Manchester City nemal žiadny problém. Brazílske Fluminense vo finále MS klubov rozniesol v zuboch

Futbalisti Manchestru City sa stali premiérovo víťazmi MS klubov FIFA. V piatkovom finále v saudskoarabskej Džidde si poradili s brazílskym Fluminense 4:0 a ukončili kalendárny rok ziskom piatej trofeje. Okrem toho vyhrali Premier League, Ligu majstrov, FA Cup a Superpohár UEFA.

22.12.2023 21:32
Manchester City Foto:
Spokojní hráči Manchestru City v zápase proti Fluminense.

Manchester City sa stal štvrtým anglickým tímom s triumfom na MS klubov, predtým dokázali súťaž vyhrať Manchester United, FC Liverpool a Chelsea Londýn.

Najúspešnejším klubom zostáva Real Madrid, ktorý všetkých päť finálových účastí pretavil na zisk trofeje. Naposledy to „biely balet“ dokázal vlani, keď zdolal Al Hilal 5:3. Dominancia európskych zástupcov v tejto súťaži trvá od roku 2013.

Tretie miesto obsadili hráči egyptského tímu Al Ahly, ktorí zdolali Urawu Red Diamonds 4:2. Jedenásťnásobný africký šampión sídliaci v Káhire premárnil dvojgólový náskok, napokon ho za triumfom nasmeroval vlastný gól Koizumiho.

Róbert Polievka Čítajte viac Je čas odísť. Bojím sa, že góly v našej lige by mi na Euro nestačili, priznáva úprimne kanonier Polievka

Finále MS klubov FIFA:

Manchester City – Fluminense 4:0 (2:0)

• Góly: 1. a 88. Alvarez, 27. Nino (vlastný), 72. Foden. ŽK: Marcelo, Alexsander, Kennedy (všetci Fluminense), rozhodoval: Marciniak (Poľ.)
  • ManCity: Ederson – Walker, Stones (74. Gvardiol), Dias, Ake (81. Bobb) – Lewis (60. Kovačič), Rodri (74. Akanji) – Foden (81. Nunes), Silva, Grealish – Alvarez
  • Fluminense: Fabio – Samuel Xavier, Nino (74. Marlon), Felipe Melo (60. Diogo Barbosa), Marcelo (60. Alexsander) – Andre, Martinelli – Arias, Ganso (60. Lima), Keno (46. Kennedy) – Cano

Anglickému tímu opäť chýbal nórsky útočník Haaland, ktorý pre problémy s nohou nenastúpil už v predchádzajúcich troch stretnutiach City vrátane semifinálového na MS klubov proti Urawe Red Diamonds.

Veľkému favoritovi však jeho absencia výrazne neublížila a už v prvej minúte „načal“ súpera Alvarez po dorážke do prázdnej bránky. V 27. minúte „Citizens“ zvýšili náskok po tom, ako si Fodenov center smoliarsky zrazil do vlastnej siete Nino – 2:0.

Brazílsky tím bol pod tlakom, nevedel vyjsť z pressingu súpera a v prvom polčase si nevypracoval žiadnu šancu. Naopak, v 42. minúte ho od tretieho gólu zachránil brankár Fabio, ktorý vytlačil strelu Grealisha na roh.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhej 45-minútovke, brankár Fluminense bol v permanencii. City držali súpera na dištanc a sami sa pokúšali o tretí gól. Streliť sa ho podarilo v 72. minúte Fodenovi, ktorý sa presadil v malom vápne.

V závere zaznamenal svoj druhý presný zásah v stretnutí Alvarez a spečatil triumf svojho tímu.

Tatran Prešov Čítajte viac Štadión v Prešove mal problémy, hrozil aj katastrofický scenár. Ako sú na tom Košice?

o 3. miesto:

Urawa Red Diamonds – Al Ahly 2:4 (1:2)
Góly: 43. Kante, 54. Scholz (z 11 m) – 19. Yasser Ibrahim, 25. Tau, 60. Koizumi (vlastný), 90.+9 Maaloul