento domáci krídelník, ktorý prišiel v priebehu tejto sezóny do Nitry práve z Piešťan, však dlho nesmútil. V 52. min svojou dravosťou pretlačil puk do siete súpera a bolo 2:0.

„Havrani“ sa snažili ešte do záverečnej sirény o kontaktný gól, ale výborne chytajúci Kristan si už nenechal vziať čisté konto.

Hlasy:

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Pre nás to bol ťažký zápas. Na začiatku sme nevyužili šance z tlaku, ktorý sme mali a potom sa nám hralo ťažko. Piešťany nás dobrou organizovanou hrou držali na dištanc. Vedeli sme, že ten zápas musíme dobojovať. Zapreli sme sa a v tretej tretine vďaka húževnatosti sme to zlomili. Sme radi, že sme vyhrali proti kvalitnému súperovi.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Štyridsať minút sme držali dobrý výsledok. V poslednej tretine sme sa ale zarezali sami. Nitra vyhrala, ale boli sme zdatný súper.“

MHC Mountfield Martin – Dukla Trenčín 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Góly: 16. Markovič (Fujerík), 30. Markovič (Galamboš), 38. Smrek (Themár, J. Cíger) – 43. Čerešňák (Troliga) Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: 58. I. Ďatelinka – M. Nemčík (obaja 5+10 za údery), presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lauff – Korba, Rovenský, 2000 divákov
Martin: J. Čech – Smrek, Brcko, A. Novotný, I. Ďatelinka, Matejka, J. Perniš, Fillo – Pokrivčák, Galamboš, Rožník – Markovič, M. Beran, Fujerík – Themár, Dírer, J. Cíger – Žáčik, Jurášek, Šugár
Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, M. Habšuda, Čerešňák, Ďurčo, Bagin – Komínek, Rastislav Pavlikovský, Palák – Kútny, Troliga, Nemček – Vaculín, O. Rusnák, D. Hudec

Od úvodného buly sa hral rýchly, obojstranne otvorený hokej. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, viac aktivity bolo v prvej desaťminútovke na hokejkách Trenčanov. Brankár Čech si poradil s Ďurčovou strelou a Bagin v dobrej pozícii minul domácu bránku. V 6. min Fujerík nezužitkoval dobrú Beranovu prihrávku. Čakanie na prvý gól ukončil v 16. min Markovič, keď jeho strela švihom skončila pod hornou žŕdkou Lašákovej bránky.

Na začiatku druhej tretiny nepretavili hostia závar pred Čechom na vyrovnávajúci gól. V 24. min vystrašila Lašáka Smrekova presilovková strela. Po polovici zápasu vysunul Galamboš v oslabení Markoviča, ktorý našiel miesto medzi Lašákovými betónmi – 2:0. Opraty zápasu potom pevne držali v rukách domáci. V 37. min zaujala individuálna akcia Rožníka, o minútu neskôr pekná kombinácia tretieho útoku, na konci ktorej Smrek zvýšil už na 3:0.

V úvode tretej tretiny sa Dukla snažila po Čerešnákovom góle zápas ešte zdramatizovať. V 54. min mal kontaktný gól na hokejke Rusnák, ale Čech bol pripravený. Domáci už potom zápas kontrolovali. Hostia sa 163 sekúnd pred koncom odhodlali k power-play, ale Martin si už víťazstvo udržal.

Hlasy:

Daniel Babka (tréner Martina): „V úvode sme ubránili dve oslabenia, ktoré nám pomohli, boli sme viac koncentrovaní. Gól v prvej tretine nás povzbudil a zápas sme potom rozhodli dvoma ďalšími presnými zásahmi v druhej tretine. V závere zápasu sme sa dostali pod tlak, ale obetavosťou a bojovnosťou hráčov sme víťazstvo ubránili.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Zápas sa hral vo vysokom tempe. Začali sme ho aktívne, ale naše presilovky sme nevyužili a, naopak, súper nám dal gól. Dôležitým momentom bol gól v oslabení, ktorým sa súper dostal do dvojgólového vedenia. Za stavu 1:3 sme ešte hrali vyše dvoch minút power-play, ale s výsledkom sa nám už nič nepodarilo urobiť. Najmä v našej ofenzíve sa prejavilo to, že nám chýbalo šesť hráčov základnej zostavy.“

