Van Marwijk potrebuje okolo seba kvalitu. Spolupracovníkov si platí sám

SITA | 11.06.2018 11:48
Bert van Marwijk, Austrália, austrálski futbalisti Foto: ,
Tréner Bert van Marwijk dozerá na tréning svojich austrálskych zverencov.
Tréner austrálskej futbalovej reprezentácie Bert van Marwijk sa v snahe uspieť na blížiacich sa majstrovstvách sveta v Rusku (14. júna - 15. júla) rozhodol, že najbližších spolupracovníkov bude vyplácať z časti svojej mzdy. Šesťdesiatšesťročný Holanďan zasadol na lavičku "socceroos" v januári, dohodol sa na spolupráci do skončenia svetového šampionátu. Po ňom ho vo funkcii vystrieda Graham Arnold.

Van Marwijk pri rokovaniach s Austrálskou futbalovou federáciou požadoval vlastný realizačný tím, ale „protinožci“ mu oznámili, že na to nie sú finančné prostriedky a môžu mu ponúknuť k dispozícii akurát dovtedajších asistentov reprezentačného tímu. Kouča to však neodradilo, a tak navrhol kompromis, že si „svojich“ ľudí zaplatí z vlastného vrecka.

„Potreboval som to urobiť, pretože nemáme čas. Keď som chcel v takom krátkom čase vybudovať tím, musel som pracovať s ľuďmi, ktorí ma poznajú. Musia sa mi pozrieť do očí a vedieť, na čo myslím. Nemôžeme si dovoliť žiadne komunikačné problémy. Pri nových spolupracovníkoch potrebujete čas na spoznávanie, rád by som pracoval s Austrálčanmi, ale pre časovú tieseň som musel siahnuť po mnou osvedčených ľuďoch. Vedia, ako pracujem, ako chcem hrať, nemajú zo mňa strach, sú iniciatívni a ja viem, že im môžem dôverovať. Títo chlapci za mnou do Austrálie neprišli pre peniaze,“ skonštatoval Van Marwijk pre Sydney Morning Herald.

Rodák z Deventeru v minulosti viedol Holandsko (2008–2012), s ktorým na MS 2010 v JAR postúpil do finále. Na šampionát do Ruska sa prebojoval s tímom Saudskej Arábie, ale krátko po skončení kvalifikačného cyklu vo funkcii skončil. Austrália sa na MS predstaví v základnej C-skupine v spoločnosti Dánska, Francúzska a Peru.