Bývalý český reprezentant Vladimír Šmicer (51) bol jedným z úspešných strelcov The Reds. Dianie vo svetovom i domácom futbale sleduje už z pozície televízneho experta.
Pozorne si všímal počínanie Slovana i Sparty v skupinovej fáze najprestížnejšej pohárovej súťaže na svete.
Zatiaľ čo belasí nezískali ani bod, pražský klub ich nazbieral štyri. Pozitívne vníma fakt, že sa Liga majstrov rozšírila z 32 na 36 účastníkov.
„Vďaka tomu máme možnosť vidieť svetové veľkokluby aj v menších futbalových krajinách,“ vraví.
Z výsledkového hľadiska tímy z Česka a Slovenska nemajú proti gigantom v Lige majstrov nárok. Môže sa to v budúcnosti zmeniť?
V prvom rade si musíme uvedomiť, že držať krok s európskymi veľkoklubmi je náročné. Ich rozpočty, hráči a zázemie sú na úplne inej úrovni.
Čo sa týka práve českých a slovenských klubov, nepomohlo by ani keby sa ich chopili miliardári, pretože sa veľmi prísne sleduje dodržiavanie princípov finančného fair play (FFP).
Čo to znamená v praxi?
Ak by ste chceli napríklad na Slovane poskladať káder z hviezdnych futbalistov, nepodarilo by sa vám to, pretože nemáte dostatočné príjmy zo vstupného či televíznych práv. Veľmi podobne sú na tom aj Sparta či Slavia. Vrátim sa teda k tomu, čo ste sa na začiatku pýtali.
Top európske kluby majú hviezdnych hráčov, z ktorých každý môže mať hodnotu ako je váš rozpočet na celú sezónu. Potom je jasné, že zápasy sa často končia výraznejším rozdielom.
Fanúšikovia chodia najmä na súperov, ktorých by tak ľahko nevideli. Museli by ste cestovať do Španielska, Anglicka či Talianska.
Sparta začala Ligu majstrov výborne. Po dvoch zápasoch mala na konte štyri body. Nasledovala však séria šiestich prehier. Aký má potenciál v Lige majstrov?
Prvý zápas vyhrali doma so Salzburgom, ktorý prišiel s veľmi mladým tímom. Navyše Sparta bola v obrovskej eufórii, že sa po 20 rokoch predstaví v Lige majstrov. Všetko im vychádzalo a skvelú formu potvrdili aj remízou v Stuttgarte.
Potom mali bohužiaľ náročný žreb. Zlomila ich domáca prehra s Brestom. Bol to zápas, ktorý sa dal zvládnuť omnoho lepšie. V tom čase sa nachádzali v hernej kríze a navyše im vypadli hráči ako Lukáš Haraslín či Veljko Birmančevič.
Doľahol na nich náročný program. Viacerí chlapci nemali v lete takmer žiadne voľno, keďže hrali aj na ME. Nech sa snažíte akokoľvek, v určitej fáze sezóny vás únava doženie.
Spomenuli ste Haraslína, ktorý prišiel do Sparty po pôsobení v Taliansku. Ako vnímate výkony slovenského reprezentanta?
Je veľmi talentovaný hráč, ktorý má skvelý pohyb, výbornú rýchlosť a dokáže úžasne pracovať s loptou. Má krásnu strelu na zadnú žrď – ako Thierry Henry. Myslím si, že v Taliansku bol sklamaný z toho, ako sa jeho pôsobenie vyvíja.

Prišiel do Sparty, kde dostal príležitosť a chopil sa jej. Pomohlo mu, že to na ňom začali celé stavať. Z môjho pohľadu sa z neho stala jedna z najväčších osobností českej ligy. Keď je zdravý a fit, je jednoznačne rozdielovým hráčom.
Každý klub potrebuje mať v kádri hráča ako je Lukáš pre Spartu. Poviem to aj trochu osobne. Ako slávista som vždy radšej, keď hráme proti Sparte a Lukáš nie je na súpiske, vtedy máme väčšiu šancu vyhrať.
Slovan v Lige majstrov nebodoval. Má z vášho pohľadu na to, aby sa do skupinovej fázy prebojoval aj v ďalších sezónach?
Pre akýkoľvek klub je veľmi dôležité hrávať Ligu majstrov pravidelne. Okrem toho, že máte možnosť hrať proti najlepším európskym tímom, z nej vyplýva aj mnoho benefitov.
Viete zlákať kvalitnejších hráčov, ktorí vám môžu pomôcť dosiahnuť lepšie výsledky. Ak nedokážete zabodovať proti tímom z tretieho či štvrtého výkonnostného koša, zrejme robíte niečo nesprávne a mali by ste pridať. Vždy je dôležitá jedna vec.

