Juhoafrický sen o postupe sa rozplynul. Francúzi zostali v hanbe

Pravda.sk, SITA | 22.06.2010 18:01, aktualizované:
Francúzsko JAR 3 Foto: ,
Katlego Mphela posiela loptu do bránky Francúzska.
Futbalisti Juhoafrickej republiky vyhrali v A-skupine domácich majstrovstiev sveta nad Francúzskom 2:1, ich sen o postupe sa však rozplynul. V tabuľke má síce štyri body ako Mexiko, ktoré podľahlo prvému Uruguaju 0:1, no horšie skóre. Francúzi vypili kalich horkosti do dna - v tabuľke skončili poslední so ziskom jediného bodu.

A-skupina (Rustenburg/štadión Royal Bafokeng):

Mexiko – Uruguaj 0:1 (0:1)

• Gól: 43. L. Suárez, ŽK: 77. J. Hernández, 86. I. Castro – 68. Fucile, rozhodovali: Viktor Kassai – Gábor Erös, Tibor Vámos (všetci Maď.), 33 425 divákov
  • Mexiko: Ó. Pérez – Osorio, F. Rodríguez, Moreno (57. Castro), Salcido – G. Torrado, R. Márquez, Guardado (46. Barrera) – G. Dos Santos, C. Blanco (63. Javier Hernández) – G. Franco
  • Uruguaj: Muslera – Maxi Pereira, Lugano, Victorino, Fucile – Diego Pérez – Arévalo Ríos, Álvaro Pereira (77. Scotti) – Forlán – L. Suárez (85. Álvaro Fernández), Cavani

Od úvodného hvizdu sa obe mužstvá pustili do útočenia, akoby chceli dokázať, že zákulisné reči o ich dohode na remízovom výsledku posúvajúcom ich spoločne do osemfinále nemajú reálny podklad. Už v 7. min sa z ničoho nič objavil pre mexickým gólmanom Óscarom Pérezom Luis Suárez, ale jeho krížna strela z pravej strany prešla tesne vedľa. Akcie sa striedali na oboch stranách a diváci na tribúnach sa veru nenudili. V 23. min sa k strele z 30 m odhodlal Mexičan Guardado, jeho nádherný pokus zastavilo brvno uruguajskej bránky. Dve minúty pred odchodom mužstiev do kabín rozohrali Uruguajci rýchlu akciu. Po pravej strane potiahol útok Diego Forlán, zacentroval rovno na hlavu Luisa Suáreza a kanonier Ajaxu Amsterdam svojím jedenástym reprezentačným gólom otvoril skóre duelu.

Edison Cavani (7) bráni Ricarda Osoria z Mexika. Foto: SITA, AP
Mexiko Uruguaj 2 Edison Cavani (7) bráni Ricarda Osoria z Mexika.

Mexický tréner Javier Aguirre v snahe zvýšiť útočnú silu tímu poslal do druhého polčasu na ihrisko ofenzívneho stredopoliara Barreru, krátko na to prišli na ihrisko Castro a Javier Hernández. Prvé veľké šance však mali opäť Uruguajčania. Zvýšenie vedenia im mohol zabezpečiť kapitán Lugano, ale jeho hlavičku po prihrávke Forlána zlikvidoval Óscar Pérez. Mexičania sa snažili, ale uruguajská obrana pracovala takmer bezchybne. V 64. min sa vybral na útočný výlet Francisco Javier Rodríguez, lopta z jeho hlavy lízala pravú žrď Muslerovej svätyne. Stav sa už do konca zápasu nezmenil, výsledok nakoniec pre obe mužstvá znamenal postup do vyraďovacej fázy šampionátu.

Rafael Márquez (defenzívny stredopoliar Mexika): „V osemfinále, kde nastúpime asi proti Argentíne, musíme hrať lepšie – nech sa deje čokoľvek. Všetko je otvorené a náš ďalší osud je v našich vlastných rukách. Musíme pokračovať v dobrej práci a pokúsiť sa o niečo také ako proti Francúzsku.“

Luís Suárez (útočník a strelec jediného gólu Uruguaja): „Teraz pôjdeme od zápasu k zápasu. Sme šťastní, že sme dali prvý gól, ktorý nám postačil na to, aby sme bez problémov splnili náš cieľ a postúpili zo skupiny.“

Diego Forlán (útočník Uruguaja): „Aby som bol úprimný – Mexičania mali loptu pod kontrolou, čo bolo pre nás dosť ťažké. Kľúčové však bolo zvíťaziť v tomto dueli a vyhrať skupinu. A to sa nám podarilo.“

Óscar Tabárez (tréner Uruguaja): „V zápase sme mali lepšie i slabšie chvíle, čo bolo zrejme dôsledkom nedostatku skúseností. Predzápasové reči o dohodnutej remíze sa ma dotkli, bola to urážka hráčov aj trénerov.“

Javier Aguirre (tréner Mexika): „Teraz sa pokúsime zoceliť sa a nabrať sily na ďalší zápas, zrejme proti Argentíne. Budeme bojovať, favorit to v žiadnom prípade nebude mať ľahké.“

A-skupina (Bloemfontein/šta­dión Free State):

Francúzsko – Juhoafrická republika 1:2 (0:2)

