Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Len dva banány za deň. Spartu Praha dobyl vyhladovaný dlháň zo Žiliny. Jeho brat je veľmi vplyvný diplomat

Bol to obyčajný priateľský zápas medzi Portugalskom a Tuniskom. Nič mimoriadne, žiadne ostré súboje či ťažké zákroky.

28.02.2025 06:20
Mamadou Ceesay Foto: ,
Na snímke vpravo Mamadou Ceesay zo Žiliny a Sparťan Juraj Kucka.
debata (1)

Prebiehala 58. minúta, keď sa hosťujúci Muizz Hasan sklátil k zemi a vyžiadal si ošetrenie. A keďže je to brankár, zdravotnícky tím zasahoval priamo na hracej ploche.

Tie scény vyzerali trošku komicky, lebo kým lekár mal v opatere absolútne zdravého hráča, zvyšok mužstva bežal k postrannej čiare, aby sa najedol ďatlí a napil sladeného nápoja.

Malý podvod, ktorý všetci prekukli a tolerovali.

Dnes sa začína ramadán. Deviaty mesiac islamského kalendára a súčasne najväčší sviatok pre všetkých moslimov. Počas neho údajne prorok Mohamed dostal prvé božie zjavenie.

Ako spomienku držia moslimovia v tomto období zvláštny pôst. Jeho zmyslom je priblížiť sa viac k duchovnej podstate islamu.

Každý zdravý dospelý moslim sa musí počas ramadánu každý deň od úsvitu do západu slnka zdržať jedla, pitia, fajčenia, žuvania a sexu.

A futbalisti výnimky nemajú…

David Depetris Čítajte viac Keď chlapec z Argentíny šiel do sveta, vraveli mu: Ak ti bude na Slovensku zle, vrátiš sa. Dnes túto krajinu miluje

Marska pri čiare

Dnes sú neoddeliteľnou súčasťou vyspelého futbalového sveta. Karim Benzema, N’Golo Kanté, Mohamed Salah, Sadio Mané, Antonio Rüdiger, Ilkay Gündogan, Riyad Máhrez, Paul Pogba, Ousmane Dembélé, Achraf Hakimi, ďalší a ďalší…

V najvyspelejších mužstvách ťažko nenájsť aspoň jedného hráča, ktorý by sa nehlásil k islamu. Jednotlivé súťaže sa tomuto sviatku postupne prispôsobujú, dnes hráčom umožnia aj krátku prestávku na občerstvenie.

Kedysi však boli moslimovia v anglickej Premier League nepriamo tlačení k tomu, aby sa prísnych pravidiel striktne nedržali.

Harry Redknapp, známy anglický tréner, spomína, že jeho prvý kontakt s ramadánom sa datuje do roku 2000, keď viedol West Ham. Bol to vraj šok, keď mu hviezdny útočník Frédéric Kanouté, Francúz malijského pôvodu, zahlásil, že po zvyšok mesiaca nebude počas dňa jesť ani piť.

„Nemal som o tom potuchy, nevedel som, čo to naozaj znamená,“ vraví.

Redknapp neskôr odišiel do Portsmouthu, kde mal v tíme viac moslimských hráčov vrátane Sulleyho Muntariho, Ghančana známeho neúnavným behaním. Klub zariadil, aby mal po zotmení pripravené občerstvenie – pri postrannej čiare naňho čakala tyčinka Mars.

Ivan Kmotrík ml. Čítajte viac Kmotríkovci a Slovan? V rámci našich rodinných investícií sme blízko stropu. Nedávame však menej ako majitelia Sparty či Slavie

Egypťan Ahmed Elmohamady tiež hrával v Anglicku celé desaťročie, tvrdí, že raz sa k nemu počas ramadánu pridal aj Ír Paul McShane. Na jeden deň. Viac totiž nezvládol.

Samozrejme, pôst znamená pre futbalistov mimoriadne náročnú fyzickú rutinu, zároveň majú pritom znížený režim spánku, keďže jedenie po západe slnka znamená menej času na oddych.

Dokážete si predstaviť, že sa po raňajšom tréningu nemôžete napiť? My asi nie, hoci moslim by vám možno povedal, že sa cíti lepšie ako kedykoľvek predtým. Že pôst mu pomáha psychicky, cíti sa disciplinovanejší a tiež, že je bližšie k bohu.

Časy sa však menia, jednotlivé kluby sa na ramadán poctivo pripravujú, najímajú si nutričných poradcov, pripravujú rôzne jedlá, len aby ich hviezdy na ihrisku vydržali.