HC‘05 Banská Bystrica – MsHK DOXXbet Žilina 4:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 1. M. Hudec (Meland, Matúš Chovan), 20. Zigo (Lunter, Saracino), 47. Meland (Heizer, Fajčák), 65. Hudec (Meland) – 4. D. Buc (Ostrčil, Klouda), 34. Klouda (R. Tomas, Marcel Šterbák), 54. T. Varga (F. Novák, Kalla) Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Stano – Bogdaň, M. Smrek, 1492 divákov
Banská Bystrica: Kalemba – J. Martin, Saracino, Meland, Macháček, Rosandič, Bambúch, Devečka, Styk – Kafka, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Matúš Chovan – Lamper, Zigo, Lunter – Fajčák, Heizer, Kadura
Žilina: M. Laco – Marcel Šterbák, Ostrčil, Leško, Dlouhý, Bajaník, Rúfus, Niník – D. Buc, Klouda, R. Tomas – F. Novák, Kalla, T. Varga – A. Lipovský, Linet, Macejka – P. Rosenberg, Jarab, Čavrk

Domácim vyšiel vstup do zápasu, keď už v 50. sekunde strelu Melanda od modrej čiary tečoval Hudec a puk prešiel ponad gólmana hostí. Z vedenia sa banskobystrickí hokejisti dlho netešili, pretože Žilina vyťažila vyrovnanie z presilovky – Buc najprv nevyužil sólo, ale v 4. min tečoval pred Kalembom puk po strele Ostrčila od modrej čiary a vyrovnal.

Hráči spod Urpína mali tiež šance v početnej výhode v druhej polovici I. tretiny, ale teče Macíka a Hudeca či strela Heizera spomedzi kruhov na Laca neplatili. V 16. min nevyužili dobré príležitosti pred brankárom ‚baranov‘ zblízka Klouda a Tomas, stav sa však zmenil až 58 s pred prestávkou. Peknú individuálnu akciu predviedol Bystričan Zigo, prešiel po pravej strane až pred Laca a puk poslal po ľade k pravej žrdi – 2:1.

V druhej tretine nevyužili domáci niekoľko vyložených šancí. V 23. min sa Kafka preštrikoval pred Laca, ale puk za neho nedostal, úspech neslávila ani pekná Hudecova akcia s Macíkom s neúspešnou koncovkou Devečku. Žilinčania pohrozili sólom Tomasa a dobrou strelou Macejku, no vyrovnať sa im podarilo opäť z presilovky. V 34. min prihral zľava k vzdialenejšej žrdi Tomas a Klouda pohodlne skóroval – 2:2

Aktívnejším domácim sa podarilo pridať ďalší gól v 47. min – dokázal to Meland z otočky spomedzi kruhov po peknej kombinácii štvrtej formácie. Hostia však dobiedzali, v 50. min sa ocitol v šanci Varga, ale Kalemba zneškodnil jeho pokus. O niekoľko sekúnd neskôr sa rozbilo na dverách domácej trestnej lavice plexisklo a v Banskej Bystrici sa približne päť minút nehralo.

Menšia pauza neovplyvnila hostí a po minúte hry sa Tomas snažil prepasírovať puk v trme-vrme za gólmana, no podľa rozhodcu Stana ho nedostal za čiaru. Potom pohrozili Novák i Buc, ale až v 54. min docielili hostia vyrovnanie, keď chybu obrancov potrestal dravý Varga – 3:3.

Zápas tak dospel do predĺženia, v ktorom sa pred Kalembom nepresadil Buc a na domácej strane strieľal do žŕdky Zigo. Až 34 s pred koncom to vyšlo Hudecovi, ktorý puk napálil spoza kruhu a ten si našiel cestu za Laca.

Hlasy:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Žilina sa na nás dobre pripravila, bol to vyrovnaný zápas. Urobili sme však v ňom veľa taktických a individuálnych chýb. Napokon sme ten duel uhrali a dva body sú pre nás dôležité, pretože nás posúvajú ďalej. Boli fázy hry, v ktorých sme mali miernu prevahu, ale súper hral dobre, nepúšťal nás do tlaku. Boli sme síce šťastnejší, ale aj to patrí k hokeju.“

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Vedeli sme, že Banská Bystrica je v laufe, hrá dobre a má dosť bodov. Pred zápasom som si hovoril, že bod by bol dobrý. Vzhľadom na priebeh zápasu i na to, že sme mali tri samostatné nájazdy, nie som spokojný s výsledkom.“

HC Košice – HK 36 Skalica 6:4 (0:2, 5:1, 1:1)
Góly: 25. Bicek (Marcinko, Štrbák), 30. Svatoš (Martin Chovan, Češík), 32. Spilar (Bartoš), 33. Štrbák (Martin Chovan, Sojčík), 34. Spilar (R. Jenčík), 47. P. Bartoš (R. Jenčík, Cebák) – 20. Obdržálek (Lažo, Vyrůbalík), 20. Stieler (Trška, R. Kropáč), 39. R. Školiak (Obdržálek), 48. Mikéska (Šátek, B. Mráz) Vylúčení: 2:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodoval: D. Konc – Gajan, Gavalier, 4 012 divákov
Košice: Hylák – Martin Chovan, Štrbák, Kolba, Macejko, Cebák, Šeda, M. Takáč – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, R. Jenčík, P. Bartoš – Svatoš, Češík, R. Konečný – Matis, Boltun, Gmitter
Skalica: M. Lipovský (34. P. Romančík) – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Kettner, Staňo, Barák, od 35. min Mikéska a Krejčiřík – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Kropáč, Stieler, R. Preisinger – Kutálek, B. Mráz, Šátek – od 35. min M. Romančík a B. Jankovič

Košičania začali ofenzívne, už v 1. min zahodil šancu Bicek a o minútu neskôr osamotený Spilar neprekonal Lipovského. V 4. min sa nepokrytý Sojčík v zakončení po ľade takisto nepresadil a po ňom minul bránku Spilar. Skaličania ťažili z košickej ľahkovážnosti v poslednej minúte prvej tretiny. Najskôr Obdržálek dostal svoj tím do vedenia a sekundu pred prvou prestávkou zvýšil na 0:2 Stieler.

Do druhej tretiny nastúpili „oceliari“ s väčšou vervou a už v 24. min zužitkoval Bicek výbornú prihrávku Marcinka – 1:2. Ďalšie príležitosti Matisa a Biceka zostali nepremenené, ale v 30. min tečoval Svatoš strelu Martina Chovana od modrej čiary a vyrovnal. O dve minúty neskôr sa Spilar dostal do nájazdu a pomedzi Lipovského betóny pridal tretí gól. V 33. min hrali domáci presilovku, Štrbák od modrej čiary nahadzoval puk, ktorý skončil v hornom kúte skalickej bránky.

V 34. min po ukážkovom prečíslení dvoch na jedného vyhnal Spilar Lipovského z bránky, skalického brankára nahradil Patrik Romančík. V závere druhej tretiny hrali Záhoráci presilovku, v ktorej Školiak znížil na rozdiel dvoch gólov. Po Jenčíkovej akcii v 47. min sa puk dostal k Bartošovi, ktorý namieril pod hornú žŕdku – 6:3. Skaličania odpovedali o minútu neskôr, gólový účet zápasu uzavrel Mikéska, a to až po odobrení videorozhodcom.

Hlasy:

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Začali sme veľmi dobre, každý tréner by si prial, aby mužstvo odštartovalo v takom tempe a vypracovalo si toľko vyložených šancí. Bohužiaľ, neskórovali sme a zaplatili sme daň, keď sme v závere prvej tretiny dostali dva zlepené góly. V kabíne sme si povedali ostrejšie slová a mužstvo to zdravo nabudilo, hralo s chuťou, bolo to cítiť aj v zakončení. Ak by Sojčík dal do prázdnej bránky na 6:2, výsledok by bol pre Skalicu omnoho krutejší.“

Josef Turek (tréner Skalice): „Veľmi dobre sme odohrali prvú tretinu, v ktorej závere sme dali dva góly. Potom prišlo k uspokojeniu. Následne prišla desaťminútová smršť domácich, kde sa zápas zlomil. Išlo o hernú nedisciplinovanosť hráčov, nevyhadzovali sme čisté puky z nášho pásma, Košice nás dostali pod veľký tlak. Ešte sme potom spravili redukcie v zostave, ale šiesty gól bol zlomový, potom sa už len dohrávalo.“