Zo Slovana sme odišli, lebo mladí nedostávajú šancu. Žilina musí rešpektovať, že idem za životnou výzvou

Michal Gavroň | 06.04.2023 06:10
Leo Sauer Foto:
Leo Sauer.
Presunom zo Žiliny do Rotterdamu vyvolal rozruch. Pred niekoľkými dňami si Feyenoord uplatnil opciu a priviedol šikovného krídelníka na trvalý prestup. Leo Sauer (17) sa podpisu zmluvy potešil.

Rodák z Bratislavy však vie, že nič nezaručuje. „Boli tam viaceré signály, ale teraz je isté, že tu zostanem najmenej tri roky. Uľavilo sa mi,“ vraví.

Rozhovor ste posunuli na 18.00 kvôli nabitému programu na ihrisku i v škole. Ako vyzerá váš bežný deň?

Vstávam okolo ôsmej ráno, do polhodinky musím byť v akadémii, kde máme spoločné raňajky. Od 9.30 máme prvú posilňovňu, po nej nasleduje tréning na ihrisku.

Následne obed a o pol druhej už druhá posilňovňa. V utorky a štvrtky mám hodiny holandčiny, v pondelky a piatky mítingy. V stredu máme voľno.

Ako vám to ide s holandčinou?

Znie to trochu ako krochkanie, Holanďania majú výraznú výslovnosť spoluhlásky ch. Už som si zvykol a začínam rozumieť. Do konverzácie sa nepúšťam, viem iba základy a futbalový žargón.

Cristiano Ronaldo Čítajte viac Slováci v lige vyzvali Ronalda. Portugalčan si z nich spravil trhací kalendár

Róbert Boženík vraví, že vo Feyenoorde kladú dôraz aj na štúdium. Neprekáža vám to?

Naopak, veď kariéra trvá maximálne do štyridsiatky. Treba myslieť aj ďalej. Vzdelanie je dôležité, venujem sa naplno štúdiu na strednej škole.

Na tréningu ho mal na starosti Robin Van Persie…

S trénerom Van Persiem som sa stretol aj ja, prehodili sme pár slov, ale nemáme špeciálny vzťah. V klube pracuje viacero bývalých hráčov Feyenoordu.

Bolo náročné zvyknúť si na celodennú rutinu v novom prostredí?

Skôr na nové prostredie, lebo niečo podobné som absolvoval v Žiline. Bol som sám na tamojšej akadémii, aj tam sme mali vlastný režim. Má podobné princípy ako vo Feyenoorde, Zmeny sú iba v prostredí, jazyku, kultúre.

Pomohlo vám, že ste podobný proces zažili, keď ste sa už ako člen U14 presunuli zo Slovana do Žiliny?

Veľmi. Som rád, že som v Žiline mohol byť a máme na Slovensku klub, ktorý dáva priestor odchovancom a snaží sa robiť veci s akadémiou tak, ako vo vyspelej Európe. Vyšli odtiaľ Milan Škriniar či Dávid Hancko, ktorí boli na veľký futbal pripravenejší.

Spod Dubňa však neodchádzali tak skoro ako vy. Prečo ste sa rozhodli v 16 rokoch pre hosťovanie vo Feyenoorde?

Bola to životná výzva a chcel som sa s ňou popasovať. Môj odchod zo Žiliny vyvolal rozruch, ale moje rozhodnutie musia rešpektovať. Zvolil som si inú cestu a odišiel do zahraničia skôr. Zatiaľ je to dobré, ale aj žilinská cesta vám môže otvoriť cestu do sveta.

Rozruch vyvolal aj presun zo Slovana do Žiliny. Prečo ste sa tak rozhodli?

Bol to prestup na vlastnú žiadosť. Aj teraz vidíme, že mladí hráči v Slovane nedostávajú v prvom tíme toľko príležitosti. V Žiline to robia najlepšie na Slovensku, tak som si to šiel vyskúšať.

Nemali ste obavy z presunu do Žiliny a neskôr do Feyenoordu?

Isteže, ale najviac sa bála mamina. Otec mal tiež trochu stresu, ale hneď povedal, že to zvládnem, keď som bol s bratom Máriom a vychovávateľom v žilinskej akadémii. Dá sa povedať, že som si zvykol veľmi rýchlo.

