Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slovan dlhuje kade-tade. Čiliak naň podal trestné oznámenie

Po skončení MS 2019 sa hokejovou témou číslo jedna na Slovensku stal HC Slovan Bratislava. Vedenie klubu z hlavného mesta v pondelok oznámilo, že končí v KHL a v nadchádzajúcej sezóne plánuje štartovať v domácej Tipsport Lige.

28.05.2019 15:32 , aktualizované: 17:53
khl slovan čiliak Foto: ,
Marek Čiliak v drese HC Slovan Bratislava.
debata (11)

Hoci právo hrať v TL má vopred dohodnuté, nebude to mať také jednoduché.

Jednou z podmienok štartu v najvyššej domácej súťaži je aj vyplatenie dlžôb. A tie nie sú v prípade Slovana malé. Mestu Bratislava, od ktorého si belasí prenajímajú Zimný štadión Ondreja Nepelu, dlhuje vedenie Slovana viac ako milión eur.

Finančné podlžnosti majú slovanisti aj voči hráčom. Tým dochádza trpezlivosť a situáciu začínajú riešiť súdnou cestou. Zatiaľ posledným prípadom je brankár Marek Čiliak.

„Mám to šťastie, že Slovan mi dlhuje len tri výplaty, pretože som odišiel do Brna. Ale čo chlapci, ktorí zostali? Tým dlhuje sedem a viac výplat. Podal som trestné oznámenie na súd a všetko teraz rieši môj právnik,“ povedal Čiliak v rozhovore pre sport24.sk.

Slovan netají, že má podlžnosti. Člen klubového predstavenstva Juraj Široký mladší v pondelok potvrdil, že ide o sumu vo výške niekoľko miliónov eur.

Taffe: Je to šialenstvo

Okrem Čiliaka sa ozvali aj ďalší hráči. „Slovan mi dlhuje viac ako 200-tisíc eur a niekoľko rokov mi z toho nič nezaplatili,“ vyhlásil Kanaďan Barry Brust, ktorý chytal za Slovan dve sezóny.

Podobne je na tom aj útočník Jeff Taffe. „Dlhujú mi sumu 300 000 eur. Som z toho smutný, pretože stále len sľubovali, a pritom to bola lož. Nedostávať dva roky peniaze za prácu, to je šialenstvo,“ hnevá sa.

Taffemu dlhoval Slovan peniaze za pôsobenie v sezóne 2016/17, po ktorej odišiel do švajčiarskeho klubu Ambri-Piotta. Po roku sa však do Bratislavy vrátil.

„Pretože som si myslel, že je to jediná cesta, ako získať peniaze späť. Ale nestalo sa. Nikto so mnou navyše nekomunikuje. Je načase, aby niekto zobral spravodlivosť do rúk. Všetko rieši môj agent a podnikneme kroky, aby sme získali to, čo mi patrí,“ dodal Taffe pre sport24.sk.

Primátor Vallo: Ak Slovan nezaplatí dlh, 1. júla mu vypovieme zmluvu

Ak hokejový klub HC Slovan Bratislava nezaplatí hlavnému mestu svoj dlh za prenájom Zimného štadióna Ondreja Nepelu, 1. júla s ním mesto vypovie zmluvu. Uviedol to primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že samospráva nebude ustupovať. V prípade mládeže Slovana si však vie predstaviť istú dohodu.

„Platí to, čo sme povedali. Ak Slovan nevyrovná svoje podlžnosti, nebude môcť na štadióne hrať. Sme ochotní rokovať, ale dozvedia sa len to, čo sme im už povedali na predchádzajúcich stretnutiach,“ povedal primátor.

Mesto však nechce, aby sa to dotklo mládeže hokejového klubu. Vallo si vie preto predstaviť istý odklad pre nižšiu vekovú kategóriu, aby deti mohli na štadióne naďalej hrať.

„Nechceme trestať deti za to, že niekto nemá vyrovnané svoje záväzky, ale veľký hokejový klub Slovan ak nezaplatí dlh, ktorý je aktuálne viac ako milión eur, 1. júla vypovieme zmluvu, ktorú s nimi máme,“ spresnil. Mesto už pripravuje možnosti pre využitie priestorov štadióna na iné kultúrne a športové podujatia pre prípad, že Slovan na štadióne skončí.

Na snímke primátor hlavného mesta SR Bratislavy... Foto: TASR, Jaroslav Novák
Bratislava Primátor Vallo matúš Na snímke primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

HC Slovan Bratislava dlhuje za nájomné, služby spojené s nájmom, zmluvné pokuty a úroky z omeškania mestskej organizácii Správa telovýchovných a rekreačných zariadení Bratislavy (STaRZ). Koncom apríla hokejový klub deklaroval, že podpísal zmluvu s novým strategickým zahraničným partnerom a začne konsolidovať svoje dlhy.

„Na základe dohody s predstaviteľmi samosprávy hlavného mesta klub zároveň uhradí aktuálny záväzok na nájomnom a službách za užívanie Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave s termínom do 30. júna a dohodne sa na podmienkach užívania štadióna v ďalšej sezóne,“ skonštatoval.

V pondelok (27. mája) však člen predstavenstva HC Slovan Juraj Široký mladší informoval, že klub nebude pokračovať v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL), pretože sa mu nepodarilo nájsť nového investora.

Bývalý tréner Slovana Vladimír Országh a člen... Foto: Pravda, Ivan Majersky
Široký Slovan KHL Országh Bývalý tréner Slovana Vladimír Országh a člen predstavenstva Juraj Široký ml.

Do konca mesiaca podá klub prihlášku do Tipsport Ligy. Chvíľu to podľa Širokého ml. vyzeralo, že klub má nového investora, keď však bolo treba začať plniť záväzky, začali vystupovať problémy.

„Ten investor nevyšiel a odstúpil od toho,“ povedal. Široký ml. priznal, že dlhy existujú a budú sa s nimi musieť „popasovať“. „S mestom budeme rokovať. Toto je nová situácia,“ skonštatoval s tým, že by boli najradšej, ak by Slovan hral naďalej na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Dlhom hokejového klubu sa zaoberalo minulý rok aj predchádzajúce vedenie Bratislavy. Hokejový klub dlhoval hlavnému mestu za prenájom zimného štadióna v júni 2018 takmer 800.000 eur.

Ku koncu januára 2018 dlhoval až 1,028 milióna eur, vo februári 2018 sa však klubu podarilo uhradiť 500.000 eur. Nakoľko dlžník ani po viacnásobných upozorneniach neuhrádzal svoje záväzky, STaRZ pristúpil k vymáhaniu dlhu súdnou cestou.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #KHL #HC Slovan Bratislava #Tipsport Liga