Štyri roky spoločne rástli a žiarili v mládežníckych kategóriách. Po tom sa však ich cesty rozišli. O rok a pol mladší Leo kývol na ponuku Feyenoordu Rotterdam, čo sa Žiline nepáčilo.
Brat Mário bratovi prestup prial, ale rozhodol sa ísť inou cestou. Zostať v Žiline, vyhrať sa a pomôcť získať nejakú trofej. Až potom prestup.
„Musí to však byť v správnej chvíli a do správneho klubu. Záujem už bol minulé leto a aj v zime. Patrí to k futbalovému kolotoču, zahraničných klubov je veľa, Žilina má meno, sledujú ju, spod Dubňa už odišlo veľa dobrých hráčov. Počkajme si, uvidíme,“ vravel Mário Sauer vlani na jeseň.
Zdá sa však, že nastal čas. Sauer starší totiž má na stole ponuku od francúzskeho FC Toulouse. Podľa francúzskych médií by účastník Ligue 1 mal zaplatiť Žiline po skončení sezóny dva milióny eur.
Údajne je po sobotňajšom poslednom kole slovenskej ligy naplánovaná aj zdravotná prehliadka a prestup by sa mal zrealizovať už pred štartom ME do 21 rokov, ktoré od 11. do 28. júna hostí osem slovenských miest.

„Toulouse je kvalitný tím na krásnom juhu Francúzska. Sauer však bude musieť prekonať výkonnostný skok medzi slovenskou ligou a Ligue 1. Výhodou sú reprezentačné štarty, ktoré som mal pred prestupom aj ja,“ vraví niekdajší slovenský reprezentant Ľubomír Moravčík.
Uč sa francúzštinu
Na prvú zahraničnú skúšku sa vybral krátko po 25. narodeninách. Nakoniec bola najdlhšia v jeho kariére. Prechod spoza železnej opony z rodnej Nitry do AS Saint-Etiénne sa javil ako náročný.
Lenže nabitou československou reprezentáciou ošlahaný futbalový virtuóz si zvykol pomerne rýchlo. V Saint-Etienne odohral šesť sezón, ďalšie dve v Bastii. Jedným dychom však priznáva, že to nebolo jednoduché.
"V tej dobe bolo ťažké dostať sa do zahraničia, pretože v klube mohli byť len traja cudzinci. Keď sa Európska únia otvorila, prišlo viac možností. Ak klub vo francúzskej lige potreboval hráča, prišla hviezda, napríklad Dragan Stojkovič.
Po MS 1990 šiel do Olympique Marseille a to bol v tom čase veľkoklub. Francúzsko bude zaujímavá destinácia – futbalová i čo sa týka kultúry," priznáva Moravčík.
Mladí futbalisti v súčasnosti pracujú na cudzích jazykoch, angličtina je samozrejmosť. Moravčíkovi taktiež pomáhala, ale ak sa chcel francúzskym spoluhráčom priblížiť, musel sa učiť aj ich reč.
"Vezmú vás k sebe skôr, lebo oni a Angličania nie sú veľmi zadobre. V minulosti mali množstvo domácich hráčov, ale teraz už tí najlepší odchádzajú preč. Liahňou sa stali niekdajšie francúzske kolónie – Senegal, Maroko, Pobrežie Slonoviny či Kamerun.
Aj preto veľa slovenských alebo českých hráčov vo Francúzsku nepôsobí. To je dôkaz, že Sauer musí niečo vedieť. Stále sa totiž bavíme o jednej z top piatich líg sveta," pokračuje Moravčík.
Do Ligue 1 odchádzal v ideálnom futbalovom veku. V čase, keď československá federálna liga mala veľký cveng a kvalitu. Tá za riekou Morava zostala, ale pri Dunaji sa kvalita domácej súťaže znížila. Aj preto šikovní Slováci pri prvej príležitosti zdvíhajú kotvy a prestupujú do zahraničia.
"Spomínam si, že som tam bol osem sezón. Ubehlo to ako voda. Razom som mal po tridsiatke. Pekné časy… Teraz sa veková hranica predaja hráča posunula nižšie.
Ak sa krátko po 20. narodeninách dobre nepredá, je to komplikovanejšie. Teraz odchádzajú aj 16 či 17-roční chlapci veľmi rýchlo preč zo Slovenska."
Požehnanie v podobe ME
Ideálnym príkladom je Leo Sauer. Mladší brat Mária Sauera prestúpil z MŠK Žilina v roku 2022 ako šestnásťročný. Pripísal si prvé štarty za Feyenoord Rotterdam, momentálne zbiera hernú prax v NAC Breda. Miestni experti tvrdia, že klub prerástol už teraz, hoci len v decembri oslávi 20. narodeniny.
"Oboch čaká domáce EURO. Je to veľké požehnanie a šťastie pre tých chlapcov. Môžu sa neuveriteľne predať, možno do ešte lepších klubov. Viete, slovenská liga nemá taký cveng. Lenže na ME do 21 rokov si ich skauti porovnajú s najlepšími Nemcami, Talianmi, Angličanmi či Španielmi.
Ak Slováci uspejú, pôjdu preč a cena vzrastie. Veď si len spomeňme, aké úspešné bolo malé EURO v roku 2017. Vzišli z neho Milan Škriniar, Dávid Hancko, Stanislav Lobotka, Lukáš Haraslín, Martin Valjent či Marek Rodák," pripomína Moravčík.
Bratia Sauerovci sa vybrali rozdielnou cestou. Ofenzívny krídelník Leo odchádzal ešte ako mládežník MŠK Žilina a pomaly sa etabluje v najvyššej holandskej súťaži.
Mário dnes oslávi 21. narodeniny. So Žilinou, ktorá ho po odchode zo Slovana Bratislava vychovala, chcel pomôcť k zisku niektorej z trofejí. Nepodarilo sa.

"Neexistuje univerzálny recept na úspech. Sú chlapci, ktorí odídu v 16 rokoch a v 20 už o nich nevieme. A tiež takí, ktorí sa síce vyhrajú v našej lige, ale zaujímavú ponuku nikdy nedostanú.
Možno keby aj Mário dostal takú ponuku, dnes by sme sa o tom nerozprávali a hrával by už za hranicami. Teraz je pre Mária i Lea kľúčové, aby uspeli na domácom šampionáte."
Aj čoskoro 60-ročný Moravčík sa chystá na ME do 21 rokov na Slovensku.
"Chcel som si kúpiť lístky na duel Anglicko – Nemecko a zostalo len zopár voľných. Musel som si švihnúť. Teším sa, že Slováci majú záujem o tento turnaj a myslím, že budú príjemné prekvapení domácou reprezentáciou.
Máme tam šikovných chlapcov, realizačný tím s nimi umne pracuje. Formujú sa nám zaujímavé typy do seniorskej reprezentácie aj veľkého futbalu. Platí to aj o Sauerovi. Držím jemu i ostatným palce. Nič lepšie ako vydarený šampionát doma sa im i slovenskému futbalu nemôže stať," uzatvára Moravčík.