Leo Sauer Čítajte viac Slovenský mladík zo Žiliny sa osvedčil. Podpísal zmluvu s európskym veľkoklubom

Rýchlu aklimatizáciu ocenili aj vo Feyenoorde. Sadlo vám to?

Niektoré podobnosti v mentalite Slovákov i Holanďanov sú, ale vidím výraznú odlišnosť v tej futbalovej.

Akú?

U nás sa dáva dôraz na kolektívne parametre, v Holandsku na individuálne schopnosti. Každý si tu opakuje, že je najlepší. Hráči sú veľmi sebavedomí a drzí.

Legionárovi, ktorý sa chce presadiť medzi holandskými hráčmi, to nesmie chýbať, nie?

Možno ma zo začiatku aj brali tak, že prišiel chlapec zo zahraničia, ktorý im chce zobrať miesto. Teraz však máme dobrý vzťah. Navyše, rozhoduje kvalita a nie krajina, v ktorej ste sa narodili.

Potešilo, že sa Feyenoord rozhodol uplatniť si opciu a získať vás natrvalo do roku 2026?

Určite. Boli tam viaceré signály, ale teraz je isté, že tu zostanem najmenej tri roky. Uľavilo sa mi. Prvú polovicu sezóny som sa dostával do komfortnej zóny. Teraz sa tu cítim skoro ako doma, aj keď doma je doma. (úsmev).

Rotterdam sa mi páči, ale nemá toľko pamiatok ako Bratislava, lebo ho počas II. svetovej vojny zbombardovali. Od Bratislavy sa však veľmi nelíši. Možno iba tým, že je tu celý svet – aziati, moslimovia, černosi.

Zavážilo, že ste sa gólovo presadili aj pri svojom debute v A-tíme v priateľskom súboji proti Oostende?

Keď mi tréner volal, že pôjdem prvýkrát na tréning s áčkom, bol som nervózny. Nie z hráčov, ale skôr kvôli môjmu výkonu. Všetci ma pekne privítali a správali sa ku mne priateľsky, čo mi pomohlo.

Postupne sa to zlepšovalo a cítil som sa ako doma. Neskôr mi dal tréner šancu aj v prípravnom súboji a dal som gól. Ani by mi nenapadlo, že to takto dopadne. Krásna spomienka.

Prehodili ste pár slov aj s Dávidom Hanckom?

Jasné, veľakrát sme sa rozprávali. O Feyenoorde, Žiline, Rotterdame, živote i futbale.

Máte pocit, že mu Feyenoord sadol?

Vnímam odozvu od spoluhráčov či od fanúšikov a všetci ho tu milujú. Má tu dobré meno. Chvália jeho kvality aj osobnosť.

Lionel Messi Čítajte viac Zemetrasenie v PSG. Trio Messi - Neymar - Mbappé sa rozpadá, lebo aj katarský mešec má svoje dno

V Žiline či národnom tíme ste hrali spoločne s bratom Máriom. Je to stále špeciálne alebo už ste si zvykli?

Už to beriem normálne. Je skvelé, ak si môžete zahrať s bratom. Viac si na ihrisku rozumieme, spojenie je iné.

V čom je o rok a pol starší brat šikovnejší a v čom ste lepší vy?

Mário je stredopoliar. Má lepší prehľad, tvorbu hry, prienikové prihrávky. Ja mám lepšie skôr útočné parametre – strelu, súboj jeden proti jednému, center.

Brat zostal v Žiline. Idete rozdielnymi futbalovými cestami k spoločnému snu?

Isteže, radi by sme si zahrali v nejakej elitnej lige sveta. Nikde nie je napísané, že moja alebo jeho cesta je lepšia.

Každý človek a hráč je jedinečný, niekomu sedí to, čo druhému vôbec nevyhovuje. Podstatné je, či pravidelne v našom veku hráš a koľko dávaš futbalu. Pritom nezáleží, či vyrastáš v Slovane, Žiline alebo Feyenoorde.

Platy trénerov slovenskej futbalovej reprezentácie Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Slovenský tréner storočia Jozef Vengloš viedol...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