Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Kováčik plakal, navrhne zotrvanie Tarkoviča. Tréner reagoval

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik navrhne 1. decembra výkonnému výboru zväzu zotrvanie Štefana Tarkoviča na poste trénera reprezentácie SR. Nástupca českého kouča Pavla Hapala priviedol vo štvrtok vo finále baráže EURO 2020 Slovákov k triumfu v Severnom Írsku 2:1 po predĺžení, resp. k postupu na budúcoročný finálový turnaj.

13.11.2020 13:16 , aktualizované: 13:52
Ján Kováčik, Štefan Tarkovič Foto: ,
Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a s trénerom reprezentácie Štefanom Tarkovičom v Senci po návrate z Belfastu.
debata (3)

Prvý muž SFZ to potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii po návrate slovenskej výpravy z Belfastu.

"Zmena reprezentačného trénera, to nie je nič jednoduché. Ak niekoho oslovíte, musíte byť stopercentne presvedčení, že ide o správneho človeka. Poznám ho, vyše 5 rokov bol asistentom Jána Kozáka.

Neskôr sa stal technickým riaditeľom SFZ a boli sme v dennom kontakte. O futbale vie Štefan takmer všetko. Rozhodnutie sme tak nevnímali, že bude len dočasným trénerom. To skôr médiá mu dali tento prívlastok.

Máme priestor rozhodnúť sa ako ďalej. Môžem povedať, že ja 1. decembra na výkonný výbor prídem s návrhom, aby Štefan Tarkovič bol trénerom na ME aj v ďalšom kvalifikačnom období," povedal Kováčik.

Prezident SFZ tiež priznal, že druhý postup na ME prežíval omnoho emotívnejšie, ako ten prvý pred štyrmi rokmi v Luxembursku:

"Ja som ani nevedel, že Slovensko je štvrtou najmladšou krajinou v Európe. Že sme postúpili druhýkrát za sebou na EURO, je výnimočný úspech. Som veľmi rád, že v tejto zložitej dobe, ktorú žijeme, sme mohli ľuďom priniesť trošku radosti.

Bolo to iné ako pred štyrmi rokmi v Luxembursku. Priznám sa, že teraz som sa rozplakal. Máme dohodnuté, že po každom zápas, či vyhráme alebo prehráme, idem do šatne podať si ruky a nič neriešime."

"Pre mňa to osobné nastavenie bolo také, že som vnímal, že idem do zrazu, kde budú tri zápasy. A že ten so Severným Írskom bude kľúčový nie pre mňa, ale pre Slovensko. Aby sme urobili ľuďom radosť a EURO na Slovensko priviezli.

Druhá vec je, že som chcel, aby sa hráči zomkli, a aby videli, že to má význam. To, čo teraz povedal pán prezident, je pre mňa česť, ocenenie toho čo sme dosiahli a samozrejme budem rád, ak to výkonným výborom prejde," zareagoval na prezidentove slová Tarkovič.

Severné Írsko - Slovensko Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Nástup na súboj Severné Írsko - Slovensko.

Tarkovič tiež povedal, že finále play off naplnilo jeho očakávania:

"Veril som v kvalitu hráčov, ktorí nastúpili. A že to zvládneme. Mali sme rešpekt, lebo nebol jasný tento zápas. Po inkasovanom góle mi prebehlo mysľou Škótsko, kde sme prišli o play off. No vnútorne som mal dobrý pocit.

Mentálne nastavenie hráčov sa otočilo v náš prospech, keď rozhodol Mišo Ďuriš. Vedel som, že pre spôsob hry aký produkuje Severné Írsko, že šancí nebude veľa. A kto bude efektívnejší, tak to zvládne.

Ak by to tam na konci Lafferty trafil, postúpi Severné Írsko. Ale o tom je futbal, kto to mentálne ustál, tešil sa z postupu na ME."

Štyridsaťsedemročný Tarkovič nechcel prezradiť, čo presne povedal stopérovi Milanovi Škriniarovi po vlastnom góle na konci riadneho hracieho času:

„Futbal je o chybách aj vo veľkých zápasoch. Nepoznám hráča či tím, čo by neurobili chyby. Nepoviem presne, čo som mu povedal. Ale bolo to niečo v zmysle, že ak prehráme, prehráme ako tím, a ak vyhráme, vyhráme ako tím.“

VIDEO: Postupové oslavy Slovákov v šatni

Video

Tarkovič mužstvo dobre pripravil, do zostavy neočakávane nasadil ku Škriniarovi kapitána Poznane Ľubomíra Šatku, ktorý patril k najlepším Slovákom. Na otázku o zvolenej taktike odpovedal:

"Taktika je nadstavba, vyplýva zo spôsobu hry, akú produkuje v tomto prípade Severné Írsko. Neprekvapili nás až na nasadenie Washingtona, ten nám chvíľku robil problémy. Vedeli sme, že to bude z ich strany o nakopávaných loptách.

Bolo to ale o našej tímovosti, ak by sme neboli dobre nastavení, taktika by nefungovala. Šatka nedostával veľa príležitostí, to je pravda.

Je súčasť tímu, pred zápasom vyzeral veľmi dobre. Potrebovali sme tam typologicky takéhoto hráča. Videl som ho hrať v Poľsku, bol dobre nastavený a niet pochýb, že to zvládol."

Viac ako za postup do Francúzska

Postupom na ME si zväz polepší aj finančne. Na účet mu príde 9,25 milióna eur. Je to o 1,25 milióna viac, ako dostali národné federácie za postup na predchádzajúci šampionát vo Francúzsku.

„Tretina je pre hráčov a realizačný tím, druhá na náklady spojené s Eurom a tú tretiu chceme investovať do rozvoja. Do akadémií sme už dali v predchádzajúcom období viac ako tri milióny a v tom chceme pokračovať,“ povedal Kováčik s tým, že zväz bude myslieť pri prerozdeľovaní financií aj na predchádzajúci realizačný tím.

Kováčik zatiaľ neuviedol, kde si slovenská reprezentácia rozbalí svoj stan počas ME: „Ešte sme nad tým nepremýšľali, nad Eurom sme začali rozmýšľať iba včera.“


Ohodnoťte Slovákov proti Severnému Írsku

Hlasovalo 2437 ľudí.

Juraj Kucka

Juraj Kucka

Priemerný výsledok: 9,05 b.

Marek Rodák

Marek Rodák

Priemerný výsledok: 8,68 b.

Ľubomír Šatka

Ľubomír Šatka

Priemerný výsledok: 8,33 b.

Peter Pekarík

Peter Pekarík

Priemerný výsledok: 8,21 b.

Michal Ďuriš

Michal Ďuriš

Priemerný výsledok: 8,03 b.

Milan Škriniar

Milan Škriniar

Priemerný výsledok: 7,89 b.

Tomáš Hubočan

Tomáš Hubočan

Priemerný výsledok: 7,82 b.

Ondrej Duda

Ondrej Duda

Priemerný výsledok: 7,77 b.

Patrik Hrošovský

Patrik Hrošovský

Priemerný výsledok: 7,13 b.

Marek Hamšík

Marek Hamšík

Priemerný výsledok: 6,32 b.

Albert Rusnák, tablo

Albert Rusnák

Priemerný výsledok: 5,69 b.

Róbert Mak

Róbert Mak

Priemerný výsledok: 4,83 b.

Stanislav Lobotka

Stanislav Lobotka

Priemerný výsledok: 3,91 b.

Samuel Mráz

Samuel Mráz

Priemerný výsledok: 3,75 b.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Kováčik #Štefan Tarkovič #slovenskí futbalisti