Česká legenda by Slovan brala. Čakal som, ako sa rozhodne Vlado Weiss, tvrdí

So spoluhráčmi to dotiahol do štvrťfinále. Po skončení kariéry stál dva roky na čele českého futbalového zväzu, ako tréner pôsobil v ôsmich krajinách, v troch viedol ich reprezentácie a jeho meno sa skloňovalo aj medzi kandidátmi na post trénera slovenského národného tímu.
Ivan Hašek má pestrý a zaujímavý futbalový život. Tento mesiac oslávil šesťdesiatku.
Práve ste sa vrátili z Japonska. Mali ste tam pracovný program?
Urobili sme si s manželkou výlet. Už dlho som jej sľuboval, že sa tam po čase opäť vyberieme. Strávili sme v Japonsku takmer tri príjemné týždne.
V minulosti ste v tejto ázijskej krajine pôsobili ako hráč i tréner. Rád sa tam vraciate?
Nielen ja, v rodine máme k Japonsku vrelý vzťah. Dokonca sme si v Prahe otvorili malú japonskú reštauráciu – Sushi bar. Japonská kultúra je veľmi zaujímavá, aj teraz sme navštívili rôzne pamiatky a miesta, ktoré sme si obľúbili.
Ste odborník aj na japonskú stravu, keď vlastníte reštauráciu?
Japonskú stravu milujem, preto sme aj reštauráciu otvorili. Ale jej chodu sa venoval najmä môj syn, ktorý takisto hrával futbal. Teraz trénuje v Bohemke, má menej času. V reštaurácii varí Japonec, odborník na suši.

Po skončení hráčskej kariéry ste sa intenzívne venovali trénerstvu. Vlani sa vaše meno objavilo medzi kandidátmi na post trénera slovenskej reprezentácie. Bola táto možnosť reálna alebo išlo len o zákulisné šumy?
Myslím, že reálne existovala. Je pravda, že som najskôr rokoval so Slovanom, ale potom sa mi ozvali zo slovenského zväzu a sondovali, či by som mal o takúto prácu záujem. Moja odpoveď bola jednoznačná: pokiaľ bude zo slovenskej strany záujem, som pripravený hneď nastúpiť.
Reprezentácia neprežívala práve najlepšie obdobie. Čím vás táto možnosť oslovila?
Slovenský futbal som sledoval a stále sledujem, mám prehľad. Poznám jeho potenciál, bol som presvedčený, že s hráčmi, ktorí boli k dispozícii, sa dá dosiahnuť úspech. Viacerí pôsobia v dobrých kluboch v zahraničí. Viesť slovenskú reprezentáciu by bola pre mňa veľká česť.

Na čom to potom stroskotalo?
To neviem, už sa zo zväzu neozvali a rozhovory nepokračovali. Beriem to tak, že prednosť dostal iný kandidát.
A Slovan? Ako ďaleko sa dostali rokovania o vašom angažovaní?
Slovan by bol pre mňa zaujímavá štácia. V ňom ste nútený vyhrávať, berú sa len víťazstvá, niečo podobné som zažil v Sparte, zvykol som si na to. Bavili sme sa o tejto možnosti vlani v lete, keď sa otvorila otázka ďalšieho pôsobenia Vlada Weissa na Tehelnom poli. Môj prípadný príchod sa odvíjal od toho, ako sa rozhodne. Dohodol sa v Slovane na pokračovaní…
Ako hráč ste pôsobili v spoločnom československom tíme a vašimi spoluhráčmi boli aj špičkoví slovenskí futbalisti – Moravčík, Kocian, Griga, Chovanec a ďalší. Ako si na túto éru spomínate?
Boli to aj moji kamaráti a dodnes nimi ostali. Nik v mužstve nerozlišoval, kto je Slovák a kto Čech. Utvorili sme skvelú partiu, vzťahy boli na vynikajúcej úrovni, čo sa prejavovalo aj na ihrisku.
Ako ste sa stali kapitánom tímu? Bolo to rozhodnutie trénera Jozefa Vengloša?
Kapitánsku pásku nosil spočiatku Jozef Chovanec, môj spoluhráč zo Sparty. Prvý odišiel do zahraničia, do Eindhovenu, a v reprezentácii nejaké obdobie chýbal. Bolo potrebné zvoliť nového kapitána. Niekto navrhol mňa a ostatní to odhlasovali.

