18-roční mladíci, ktorí došli povzbudiť domáci Linköping na zápas najvyššej švédskej hokejovej súťaže proti HV71, to prehnali.
Hosťujúcich fanúšikov provokovali a posmievali sa im nechutným spôsobom, keď počas celého zápasu ukazovali fotku brankára Stefana Liva.
Švédsky reprezentant, ktorý sa narodil v Poľsku, zahynul v septembri 2011 pri páde lietadla, v ktorom sa nachádzali hráči a realizačný tím klubu Lokomotiv Jaroslavľ.
Čítajte viac Chceli by sme zmazať tento deň zo svojho života, opakovali pred 13 rokmi slovenské hviezdy. V ich srdciach zostáva jedno prázdne miestoPo jednej z najväčších športových tragédií v moderných dejinách sa Liv stal nesmrteľnou ikonou HV71, v ktorom odchytal deväť sezón.
Jeho dres vyvesili pod strechu domácej arény a počas sezóny 2011/2012 sa všetky zápasy SHL začínali minútou ticha na jeho počesť.
Vedenie Linköpingu incident, ktorý sa odohral na konci septembra, nenechalo tak a dvojicu mladíkov vypátralo vďaka kamerovým záznamom.
Klub im uložil prísny trest – počas nasledujúcich dvoch rokov sa na nedostanú na žiadny ligový zápas. Podľa stanov švédskeho hokejového zväzu mohol Linköping udeliť zákaz vstupu na štadión v dĺžke 18 až 24 mesiacov.
Čítajte viac Český hokejista žmolil v ruke krížik, keď nastupoval do ruských lietadiel. Jedno sa mu napokon stalo osudnýmV HV71 pre gesto mladíkov nemali žiadne pochopenie. „Je to tak hlúpe a neúctivé správanie, že je to na zaplakanie,“ povedal výkonný riaditeľ tímu Carl-Johan Stalhammar.
„Keď príde osem tisíc fanúšikov, vždy sa nájde pár ľudí, ktorí nemajú všetkých päť pohromade,“ dodal Stalhammar pre švédsku televíziu SVT.
Liv dosiahol úspechy aj so švédskou reprezentáciou, v ktorej drese sa stal olympijským šampiónom v roku 2006 a majstrom sveta.
Čítajte viac V Rusku bola lepšia partia ako v NHL. Doteraz ľutujem, že som ho od KHL neodhovoril, vraví otec zosnulého spoluhráča DemitruV roku 2010 prestúpil do KHL, 7. septembra 2011 však došlo k tragédii. Lietadlo, na palube ktorého sa nachádzal tím Lokomotivu, sa zrútilo neďaleko mesta Jaroslavľ.
Zo 45 ľudí na palube pád prežili iba dve osoby – ruský útočník Alexander Galimov, ktorý zomrel o deň neskôr na následky popálenín a palubný inžinier Alexander B. Sizov, ktorý nehodu prežil.
V lietadle zahynula aj slovenská hokejová legenda Pavol Demitra či trojica Čechov Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček.