Česi riešia Guľu. Slováci, ste v cudzej krajine, naučte sa po česky

lt | 12.05.2021 06:30
Adrián Guľa Foto: ,
Adrián Guľa.
S tímom neuspel v Lige majstrov. Pod jeho vedením sa mu nedarilo ani v lige. Adrián Guľa odišiel z Plzne sklamaný.

Odvolanie slovenského experta z postu trénera futbalistov Plzne vyvolalo v Česku veľký ohlas. Správa o jeho konci sa okamžite objavila na titulných stránkach.

Dianím v poprednom českom klube sa zaoberali aj odborníci relácie Dohráno Plus, ktoré vysiela Česká televízia.

Adrián Guľa Čítajte viac Zlatý padák. Guľa dostane za vyhadzov z Plzne rozprávkové odstupné

„V Plzni mali veľké plány. Guľa im tam priniesol moderné technológie, no aj nulový výsledok,“ rozhovoril sa bývalý reprezentant Milan Luhový.

Podľa neho dostal slovenský kouč niekoľko šancí. No neuspel. Definitívny koniec prišiel po debakli 1:5 na ihrisku Slavie Praha a následnej remíze so zachraňujúcim sa Příbramom.

„Na mnohých Slovákoch pozorujem, že si myslia, že presadiť sa v Česku je jednoduché,“ tvrdí Luhový.

„Stále im však hovorím – naučte sa rýchlo hovoriť po česky. Ste predsa v cudzej krajine. Myslíte si, že si medzi sebou rozumieme, ale adaptácia je neuveriteľne dôležitá,“ upozorňuje ďalej rodák z Ružomberka.

Ako príklad uvádza pôsobenie trénerov v iných, futbalovo popredných krajinách.

„Zoberte si, že sa dostanete do iného zahraničného klubu, kde je potrebná angličtina, španielčina alebo taliančina. A to je podstatne náročnejšie. Ale keď sa potom nepresadíte ani v Česku, tak to len ukazuje, ako si myslíte, že sa ľahko spolu dohovoríme,“ dodáva.

Adrián Guľa Čítajte viac Vedeniu došla trpezlivosť. Guľa v Plzni skončil

Luhovému sa nepozdávajú ani metódy, ktoré uplatňuje Guľa. Ten prešiel rôznymi školeniami v zahraničí a je zástancom moderných technológií.

„To, o čom si myslel, že je moderné, však veľmi nefungovalo. Je to o osobnom prístupe trénera, všímavosti. Keď tréner príde na tréning, malo by byť hneď vidieť, či vie s tímom pracovať,“ myslí si Luhový.

Bývalý útočník Guľu veru nešetril. A kritický bol aj na záver.

„Na zahraničný angažmán zatiaľ nemá. A myslím si, že ani nebude mať. Predsa len, sklamať v Plzni, ktorá je celkom silná, v prostredí, ktoré až také silné nie je… Nakoniec sa možno zistí, že tie jeho novinky sú hovorenie o ničom,“ zakončil Luhový.

Adrián Guľa Čítajte viac Guľa, von! Fanúšikovia Slováka vyháňajú, expert sa ho zastáva