Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Mrzí ma, ako to dopadlo. Zo Slovana sa však odchádza ťažko

Na slovenské pomery to bol prestup výnimočnej hodnoty, no s nepríjemným pozadím. Ešte nikdy nešiel slovenský brankár z domácej ligy do jednej z top piatich futbalových súťaží sveta. Navyše, za 2,5 milióna eur.

13.08.2021 12:25
Dominik Greif Foto: ,
Dominik Greif.
debata (1)

Niekdajší gólman Slovana Dominik Greif (24) sa k transferu do RCD Malorka dopracoval výnimočnými výkonmi, ale aj kritikou bratislavského klubu či trucovaním na ihrisku. „Nie všetky rozprávky sa končia šťastne,“ vraví odchovanec belasých pred piatkovým štartom La Ligy.

Na Slovensku panuje znova tropické počasie, teploty prekročili tridsiatku. Ako je na Malorke?

Tu teploty atakujú štyridsiatky. Je to veľmi náročné a podpísalo sa to aj pod môj zdravotný stav.

Čo sa stalo?

Zranil som sa. Každý deň sme trénovali dvojfázovo. Zhruba dve, dve a pol hodiny denne. Po prvom týždni som mal problémy so svalom. Späť do tréningu som sa vrátil až pred niekoľkými dňami.

Bolo cítiť rozdiel v intenzite?

Áno, ale faktorov bolo viac. Prvé dva, tri tréningy som myslel, že v tej horúčave skolabujem. Navyše som na Malorku prišiel po šiestich týždňoch, počas ktorých som sa pripravoval len individuálne. Bolo to cítiť. Bol som nepripravený a vypýtalo si to daň.

Greif, Slovan, Trnava Čítajte viac Koniec ságy. Greif opúšťa Slovan, ide do jednej z top líg

To nie je ideálny štart v novom pôsobisku…

Veru, snáď sa stanem brankárom La Ligy nielen na papieri, ale aj na ihrisku. Chalani ma prijali. V utorok som absolvoval na tímovom obede spevácke sólo.

Akú pesničku ste si vybrali?

Stand by me. Chcel som zabodovať niečím španielskym. Aj som si to pripravoval, ale boli tam len dva riadky. Povedal som si, že to by bolo príliš krátke a chcel som odspievať aspoň polovicu piesne. V tomto prípade platí, že čím horšie zaspievate, tým viac je smiechu. Podarilo sa.

A čo španielčina? Ide vám?

Veľmi mi pomáha slovenský spoluhráč Martin Valjent. Dva týždne som s ním býval, kým som si našiel byt. Martin mi pomáha s prekladom, na ihrisku však už nemám problém. Sú to dookola sa opakujúce frázy, išlo to rýchlo.

Za posledný rok ste toho zažili dosť – prekonali ste zápal žalúdka, turbulentné obdobie v Slovane a splnil sa vám sen o veľkej lige. Zamýšľali ste sa nad tým?

Niekedy nie je zlé si pripomenúť všetko, čím si človek prejde. Aj keď je to negatívne či nepríjemné.

Nie je bežné, že sa chlapec z Vrakune dostane do La Ligy. Chcem byť oporou mužstva. Kvôli zraneniu som zmeškal všetky prípravne zápasy, nemal som možnosť predviesť sa v zápase. Teraz musím zostať zdravý, počkať si na šancu a potom sa jej chopiť.

Dominik Greif Čítajte viac Vykúpenie z väznice Slovan. Mallorca poriadne naložila belasým

Aké to je, keď človek chudne, slabne a nevie prečo?

Dva-tri mesiace som prežíval obrovské trápenie. Bolo to ťažké obdobie. Z vrcholnej formy som sa dostal do fázy, keď na mne visel dres. Doma som si dával opasok do nohavíc na poslednú dierku a aj tak mi padali.

Lekári na to nevedeli prísť, zúfal som. Uzavrelo sa to laktózovou intoleranciou, čo neskôr iní lekári ohodnotili ako veľmi lacné vysvetlenie. Nemohol som nič jesť, ani to, kde laktóza nebola.

Všetko som vyvracal. Začínali sa predkolá pohárovej Európy a ja som stál v bránke zoslabnutý a bez desiatich kíl. Som rád, že som z toho vonku.

Bolestivé to bolo aj po návrate do zostavy Slovana a pri odchode z Tehelného poľa. Nemrzí vás, že ste z materského klubu odišli týmto spôsobom?