Aká?
Po sezóne si to dôkladne zanalyzovať a urobiť niečo pre to, aby ste mali o rok konkurencieschopnejší tím. Nikto nechce od Slovana aby zdolal Bayern, AC Miláno či City. Je potrebné sa zamerať na súperov ako sú Brest, Salzburg a na belgické, holandské či turecké tímy.
Som presvedčený o tom, že súperov z týchto krajín by mali mužstvá z Česka a Slovenska na domácom trávniku zdolať. Minimálne by to mal byť ich cieľ.
Všetko sa to odvíja od hráčskej kvality a finančných možností klubu. Veľa závisí aj od podpory športu zo strany štátu. Vidíme to v niektorých krajinách. Asi viete, na čo narážam.
Zrejme máte na mysli Maďarsko…
Presne tak. Maďarský futbal urobil za posledných desať rokov obrovský pokrok. Ich futbal bol totálne v koncoch a zrazu majú výsledky. Majú hráčov v anglických kluboch a ich reprezentácia sa dostala na Euro, čo nebolo v minulosti bežné.
Nemôžeme sa spoliehať na to, že nám mladá generácia vyrastie sama od seba. Do mládeže sa musí investovať, aby ste udržali krok s európskym futbalom. V Česku sme ďaleko za priemerom a môže za to nielen nedostatočné finančné, ale najmä logistické zázemie.
Vidím v tom veľký problém. Hráčov si potrebujete vychovávať a nie ich iba kupovať. To si môžu dovoliť bohaté anglické kluby, ktoré už prakticky nemajú v kádri vlastných hráčov a sú to skôr akési svetové výbery. Sú tam hviezdy zo Španielska, Talianska, Nemecka…
Sú na seba české a slovenské kluby málo náročné, keď aj po jednoznačnej prehre s favoritom hovoria o dobrom výkone?
Keď schytá Sparta alebo Slovan debakel, mali by sa zamerať na to, aby sa to v ďalšom zápase nezopakovalo. Vždy je potrebné mať na seba vysoké nároky. Viem, že to nie je jednoduché, ale všetko je to o mentalite.
My sme ešte poznačení komunizmom a zrejme sa to zlepší až s príchodom novej generácie. Práve za komunizmu sme si zvykli hľadať výhovorky a ísť ľahšou cestou.
Treba vedieť prijať konštruktívnu kritiku a neurážať sa, keď o vás po prehre 0:5 napíšu v médiách niečo negatívne. Dostali ste facku, tak nečakajte, že vás budú chváliť.
Aký veľký je v súčasnosti rozdiel medzi českým a slovenským futbalom?
V spoločnej súťaži mali Česi desať tímov a Slováci šesť. Je logické, že po rozdelení sa to muselo prejaviť. Zrazu vám odišli tímy ako Sparta, Slavia, Ostrava a nahradili ich menšie slovenské mužstvá.
Udržať kvalitu kádrov je potom náročné. Je pravda, že Česi majú v pohárovej Európe viac klubov, ale na druhej strane Slováci dokážu vychovávať viac individualít. Za posledných pár rokov má vaša reprezentácia lepšie úspechy než česká.
Boli ste na MS, čo sa nám nepodarilo. Zároveň je v top európskych kluboch viac Slovákov ako Čechov. Je pravda, že ligu máme kvalitnejšiu, ale z pohľadu reprezentácie a individualít je to prinajmenšom vyrovnané.
Veľkú časť kariéry ste odohrali v Slavii, v ktorej aktuálne pôsobí aj slovenský reprezentant Ivan Schranz. Slavia má sezónu rozbehnutú na zisk titulu. Podarí sa jej to?
Sníval som o tom, že sa Slavii podarí prebojovať do Ligy majstrov už v tejto sezóne, ale vypadla s Lille. S tímom, ktorý dobre poznám, keďže som niekoľko sezón hrával v neďalekom Lens. Francúzsku ligu navyše pravidelne sledujem.
Slavia mala na to, aby Lille vyradila a chýbalo jej naozaj málo. Škoda, že jej to v domácom zápase nevyšlo. V Európskej lige ale predvádzala spočiatku výborné výkony. Prehrala zápasy, v ktorých nebola zďaleka horším tímom.
Z výsledkového pohľadu však bolo vystúpenie Slavie v EL sklamaním. Musí si z toho vyvodiť dôsledky. Postupne nastávajú zmeny v kádri. Čo sa týka domácej scény, majú veľký náskok pred Spartou i Plzňou a všetko vo svojich rukách. Verím, že titul by im už nemal uniknúť, ale vo futbale je možné všetko.

Máte ako legenda v klube špeciálne postavenie?
Poznám tam väčšinu hráčov i trénerov. Občas po zápase vybehnem pozdraviť chlapcov do šatne. Je pravda, že som tam ako doma. Vyrastal som v Slavii a strávil som tam deväť rokov. Som rád, že tam mám privilégiá a veľmi si to vážim.
Ako hráč ste mali prezývku „štístko.“ Mali ste v živote viac šťastia ako smoly?
Ľuďom sa tá prezývka stále páči a mne to neprekáža. Na druhej strane som sa ako hráč na šťastie nikdy nespoliehal. Vždy som vedel, že ak robíte poctivú prácu, tak sa vám to v živote vráti. Keď si myslíte, že ste veľká hviezda a v tréningu môžete poľaviť, prípadne si dať niekde o pivo naviac, vždy sa to otočí proti vám. Keď som niečo veľmi chcel a tvrdo som na tom pracoval, tak sa mi to podarilo.
Svedčí o tom aj vaše pôsobenie v Liverpoole. Ten má aktuálne našliapnuté na zisk domáceho titulu a výborne sa mu darí aj v Lige majstrov. Je klub z Anfieldu aktuálne najlepším tímom sveta?
Stále sú za nami len dve tretiny sezóny a to najdôležitejšie nás ešte len čaká. Keď Liverpool nedávno zdolal Real Madrid a Manchester City, práve vtedy som si pomyslel, že je to najlepší tím na svete. Top tímy z Premier League a Real s Barcelonou sú to najlepšie, čo vo futbale máme.

