Španieli neuznávajú Kosovo. Dali to najavo pred výkopom i počas zápasu

TASR | 01.04.2021 11:33
Eric García, Vedat Muriqi Foto: ,
Španiel Eric García odkopáva loptu pred kosovským futbalistom Vedatom Muriqim.
Futbalisti Španielska si v kvalifikácii MS 2022 pripísali na konto očakávané domáce víťazstvo 3:1 nad Kosovom. Duel v Seville pritiahol väčšiu pozornosť mimo ihriska pre diplomatický spor medzi oboma krajinami.

Španieli neuznávajú Kosovo ako samostatnú krajinu, hoci v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska, a dali to najavo už pred zápasom.

Tamojšia federácia označila Kosovo iba za „teritórium“, podľa agentúry AP preto kosovskí funkcionári hrozili nenastúpením na zápas, ak sa Španieli nezaviažu rešpektovať suverenitu balkánskeho štátu.

Podľa pravidiel Európskej futbalovej únie (UEFA) síce hosťom zahrali pri nástupe kosovskú hymnu, ale v prenose španielskej televízie nehovorili o Kosove ako o štáte a v grafike používali na označenie súpera na rozdiel od domáceho tímu iba malé písmená „kos“.

Komentátori navyše súperov nazývali „hráčmi z federácie Kosovo“.

Na ihrisku Španieli jasne dominovali, hoci v ich základe chýbal kapitán Sergio Ramos. Ten vybehol na ihrisko až v závere a pripísal si už 180. štart v národnom drese. Na rekordéra v počte medzištátnych duelov, Egypťana Ahmeda Hassana mu chýbajú už iba štyri zápisy.

„Je dôležité nastúpiť na reprezentačný duel, aj keď by to bolo hoci len na minútu. Je to vždy rozhodnutie trénera,“ reagoval Ramos.

Kouč Luis Enrique k tejto téme povedal: „Bolo to čisto technické rozhodnutie. Ramos sa vrátil po zranení a dal som prednosť iným. To je celé. On je líder a zaslúži si prekonávať všetky rekordy. Ale hrať budú vždy tí, ktorí sú v najlepšom stave.“

Skóre zápasu otvoril v 34. minúte Dani Olmo, o dve minúty neskôr zvýraznil náskok favorita Ferran Torres. Kosovo toho smerom dopredu veľa neukázalo, napriek tomu sa dočkalo gólu v 70. minúte, keď brankár Unai Simon po vybehnutí mimo šestnástku stratil loptu a ďalekonosným pokusom do odkrytej bránky znížil na 1:2 Besar Halimi.

Senzácia sa však nekonala, triumf Španielov poistil štvrťhodinu pred koncom striedajúci Gerard Moreno hlavou po rohovom kope. Španieli sú na ćele tabuľky so siedmimi bodmi, druhé Švédsko zaostáva o bod a má zápas k dobru.

„La Roja“ predtým neďakane remizovala doma s Gréckom a v závere vydrela výhru 2:1 v Gruzínsku. Ksoovo je bez bodu posledné.

"Chvíľu nám trvalo, kým sme zlomili obranu súpera, ale celkovo môžeme byť spokojní. Vždy ide o víťazstvo a my chceme vyhrať každý zápas.

Z deviatich možných bodov sme získali sedem a myslím si, že to je v poriadku," vyhlásil po zápase ofenzívny stredopoliar bundesligového Lipska Olmo, ktorý v Gruzínsku rozhodol a presadil sa aj proti Kosovu.