Najprv udreli Slováci, potom blesky. Zničili Nemcov

Slovenskí futbaloví reprezentanti majú skalp majstrov sveta! A ešte k tomu na jeho pôde. Zápas v Ausburgu začali síce zle, ale potom prišiel veľký obrat a víťazstvo Slovákov 3:1 (2:1). Zápas po prestávke ovplyvnila veľká búrka, nehralo sa 40 minút.

29.05.2016 17:22 , aktualizované: 21:35
Michal Ďuriš Foto: ,
Michal Ďuris sa so spoluhráčmi teší z druhého gólu Slovenska v zápase, o ktorý sa postaral presnou hlavičkou.
debata (13)

Tréner nemeckej futbalovej reprezentácie Joachim Löw dal voľno viacerým svojim hviezdam, na súpiske chýbali Neuer, Hummels, Özil, Müller, Reus, Kroos (hral v sobotu za Real finále Ligy majstrov). Slováci na rozdiel od piatkového súboja s Gruzínskom vyrukovali na silného súpera v takmer najsilnejšej možnej zostave. Tréner Kozák postavil do útoku netradične Dudu.

Domáci tím mal od začiatku prevahu a slovenskí futbalisti sa len bránili. Pod tlakom sa rodili aj nemecké šance. Hneď v úvode vyrážal Boatengovu strelu spod brvna Kozáčik a v 7. min zachraňoval po Draxlerovej strele Pekarík. O päť minút v súboji hráčov s č. 19 Kucka fauloval Götzeho a penaltu premenil Gomez.

Až v druhej polovici prvého polčasu sa hostia trochu vymanili z nemeckej ofenzívy, usilovali sa nadýchnuť, ale smerom dopredu neboli dlho nebezpeční. Naopak podržal ich v niektorých momentoch brankár Kozáčik.

Potom však prišiel šokujúci obrat. Krátko pred prestávkou, v 41.min, ho krásnou strelou naštartoval Hamšík, ktorý vyrovnal.

WWK Arena v Augsburgu, ktorá má kapacitu 30 600 divákov, bola zaplnená z viac ako dvoch tretín. Početná bola aj skupina slovenských divákov. Tí mohutne skandovali, že si želajú aj ďalší gól a futbalisti ich nenechali dlho čakať – o tri minúty Weiss z rohu nacentroval loptu a Ďuriš sa skvelou hlavičkou postaral o dokonalý obrat.

Už v závere prvého polčasu sa spustil lejak a začalo sa poriadne blýskať. Cez prestávku to už bola prietrž, ktorá zastavila stretnutie. Po dlhom čakaní dal rozhodca pokyn, aby sa začala druhá polovica hry. Pravda, terén už bol na hranici regulárnosti, lopta neraz uviazla vo vode, ťažko sa kombinovalo. Slováci začali úspešne aj druhý polčas, keď v 52. min mokrá lopta po Kuckovej strele prekĺzla domácemu brankárovi pomedzi nohy – 1:3!

Táto situácia definitívne zničila domáci tím, nedokázal už otočiť zápas, hoci sa o to pokúšali. Aktívni však boli aj Slováci, ktorí si pripísali v príprave na ME cenné víťazstvo.

Po prestávke oba tímy výrazne prestriedali svoje zostavy. V slovenskom tíme dostali šancu ďalší piati hráči, aj tí, čo nastúpili v piatkovom súboji s Gruzínskom.

Nemecko – Slovensko 1:3 (1:2)

• Góly: 13. M. Gómez (z pok. kopu) – 41. Hamšík, 44. M. Ďuriš, 52. Kucka, bez kariet, rozhodovali: Gumienny – Cremers, Nijssen (všetci Belg.), 22 110 divákov
  • Nemecko: Leno (46. Ter Stegen) – Kimmich (75. Schürrle), J. Boateng (64. Höwedes), Rüdiger, J. Hector – Khedira (46. Weigl) – Rudy, Götze, Draxler – M. Gómez (46. Brandt), L. Sané
  • Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Švento – Hrošovský (78. Škriniar) – M. Ďuriš (68. Šesták), Kucka (81. Pečovský), Hamšík (85. Greguš), Weiss – Duda (61. Stoch)

Ján Kozák (tréner SR): „Nevstúpili sme do duelu najlepšie, hrali sme trochu ustráchane s rešpektom pred súperom. Súper vtedy dobre napádal a využíval krídelné problémy. Mali sme dosť problémov a dostali aj gól, no postupne sme sa dostali do hry. Dobrou a presnou kombináciou sme začínali byť nebezpečnejší. V závere prvého polčasu sme dali dva krásne góly. Prvý polčas zniesol prísnejšie kritéria kvality futbalu. Druhý polčas bol už skôr boj ako futbal. Teší ma, že sme majstrom sveta konkurovali v prvej časti po futbalovej stránke a po zmene strán bojovnosťou. Mali sme obavy, že sa zápas nedohrá. Boli samozrejme obavy, že na náročnom teréne príde k zraneniu, ale hráči sa na ihrisku správali ako profesionáli a rešpektovali sa.“

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Nikdy som nezažil nič podobné. Je naozaj unikátne, že prestávka medzi polčasmi trvala tak dlho. Našťastie sa nič zlé nestalo. V dnešnom zápase sme robili veľa chýb v defenzíve a mali sme príliš otvorený stred poľa.“

Marek Hamšík (stredopoliar SR a strelec jedného gólu): „Sme veľmi šťastní, že sme zdolali majstrov sveta. Máme z toho obrovskú radosť, na ich pôde sa nevyhráva každý deň. Gól, ktorý som strelil, patrí určite medzi najkrajšie počas mojej doterajšej kariéry. Prvých dvadsať minút po zmene strán to nebol ani tak futbal ako ‚nakopávaná‘. Neskôr to už vyzeralo trochu lepšie, úroveň hry v druhom polčase však bola slabšia. Víťazstvo nás teší, ale zostávame nohami na zemi.“

Martin Škrtel (obranca a kapitán SR): „Samozrejme, že sme spokojní. Takéto víťazstvo sa nezrodí každý deň. Za predvedený výkon sme si ho však zaslúžili. Ihrisko a podmienky boli rovnaké pre obidva tímy. V druhom polčase to nebolo o futbale, ale skôr o bojovnosti.“

Ondrej Duda (útočník SR): „Je to vynikajúci pocit zdolať majstrov sveta. V tomto stretnutí sme si verili. Po vynútenej ‚dažďovej‘ prestávke sa čakalo, či sa vôbec bude hrať. Napokon sa pokračovalo. Je to pre nás dobré, že sa dohralo.“

Juraj Kucka (stredopoliar SR a strelec jedného gólu): „Bolo to náročné, v druhom polčase skôr boj. Stretnutie sme však zvládli ako tím. Čo povedať k môjmu gólu? Aj také sa rátajú.“

Peter Pekarík (obranca SR): „Dosiahli sme senzačné víťazstvo. Neočakával som, že by duel mohol mať takýto priebeh. Tento triumf v Nemecku nás určite nakopne, je pre nás veľkou vzpruhou pred majstrovstvami Európy.“

Mario Götze (stredopoliar Nemecka): „Bolo pre nás poučné, že sme hrali v takejto situácii a v takýchto podmienkach. Dostali sme dva zbytočné góly.“