Košice padli v Nitre, Poprad si z Martina odváža tri body

Hokejisti Košíc prehrali v 12. kole extraligy v Nitre 2:3. Poprad zasa vyhral v Martine 3:0.

15.10.2013 19:38
Nitra, Košice Foto: ,
Roman Tománek (vľavo) a Henrich Ručkay (vpravo) z HK Nitra, brankár Alexandr Hylák (druhý zľava) a Miroslav Macejko (druhý sprava) z HC Koššice.

HK Nitra – HC Košice 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
Góly: 3. Kmeč (P. König, Pupák), 3. Stümpel (R. Tománek, H. Ručkay), 52. R. Tománek (Stümpel) – 27. Spilar (Marek Slovák), 33. L. Nagy Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Tvrdoň, Výleta, 2947 divákov
HK Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, Ordzovenský, P. König, M. Bača, F. Kuzma – M. Kováčik, T. Chrenko, L. Novák – R. Tománek, Stümpel, H. Ručkay – Štumpf, M. Hamrák, Martin Segľa – Pupák, Kmeč, Piačka – Bajtek
Košice: Hylák – Kolba, Macejko, Martin Chovan, Štrbák, Cebák, Šeda, Michal Novák – Spilar, Marek Slovák, L. Nagy – Bicek, Češík, Sojčík – R. Konečný, T. Marcinko, R. Jenčík – Jokeľ, P. Bartoš, Hrnka

Domáci mali raketový úvod. Skóre sa menilo už v 3. min, a to hneď dvakrát. Najskôr Königovu strelu od modrej čiary nasmeroval do hosťujúcej bránky Kmeč a o 53 sekúnd neskôr zužitkoval Stümpel krásnu prihrávku od Tománka – 2:0. Tréner hostí Anton Tomko si následne zobral oddychový čas. Nitrania však pokračovali v nápore aj v ďalšom priebehu úvodnej tretiny, no ďalší gól už do prestávky nepridali. Hostia si vypracovali svoju najväčšiu šancu v 9. min, ale Nagy v dobrej pozícii neprekonal brankára Nitry Kristana. Do kabín tak odchádzal líder súťaže s dvojgólovým mankom.

Aj druhá tretina priniesla rušný hokej. V 27. min sa Košiciam podarilo zásluhou Spilara streliť kontaktný gól a stretnutie dostalo nový náboj. Onedlho po Slovákovej strele síce zazvonila za Kristanom iba žŕdka, v 33. min však už predsa len bolo vyrovnané. V presilovej hre sa šikovnou strelou spoza obrancu súpera presadil skúsený Ladislav Nagy – 2:2. Do konca prostrednej časti sa oba tímy ešte snažili nakloniť misky váh na svoju stranu, ale bez úspechu.

Do tretej časti naskočili lepšie „corgoni“, ktorí svoju aktivitu pretavili do vedúceho gólu. V 52. min nabil tentoraz Stümpel kanonierovi Tománkovi a ten už presne vedel čo s pukom – 3:2. V dramatickom závere sa snažili hostia vybojovať pod Zoborom aspoň bod, ale ani 54-sekundová hra bez brankára vyrovnávajúci gól Košíc nepriniesla. Vo výbornom zápase momentálne dvoch najlepších extraligových tímov sa zrodila tesná výhra Nitry.

Hlasy:

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Mali sme výborný vstup do zápasu, ale potom sme sa uspokojili, hostia to využili a vyrovnali. V závere sa hralo hore-dole a napokon sme radi, že nám to vyšlo. Diváci si dnes hokej užili asi so všetkým čo k tomu patrí.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Diváci videli rýchly hokej plný zvratov. Nitra mala lepší začiatok, ale potom sme pridali aj my, vypracovali sme si dobré šance a strelili dva pekné góly. V záverečnej tretine sme stratili dobrý výsledok. Bolo to o jednom góle. Snažili sme sa v závere ešte o vyrovnanie, žiaľ, nepodarilo sa nám to.“

MHC Mountfield Martin – HK Poprad 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 4. Jabrocký (A. Lapšanský, Štals), 40. Jabrocký (Štals, A. Lapšanský), 60. A. Kroták (Mlynarovič, Kasík) Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: M. Nagy 5 + DKZ za napadnutie (Poprad), presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Gajan, Gavalier, Čaprnka, 1400 divákov
Martin: Šúrek – I. Ďatelinka, A. Novotný, Tupý, Matejka, Brcko, Smrek, Imrich, Pacalaj – Fujerík, M. Beran, Markovič – Važan, Galamboš, Zlocha ml. – J. Cíger, Dírer, Themár – Šugár, Jurášek, J. Perniš
Poprad: Sidor – R. Suchý, Gáborčík, Makovský, Kasík, M. Kurali, Fabian – T. Sýkora, Mlynarovič, M. Nagy – A. Lapšanský, Štals, Jabrocký – A. Kroták, S. Takáč, Paločko – Belluš, Paukovček, Gápa

