„Som dosť časovo a pracovne vyťažený a navyše v Španielsku. Rád si však nájdem na rozhovor čas,“ priznal niekdajší stredopoliar, ktorý ako jeden z mála Slovákov hral vo Švédsku. Práve severania sa dnes (20.45) predstavia v Lige národov na Tehelnom poli.
Ako ste sa dostali do Španielska?
Pracujem v jednej firme, ktorá sa zameriava na drevovýrobu. Často chodím po celom svete. Ak príde zakázka, tak idem.
Takže bol prechod do civilného zamestnania jednoduchý?
Ale kdeže…
Prečo?
Zmena životného rytmu je obrovská. Nemal som ťažké dni, ale roky. Mal som ich roky nalinkované. Vtedy tréning, potom oddych, následne zápasy a takto šiel týždeň po týždni. Ukončil som kariéru v 33 rokoch. Telo bolo unavené po tých rokoch v Malajzii.
Hrať tam nebolo jednoduché. Ak je monzúnové obdobie, vlhkosť dosahuje aj 99 percent. Kvalita ligy možno nie je taká vysoká, ale podmienky nezvládne každý. Ešte som sa vrátil na rok a pol na Slovensko do Veľkých Ludiniec. To však bolo skôr pre zábavu v tretej lige.
Zahráte si ešte trochu popri pracovnej vyťaženosti?
Keby som bol častejšie doma, tak by som si zahral aj nižšiu súťaž. Bez pohybu a tréningu to nejde.
Aj počas kariéry ste veľa cestovali. Baví vás to?
To je tá najlepšia vec, ktorú mi futbal dal. Videl som svet. Veľa ľudí to zažije na týždeň počas dovolenky. Spoznával som krajinu aj mentalitu ľudí. Iste, dlhé cesty mi nie sú po chuti, ale vždy som rád šiel za dobrodružstvom.
Zahrali ste si aj v slovenskom tíme do 21 rokov…
Áno, myslím, že to bolo päť stretnutí. Krásne spomienky. Najcennejší dres sa nosí veľmi príjemne. Vážil som si to. Nie je jednoduché byť v národnom tíme. Teraz mladší hráči dostávajú v kluboch prednosť, ale v tých časoch to neplatilo. Pozrite sa do Žiliny, ktorá z nich žije.
Čítajte viac Somálci, Turci, Juhoslovania i Poliaci. V imigrantskom gete vyrástol kráľ. Najsebavedomejší zo všetkýchJeden duel ste hrali aj proti Švédsku v tíme s vtedy neznámym mladíkom Zlatanom Ibrahimovičom…
To je pravda. Výnimočný zjav. Tesne po tom prestúpil do Ajaxu. Keď som ho zbadal, vravel som si, že ten chlapec je niekde inde. Mohol hrať za 21-ku ešte dva roky, ale hneď si ho Švédi zobrali do seniorského tímu. Ani sa im nečudujem.
Do Artmedie Petržalka ste prišli v roku 1999. Aké to má tínedžer medzi skúsenými hviezdami mužstva?
Do Petržalky som prišiel vlastne na dvakrát. Najskôr som šiel z Artmedie do Trenčína a následne som sa vrátil do Petržalky po Lige majstrov. Rozpredal sa káder a ja som mal nahradiť Jána Kozáka ml., ktorý šiel na hosťovanie do West Bromwichu Albion.
Niektoré hviezdy tam však zostali, nie?
Jasné, boli tam Balász Borbély, Marián Čišovský, Juraj Čobej a ďalší. Kedysi som sa na nich díval v televízii a teraz sme boli spoluhráči. S Bobym (Borbély, pozn.) sa poznám vlastne od roku 1999.
Obaja sme prišli do Petržalky ako mladí hráči. Boli sme spolu aj v reprezentačnej dvadsaťjednotke. Kvalita a sebavedomie boli po skupinovej fáze Ligy majstrov vyššie. Tešil som sa, bola to pre mňa nová skúsenosť.
Čišovský už medzi nami nie je, v roku 2020 prehral boj so zákernou chorobou. Ako si na neho spomínate?
Ťažko sa mi o tom hovorí… S Čišom sme spolu neskôr hrali aj v Rumunsku, keď bol s Bobym v Temešvári. Smutné, keď mladý a dobrý človek takto odíde. (povzdychne si)
Dozvedel som sa to, keď som bol v Nórsku. Nechcel som tomu veriť. Nemal som žiadne informácie, hneď som volal Balászovi. Taká tragédia. Bol to dobrý chlap.
Do Petržalky ste prišli v období, keď sa hlavným koučom stal Vladimír Weiss st. Aký bol?
Ja mu môžem len poďakovať. On mi dal v roku 1999 šancu ako mladému chlapcovi. V tom čase to na Slovensku nebol častý jav. Veľa mojich rovesníkov z reprezentácie nehrávalo pravidelne, ale ja som vďaka Weissovi mal šancu.
Stále koučuje na vysokej úrovni. Sledujete jeho úspechy?
Čo k nim dodať? Weiss je najlepší tréner v slovenskej histórii. To hovorí za všetko. Prešiel si určitými fázami, ale všade potvrdil kvalitu. Nikde neprepadol, ani teraz v Slovane.
Dostať ho v tejto dobe do Ligy majstrov je neskutočné. Ak sa klub zo slovenských podmienok – hoci belasí ich majú nadštandardné – dostane medzi smotánku, je to veľká vec.
Čítajte viac Pred rokmi žiaril v LM, v petržalskom byte pritom pestoval priesady pre rodičov z východu. Čobej o Weissovi: Krásna povaha, ale jedno si zapamätajteBrankár Čobej pre Športweb priznal, že Weissa nesmiete zradiť, inak ste skončili. Sedí to?
Ja som ho sledoval ako chlapec v televízii. A potom som sedel v šatni, počúval jeho pokyny a vedľa mňa hráči, ktorých som taktiež sledoval na obrazovkách. Ako by som ho mohol zradiť?
Neodpustil by som si to. Weiss sa dostal v československom drese na majstrovstvá sveta 1990 do Talianska v konkurencii hráčov Sparty či Slavie. Mal autoritu aj preto, čo ukázal ako hráč.
Ešte pred odchodom do Švédska ste si zahrali rok v Slovane. Takže mu fandíte momentálne v Lige majstrov?
Samozrejme, ale to by som fandil hociktorému slovenskému klubu.
Ako sa zrodil váš prestup do švédskeho Ljungskile?
Pomohol mi s tým tréner Ladislav Borbély. Neviem úplne presne, ako to bolo. Tuším poznal nejakého tamojšieho manažéra. Bol som tam na šesťdňovej skúške a dohodli sme sa na polročnom hosťovaní.
Aké bolo?
Neboli vtedy mílovými krokmi pred nami. Točilo sa tam viac peňazí. Lenže následne som šiel do Rumunska a to sa nedalo porovnať. Severania sú chlapi, bolo to veľmi fyzické. Úplne mi to nesadlo.
Čítajte viac Calzonov káder v číslach: Jednotkou už nie je Škriniar, jeho hodnota radikálne spadla. Cena niektorých Slovákov prekvapíSú Švédi chladní aj v súkromí?
Počul som to aj ja, ale my sme mali super vzťahy. Chladní sú Nóri. Krajina bola pekná, ani život či mentalita neboli problém. Avšak fyzický futbal vo Švédsku áno.
Rumunská liga bola diametrálne odlišná?
Na konci druhého milénia mali legendárny tím okolo Gheorgheho Hagiho. Tam sa rodili kvalitní futbalisti, liga bola na vysokej úrovni. Každý chcel loptu do nohy, nikto sa neskrýval za súpera. Cítil som sa tam po futbalovej stránke podstatne lepšie.
Prechod mladých talentov do seniorských tímov bol však veľmi náročný. Často šikovní tínedžeri končili veľmi skoro a radšej sa vybrali do civilného zamestnania. Neviem si to vysvetliť.
Ako ste sa z Rumunska dostali do ďalekej Malajzie?
Toto si pamätám veľmi presne. (smiech) Po dva a pol roku v Rumunsku som mal ešte nejaké ponuky. Nechcelo sa mi tam však zostávať, obzeral som sa po iných alternatívach. Mal som 31 rokov a bývalý agent Miroslav Bôžik mi sprostredkoval prestup do FC Perak.
