Slovan padol v rozlúčke v poslednej minúte predĺženia

Hráči Slovana Bratislava neuspeli v poslednom tohtosezónnom zápase Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), keď v utorok podľahli pred vlastnými fanúšikmi fínskemu Jokeritu Helsinki 2:3 po predĺžení.

24.02.2015 21:30 , aktualizované: 21:48
Rok Tičar, Riku Helenius, Slovan, Jokerit Foto: ,
Rok Tičar pred brankárom Rikom Heleniusom.

V konečnom účtovaní nazbierali „belasí“ 63 bodov so skóre 136:188 a v tabuľke Západnej konferencie obsadili posledné 14. miesto.

Slovan rovnako ako pri nedeľňajšom víťazstve 5:2 nad SKA Petrohrad nastúpil len so štrnástimi korčuliarmi (Lunter sedel na striedačke, pozn.) a od úvodu ťahal za kratší koniec. Skóre duelu otvoril už v 2. min Sallinen, druhý pridal v 36. min obranca Gunderson. Po druhej tretine síce mali zverenci trénera Petriho Matikainena na svojom konte viac striel ako ich súper (24:20), no opäť doplácali na nízku efektivitu v zakončení. To sa im podarilo zlomiť v tretej časti, keď na 1:2 znížil L. Nagy a v presilovke vyrovnal Murley. Definitívnu bodku za duelom dal v poslednej minúte predĺženia Korpikari.

V sezóne 2014/2015 síce odohral Slovan až 60 duelov, no nazbieral v nich najmenej bodov počas doterajšieho účinkovania v KHL. V premiérovom ročníku z 52 zápasov vyťažil 78 bodov, o rok neskôr z 54 stretnutí 67 bodov a teraz má v konečnej tabuľke 63 bodov.

Pre Slovan to bol možno posledný duel v KHL, už dlhšie sa špekuluje o jeho odchode. Klub sa priaznivcom poďakoval za podporu prostredníctvom videokocky nápisom „Ďakujeme za nezabudnuteľné tri sezóny!“

Slovan Bratislava – Jokerit Helsinki 2:3 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

• Góly: 49. L. Nagy (J. Brejčák), 52. Murley (L. Hudáček, Baranka) – 2. Sallinen (Peltola), 36. Gunderson (Sallinen, Aaltonen), 65. Korpikari (Omark)
  • Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Sergejev – Balodis, Birin (všetci Rus.), 10 055 divákov
  • Slovan: Backlund – Sersen, Baranka, J. Brejčák, Barker, V. Mihálik – Jeglič, Tičar, L. Nagy – L. Hudáček, Murley, Bartovič – Netík, A. Šťastný, Dominik Rehák (41. M. Lunter)
  • Jokerit: Helenius – Gunderson, Korpikari, Peltola, Väänänen, Todd, Ohtamaa – Huhtala, N. Kapanen, Hagman – Aaltonen, Wirtanen, Sallinen – Moses, Koukal, Omark – Pöysti, Hahl, Mäki

Favorizovaní hostia začali aktívnejšie a už v 2. min sa ujali vedenia, keď Sallinen prenikol do útočného pásma po pravej strane a švihom z kruhu trafil pod hornú žŕdku Backlundovej bránky – 0:1. Hra sa „prelievala“ zo strany na stranu, lepší boli „žolíci“ z Helsínk, no skóre sa v úvodnom dejstve už nezmenilo. Brankár Jokeritu Helenius si poradil s pokusmi Netíka, Tičara i Jegliča, na opačnej strane nepochodili Wirtanen či Hagman.

V druhej časti pokračoval nápor hostí, príležitosti však mal aj Slovan. V 26. min si Helenius poradil s prečíslením domácich, neskôr ho v úniku neprekonal kapitán Bartovič a pred koncom druhej časti ani Netík. Na opačnej strane brankár Backlund zlikvidoval únik Aaltonena a strelu voľného Mosesa. Nestačil však na pokus Gundersona spomedzi kruhov v 36. min – 0:2.

V tretej tretine sa strelecky dočkal aj Slovan. V 48. min v prečíslení mieril M. Lunter vysoko nad, no vzápätí najproduktívnejší hráč bratislavského mužstva v tejto sezóne L. Nagy unikol obrane hostí a blafákom na bekhendovú stranu znížil na 1:2. Domáci v 52. min vyrovnali v presilovke, úplne voľný Murley nedal súperovmu brankárovi žiadnu šancu – 2:2. Duel dospel až do predĺženia, v ktorom rozhodol hosťujúci Korpikari.

Petri Matikainen (tréner Slovana): „Skončili sme so cťou, chlapci odohrali dobrý duel. Slovan má neuveriteľne skvelých fanúšikov, ďakujem im za podporu. Bratislava je hokejové mesto. Ďakujem vedeniu, že mi dalo šancu tu pôsobiť. Mohli sme na tom byť lepšie, ale mali sme veľa problémov. Teraz je už koniec.“

Erkka Westerlund (tréner Jokeritu): „Bol to dobrý a vyrovnaný hokejový duel vo vynikajúcej atmosfére. Verím, že Slovan zostane v KHL, je to jedno z najlepších miest v celej súťaži.“

4. Jokerit 60 35 3 2 2 2 16 171:136 119
5. Minsk 60 27 3 4 4 1 21 171:159 100
6. Jaroslavľ 60 24 4 4 7 2 19 155:143 97
7. N. Novgorod 60 22 1 7 5 3 22 153:144 90
8. Soči 60 23 3 2 7 2 23 164:170 88
9. Mytišči 60 23 1 3 5 3 25 158:161 85
10. Čerepovec 60 19 1 7 6 6 21 157:168 85
11. Podoľsk 60 20 2 4 1 5 28 152:186 78
12. Riga 60 22 0 3 3 2 30 136:160 77
13. Záhreb 60 17 3 3 3 2 32 147:191 68