Ako kapitán ste viedli mužstvo vo viac ako dvadsiatich zápasoch, aj na svetovom šampionáte 1990. Čo pre vás znamenala účasť na tomto prestížnom turnaji?
Vrchol futbalovej kariéry. Bol to pre mňa najväčší zážitok. Dovtedy i potom. Postúpili sme do štvrťfinále, čo bol úspech. Ale mrzelo nás, že sme si nezahrali v semifinále. Možno nám k tomu chýbalo trochu viac sebavedomia.
Vo štvrťfinále ste podľahli Nemecku tesne 0:1. Nemci boli jasní favoriti, o týždeň neskôr sa stali majstri sveta. Myslíte, že bolo reálne cez nich prejsť?
Po zápase sme to všetci takto vnímali. Keď sme stáli proti súperovi na ihrisku, cítili sme, že futbalový rozdiel nebol veľký. Mali sme naozaj dobré mužstvo. Chceli sme vyhrať. Ako som naznačil, možno sme potrebovali len trochu viac viery vo vlastné sily. Drvivá väčšina z nás ešte hrávala v domácich tímoch, nemali sme toľko skúseností z veľkého futbalu ako súper.
Aj vy ste po šampionáte zamierili do zahraničia… Boli ste na nový futbalový život pripravený?
Prestúpil som do Francúzska, päť rokov som prežil v Racingu Štrasburg. Nebol som na to príliš pripravený – najmä jazykovo a mentálne, chvíľu trvalo, kým som si zvykol na nový život i futbalové pomery. Na trávniku to nebol až taký problém. Aj tam je v mužstve jedenásť hráčov a na ihrisku jedna lopta. Ale konkurencia bola ešte väčšia ako doma.
Mali ste vtedy aj iné ponuky?
Áno, z Talianska i Nemecka. Štrasburg bojoval o postup do prvej ligy, ale vybral som si ho, lebo môj otec vedel po francúzsky, ako chlapec som bol v Štrasburgu a veľmi sa mi tam páčilo. Žiaľ, rok a pol som bol mimo hry. Mal som problémy s brušnými svalmi, nevedel som sa z toho dostať, už sa zdalo, že musím ukončiť aj kariéru, ale nakoniec som sa vykuríroval.

