Lepší výkon i zahodené šance. Slováci sa podelili so Slovincami

Slovenská futbalová reprezentácia remizovala v stredajšom zápase H-skupiny kvalifikácie MS 2022 na pôde Slovinska 1:1.

01.09.2021 22:38 , aktualizované: 23:09
Slovinsko - Slovensko Foto: ,
Stanislav Lobotka uniká slovinskej obrane.
debata (15)

Do tabuľky si vo štvrtom vystúpení pripísala šiesty bod a stále ako jediná neokúsila trpkosť prehry. Mužstvo Štefana Tarkoviča poslal v Ľubľane do vedenia v 32. minúte Róbert Boženík, domáci vyrovnali ešte do prestávky zásluhou Petara Stojanoviča.

Ďalšie dva zápasy kvalifikácie odohrajú Slováci na domácej pôde, v sobotu 4. septembra o 20.45 h nastúpia proti Chorvátsku a v utorok 7. septembra o 20.45 h proti Cypru.

Oba sa uskutočnia na Tehelnom poli v Bratislave. Na šampionát do Kataru sa priamo prebojujú desiati víťazi skupín, tímy z druhých miest pôjdu do baráže.

kvalifikácia MS 2022, H-skupina:
Ľubľana
Slovinsko – SLOVENSKO 1:1 (1:1)
Góly: 42. Stojanovič – 32. Boženík, ŽK: Iličič, Čerin – Schranz, Duda. Rozhodovali: Kovács – Marinescu, Artene (všetci Rum.)
Slovinsko: Oblak – Stojanovič, Blažič, Mevlja, Balkovec – Štulac (70. Stankovič), Zajc (70. Čerin) – Iličič, Lovrič (83. Bijol), Mlakar (57. Črnigoj) – Šeško (83. Šporar)
Slovensko: Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Holúbek – Lobotka – Schranz (76. Strelec), Hamšík, Kucka (90. Duda), Weiss (64. Mak) – Boženík (76. Koscelník)

Už v 2. minúte musel Rodák vyboxovať nebezpečný center z krídla, ktorý smeroval na vežovitého domáceho útočníka Šeška.

Slovensko - Slovinsko Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Sandi Lovrič a Juraj Kucka v súboji o loptu.

Na dlhé minúty to však bola ojedinelá ofenzívna akcia. Obe mužstvá postavili svoju hru na pozornej defenzíve a taktický boj spočiatku nepriniesol vzruch pred bránami.

V 18. minúte po faule Schranza mali Slovinci príležitosť otvoriť skóre z priameho kopu z dobrej vzdialenosti spoza šestnástky, Lovrič však mieril vysoko nad. Onedlho mohli Slováci odpovedať po akcii Kucku s Lobotkom, no Boženík sa do koncovky nedostal.

V 29. minúte Lobotka vyvezením lopty založil rýchlu akciu, prihral Kuckovi, ten zo strednej vzdialenosti vyslal strelecký pokus, ktorý si Oblak pri pravej žrdi postrážil.

O tri minúty už bol slovinský brankár bezmocný, keď ho po prudkom Weissovom centri prekonal umiestnenou hlavičkou Boženík – 0:1.

Zápas po zaspatom úvode nabral grády. Náskok hostí mohol zvýšiť v 37. minúte Schranz, úplne voľný pred bránou však napálil loptu len do ľavej žrde a tá sa odrazila späť do ihriska.

Slováci mali šťastie v 40. minúte, keď sa Mlakarovi v tutovke pred prázdnou bránou zamotala lopta medzi nohami.

Snaha domácich o vyrovnanie napokon slávila úspech ešte pred odchodom do šatní. Za chrbát obrany si šikovne zbehol Stojanovič a prekonal Rodáka – 1:1. V závere ešte vyskúšal pozornosť slovenského brankára Štulac strelou z 25 metrov.

Hosťom mohol v úvode druhého dejstva prinavrátiť vedenie Kucka, ktorý po rohovom kope Hamšíka hlavičkou rozozvučal brvno. Na opačnom konci ihriska Stojanovič v dobrej pozícii v sklze tesne minul loptu.

Slováci sa snažili byť aktívni smerom dopredu, lenže viaceré sľubné akcie po ľahkých stratách lopty súperových hráčov nedotiahli do konca. V 67. minúte sa ocitol v dobrej príležitosti Škriniar, tieňovo bránený pred malým vápnom však hlavou po centri Hamšíka minul bránku.

Domáci sa dostali na dostrel k Rodákovi v 74. minúte, Lovričov pokus však nemal potrebnú razanciu. O šesť minút dostal veľa priestoru pred pokutovým územím Iličič, na šťastie pre hostí však svojmu spoluhráčovi poslal dlhú loptu a šanca z toho nebola.

Slovinsko - Slovensko Čítajte viac ONLINE: Slováci v Slovinsku ešte nevyhrali. Platí to aj naďalej

Neujala sa ani Šporarova „zadovková“ hlavička cez Šatku a na opačnom konci strela Maka, ktorému lopta nesadla a namieril iba do rúk Oblaka.

Ani jedno mužstvo už s pribúdajúcim záverom stretnutia nešlo do zbytočného rizika, remíza oboch stále drží v hre o postup na MS v Katare.

Rusko – Chorvátsko 0:0
Rusko: Guilherme – Fernandes (79. Samošnikov), Divejev, Džikija, Karavajev – Kuzjajev (84. Jerochin), Barinov, Golovin – Jonov (70. Bakajev), Mirančuk (46. Zabolotnyj), Zacharjan (70. Čeryšev)
Chorvátsko: Livakovič – Juranovič, Lovren, Čaleta-Car (85. Škorič), Sosa – Brozovič, Kovačič – Vlašič, Pašalič (71. Ivanušec), Perišič (75. Livaja) – Kramarič (74. Oršić)

Malta – Cyprus 3:0 (1:0)
Góly: 44. a 54. Attard, 46. Mbong. ČK: 40. Soteriou (Cyprus) po 2. ŽK
Malta: Bonello – Shaw (59. Muscat), Pepe, Borg – Attard, Pisani, Teuma (84. Caruana), Camenzuli – J. Mbong (59. Dimech), P. Mbong (70. Grech) – Montebello (70. Satariano)
Cyprus: Michael – Karo, Soteriou, Antoniades (64. Katelaris) – Psaltis, Kyriakou (71. Loizou), Artymatas, Ioannou – Pittas (58. Kastanos), Sotiriou, Papoulis (58. Panayiotou)