Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Keď prišli ľudia zo zahraničia, pýtali sa: Prepáč, ale milión eur? Za takéto prostredie? Žiaľ, Slovensko je na periférii

Veľký futbalový biznis si musí dať pauzu. Aspoň do leta, kedy sa opäť otvorí transferové okno. V tom, ktoré sa práve skončilo, Slovan Bratislava odmietol lukratívnu ponuku na Dávida Strelca. Spravil dobre? Bude sa ešte takáto príležitosť opakovať? Aj o tomto sme sa zhovárali s renomovaným futbalovým agentom Martinom Petrášom (45).

10.02.2025 06:10
Martin Petráš Foto:
Martin Petráš, bývalý futbalový reprezentant, dnes futbalový agent.
debata (49)

Veľa sa o potenciálnych záujemcoch písalo, ešte viac rozprávalo, ale nič sa neudialo. Ste prekvapený?

Úprimne? Ani nie. Januárový prestupový termín je špecifický, hoci posledné dni sa to celkom rozbehlo. Predovšetkým v Anglicku či v Taliansku. A u nás? No, bohužiaľ. Budem sa už opakovať, my nie sme krajina, kde sa robí veľký futbalový biznis.

Nie sme v kurze, veľké kluby u nás jednoducho nenakupujú. Nielen z médií, ale aj z vlastných zdrojov viem, že nejaké pokusy tam boli – mám na mysli top ponuku za Dávida Strelca – ale nejak to nevyšlo. Nepoznám presné detaily, zrejme Slovan mal iné predstavy ako Celtic.

Boli splnené všetky predpoklady na to, aby sme sa dočkali rekordného ligového prestupu?

Určite. Slovan hral v Lige majstrov, Strelcovi vyšli majstrovstvá Európy, na jeseň sa mu darilo v reprezentácii, góly dával aj v našej domácej súťaži.

To, čo predáva hráča, sú však predovšetkým národný tím a LM, tam sa dostávate do úplne iného okruhu hráčov. Podmienky teda boli splnené. Zdá sa, že transfer bol na dosah, no aktuálna otázka je iná.

Aká?

Či sa takáto ponuka ešte niekedy zopakuje. Belasí z Ligy majstrov vypadli, v reprezentácii sa hrá pred letom jedine barážový dvojzápas Ligy národov proti Slovinsku, zostáva tak liga. Žiaľ, tá nie je vôbec atraktívna.

To znie, akoby Strelcova cena v najbližšom období už nemala šancu narásť…

Futbal je pekný aj preto, že stať sa môže všetko. Pozrite, ešte donedávna som bol presvedčený, že nie je možné, aby za hráča zo slovenskej súťaže niekto ponúkol desať miliónov eur.

David Depetris Čítajte viac Keď chlapec z Argentíny šiel do sveta, vraveli mu: Ak ti bude na Slovensku zle, vrátiš sa. Dnes túto krajinu miluje

Ukazuje sa, že to nie je až taká divoká predstava…

Iste. Ak však môžem vyjadriť svoj osobný názor, Slovanu toto leto na stôl viac peňazí nikto nedá. Nie je na to dôvod, hoci by sa Dávid stal aj kráľom strelcov. U nás to má iný cveng, ako keď ovládnete streleckú tabuľku v nemeckej Bundeslige.

Opakujem – desať miliónov sú na slovenské pomery obrovské peniaze. Ťažko sa to bude prekonávať. Nepoznám požiadavky na Tehelnom poli, ale cez desiatku sa už najskôr neprehupnú. Určite nie teraz.

A ktovie, čo bude v lete, či sa mužstvu opäť podarí prebojovať sa do hlavnej fázy Ligy majstrov. Nie je to jednoduché.

Tréner Vladimír Weiss vravel, že Strelec môže v lete pomýšľať aj na lepší klub. Znie to, akoby chcel len uchlácholiť sklamaného hráča…

Pán Weiss je mentor, vie, ako si futbalistu hýčkať. A Dávid je pre Slovan dôležitý, tréner si ho musí znova získať, resp. nastaviť tak, aby fungoval ďalej.

Ako bývalý futbalista akiste dokážete posúdiť, ako to zamáva so psychikou hráča…

Určite je sklamaný. Finančne by si polepšil, zmenil by sa mu život. Predpokladám, že potrebuje týždeň či dva na reštart. Aby sa zmieril s myšlienkou, že aj druhú polovicu sezóny strávi v Bratislave. Život však ide ďalej, nemá zmysel, aby zatrpkol. Príde leto a možno ďalšia ponuka. Ja mám však jednu tézu.

Hovorte…

Že keď je niečo na stole, treba sa tým zaoberať. Šesť mesiacov je dlhá doba – nielen vo futbale, ale aj v živote, v biznise či v láske. Veci sa menia zo dňa na deň.

Dávid Strelec. Foto: ČTK / imago sportfotodienst / IMAGO
Dávid Strelec Dávid Strelec.

Na začiatku januára ste povedali, že Slovan nemusí silou mocou predávať, že si môže počkať na správnu ponuku. Ak sú informácie o Celticu pravdivé, že ponúkal do 9,5 milióna eur, čo to znamená? Bola to „správna ponuka“?