V roku 2011 už fungoval Google. Zadali ste si tento klub do vyhľadávača?
Spočiatku som sa tomu bránil. Bolo to ďaleko. Nakoniec sa ukázalo, že to bola moja najlepšia futbalová skúsenosť.
Nehovorte…
Skutočne.
Čítajte viac Situácia v Paríži ma neteší, tréner o týchto veciach nediskutuje, vraví Škriniar. Ako blízko bol k odchodu z PSG?Čím si vás Malajzia tak získala?
Prostredie je špecifické. Ihriská nie sú tak kvalitne pripravené, často sú tam búrky, ani hráči tak tvrdo nemakajú. Ponúkli mi však iný pohľad na život.
Z Peraku ste šli do jedného z najúspešnejších klubov malajzijskej histórie – Selangor FC. Prečo?
Hrali sme tam ázijskú Ligu majstrov. Pochodil som krížom krážom Áziu. Vietnam, Indonézia, Singapur, India, dokonca sme hrali aj na Maledivách.
Tam ste sa stretli aj bývalým trénerom Vladimírom Goffom, však?
Áno, aj s Petrom Chrappanom, ktorý bol mojim spoluhráčom v Selangore. Goffov tím bol od nás lepší a futbalovejší. Paradoxne, bol to môj posledný profesionálny zápas. Nikdy by som nepovedal, že ho odohrám na Maledivách, ale stalo sa. (úsmev)
Ázia znie exoticky. Aký je tamojší život?
Perfektný. Ak sa bavíme o Malajzii, tak metropola Kuala Lumpur je iný svet. Moderné centrum, ale ak ste na periférii, prirastie vám k srdcu. Mám ju zo všetkých krajín, kde som bol, najradšej. Bol som tam rok a pol, ale vedel by som si predstaviť aj ďalšie roky.
Prečo to nevyšlo?
Prvú sezónu som v Peraku bol asi tretí najlepší strelec ligy. Dostali sme ponuku od Selangoru. Lenže v malajzijskej lige mohli hrať len dvaja legionári, ale v ázijskej Lige majstrov štyria. Takže sme s Peťom pol roka hrali len Ligu majstrov.
Naozaj iný svet, aj po futbalovej stránke…
Veru, ale nebolo to jednoduché. Niekedy som spoluhráčov nevidel aj osem dní, keď sa hralo dvakrát vonku. Museli sme veľa trénovať. Zažili sme toho vo voľnom čase veľa, ale žiaľ – nemohli by sme to publikovať. (smiech)
Čítajte viac Calzonova dilema, kto nahradí Dúbravku? Jeden riskoval so Slovanom, druhý chytal zadarmo v Senici, tretieho si vybral GerrardNa slovenský futbal ste nezanevreli?
Nie, prečo? Rád si pozriem ligu aj reprezentáciu. Držím im palce. Potešil ma postup na majstrovstvá Európy 2024. Škoda, že nám Angličania utiekli z lopaty. Bavilo nás s chalanmi z práce sledovať našu hru. Modernú, rýchlu, agresívnu.
Teší ma aj Slovan. V Lige majstrov to bude mať náročné, ale nenavyberá si. Verím, že nejaký dobrý výsledok uhrajú, hoci Celtic aj Manchester City boli niekde inde. Slovan dosiahol, čo mohol. Zarobil veľké peniaze, potrebuje ich kvalitne investovať.
Je málo slovenských hráčov, ktorí hrali vo Švédsku. Ako bude vyzerať dnešná konfrontácia v Lige národov?
V prvom rade – budem veľmi silno držať palce. Dnes sa vie takmer každý súper v Európe dobre zoradiť, brániť a byť fyzicky pripravení. Švédi majú aj viacero kvalitných hráčov.
Slováci sú na tom podobne. Budú hrať doma a pre mňa sú miernymi favoritmi. Ak sa chcú dostať o kategóriu vyššie v Lige národov a druhýkrát v histórii aj na majstrovstvá sveta, musia zdolávať aj takýchto súperov.