Hokejisti Martina nezachytili úvod zápasu, od 3. min museli doťahovať, keď Jabrocký zblízka prekonal Šúreka – 0:1. Hra bola potom plná osobných súbojov i nepresností, zrodilo sa iba málo šancí. Až v 17. min zasvietil Šúrekov semafor po Takáčovej strele. Na opačnej strane minul v 19. min Markovič odkrytú bránku.

V druhej tretine Popradčania zvýšili aktivitu, ale domáci ich nepúšťali do šancí. Neskôr Martinčania Fujerík, Zlocha a Themár nevyužili svoje možnosti. Na druhej strane Lapšanský netrafil odkrytú časť Šúrekovej bránky. Dve sekundy pred druhým klaksónom prišiel pre domácich nešťastný moment. Jabrockého strela sa odrazila od Novotného korčule – 0:2.

V tretej časti dobre fungujúca defenzíva „kamzíkov“ nepúšťala Martin do tlaku. V 47. min Markovič neuspel v sľubnej príležitosti. V 52. min mohol rozhodnúť Štals, ale Šúrek zachránil. Záverečný zúfalý nápor Martinčanov k ničomu neviedol a 47 sekúnd pred koncom spečatil výsledok zápasu pri hre domácich bez brankára Kroták na 0:3.

Hlasy

Daniel Babka (tréner Martina): „Naše mužstvo bolo po náročných zápasoch bez iskry a energie. Celý duel bol z našej strany nemastný-neslaný. Opäť sme dostali skoro gól. Museli sme doťahovať, ale moment, ktorý by nás nakopol, neprišiel. Navyše sme dostali nešťastný gól do šatne. Chalani potrebovali aj väčšiu podporu od fanúšikov. Musíme si oddýchnuť a pripraviť sa na ďalšie domáce zápasy. Čakajú nás silní súperi.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Strelili sme dôležitý prvý gól, ktorý nás upokojil. Predviedli sme disciplinovaný výkon, zápas sme zvládli herne i takticky. Potvrdili sme našu dobrú defenzívu, v troch zápasoch sme dostali iba jeden gól. Výborne zachytal aj brankár Sidor, ktorý má dobrú formu. Bolo to naše zaslúžené víťazstvo.“

MsHK DOXXbet Žilina – ŠHK 37 Piešťany 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 16. Melichárek (V. Nemec, S. Saliji) Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bogdaň, Smrek, 1053 divákov
Žilina: M. Laco – Rúfus, Marcel Šterbák, Dlouhý, Sluka, Ostrčil, Bajaník – T. Varga, Klouda, D. Buc – F. Macejka, Linet, Drevenák – Dornič, Valášek, F. Novák – Čavrk, Jarab, Kropáč
Piešťany: T. Tomek – R. Filip, Bučka, A. Drgoň, Brňák, Biro, Škadra, A. Hruška, Cuník – Melichárek, V. Nemec, S. Saliji – Šišovský, Lelkeš, J. Ručkay – M. Bartánus, Mišura, Lušňák – Haring, Holovič, Toman

Žilinčania po dvoch domácich prehrách vstúpili aktívnejšie do zápasu. V 4. min mal na hokejke prvý gól Varga, ale gólman hostí Tomek bol proti. Ďalšia príležitosť prišla v 9. min, keď center prvého útoku Klouda opäť mieril len do betónov Tomeka. Hostia odpovedali v 14. min neúspešným pokusom Holoviča. V 16. min však využili hráči Piešťan početnú prevahu pri vylúčení Drevenáka a Melichárek po 29. sekundách dostal „havranov“ do vedenia.

Druhá tretina bola o vylúčeniach. Presilovky nevyužili hostia ani Žilinčania. „Vlci“ mali najväčšiu možnosť vyrovnať v 34. min, keď mali 109 sekúnd početnú prevahu piatich proti trom, ale ani tú nezužitkovali. V závere tretiny Piešťany pritlačili, v poslednej minúte bol Rúfus nútený posunúť bránku, a tak Žilina dohrávala na konci tretiny v početnej nevýhode.