Keď dominujete v Anglicku a porazíte klub ako je Real, sú na mieste veľké očakávania. Som si istý, že The Reds získajú minimálne jeden pohár. Verím, že sa nezopakuje vlaňajšia sezóna, kedy to bolo podobne dobre našliapnuté a napokon z toho nebola žiadna trofej.
Je však skvelé vidieť, že aj po odchode Jürgena Kloppa, ktorý po sebe zanechal fantastický tím, dokázal nový kouč nadviazať na úspešné obdobie svojho predchodcu.
Arne Slot dokonca po svojom príchode jasne povedal, že mužstvo nepotrebuje žiadne posily, keďže je vo výbornom stave. Je vidieť, že urobil dobre.
Najväčšie hviezdy tímu Mohamed Salah a Virgil van Dijk údajne v lete odídu do Saudskej Arábie. Je reálne ich oboch udržať?
Obaja hrajú výborne a sú výraznými oporami. Akoby si povedali: ak nám nedáte to, čo chceme, buďte si istí, že to dostaneme niekde inde. Hrajú podľa toho, aby o nich bol záujem aj inde a zatiaľ sa im to darí.

Najradšej by som bol, ak by zostali, ale dobre vieme, že futbal je biznis. Navyše, nemáme informácie, čo sa deje za zatvorenými dverami. Ja som hral za Liverpool šesť rokov a mám tam stále veľa kamarátov a kontakty, ale tiež nevidím do hĺbky. V zákulisí sa často dejú veci, o ktorých nemáme ani poňatia.
Chodíte si občas zahrať s legendami Liverpoolu?
Zvykli ma pozývať takmer na každú akciu, ale keďže už mám po päťdesiatke, radšej nechávam priestor mladším. Navyše mám za sebou päť operácií kolena a nemôžem poriadne behať. Keď sa robia veľké exhibičné zápasy, na ktoré príde 60-tisíc divákov, nechcem si tam urobiť hanbu.
Občas idem do Ázie zahrať si za starú gardu Liverpoolu. Sú to zápasy na podporu charitatívnej organizácie LFC Foundation. V marci má byť spomienkový zápas proti Chelsea po 20 rokoch od Istanbulu. Uvidím, či sa mi podarí vybehnúť na ihrisko, ale ako som vravel, skôr to už nechávam na mladších.
Výraznú stopu zanechal v Liverpoole aj bývalý slovenský reprezentant Martin Škrtel. Stretli ste sa s ním niekedy na ihrisku?
Ak si dobre spomínam, nezažil som ho ako spoluhráča ani súpera. Samozrejme, bol som rád, keď išiel Slovák do Liverpoolu. Hral tam výborne a bol veľmi populárny. Celkom ma mrzí, že som si s ním nikdy nemal možnosť zahrať.
Slovensku tam urobil výbornú reklamu. Dokonca sme sa nestretli ani na zápasoch legiend, pretože vždy, keď tam išiel, ja som práve vtedy nemohol. Verím, že sa nám podarí stretnúť sa na najbližšej akcii.
Po skončení kariéry ste začali hrať hokej. Ako vám to ide?
V kolene už nemám chrupavku a na futbale je to extrémne nepríjemné, pri hokeji to tak nevadí. Keď zídem z ľadu, na druhý deň nič necítim. Na druhej strane, po futbale som dva dni úplne odrovnaný.
Priznám sa však, že hokej som vždy miloval. Keď som mal dvanásť rokov a boli MS v Prahe, na ktorých získalo Československo posledný titul v ére spoločného štátu, zažil som generáciu skvelých hráčov na čele s Igorom Libom a Dáriusom Rusnákom.
Teraz si chodievame s partiou bývalých futbalistov ako Karel Poborský, Jan Koller, Patrik Berger, Milan Baroš, Tomáš Ujfaluši a ďalší dva až trikrát do týždňa zahrať.
Hokej sme si obľúbili a veľmi nás baví. Pred rokom som dostal k narodeninám krásny darček od Jiřího Hudlera – podpísaný dres Maria Lemieuxa aj s venovaním.
Čo vám napísal?
Stálo tam: „Pre Šmícu. Mario Lemieux, všetko najlepšie k päťdesiatinám.“ To bol darček, ktorý mi vyrazil dych. Mario bol pre mňa jeden z najobľúbenejších športovcov všetkých čias. Veľmi si to vážim.