• Góly: 70. Malouda – 20. Khumalo, 37. Mphela, ŽK: 71. Diaby (Fr.), ČK: 25. Gourcuff (Fr.), rozhodovali Óscar Julian Ruiz Acosta – Abraham Gonzalez, Humberto Clavijo (všetci Kol.), 39 415 divákov
  • Francúzsko: Lloris – Sagna, Gallas, Squillaci, Clichy – A. Diarra (82. Govou), Diaby – Gignac (46. Malouda), Gourcuff, Ribéry – Dj. Cissé (55. Henry)
  • JAR: Josephs – Ngcongca (55. Gaxa), A. Mokoena, Khumalo, Masilela – Sibaya, Khuboni (78. Modise) – Pienaar, Tshabalala – Mphela, Parker (68. Nomvethe)

Udalosti vo francúzskom tábore spôsobili, že tréner Raymond Domenech vynechal v základnej zostave až poltucet hráčov, ktorí v nej nastúpili predtým proti Mexiku (Abidal, Evra, Malouda, Govou, Anelka a dištancovaný Toulalan). A hoci sa „Les Bleus“ v úvode utorkového stretnutia proti JAR snažili o ofenzívu a boli aktívnejší, odchádzali do kabín na polčasovú prestávku s dvojgólovým mankom.

MS v kocke: program, výsledky, tabuľky, pavúk Foto: FIFA
FIFA, logo MS 2010 v Juhoafrickej republike  MS v kocke: program, výsledky, tabuľky, pavúk

O prvý gólový moment stretnutia sa postaral hlavou domáci stopér Khumalo, ktorý po rohu Tshabalalu hlavičkoval v 20. min do francúzskej siete. Brankár Lloris túto štandardku podcenil a center podbehol. Kolumbijský hlavný rozhodca duelu Ruiz Acosta o päť minút neskôr prekvapujúco vylúčil stredopoliara Gourcuffa za jeho zákrok na Sibayu. Oba tímy potrebovali zvíťaziť výraznejším rozdielom, aby si ešte zachovali šancu na osemfinále. V početnej výhode sa o to snažili najmä futbalisti JAR – a úspešne. Osem minút pred koncom prvého dejstva sa v skrumáži odrazila lopta od Diabyho, obranca Masilela prihral Mphelovi a ten zvýšil na dvojgólový rozdiel. Vzápätí sa po Ribéryho štandardnej situácii ocitol stopér Gallas sám pred Josephsom, ale brankár „Bafana Bafana“ zachránil.

V druhom polčase mal až tri vyložené príležitosti na kopačke aktívny Katlego Mphela: najskôr trafil v 51. min konštrukciu francúzskej bránky, potom jeho pokus v 58. min Lloris vyrazil a vo vzájomnom súboji neuspel 25-ročný útočník Juhoafrickej republiky ani po sóle a strele z uhla o štyri minúty neskôr. Čo sa nepodarilo JAR, vyšlo Francúzom. Ich vôbec prvý a napokon aj jediný gól na tohtoročnom šampionáte strelil v 70. min po akcii a nádhernej spolupráci Sagnu s Ribérym do prázdnej bránky striedajúci Malouda. V závere mohol zvýšiť domáci Tshalabala, ale stav 2:1 pre Juhoafrickú republiku sa už nezmenil. Oba tímy sa však napokon s majstrovstvami sveta lúčia, do vyraďovacej fázy postúpili z A-skupiny Uruguaj a Mexiko.

Bongani Khumalo skóruje. Foto: ČTK, AP
Francúzsko JAR 2 Bongani Khumalo skóruje.

Usporiadateľská krajina bude chýbať vo vyraďovacej fáze záverečného turnaja MS po prvý raz v histórii. Pre Juhoafričanov je slabou útechou fakt, že dosiahli prvé víťazstvo vo vzájomných dueloch s Francúzskom. Les Bleus z posledných piatich významných turnajov (MS, ME) uviazli v základnej skupine už po tretí raz (MS 2002, ME 2008, MS 2010). Brazílskemu trénerovi reprezentácie JAR Carlosovi Albertovi Parrerirovi sa až na štvrtý pokus podarilo so svojím mužstvom zvíťaziť na MS nad Francúzskom: nevyšlo mu to v roku 1982 na lavičke Kuvajtu, v roku 1998 so Saudskou Arábiou a na predošlom šampionáte s Brazíliou.

Carlos Alberto Parreira (tréner JAR): „Som na mojich zverencov hrdý za to, že svojím výkonom umožnili, aby aj táto krajina mohla byť hrdá. Ukázali, že výkonnostne sa zlepšujú.“

Raymond Domenech (tréner Francúzska): „Tak ako každý Francúz, aj ja som sklamaný a smutný, hoci v tomto zápase som aspoň čiastočne sledoval hru, akú som od mužstva očakával. Bolo vidieť, že hráči vložili do hry srdce, bojovali, hrali kolektívne. Teraz ešte nie je čas na analýzu toho, čo sa stalo. Toto mužstvo neukázalo svoj potenciál. Francúzsky tím nikdy nezomrel, pokračuje ďalej. Vylúčenie Gourcuffa bolo ranou pod pás. Ale keď sa vám raz nedarí, tak sa jednoducho nedarí. Minuli sme príliš veľa energie na riešenie udalostí, ktoré sa odohrali pred týmto zápasom. Teraz však nie je čas na vybavovanie si účtov. A aký je môj odkaz francúzskemu národu? Iba to, že som smutný. Moje mužstvo neukázalo svoj potenciál. Môjmu nástupcovi želám veľa šťastia.“

Bongani Khumalo (obranca JAR): „Vedeli sme presne, čo dnes potrebujeme. Prvý gól nám pochopiteľne veľmi pomohol, bolo dôležité, že sme využili tento moment. Naozaj som v tej chvíli veril, že by sme ešte mohli postúpiť.“