V tretej tretine sa snažila Žilina niečo urobiť s výsledkom. V 43. min mieril Drevenák mimo Tomekovej bránky. V následných minútach to bolo opäť o vylúčeniach, ale početnú prevahu nevyužili domáci ani hostia. Jedinú príležitosť, ktorá stojí za zmienku, bola strela Haringa v 54. min. Žilinčania sa miesto záverečného náporu nechali vylúčiť a napokon po tretí krát, i keď futbalovým výsledkom, v domácom prostredí prehrali.

Hlasy:

Jan Neliba (tréner Žiliny): „V dôležitých momentoch sme nepremenili šance, či už Varga, ale aj presilovka piatich proti trom bola neefektívna. V tretej tretine sme sa snažili o vyrovnanie, ale Piešťanom dobre zachytal Tomek. Keď nedáme doma gól, nemôžeme pomýšľať na víťazstvo. Chceme však bodovať už v najbližšom zápase proti slovenskej dvadsiatke.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Ukázalo sa, že vonku sa nám hrá lepšie ako doma. V našom pomalšom štarte bola Žilina aktívnejšia. My sme sa ubránili v oslabení o dvoch hráčov, čo nás nabudilo. V tretej tretine sme sa rozhodli brániť, hráči bojovali a podržal nás brankár Tomek. I keď sme vyhrali iba o gól, víťazstvo teší.“

HC‘05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Góly: 21. Kafka (White, Handlovský), 26. Heizer (Dolník) – 31. Michal Chovan (M. Jurík) Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Bednár, Snášel, 2232 divákov
Banská Bystrica: Kalemba – J. Martin, Saracino, Meland, Macháček, Rosandič, Bambúch – Kafka, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Matúš Chovan – Lamper, Zigo, Lunter – Hegyi, Heizer, Dolník
Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, Hraško, Pichnarčík, Ťavoda, J. Mucha – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, Huňady, Michal Chovan – V. Baláž, M. Jurík, Puliš – Martin Ďaloga, Čanky, Ľ. Zuzin

Nový tréner Zvolena Július Šupler nezmenil zostavu z predchádzajúceho duelu, ktorý viedol odvolaný Lubomír Oslizlo. Bystričania boli v prvej tretine aktívnejší, dostávali sa častejšie do šancí, ale v hosťujúcej bránke vyťahoval skvelé zákroky Šimko.

V úvode na ňom „pohoreli“ Hudec a Zigo, v 10. min nedostal puk za čiaru pred odkrytou svätyňou ani Kafka. O pár minút sa ocitol pred Šimkom sám Macík, ale ani on nenašiel účinný recept. Pred prestávkou to znovu skúšal Kafka, ale stav nezmenil. Zvolenčania mali v úvodnom dejstve iba jednu vyloženú príležitosť: v oslabení sa predral Baláž pred Kalembu, ale koncovka mu nevyšla.

Až stredná časť hry priniesla gólové momenty. Hneď v úvode v 34. sekunde to konečne vyšlo Kafkovi, ktorý sa presadil z dorážky po Handlovského strele. V 26. min vyrobil nevídanú chybu Šimko, puk mu z lapačky vypadol za seba a pred bránkou z tejto situácie ťažil pohotovo Heizer – 2:0.

Kouč Šupler potom pozmenil formácie a úradujúcemu majstrovi sa podarilo znížiť v 31. min v presilovke, keď sa peknou akciou i zakončením predviedol aktívny Michal Chovan. Domáci však mohli ísť opäť do dvojgólového vedenia v 36. min, ak by White trafil odkrytý priestor bránky. Necelé tri minúty pred koncom druhej tretiny rozhodca J. Konc poslal hráčov do šatne na predčasnú prestávku pre problémy s rozbitým plexisklom, takže táto časť hry sa dohrávala po riadnej prestávke.

Záverečné dejstvo ponúklo vyrovnanú hru na oboch stranách. Hostia sa snažili vyrovnať, najbližšie ku gólu mal v 47. min Juraško. Hrozili aj Bystričania, ale Šimko chytal pozorne. Zvolenu nevyšla ani presilovka. Na konci tretej tretiny hrali hokejisti spod Pustého hradu aj bez brankára, ale Kalemba už puk za seba nepustil.

