S neúspechmi pribúdajú aj kritické hlasy na adresu španielskeho stratéga. Pridal sa aj slávny Talian Fabio Capello, ktorý trénoval silné AC Miláno zo začiatku 90. rokov minulého storočia, Real Madrid čí anglickú reprezentáciu.
Ich cesty sa pretli v AS Rím počas sezóny 2002/03, kde Capello strávil štyri úspešné roky a v sezóne 2000/01 doviedol vlkov po 18 rokoch k ligovému titulu.
Guardiola bol vtedy ešte stále aktívnym hráčom. Capello spomína, že vtedy sa prejavila arogancia, ktorá mu na 54-ročnom trénerovi prekáža dodnes.
„V Ríme sme o ničom nediskutovali. Prišiel za mnou, aby mi poradil, ako mám robiť svoju prácu. Povedal som, aby si išiel zabehať a potom sa môžeme porozprávať,“ povedal Talian, známy svojim priamym spôsobom komunikácie, pre španielsky El Mundo.

Manchester mohol pod Guardiolom získať oveľa viac trofejí pre víťaza Ligu majstrov. Doposiaľ jedinú si klub vybojoval v sezóne 2022/23, keď v Istanbule zdolal milánsky Inter. Podľa Capella za to môže Guardiolova povaha.
"Sezóna, počas ktorej získal so City trofej v Lige majstrov, bola jediná, kde nevymýšľal hlúposti v rozhodujúcich zápasoch.
Ale v minulosti, či už v Manchestri alebo na lavičke Bayernu, chcel byť vždy hlavnou hviezdou večera. Prišiel so zmenami a prešpekuloval to, aby mohol povedať, že to nie hráči boli rozhodujúcim prvkom pri výhre, ale on.
A táto arogancia ho stála viac trofejí v LM. Rešpektujem ho, ale z môjho pohľadu je to zjavné," pokračoval Capello, ktorý s milánskym AC dvakrát ovládol najlepšiu klubovú súťaž futbalového sveta.

Ďalšia výčitka smerovala ku Guardiolovmu štýlu hry, ktorý je už od úspešného obdobia na lavičke Barcelony v jadre rovnaký, založený na množstve prihrávok a držaní lopty. Jeho štýl, ktorý prináša zisk trofejí, sa mnohí snažia napodobňovať.
"Tým futbalu spôsobil veľké škody, aj keď to nie je priamo jeho chyba. Všetci sa ho desať rokov snažia kopírovať.
Taliansky futbal to zničilo, stratil svoju identitu. Hovoril som im: Prestaňte s tým, nemáte hráčov ako Guardiola!" podotkol.

Aj to, že futbal pre niektorých fanúšikov už nie je taký zábavný ako kedysi, je podľa rešpekt budiaceho Taliana na trénerskom dôchodku zásluha španielovej trénerskej filozofie.
„Je to katastrofa a tiež nudné. Mnoho ľudí od sledovania futbalu "utieklo“, stačí im pozrieť si zostrihy. Na čo by ste sledovali 90 minút nahrávok bez boja, bez behu, bez pohybu? Našťastie, futbal sa mení.
V prvom rade sa o to zasläžilo Španielsko, ktoré vyhralo posledný európsky šampionát s dvoma krídelníkmi a rýchlou hrou."