A tak Slováci odohrajú dnešný duel Ligy národov v Ázii, proti Azerbajdžanu (18.00, prenos vysiela STVR).
Calzonov debut
Azerbajdžan je podľa špecializovaného portálu transfermarkt.de tretím najčastejším súperom Slovenska v ére samostatnosti. Sokoli sa v dvanástich stretnutiach tešili z deviatich výhier, trikrát triumfoval súper.
Viackrát hrali Slováci len proti Česku (17) a Chorvátsku (14), rovnako 12 stretnutí odohrali proti Rumunsku. Zaujímavosťou je, že proti Azerbajdžanu debutoval aj tréner Calzona, keď 22. septembra 2022 Slováci prehrali v Trnave 1:2.
"Nie je ľahké viesť reprezentáciu. Spoločný čas je veľmi krátky. Chce to len trpezlivosť – na Slovensku aj na celom svete. Nedá sa všetko spraviť hneď.
Špeciálne v situácii, v ktorej sa v tom čase mužstvo nachádzalo. Mal som šťastie, že sa vytvoril tím, ktorý má od prvého dňa nasledoval. Našiel som partiu, ktorá sa podriadila našim myšlienkam," priznal taliansky tréner.
Dámy neoslovujte, prídu samé
Podmanivé je aj Baku. Hlavné mesto krajiny so značnými zásobami ropy je plné kontrastov. Napríklad, prísť za dvomi dámami k stolu a osloviť ich s akoukoľvek prosbou je zakázané.
Dajú vám to najavo odmietavo-pohŕdavým pohľadom. A ak to nepochopíte, expresne rýchlo k vám príde čašník a vysvetlí vám, že sa to v Azerbajdžane nepatrí.
Čítajte viac Všetko chce čas - na Slovensku aj vo svete. Calzona hovoril o pevnosti aj dvoch zbabraných duelochČlovek si povie, že takto v praxi vyzerá takmer 99-percentné vierovyznanie islamu v krajine pri Kaspickom mori. Lenže chvíľku po odchode z reštaurácie prichádza vytriezvenie.
Pekne upravená dáma ponúka spoločnosť na spríjemnenie noci v Baku. Cenu za prémiové služby neprezradí. Vraj sa ich dozviete, keď zavoláte na jej číslo. A už vám ho ťuká do mobilu…
Ktovie, aká taxa platí v tejto brandži. Zrejme to nebudú horibilné sumy. Veď liter benzínu stojí päťdesiat centov, taxík v centre hlavného mesta dve eurá, večera pre štyroch dospelých v jednej z luxusnejších reštaurácii vás vyjde na tridsať.
Čistota na každom rohu
Vo viac ako desaťmiliónovej krajine sú podľa Bloombergu obrovské sociálne rozdiely. Hlavné mesto Baku označili za štát v štáte. Vo viac ako dvojmiliónovom centre si prídu na svoje všetci.
Máte radi modernú architektúru? Máme. Historické pamiatky? Nech sa páči. Športové či kongresové haly? Nechýbajú.
Čítajte viac Azerbajdžan vkladá svoj freestyle do futbalových šablón. Bránu do sveta mu otvárajú Baku aj F1Príjemných prekvapení je v Baku podstatne viac. Najvýraznejším je čistota. V nedeľu večer mesto žije hudbou, hlasnou debatou v ruštine, azerbajdžanskom jazyku či turečtine. Obchody sú otvorené často aj dávno po 22. hodine.
Všade je však poriadok. Žiadne papieriky, fľaše, zvyšky jedla, cigaretové ohorky. Na jednej z najrušnejších ulíc Nizami či bulvári, ktorý poskytuje monopostom formuly 1 dvojkilometrovú rovinku na dokonalé využitie systému DRS odpadky nenájdete. Klobúk dole.
Ten gól z Wembley
Súboj Azerbajdžan – Slovensko (od 18.00) sa odohrá na druhom najväčšom štadióne v krajine. Patrí k najstarším v krajine. Začal sa stavať v roku 1939. Lenže krátko na to Nemci napadli Poľsko a výstavbu stopla II. svetová vojna.
Dokončený bol v roku 1951 vďaka výraznej podpore Sovietskeho zväzu. Na oplátku dostal nové meno – Štadión Josifa Stalina.
Tri roky po smrti „muža z ocele“ sa miestne úrady rozhodli zmeniť názor. Ani v tomto prípade neboli veľmi kreatívne. A v duchu komunistickej doktríny ho až do rozpadu ZSSR v roku 1993 premenovali na Štadión Vladimíra Iljiča Lenina.
Čítajte viac Hnev z Kosova. Do sídla UEFA smeruje sťažnosť na Srbov i Čechov: Takéto prejavy si zaslúžia trest!Práve v tomto roku zmenil štadión vyzerajúci ako koloseum s mohutnou oceľovou konštrukciou strechy a obrovskou veľkoplošnou obrazovkou svoj názov naposledy. Dnes je pomenovaný po Tofikovi Bachramovovi.
Ak ste počuli termín „ruský rozhodca“ alebo „ten gól z Wembley,“ týkajú sa práve rodáka z Agdamu a niekdajšieho hráča Neftči Baku.
Bol to práve Bachramov, ktorý vo finále MS 1966 rozdelil futbalový svet. Strela Angličana Geoffa Hursta v 11. minúte predĺženia sa odrazila od brvna nemeckej bránky do zeme a (zrejme) von.
Majú všetko, len nie úspech
Hlavný arbiter Gottfriend Dienst si nebol istý, ale Bachramov áno. Lopta podľa neho preťala bránkovú čiaru a Angličania nakoniec dokráčali k titulu po výhre 4:2. Bol prvým aj posledným pre Troch Levov v bohatej histórii. Angličania arbitra velebia doteraz, Nemci mu nevedia prísť na meno.
„Nemal som pochybnosti o tom, že lopta prešla za čiaru celým objemom. Tak som dal kolegovi pokyn. Futbal je plný nečakaných zvratov a občas príde aj nejaký zázrak. A kto by nechcel byť aspoň na 90 minút súčasťou toho magického divadla?“ uviedol Bachramov v pamätiach.
Čítajte viac Slováci? Boli sme pri nich príliš pomalí, dostali nás do úzkych. Anglického trénera nadchla Calzonova družinaMagickým divadlom sa stalo aj mesto, v ktorom sídli štadión s jeho menom. Baku a tiež Azerbajdžan ako taký sú plné kontrastov. Láka najväčším jazerom na svete, pohostinnosťou, nízkymi cenami, poriadkom a tiež rozdielnym prístupom k dámam v podnikoch a na uliciach.
Vďaka kúsku pohoria Kaukaz, ktoré leží v Európe, sa ázijská krajina môže merať s európskymi súpermi. Ešte nikdy si nezahrala na najvyššom európskom fóre. V porovnaní o polovicu menšie Slovensko si na nedávnych ME odkrútilo štvrtú účasť na elitnom turnaji.
Momentálne má Azerbajdžan všetko, čo k tomu potrebuje. Kvalitného trénera, výborné zázemie, Karabach Agdam pravidelne hrajúci v hlavnej fáze Ligy majstrov či Európskej ligy. Nič to však negarantuje a zatiaľ ani neprináša.
A tak je aj tridsať rokov po smrti stále najslávnejšou futbalovou osobnosťou Azerbajdžanu „ruský rozhodca.“