S vami odchádzal do Francúzska aj kamarát z reprezentácie, Nitran Ľubo Moravčík…
Ľubo sa rýchlo stal najväčšou hviezdou v St. Étienne. Patril v lige, kde hrávalo veľa výborných zahraničných hráčov, k najlepším. V jednej sezóne ho dokonca vyhlásili za najlepšieho cudzinca v súťaži, čo bol obrovský individuálny úspech. Stále mám pocit, že doma nebol príliš docenený.
Do Francúzska ste sa neskôr vrátili aj ako tréner. Viedli ste Štrasburg a neskôr aj St. Étienne…
Nastupoval som do druholigového Štrasburgu, ale hneď sme postúpili do prvej ligy. Hrával som tam, ovládal som jazyk, poznali ma, to bola moja výhoda. A už som trénoval Spartu, keď sme vyhrali skupinu Ligy majstrov, v ktorej hralo aj Bordeaux. Urobil som si meno. V Štrasburgu bol mojím asistentom Karel Jarolím, ten takisto ovládal francúzštinu. Neskôr ma mrzelo, že som si do St. Étienne nemohol zobrať za asistenta Ľuba Moravčíka, vedenie klubu už malo na tento post svojho človeka. Nemal som šancu ho tam pretlačiť.
Trénovať tímy v jednej z piatich najlepších európskych súťaží sa teraz javí pre slovenských či českých trénerov ako nedostižný cieľ. Myslíte, že sa niekto v budúcnosti nájde, kto niečo podobné zažije?
Je ťažké sa dostať medzi nich. Ale šancu majú aj naši tréneri. Samozrejme, výhodu majú tí, ktorí tam hrávali. Futbalisti, ktorí hrávali úspešne v nejakej krajine, sú tam známi, majú šancu sa tam vrátiť ako tréneri. Ďalšia vec je, že nestačí mať prekladateľa. Ak neovládate jazyk, je to zložité. V top ligách a tímoch potrebujete s hráčmi komunikovať sám.
Vo futbale ste si vyskúšali aj kurióznu situáciu. Ako šéf futbalového zväzu ste viedli niekoľko mesiacov aj českú reprezentáciu. Prečo ste sa rozhodli pre takúto netradičnú kombináciu?
Bolo to komplikované obdobie. Potrebovali sme dôstojne dohrať kvalifikáciu. Objavili sa problémy so sponzormi i hernou disciplínou v tíme. Hľadal som trénera, vtedy nebol nik vhodný k dispozícii. Ponúkol som tento post Karlovi Jarolímovi, ale ten trénoval Slaviu, ktorá ho nechcela uvoľniť. Trénerom reprezentácie som sa stal len na prechodné obdobie, bola to v tej chvíli nevyhnutnosť.
Vaše meno majú fanúšikovia spojené najmä so Spartou Praha. Ako hráč i tréner ste s ňou získali dovedna desať titulov. Cítite sa ako sparťan?
Áno, dá sa povedať, že som sparťan. Som hrdý na to, že som tam vyrastal a mohol v jej drese hrávať. Zostal som veľkým fanúšikom tohto klubu, nedám naň dopustiť. Sparte vďačím za mnohé.

Chodíte aj na ligu na Letnú?
Nie pravidelne, len občas. Často cestujem. Ak sa dá, sledujem zápasy v televízii.
Boli ste aj uplynulú nedeľu na derby Slavia – Sparta?
Práve som sa vracal z Japonska. Zápas som videl v televízii. A bol som rád, že som tam nebol.
Prečo?
Sledoval som ho s desaťročným vnukom a nevedel som, či mu nemám zakrývať oči. Toho by som sa na futbale nechcel dožiť. Bola to hanba a jedno z najhorších derby, ktoré som zažil. Pre mládež do 21 rokov neprístupné.
Čo vás najviac sklamalo?
Nehovorím o hre, ale o tom, ako sa k sebe správali hráči. Bez rešpektu a úcty. Červené, žlté karty, niečo medzi wrestlingom, ragby, pôsobilo to všetko na mňa depresívne. Keď sa na to pozeráte s deťmi, ktoré by možno raz chceli hrať futbal, nemáte z toho dobrý pocit.
Na Slovensku i v Česku sa pritom často vraví, že chceme, aby na futbal chodili rodiny s deťmi…
Musím byť spravodlivý, myslím, že sa situácia zlepšuje. Návštevy u nás stúpajú, štadióny bývajú často plné. Ale toto bol zápas, ktorý nás vrátil o niekoľko krokov dozadu. Verím, že niečo podobné sa nebude opakovať.
V Sparte vždy hrávali aj Slováci, viacerí sa stali jej legendami. Momentálne sa medzi lídrov tímu prepracoval Lukáš Haraslín. Ako hodnotíte jeho výkony?
Výborný futbalista. Zarazilo ma, že v nedeľňajšom derby, o ktorom sme hovorili, nenastúpil od začiatku. Momentálne je najlepší strelec mužstva, jeden z kľúčových hráčov, vie obísť súpera, vystreliť, dať gól, je rozdielový futbalista, rád sa na neho pozerám. Určite zaslúžene patrí aj do slovenskej reprezentácie a verím, že ešte sa aj v nej výraznejšie presadí.

