Hľadať
Denný / nočný režim
Newsletter Notifikácie
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky Newsletter newsletter

Góly som nestrieľal, ale zabraňoval im, vravel Popluhár Edúovi

Jeden gólom zabraňoval, druhý ich pripravoval. Obaja patria k legendám svetového futbalu. Slovenský futbalista storočia Ján Popluhár sa stretol včera na ihrisku v Bernolákove s majstrom sveta z Mexika 1970 Edúm.

26.11.2010 08:17
Popluhár Edú Foto:
Slovenský futbalista storočia Ján Popluhár sa stretol v Bernolákove s majstrom sveta z Mexika 1970 Edúm. Ten si aj zažongloval s loptou.
debata (1)

„Na tomto trávniku si dal určite veľa gólov,“ podpichuje ihneď po príchode rodáka z Bernolákova slávny Brazílčan. „Ale nie. Ja som veľa gólom zabránil. Teda, aspoň som sa o to snažil,“ zakontruje Popluhár, ktorý v Bernolákove futbalovo vyrastal a v dorasteneckom veku odišiel na skusy do bratislavského Slovana.

Po spoločnej fotografii sa obaja uznávaní futbalisti vydávajú na obhliadku bernolákovského športového areálu, ktorý nesie práve Popluhárovo meno. V útrobách prechádzajú vynovenými šatňami, poobdivujú bazén i saunu, ktorú majú miestni futbalisti k dispozícii. „Takéto podmienky majú vo viacerých krajinách len prvoligové mužstvá,“ vyjadruje Edú prekvapenie nad prostredím, v ktorom sa pripravuje tím z tretej najvyššej súťaže.

Popluhár však vyťahuje zo svojho rukáva eso a pochváli sa, že za hráčskych čias zažil i niečo lepšie. Na preslávenej Maracane. „Šatňe boli neuveriteľne veľké. Každý hráč mal vlastný box, vlastnú sprchu i vaňu,“ spomína s nadšením finalista z majstrovstiev sveta z roku 1962 v Čile.

Práve fotografia z tohto úspešného šampionátu visí za vstupnými dverami útrob štadióna v Bernolákove. Je na nej Popluhár, ktorý vo výskoku odkopáva loptu. „Smerovala do našej opustenej brány,“ začína rozprávanie, pričom pri spomienkach na najslávnejšie obdobie kariéry, mu oči žiaria. „Bolo to vo štvrťfinálovom zápase vo Viňa del Mar s Maďarskom. Vyhrali sme tesne 1:0,“ dodáva Popluhár, ktorý je stálym návštevníkom zápasov bernolákovského klubu. Pravidelne sa chodil pozerať i na zápasy Slovana.

Dvaja futbalisti, ktorí svojim umením očarili tisíce fanúšikov na celom svete, ale vo vzájomnom súboji sa nikdy nestretli, si pripijú marhuľovicou. „Hm, tak tá ma teda riadne zahriala,“ zatrasie sa večne usmiaty Edú. Vzápätí zbadá loptu a to už každý vie, že predvedie zopár zo svojich kúskov. Bez problémov zažongluje, vyhodí si loptu na chrbát, akoby ani nemal po šesťdesiatke.

Príjemné stretnutie v obci neďaleko Bratislavy končí podaním si rúk a vyjadrením vzájomných sympatií. „Kiežby mi zdravie lepšie slúžilo, doprial by som si viac pohybu,“ vraví Popluhár, ktorý pred viac ako dvomi mesiacmi oslávil 75. narodeniny a napriek kolísavému zdraviu mu radosť robí aspoň reprezentácia. „Raz sa už chlapcom muselo začať dariť. Treba v tom len pokračovať,“ odkazuje svojim nástupcom Bimbo, ako ho spoluhráči i fanúšikovia prezývali.

1 debata chyba