Pokuty za tisíce eur. Trnava a Slovan zaplatia za správanie fanúšikov vo finále pohára

SITA | 06.05.2023 16:08
08. Finále Trnava vs Slovan Foto: ,
V priebehu zápasu vytiahli domáci priaznivci choreografiu pri príležitosti 100. výročia založenie Spartaka Trnava. Stretnutie sledovalo 15 427 divákov.
Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) v súvislosti s finálovým stretnutím Slovenského pohára, v ktorom triumfoval domáci Spartak Trnava nad Slovanom Bratislava 3:2 po predĺžení, pristúpila k trestom pre účastníkov duelu.

Pokuty za správanie svojich fanúšikov dostali obaja finalisti, trnavský klub musí zaplatiť 10-tisíc eur a bratislavský 6-tisíc eur. O oboch táborov priaznivcov prišlo k porušeniu Disciplinárneho poriadku SFZ. Informuje o tom oficiálny web zväzu.

„Výška uloženej pokuty v prípade FC Spartak Trnava zohľadňuje predovšetkým tú skutočnosť, že počas stretnutia došlo zo strany jeho fanúšikov okrem iných previnení najmä k závažnému, opakovanému skandovaniu antisemitických prejavov, pričom predovšetkým po druhom dosiahnutom góle Trnavy tieto prejavy svojou intenzitou a trvaním dosiahli mimoriadne závažný rozsah,“ uvádza disciplinárka vo vyhlásení.

Ďalej zdôraznila, že takéto správanie fanúšikov FC Spartak Trnava sa vyskytlo v tomto súťažnom ročníku opakovane, pričom intenzita, v akej sa antisemitizmus vyskytol počas finálového stretnutia, je neprijateľná.

Video
Ako to vidí pred zápasom DAC - Slovan odborník?

Disciplinárka sa tiež rozhodla poukázať na to, že akékoľvek prejavy extrémistickej alebo protinárodnostnej povahy nebude na slovenských futbalových štadiónoch tolerovať, pričom v prípade recidívy, ako je tomu v tomto prípade, je pripravená tvrdosť sankcií zvyšovať a to až dovtedy, kým tieto prejavy nevymiznú.

„V prípade incidentov zo strany fanúšikov ŠK Slovan Bratislava bola ich závažnosť zvýšená najmä spôsobením otvoreného ohňa v ich sektore, pričom pri následnom plnení povinností zo strany príslušníkov hasičského zboru došlo k ich bezprecedentnému napadnutiu fanúšikmi Slovana. Okrem toho sa aj fanúšikovia ŠK Slovan Bratislava dopustili prejavov namierených voči FC Spartak Trnava s rasistickým podtónom,“ informuje DK SFZ.

DAC Dunajská Streda, ŠK Slovan Bratislava Čítajte viac Világi oslavuje 60-ku, titul i skalp Slovana by sa mu akiste páčili. Proti bude "malý Vlado", bez ktorého je Slovan polovičný

Disciplinárka tiež doplnila, že ďalšie udalosti vyplývajúce v danom stretnutí predovšetkým z emócií medzi oboma futbalovými klubmi, ktoré môžu byť vyhodnotené ako disciplinárne previnenia, bude DK SFZ naďalej podrobne vyšetrovať na svojom nasledujúcom zasadnutí. Za týmto účelom si predvolala na podanie vysvetlenia aj hlavného rozhodcu finálového stretnutia národného pohára.

„DK SFZ považuje za potrebné vzhľadom na blížiace sa dôležité stretnutie v boji o titul vo Fortuna lige medzi DAC 1904 Dunajská Streda a ŠK Slovan Bratislava (hrá sa už v nedeľu 7. mája, pozn.) aj touto formou apelovať na zástupcov oboch klubov a ich fanúšikovských táborov, aby sa pri povzbudzovaní svojich mužstiev vyvarovali antisemitským, rasistickým alebo protinárodnostným prejavom, ktoré v 21. storočí nemajú mať tak v spoločnosti, ako ani na štadiónoch akékoľvek miesto,“ dodala komisia.

Najdrahší futbalisti Dunajskej Stredy a Slovana Fotogaléria - 22 fotiek Všetky fotky
V hre miliónov má navrch obhajca titulu ŠK...