Významné obdobie vo vašej trénerskej kariére ste prežili v arabskom svete. Aj v popredných kluboch, ktoré v poslednom čase angažovali veľké hviezdy. Tím Al-Hilal posilnil napríklad Neymar. Ako vnímate tento trend?
Saudskoarabská liga si už urobila meno, jej futbal patrí medzi najlepšie v Ázii, špičkové kluby si môžu kúpiť najlepších hráčov. Urobia všetko, aby sa ešte viac zviditeľnili. Presadzujú sa v ázijskej Lige majstrov. Mení sa tam aj život, Saudská Arábia sa otvára svetu, stáva sa zaujímavou turistickou destináciou, zjednodušuje sa vízová povinnosť. Mám pocit, že aj tam bude o chvíľu podobná situácia ako v Spojených arabských emirátoch, Dubaji. Tiež však platí, že nie je jednoduché tam trénovať, viesť popredné mužstvá.
V čom je to najviac zložité?
Sú tam iné podmienky, iná kultúra, mentalita, aj práca s hráčmi je trošku iná. A tlak na trénera je nesmierne veľký. Keď som viedol Al-Hilal, bol väčší ako napríklad vo Francúzsku. Súvisí to s veľkou popularitou futbalu, záujem médií je enormný, to si u nás neviem skoro predstaviť. Ale ja som tam bol spokojný.
Bohaté arabské kluby akoby chceli konkurovať aj veľkým európskym. Majú šancu sa im vyrovnať?
Saudská Arábia je veľká krajina, v ktorej žije 40 miliónov ľudí. Športom číslo jeden je jasne futbal. Má silné mládežnícke zázemie, významnú futbalovú základňu. A v každom tíme existuje možnosť angažovať sedem cudzincov. Sú schopní si kúpiť top hráčov. Ale aj domáci už majú vysokú kvalitu, stačí si spomenúť, že reprezentácia na nedávnych MS v Katare zdolala Argentínu, ktorá sa potom stala majstrom sveta. V krajine pôsobia špičkoví tréneri, kluby majú dobrý skauting, stratégiu, teda všetky predpoklady, aby patrili k špičke.
Objavuje sa záujem najlepších tímov vstúpiť aj do európskej Ligy majstrov. Je to podľa vás reálne?
Myslím si, že zatiaľ nie. Je to zložité, beriem do úvahy vzdialenosť i to, že arabské kluby patria pod inú federáciu, ako je UEFA. Budú však hrať čoraz viac zápasov s európskou špičkou, kvalitou sa im vyrovnávať. Nevieme si predstaviť, čo bude o rok, nieto ešte o desať. Raz sa možno zrodí aj spoločná Liga majstrov. Ak vygeneruje ďalšie milióny, veľké zisky klubom, nedá sa to vylúčiť.

Čomu sa teraz venujete?
Užívam si to, že nič nerobím (smiech). Venujem sa rodine, mám štyroch vnukov, jednu vnučku. Rád s nimi trávim čas.
Stále aj športujete?
Stále si zahrám za starých pánov, ale venujem sa aj tenisu, golfu a hokeju, máme výbornú partiu, v ktorej je Vladimír Šmicer, Honzo Koller, Jirko Novotný, Horst Siegl, skrátka bývalí futbalisti.
Ste aj najlepší hokejista medzi futbalovými legendami?
Nie, som medzi nimi jeden z najhorších, ale hrám ho rád a naplno (smiech). Najlepší hokejista je Karel Poborský. V golfe vyniká Šmicer a ešte Paťo Berger. V tenise si verím, s Láďom Vízkom sme silní vo štvorhre.
Čo futbal. Nechýba vám?
Práca mi začína chýbať, uvažujem, že sa vrátim na trénerskú lavičku, už som podnikol prvé kroky.
Môžete prezradiť viac? Kam máte namierené?
Všetko nasvedčuje, že sa vrátim do arabského futbalu. Odtiaľ mám najviac ponúk.