Určite, nie všetky rozprávky sa končia šťastne. Nedokázal som sa po stopnutí prestupu na Malorku v zimnom prestupovom období 2020 plne koncentrovať na výkony. Z toho pramenila moja frustrácia.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Dominik Greif (@dominik_greif)

Naozaj platí, že je ťažké sa zo Slovana dostať do iného klubu?

Pri mojom prípade platí, že Slovan mal aj finančne lepšie ponuky. Neodmietol jeden, dva a ani tri návrhy na môj prestup. Buď chcel ešte viac peňazí alebo času. Možno čakal, že ešte cenu zvýšim tímovými úspechmi. Doma som vyhral všetko, hrali sme základnú skupinu Európskej ligy, dostal som sa aj do reprezentácie. Neviem, ako by sa mi to ešte mohlo podariť.

Veľa sa hovorí o tom, že belasí nedokážu pravidelne vychovávať hráčov a následne ich predať do niektorej z top líg. Čo na to hovoríte?

Mladíci to s prienikom do základnej zostavy Slovana nemajú ľahké. Na druhej strane – presadiť sa tam je veľký krok k prestupu do zahraničia. Značka klubu je veľká. Ak sa to však má zrealizovať, musia nájsť všetky strany spoločnú reč. A to pri Slovane nie je jednoduché.

Je niečo, čo by ste spravili inak?

Moje pekné roky v Slovane sa mohli skončiť aj lepšie. Obe strany urobili chyby, ale nakoniec prišli ku kompromisu. Som rád, že som v La Lige a všetko je uzavreté. Nechcem sa k tomu už vracať.

RCD Mallorca – najmä v ostatných rokoch – dobre zvažuje výrazné investície. U vás neváhala. Nedostáva vás to pod tlak?

Neriešim to. Podpísal som zmluvu na päť rokov, z čoho mi vychádza, že otázka nestojí, či šancu dostanem, ale kedy sa tak stane. Dedukujem to na základe päťročnej zmluvy i sumy, ktorú za mňa Malorka dala. Nie je zvykom platiť za brankára zo slovenskej ligy také peniaze. Cítim v novom klube dôveru.

Filip Šebo vs. Dominik Greif Čítajte viac Greif? Dostal by pár faciek a bol by pokoj

Keď sa o tej prvej šanci bavíme, máte z toho radosť či skôr cítite nervozitu?

Zatiaľ necítim nič, lebo si myslím, že to nie je blízko. Začal som trénovať naplno len nedávno, stále to nie je ideálne. Veľmi sa na to teším. Nie som veľký trémista, ale nejaké nervy pred debutom v La Lige tam určite budú.

Vašim konkurentom o post jednotky je 36-ročný kapitán tímu Manolo Reina. Ako na vás zapôsobil?

Vzal si ma k sebe, dáva mi cenné rady. Vie, ako to vo futbalovom svete chodí. Nemali sme jediný problém. Pomáhal mi hľadať byt. Mám sa od neho čo učiť. Super chlapík.

Na ktorého súpera či štadión sa najviac tešíte?

To môžem menovať rad radom… Verím, že zažiť plný Nou Camp, Santiago Bernabéu či Wanda Metropolitano bude neuveriteľné. Budú to úžasné duely. A čo sa týka hráčov, vnímam ich najmä ako niekoho, koho chcem zdolať. Od malička som fandil Realu Madrid. Hrával tam Zinedine Zidane či Luís Figo. Bude to pre mňa špeciálne. Určite však nebudem z toho vystresovaný. Aspoň dúfam (smiech).

Dávate si nejaké predsezónne ciele?

Žiadne. Najdôležitejšie je teraz zdravie, naučiť sa španielčinu a užívať si tvrdú robotu, po ktorej som túžil. Talent mám, ale treba na ňom robiť. Chcel som preto urobiť ďalší krok v športovej kariére.

Cítil som, že v prostredí, kde som sa nachádzal, to už nie je možné. Dosiahol som tam svoje limity. Podmienky a možnosti vám prinesú šancu naplniť istý level. Potom sa musíte posunúť niekde, kde sú náročnejšie okolnosti a väčšie nároky. Cítim, že na Malorke som túto možnosť dostal. Je to na mne.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Dominik Greif (@dominik_greif)

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Dominik Greif #RCD Mallorca