Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Hotovo? Hráči to nechcú priznať. Ale Brazília je ďaleko, ako nikdy predtým

Je futbalová kvalifikácia na MS 2014 v Brazílii definitívne pasé? Teoreticky ešte nie, prakticky zrejme už áno.

23.03.2013 10:32
Mak, Šernas Foto: ,
Róbert Mak (vľavo) a Darvydas Šernas.
debata (21)

Ak by Slováci chceli na záverečný šampionát postúpiť priamo z prvého miesta, museli by zvládnuť septembrové zápasy s Bosnou a Hercegovinou a v októbri zvíťaziť najprv v Grécku a na záver v Lotyšsku.

Prípadné úspešné ťaženie by zverenci dua Griga – Hipp museli začať už v najbližšom súťažnom dueli, 7. júna v Lichtenštajnsku. A že by nám pri súčasnej forme a streleckej nemohúcnosti mohol narobiť problémy aj európsky “trpaslík“, potvrdí každý, kto “brazílske kvalifikačné trápenie“ sleduje od jeho začiatku.

“Ešte nie je po všetkom. Sme len veľmi sklamaní, lebo toto boli veľmi dôležité tri body. Ide sa však ďalej,“ zhodnotil situáciu v skupine Róbert Mak, ktorý hral za „áčko“ iba druhýkrát.

Optimizmus si po strate bodov so slabou Litvou nenechal vziať ani reprezentačný navrátilec Dušan Švento. “Pasé to určite nie je. Body počítajme až na konci kvalifikácie, teraz treba bojovať,“ poznamenal priamo po zápase.

Popol na hlavu si v piatok večer azda najviac mohol sypať Juraj Kucka z talianskeho Janova. Ak by v prvej minúte premenil to, čo sa zahodiť hádam ani nedalo, Litovčania by asi na zisk bodu ani nepomysleli. Ani ten však po stretnutí nepriznal, že letenky do Sao Paulo bude kupovať niekto iný.

“Netreba túto kvalifikáciu hádzať ešte za hlavu. S Grékmi hráme jeden zápas, proti Bosne dva, takže sa s tým dá ešte niečo urobiť. Bez gólov to ale nepôjde,“ priznal Kucka, ktorý okrem spálenej tutovky na úvod v druhom polčase rozozvučal ľavú žrď litovskej brány.

Postupovej nádeji mohol punc reálnosti dodať aj kapitán Martin Škrtel. Svoje dve šance však nepremenil a tak po zápase musel priznať: “naša šanca postúpiť sa opäť zmenšila. Ale pokiaľ tam nejaká je, treba sa o ňu biť. Musíme odohrať každý zápas naplno a uvidíme, ako to nakoniec dopadne.“

Najbeznádejnejšie, ale najreálnejšie vidí postupové šance najstarší muž zo základnej jedenástky, ktorá vybehla na trávnik v “uzimenej“ Žiline. “Vyzerá to tak, že kvalifikácia je už stratená. Napriek tomu ju musíme dohrať so cťou,“ povedal 33-ročný Jakubko.

Na záver trocha štatistiky. V kvalifikácii na európsky šampionát 2012 v Poľsku a na Ukrajine ani jeden víťaz základnej skupiny, ktorý na majstrovstvá postúpil priamo, neprehral viac, ako jeden zápas.

S dvomi prehrami naposledy postúpili na záverečný turnaj práve Slováci v kvalifikácii MS 2010. “Weissovci“ však pred štyrmi rokmi nestrácali body s podpriemernými súpermi, ako Litva.

21 debata chyba