Slováci v 2. polčase ožili a otočili zápas. Na Azerbajdžan sa naladili 5 gólmi

Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v piatkovom prípravnom zápase v Trnave nad Jordánskom presvedčivo 5:1, hoci po prvom polčase zaostávala po presnom zásahu Musu Al Tamariho.

07.06.2019 22:24 , aktualizované: 23:57
Slovensko, radosť Foto: ,
Gólová radosť Slovákov.
debata (2)

O obrat domáceho tímu, ktorý priviedol na trávnik v pozícii kapitána Patrik Hrošovský, sa postarali debutanti Lukáš Haraslín s Martinom Chrienom. Na 3:1 zvýšil z jedenástky Ján Greguš, ktorý po Hrošovskom prevzal v druhom polčase pásku s „céčkom“ a následne sa premiérovým gólom v najcennejšom drese blysli Samuel Mráz a Jaroslav Mihalík.

Prvý medzištátny zápas za „áčko“ absolvovali okrem Haraslína s Chrienom aj brankár Dominik Greif a útočník Róbert Boženík.

Zverenci Pavla Hapala sa najbližšie predstavia v akcii v utorok 11. júna, keď v azerbajdžanskom Baku nastúpia proti domácemu mužstvu v stretnutí E-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy (hrá sa o 18.00 h SELČ v Bakcell Arene).

Triumf Slovákov nad Jordáncami Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Sokoliar so sokolom sťahovavým pred zápasom...

TRNAVA
Slovensko – Jordánsko 5:1 (0:1)
Góly: 50. Haraslín, 55. Chrien, 71. Greguš (z pok. kopu), 74. S. Mráz, 84. Mihalík – 39. Al-Taamari, ŽK: 35. Šatka (Slovensko), rozhodovali: Musial – Borkowski, Wójcik (všetci Poľ.), 3454 divákov
Slovensko: Kozáčik (46. Greif) – Šatka, Niňaj, Štetina, Mazáň – Chrien (73. S. Mráz), Hrošovský (46. Greguš), Bero (61. Bénes) – Stoch (46. Haraslín), Šafranko (46. Boženík), Mihalík
Jordánsko: Shafi – Shelbaieh, Khattab, Marei, Al-Ajalin (64. Haddad) – Bani Attiah, Murjan, Abdel-Rahman (69. Samir) – Al-Taamari (85. Ersan), Al-Bakhit (78. Aburiziq) – Al-Rawashdeh

Už v 6. min sa Chrien po peknej kolmici predral do úvodnej veľkej príležitosti, no v rozhodujúcej chvíli sa pred jordánskym gólmanom pošmykol. V 14. min Bero na hranici pokutového územia sklepol loptu do dobrej pozície Šafrankovi, ale jeho prízemná strela nenarobila hosťom problémy.

Po štvrťhodine sa smerom dopredu osmelili aj Jordánci – Al-Taamari si pripravil parketu, no spoza „veľkého vápna“ nastrelil iba vlastného spoluhráča na hrote útoku. V 26. min si brankár Shafi poradil s tečovanou strelou Stocha z priameho kopu. Spomenutý Al-Taamari sa v 31. min rútil na Kozáčika, no ľavačkou netrafil bránku. Do tretice to už legionárovi z cyperského tímu APOEL Nikózia vyšlo – v 39. min unikol slovenskej obrane, dostal prihrávku do behu a zakončil k pravej žrdi Kozáčikovej bránky – 0:1.

Slovenská jedenástka pred zápasom s Jordánskom. Foto: TASR, Lukáš Grinaj
Slovensko, Jordánsko, jedenástka Slovenská jedenástka pred zápasom s Jordánskom.

Tréner Hapal sa cez prestávku snažiť osviežiť hru hneď štyrmi striedaniami. V 49. min podnikli peknú akciu dvaja čerství hráči Haraslín s Boženíkom, no druhý menovaný zblízka nepochodil. Zakrátko v šanci netrafil do priestoru bránky ani Bero.

Slováci sa dočkali v 50. min – Haraslín odvážne prenikol až do pokutového územia a prestrelil jordánskeho brankára. V 55. min už bolo 2:1 pre Slovensko, keď po centri z ľavej strany Boženík nevydareným zakončením pristavil loptu pre Chriena a premiérového zásahu v najcennejšom drese sa tak dočkal ďalší piatkový debutant.

V 67. min sa k dvojici Haraslín a Chrien mohol pridať aj Boženík, jordánsky brankár sa však pri jeho strele z diaľky nenechal prekvapiť. V 71. min zvýšili Slováci vedenie na 3:1, keď Greguš premenil jedenástku nariadenú po faule na Haraslína.

Domáci v závere prikrášlili víťazstvo ďalšími dvomi gólmi. V 74. min sa presadil S. Mráz, ktorý bol v tom čase na ihrisku iba niekoľko desiatok sekúnd, a v 84. min Mihalík podčiarkol víťazstvo Slovenska po peknej narážačke s Bénesom.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Pavel Hapal, tréner SR: „Rozbiehali sme sa pomalšie, prvý polčas nebol optimálny. Chýbali nám pokoj vo finálnej fáze a organizácia hry. Druhý polčas sme však už zobrali do vlastných rúk. Mladí chlapci sa ukázali v dobrom svetle. Samozrejme, som spokojný s výsledkom, dúfam, že nás to naladí na dôležitý zápas. V Azerbajdžane to bude podobné, ale Azerbajdžan bude o jeden, dva kvalitatívne stupne vyššie.“

Lukáš Haraslín, autor gólu SR: „Pocity sú veľmi pozitívne. Nedá sa to ani opísať, bol to môj prvý zápas v najcennejšom drese. Tešia ma víťazstvo aj strelenie gólu.“

Samuel Mráz, autor gólu SR: „Nemohol som si priať lepší prvý dotyk s loptou. Som však najmä rád, že som sa dostal na ihrisko a mohol som takýmto spôsobom pomôcť chlapcom. Verím, že na to nadviažeme ďalším výkonom. Tréner bude mať čo robiť pri skladaní zostavy na Azerbajdžan.“

Patrik Hrošovský, kapitán SR v 1. polčase: „Bola to pre mňa pocta priviesť mužstvo na trávnik ako kapitán, bohužiaľ, prvý polčas sme pod mojou ‚taktovkou‘ nezvládli. Strácali sme lopty a chýbal nám lepší pohyb. Výsledok 5:1 je však nakoniec dobrý a teraz je hlavne dôležité pripraviť sa na zápas v Azerbajdžane.“

Pavol Šafranko, útočník SR: „Prvý polčas sme nehrali dobre, súper nás potrestal gólom a mohol streliť aj ďalší. Tréner chalanom v šatni prehovoril do duše a tí po jeho motivačných slovách v druhom polčase zabrali, dali päť gólov a nakoniec je z toho pekné víťazstvo. Zatiaľ ešte nevieme, ktorú šesticu hráčov tréner nezoberie do Azerbajdžanu.“

TV Pravda: Bývalí futbaloví reprezentanti Ján Pivarník a Dušan Tittel v relácii Týždeň v športe hodnotili štart Slovákov do kvalifikácie ME 2020 a hovorili aj o ich postupových šanciach (vysielané 25. 3. 2019):