Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slovenský Grék Buček: Domáci chcú ísť priamo do Brazílie

"Gréci sú naladení na víťazstvo. Na Slovákov si trúfajú, nepripúšťajú nič iné len tri body. Chcú postúpiť na majstrovstvá sveta do Brazílie priamo, bez baráže," hlási z Grécka deň pred kvalifikačným zápasom so Slovenskom Juraj Buček.

10.10.2013 12:00
Juraj Buček Foto:
Juraj Buček pôsobil v Grécku deväť sezón a chytával v popredných tímoch Škoda Xanthi, Olympiakos Pireus a Aris Solún.
debata

Bývalý slovenský futbalový reprezentant, ktorý sa objavil v bránke národného výberu v dvoch kvalifikáciách (MS 2002 a ME 2004), pôsobil deväť rokov vo viacerých popredných gréckych tímoch (vrátane Olympiakosu Pirues) a po skončení kariéry zostal v Grécku.

Podľa neho to môže byť v piatok zaujímavý zápas. „Slovensko v posledných zápasoch ukázalo sympatickú tvár a domáci to nebudú mať s našimi jednoduché. Nie sú pod tlakom, nemajú čo stratiť, predpokladám, že sa im bude hrať lepšie. Gréci potrebujú povinné víťazstvo, to nie je ľahká situácia,“ pokračoval rodák z Považskej Bystrice, ktorý pred necelým mesiacom oslávil 40. narodeniny. Väčšinu doterajšieho života prežil vo Svidníku a v krajine dnešného súpera Kozákovho tímu pôsobí už šestnásť rokov. Pripomína, že už v súboji v Bratislave vyhrali Gréci šťastne (1:0), neboli lepším mužstvom. Médiá zdôrazňovali, že podali slabý výkon.

„Tvrdili, že jeden z najhorších za posledné obdobie a ak napriek tomu vyhrali, vyhrajú už vždy. Platí, že futbal sa hrá na góly, nie na šance a umelecký dojem. Gréci dali gól, my nie a aj to je jeden z dôvodov, prečo oni sú v hre o šampionát a my sme už túto šancu stratili,“ pokračoval vyše dvojmetrový dlháň.

Podľa neho sa v gréckej lige výborne uviedli obaja Slováci Stoch i Weiss. „Samozrejme, že ich pozorne sledujem. Určite sa budú chcieť vytiahnuť. Najmä Miňo Stoch je ťahúňom PAOK-u, Vlado Weiss odohral predovšetkým skvelý zápas proti Parížu St. Germain v Lige majstrov. V oboch kluboch vládne s nimi spokojnosť.“

Usadil sa asi v päťdesiatti­sícovom meste Xanthi, kde prežil šesť rokov profesionálnej kariéry. Na zápas sa nechystá, bude ho sledovať len v televízii.

„Je to trochu priďaleko, osemsto kilometrov. Nemyslím si, že štadión Olympiakosu v Pireu bude vypredaný, skôr nie, lístky zatiaľ sú. Možno súper nie je pre fanúšikov až taký atraktívny, ale Gréci majú dnes najmä veľa iných starostí,“ dodal Buček, ktorý sa v Grécku oženil a už niekoľko rokov pomáha manželke viesť úspešnú jazykovú školu. Zároveň má v miestnej futbalovej akadémii pod palcom všetkých brankárov a vedie aj výbery najmladších futbalistov. Medzi nimi je už sedemročný syn Juraj, druhý Rafael je ešte malý, má štyri.

Kríza sa v Grécku naplno prejavuje, ale o štúdium v ich škole je stále solídny záujem. „Zatiaľ to ide, nestažujeme sa. V rámci možností a podmienok, ktoré sú v krajine, je to vcelku dobré,“ reaguje. Ako tipuje znalec slovenského i gréckeho futbalu výsledok zajtrajšieho stretnutia? „Myslím si, že veľa gólov v ňom nepadne a Gréci to nakoniec dotiahnu k tesnému víťazstvu, bude to v ich prospech o jeden gól,“ domnieva sa Juraj Buček.

debata chyba
Viac na túto tému: #kvalifikácia MS 2014 #slovenská futbalová reprezentácia #Juraj Buček