
Osemnásteho mája sa totiž znovu nakrátko stretne so spoluhráčmi na tréningu. Deň predtým oslávi v Holandsku 26. narodeniny.
„Do konca mája budeme pracovať v individuálnych skupinkách. Potom nás čaká trojtýždňová dovolenka a po nej sa začneme pripravovať na novú sezónu,“ vysvetľuje hráč Fortuny Sittard.
Syn sa nezastavil
Odchovanec Petržalky si na začiatku apríla zbalil kufre, naložil ich do auta a so snúbenicou a čoskoro dvojročným synom nabrali smer Bratislava. Karanténa im v dome rodičov ubehla ako voda. „Syn je veľmi živý. Máme záhradu, takže sa tam nezastavil,“ usmieva sa Niňaj.
Pred niekoľkými dňami sa všetci traja vrátili do Holandska. Niňaj a ďalší legionári Fortuny však po absolvovaní povinnej dvojtýždňovej karantény nebudú čakať na dokončenie novej sezóny. Rovno sa začnú chystať na novú.
„V Holandsku sú do 1. septembra zakázané športové podujatia. Máme väčšiu istotu aj dlhšiu pauzu. Ja by som však radšej počkal a dohral sezónu. Takýto koniec je nefutbalový,“ zamýšľa sa.
Eredivisie preto nebude mať v sezóne 2019/20 šampióna ani zostupujúcich.
„V Holandsku je rozdiel medzi prvým Ajaxom a druhým Alkmaarom iba v skóre. Bola by hlúposť dať titul niektorému z nich. Na druhej strane – vo Francúzsku či v Anglicku sú odstupy obrovské. Titul si Paríž Saint-Germain aj Liverpool zaslúžia,“ porovnáva Niňaj.
Lokeren? Výplata meškala iba raz
Holandská liga sa mu pozdáva. Jeho pocit i dva vynechané ligové zápasy z 26 odohratých sú toho jasným dôkazom. Vie si predstaviť, že by po dodržaní trojročnej zmluvy – vyprší mu v lete 2021 – v klube pokračoval.
„Sme tu s rodinou spokojní. Všetko funguje tak, ako má. Holandsko je príjemná krajina na život i na futbal. Fortuna nemá malé zázemie. V porovnaní s veľkoklubmi ako Ajax či PSV Eindhoven áno, ale s ostatnými mužstvami ani nie. Je to tradičný klub, má svoje meno,“ pokračuje Niňaj.
Na Eredivisie sa mu najviac pozdáva dynamika súťaže i svetoví hráči, ktorí technickými kúskami robia obrancom problémy.
„Pre porovnanie – belgická liga bola skôr fyzická. V Lokerene som bol ako mladík, teraz mám viac skúseností. Pomáhajú mi. Pravidelne hrávam, tréner je spokojný,“ hľadá rozdiely niekdajší hráč Slovana, Osmanlisporu či Žiliny.
V januári 2019 rozšíril slovenskú enklávu v najvyššej holandskej súťaži Róbert Boženík. Po Niňajovi a Matúšovi Berovi (Vitesse Arnhem) je tretím hráčom spod Tatier, ktorý pôsobí v Eredivisie.
„Robo zaujal kvalitou a talentom. Vždy je na hráčovi, ako sa novej výzvy chytí. Najdôležitejšie je, ako to má usporiadané v hlave a tiež ako veľmi sa chce presadiť,“ chváli krajana Niňaj.
Neuniklo mu, že po odchode z Lokerenu do Sittardu postretli tradičný belgický klub existenčné problémy. Počas dvoch sezón, ktoré v drese dvojnásobného víťaza tamojšieho pohára absolvoval, však ťažkosti nezaznamenal.
„Výplata nám meškala len raz. A to len pár dní, lebo tak vyšiel víkend. Dozvedel som sa, že hlavný sponzor mal finančné ťažkosti až po mojom odchode do Fortuny. Odvtedy mali dlhy a nezohnali v tejto situácii nikoho, kto by ich vyrovnal,“ dopĺňa.
Neobáva sa, že by podobný osud mohol postihnúť aj Fortunu z 30-tisícového Sittardu na nemecko-holandskom pohraničí?
„Doba je ťažká, človek nikdy nevie. Klubu však niečo také zrejme nehrozí. Momentálne dostávame sto percent z výplat. Zrejme je to aj vďaka holandskej vláde, ktorá prispieva na výplaty hráčov,“ uzatvára dvojnásobný reprezentant.