Stĺpy a kancelárie na mieste kotla. Zmeny na štadióne Sparty pobúrili fanúšikov

ČTK | 26.02.2019 15:16
Futbalová Sparta plánuje čiastočnú rekonštrukciu štadióna na Letnej. Pražský klub chce zmodernizovať južnú tribúnu, pristavať nové administratívne a komerčné priestory či vybudovať sieň slávy, ktorá v Generali Arene chýba.

Na internete sa objavili zábery návrhov novej podoby štadióna od spoločnosti Pelčák a Partner Architekti, na ktorých veľkú časť južnej tribúny tvoria administratívne budovy.

Tie sa nachádzajú aj na tradičnom mieste „kotla“ pre tvrdé jadro sparťanských fanúšikov, čo sa nepáčilo mnohých diskutujúcim. Kritiku si vyslúžil aj jeden zo spojovacích stĺpov za bránkou uprostred tribúny.

Podľa Sparty však nejde o schválené finálne návrhy a vedenie klubu vyhotovenú štúdiu teraz prejednáva.

Zmenou by nemala prejsť iba južná tribúna, ktorá bola modernizovaná naposledy v roku 1994.

„Uvažovaným variantom rekonštrukcie je aj zníženie úrovne ihriska a vybudovanie nového prvého radu na tribúnach všetkých štyroch tribún okolo ihriska. Týmto krokom by sa znížila hracia plocha na úroveň betónovej plochy, ktorá trávnik obklopuje,“ uviedla Sparta na svojom webe.

Zlepšené majú byť aj priestory pre fanúšikov na tribúnach i zázemie ako toalety alebo občerstvenie. Plánované sú aj ďalšie inovácie ako nové veľkoplošné obrazovky alebo ozvučenie a osvetlenie na štadióne.

Zamýšľaná modernizácia južnej tribúny by pravdepodobne znamenala zníženie diváckej kapacity, ktorá je aktuálne 18 887 miest.

„Dôležitým aspektom uvažovanej rekonštrukcie by bol fakt, že by sa klub posilnil po ekonomickej stránke aj inou cestou, než je finančná podpora zo strany majiteľa. Všetky príjmy z prípadných prenájmov priestorov a ďalšieho komerčného využitia by plynuli do klubového rozpočtu,“ uviedla Sparta.

Termín rekonštrukcie klub nespresnil, podľa webu tn.cz by mala prebehnúť v nasledujúcich štyroch rokoch.

TV Pravda: Kto získa futbalový titul? Ako bude vyzerať trnavská jar? Pozrite si naše predpovede v relácii Týždeň v športe – futbalový špeciál s Vladimírom Kinderom (vysielané 11. 2. 2019):

Video