„Všetky živiny, ktoré by mal futbalista počas tohto mesiaca skonzumovať, musíme rozdeliť do dvoch jedál, pričom prvým je večera,“ zaznelo z Athletica Bilbao, kde majú jediného moslimského hráča, avšak k nemu tiež výživového poradcu, ktorý dbá na režim.

Tvár sa, že slnko zašlo

S ramadánom je spojená aj spomienka na účinkovanie Žiliny v Lige majstrov v roku 2010. Šošoni hrali sledované predkolo proti pražskej Sparte, moslimovia slávili svoj najväčší sviatok v roku a ústrednou postavou bol napriek tomu vysokánsky muž v žltom drese – Gambijčan Momodou Ceesay.

Stretnutie sa hralo v Prahe a portál iDNES.cz spomína, ako si slovenskí futbalisti robili zo svojho spoluhráča žarty: „Počuj, Mamu, tvár sa, že už zašlo slnko, a poriadne sa nejedz, nech máš na zápas silu,“ vraveli, pričom zaťahovali rolety.

Momodou Ceesay z Gambie, niekdajší futbalista... Foto: Profimedia
Momodou Ceesay Momodou Ceesay z Gambie, niekdajší futbalista Žiliny, ktorý slovenský klub prestrieľal až do základnej skupiny Ligy majstrov. Vravelo sa, že má pred sebou veľkú kariéru, napokon svoj potenciál nevyužil.

Pochopiteľne, že silný, atletický i pohotový útočník sa nedal prehovoriť. Na Letnej sa hralo neskoro, hodinu pred výkopom si stihol dať pohár vody a dva banány, no napriek tomu bol hviezdou večerného duelu. Strelil gól a pre Žilinu vybojoval dosiaľ jediný postup medzi milionársku elitu.

A kým v žilinskej šatni striekalo šampanské, on si – ako správny moslim – usrkával z jablkového džúsu. Vtedajší tréner Pavel Hapal následne českým novinárom vysvetľoval, že Ceesay môže celý mesiac jesť a piť až po zotmení.

„Keď prišiel do Žiliny, netušil som, akého je vyznania. Je to celkom problém. Sily mu dochádzajú skôr než ostatným,“ povedal o mužovi, ktorý mal celkom netradičný africký príbeh.

Nepochádzal z chudobných pomerov, bol vzdelaný a jeho starší brat bol v tom čase dokonca druhým najvplyvnejším diplomatom Gambie, ktorú zastupoval v Európskej únii.

Ceesayovi v onen pražský večer bolo ešte dopriate, následne však na sympatického Afričana ramadán predsa len doľahol. S jeho blížiacim sa koncom odchádzala aj forma a sám Ceesay priznal, že bude potrebovať aspoň týždeň či dva, aby sa dal dohromady.

Či chcel, alebo nie, predovšetkým jeho vytrvalostná výkonnosť dramaticky klesala. Potvrdila to aj veľká štúdia z roku 2004 vykonaná na dvoch alžírskych tímoch – testovaných bolo 55 futbalistov. Dáta sa zbierali na začiatku ramadánu, na jeho konci a dva týždne po ňom.

Marko Maroši Čítajte viac Slovák hral za neznámych amatérov a po nociach zbieral poháre na diskotéke. Potom uspel na skúške v slávnej Premier League

Až 70 percent z hráčov subjektívne uviedlo, že pociťuje zníženie výkonnosti. Ich domnienku potvrdili aj čísla. Hoci ramadán sa na ich hmotnosti nijako neprejavil, na viacerých športových činnostiach už áno. Trebárs v Cooperovom teste, v dvanásťminútovom behu, kde sa meria prejdená vzdialenosť.

Na začiatku ramadánu zabehlo 55 futbalistov v priemere 2840 metrov, na jeho konci už len 2380. V prvom prípade bilo srdce na konci testu v priemernom rytme 134 úderov za minútu, v druhom 165.

Spomínané parametre sa úplne neupravili ani dva týždne po konci ramadánu, keďže testovaní futbalisti zabehli v Cooperovom teste stále len 2630 metrov pri tepovej frekvencii 167 úderov za minútu. Podľa odborníkov mohlo za to do veľkej miery aj výrazné narušenie spánkového režimu.

Bol však rok 2004, dnes sme o dve dekády ďalej. Športová veda i spoločenská akceptácia sa ruka v ruke dokážu aj s pôstnym mesiacom ako tak popasovať.

Salahove góly za Liverpool počas najbližšieho mesiaca toho môžu byť dôkazom.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mšk žilina #ramadán #Momodou Ceesay