Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

V Rusku hovoria o novom hokejovom klube z KĽDR: Lepšie ako ten fínsky dobytok, ktorý sme vychovali, píšu

Preč sú časy, kedy Kontinentálnu hokejovú ligu hrali mužstvá z Fínska, Českej republiky, Lotyšska alebo Slovenska.

21.06.2024 12:00
Vladimir Putin Foto:
Vladimir Putin na návšteve KĽDR.
debata (28)

Aktuálne v nadnárodnej súťaži pôsobia okrem ruských klubov len bieloruské Dinamo Minsk, kazachstanský Barys Astana a čínsky Kunlun, ktorý však svoje domáce zápasy hrá v Mytišči neďaleko Moskvy. Nie je však vylúčené, že sa počet v budúcnosti navýši, informuje portál sport.cz.

Päťdesiatročný ruský hokejový kouč Andrej Nazarov totiž navrhuje, aby v súťaži hral aj klub z KĽDR. Nazarov s tým prišiel len pár dní po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin navštívil severokórejskú metropolu Pchjongjang.

„Kým finále Stanley Cupu v Severnej Amerike pokračuje, náš prezident Vladimír Vladimirovič Putin bol v KĽDR vrelo privítaný. Národní lídri Ruska a KĽDR navyše podpísali dohodu. Myslím si, že do budúcnosti je možné v KĽDR vytvoriť silný klub na úrovni KHL,“ prekvapil Nazarov pre ruský server championat.com.

Ešte viac šokujúce však je, že svoje slová nemyslia ako žart.

slovensko, ms 2024 Čítajte viac Mnohí Slováci z KHL si nezahrajú na majstrovstvách sveta ani o rok. Rusi pristúpili k drastickej zmene

„Naša liga sa musí rozšíriť na východ. Už máme tímy zo spriatelenej Číny a Kazachstanu, tak prečo v tomto trende nepokračovať. Práve teraz vidíme, kto je náš priateľ a na koho sa môžeme spoľahnúť v ťažkej chvíli,“ dodal.

Severnej Kórei patrí v rebríčku Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) 63. miesto. V tomto roku jej reprezentácia štartovala na MS divízie III skupiny B (až 7. najvyššia úroveň), kde skončila druhá za Bosnou a Hercegovinou a za sebou nechala Hongkong, Filipíny, Singapur a Irán.

V krajine je registrovaných 145 dospelých hokejistov a 750 juniorov. Navyše, má len tri kryté arény.

S touto myšlienkou súhlasí aj bývalý hráč zbornej Alexander Koževnikov.

"Áno, v KĽDR síce nehrajú hokej na najvyššej úrovni, ale ľadové plochy tam majú. Ak by šiel nejaký klub z KĽDR do KHL, bude potrebovať našich hráčov, pretože dobrí hokejisti sa vám nenarodia hneď.

ČR hokej MS2024 Praha štvrťfinále Kanada Slovensko Čítajte viac Anketa o Slovákoch z KHL v reprezentácii? Kluby o ničom nerozhodujú, zväz si všetko riadi sám. Väčšiu váhu má názor chlebodarcov

Budú potrebovať aspoň dve naše lajny, aby sa naučili hrať hokej,“ vyhlásil pre Sovietsky šport Koževnikov.

„KĽDR je tu s nami už 100 rokov, sú slušní a oveľa lepší ako ten fínsky dobytok, ktorý sme vychovali,“ doplnil.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #KHL