Hlasy:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Zápas mal dve polovice, v tej prvej sme boli lepším mužstvom, aktívnym a utvorili sme si tlak a gólové príležitosti. Viedli sme 2:0, no súper po kontaktnom góle ožil. V tretej tretine vyrovnal Zvolen hru, mal veľký tlak a my sme sa zväčša iba bránili. V závere nás však podržal výborný brankár Kalemba. Zápas sa hral vo vynikajúcej atmosfére a som rád, že sme dobrým hokejom urobili divákom radosť. Fanúšikovia mohli odísť domov spokojní. Zvolen ukázal svoju silu, aj keď je v útlme, ale najmä v tretej tretine načrtol svoje možnosti, určite musíme s týmto mužstvom počítať.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Bolo to pravé derby so všetkým, čo k tomu patrí. Prvá tretina nebola podľa našich predstáv. Súper nás prevýšil vo všetkých herných činnostiach a najmä v aktivite a v hre v útočnom pásme. Nám viazla rozohrávka z obranného pásma a prechod do útoku. Našou slabinou bola aj realizácia gólových príležitostí počas celého duelu. Najlepšia tretina z našej strany bola posledná, respektíve druhá polovica zápasu, keď sme prešli na tri kompletné formácie a preskupil som ich. To bolo prospešné, škoda len, že sa nám nepodarilo streliť vyrovnávajúci gól a získať aspoň bod. Chlapci sa však snažili, bojovali a plnili aj taktické povinnosti. Musím mať ešte trpezlivosť s hráčmi a pracovať s nimi, verím, že príde zlepšenie. Najväčšou rezervou je premieňanie gólových príležitosti, na tom musíme pracovať.“

Dukla Trenčín – HK 36 Skalica 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Góly: 51. D. Hudec (Čerešnák, Hatala) – 17. Obdržálek (R. Školiak, Lažo), 20. Šátek (B. Mráz), 58. L. Kozák (Lažo) Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Lažo (Skalica) na 10. min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano – Holienka, Valach, 1076 divákov
Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, Čerešňák, Novajovský, Hatala, Pozník, E. Bagin, Ryzák – Komínek, Rastislav Pavlikovský, Mikula – Kútny, O. Rusnák, T. Klíma – Troliga, L. Klíma, Nemček – Vaculin, P. Stantien, D. Hudec
Skalica: P. Romančík – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Ketner, Staňo, Barák – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Kalináč, Stieler, Preisinger – Šátek, B. Mráz, Kutálek – Dvonč, M. Romančík, B. Jankovič

V prvej časti hrali mužstvá nie príliš zaujímavý hokej s minimom šancí a dramatických situácií pred bránkami. Až v závere tretiny hostia výrazne pridali na aktivite a dvoma gólmi sa im podarilo odskočiť súperovi.

Najskôr v 17. min rýchly útok s kombináciou na jeden dotyk zakončil Obdržálek, a pol minúty pred sirénou so šťastím zvýšil Šátek. Hlavným motívom druhej dvadsaťminútovky bol súboj domácich strelcov so skalickým brankárom Romančíkom, ktorý výbornými zákrokmi zlikvidoval sériu trenčianskych príležitostí, pričom odolal aj počas minútového oslabenia o dvoch hráčov.

Domácim sa z neutíchajúcej streleckej aktivity podarilo vyťažiť gól až v 51. min, keď spomedzi kruhov trafil Hudec – 1:2. Trenčín si udržiaval prevahu, Skalica na čele s pozorným brankárom však už nepripustila prelomenie svojich hradieb. Naopak v 58. min domáci stratili puk, po protiútoku a veľkej šanci následne od modrej čiary prestrelil všetkých pred sebou Kozák, ktorý tak potvrdil víťazstvo hostí.

Hlasy:

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Nepodarilo sa nám nadviazať na naše predchádzajúce dobré výsledky. V prvej tretine sme nerobili to, čo sme si predsavzali, katastrofálne sme sa pohybovali a zle sme kombinovali. Toto všetko sa odrazilo na našej hre, do ktorej sa vkradla príliš veľká nervozita. Až neskôr sme pridali na aktivite a vypracovali sme si aj veľké množstvo šancí, ale asi sme urazili športové šťastie, keďže sa nám ich nepodarilo premeniť. Vzhľadom na náš výkon, najmä v prvej tretine, sme si asi nezaslúžili vyhrať.“

Štefan Mega (asistent trénera HK 36 Skalica): „Chceli sme už konečne naplno zabodovať, takže s tromi získanými bodmi sme maximálne spokojní. V úvodnej tretine sme aj s prispením šťastia získali dvojgólový náskok, ktorí sme sa potom snažili udržiavať. V záverečnej tretine na nás Trenčín vyvinul výrazný tlak, ktorý sme však dokázali ustáť. Musím pochváliť nášho brankára Romančíka, ktorý nás výrazne podržal, ale celé mužstvo predviedlo veľmi dobrý kolektívny výkon.“