V tom čase by mi nenapadlo, že niekto môže toľko naozaj zaplatiť. Vravel som si, že ak príde ponuka na sedem-osem miliónov, bude to na slovenskú ligu viac ako dosť. Niečo priam výnimočné.

A tá suma bola nakoniec ešte vyššia, podľa mojich zdrojov viac ako deväť miliónov. Klamal by som, keby som teraz povedal, že to nebola tá správna ponuka.

V hre bol údajne aj anglický druholigový FC Middlesbrough…

Áno, núkali niečo medzi piatimi a šiestimi miliónmi, Škóti však boli omnoho štedrejší. Slovan má zrejme nejaký dôvod, prečo to zamietol.

Je to podľa vás znak, že je finančne stabilizovaný alebo len špekuluje?

(úsmev) Ťažko povedať. Vlani v lete – ak si dobre spomínam, bolo to na nejakej tlačovke – Ivan Kmotrík ml. tvrdil, že Slovan musí aj predávať, aby si klub na seba zarobil. Chápem, tým, že postúpil do LM, zarobil solídne peniaze, ktoré mu dodali väčší pokoj, ale stále sme len na Slovensku.

Naša liga nemá poriadne renomé, nedá sa porovnávať s Českom, za posledné dva-tri roky odtiaľ odchádzali hráči za milión, maximálne milión a pol. Viac nedal nikto.

Bývalo to aj lepšie, Dávid Hancko a Róbert Boženík odišli za zhruba tri a pol milióna, bolo to však už dávnejšie. Celtic dal podľa mňa nadmieru dobrú ponuku.

Martin Petráš a jeho klient Denis Vavro. Foto: Instagram Martina Petráša
Martin Petráš Martin Petráš a jeho klient Denis Vavro.

Asi nie je ľahké rozhodovať sa v hodine dvanástej…

Nebolo to na poslednú chvíľu, vedelo sa o tom už pár dní.

Mimochodom, zahraničné médiá často uvádzajú výšku ponuky. Z vašej skúsenosti, koľko je na tom zvyčajne pravdy?

Novinári si už nedovolia povedať blbosť, na 90 percent to sedí. Všetci chcú podávať pravdivé informácie, lebo každá sa dá rýchlo overiť. To, čo sa o tejto ponuke písalo, zhruba sedí.

Strelec – slovanista, Strelec – sparťan. O koľko by bol ten druhý drahší?

O dosť. Sparta Praha predáva hráčov za podstatne vyššie ceny, predpokladám, že keby mal Dávid za sebou takúto sezónu, na Letnej by si pýtali pätnásť a viac miliónov eur.

Za podobne starého obrancu ako Strelec dnes núkajú Sparte osemnásť miliónov, bolo by to teda asi niečo podobné. O mladých hráčov je záujem, keď takého kupujete, rátate s tým, že raz ho aj dobre speňažíte.

Aj Celtic tak premýšľal nad Strelcom?

Pokojne si to viem predstaviť. Keby sa mu tam darilo, dvere do Premier League má otvorené. Majú to za rohom. Deväť či desať miliónov je aj pre glasgowský tím dosť vysoká suma, takéto prestupy nerobí denne.

V Dávidovi museli vidieť budúcnosť. Možno si povedali, že odohrá dve sezóny, dvakrát Ligu majstrov a môže ísť do Anglicka za 25 miliónov eur. Za potenciál sa platí.

Ladislav Borbély Čítajte viac Borbély: Sociálne siete ma nezaujímajú. Weiss zrejme niekomu nesedí, keby ho poznali, možno hovoria a píšu inak

Weiss priznal, že klub dal Strelcovi súhlas na prestup, ale že sa to jednoducho nestihlo. Ako sa to dá?

Všetko sa dá. (úsmev) Aj nám sa to už prihodilo. Veľa prestupov padlo na poslednú chvíľku. Ak mal Strelec súhlas odísť, vyplýva z toho, že sa nedohodli jedine kluby.

Jeden musel byť nespokojný – buď Slovan alebo Celtic. Myslím si, že to nemohlo byť o posledných hodinách prestupového okna, lebo ja som o tom vedel už v sobotu.

Na nás pôsobí Strelec na ihrisku pomerne ležérne. Vám pasuje na dravý britský štýl?

Keď si pozriete súpisku Celticu – momentálne ju nemám pred sebou – sú na nej hráči z viacerých krajín. Pôsobil som v Škótsku, Celtic má jediný ťažký zápas – derby proti Rangers. Ostatné musí vyhrať.

Je to niečo podobné ako v Chorvátsku s Dinamom Záhreb. Hrajú ofenzívny futbal, dávajú veľa gólov. Samozrejme, duely v Aberdeene a Dundee bolia, tamojší obrancovia sú veľmi tvrdí, ale Dávid sa už presadil aj proti lepším.

Dokáže sa zaprieť, hoci niekedy pôsobí, že sa tam naozaj len tak motá. Myslím si, že v Celticu by si svoje povedal.

Mimochodom, Strelcov otec Milan, tiež bývalý futbalista, nám v rozhovore tvrdil, že „Dávid si dá pozor a do Talianska už nepôjde.“ Sú to predsudky?

Sú. S Denisom Vavrom som mal niečo podobné, keď mu nevyšlo angažmán v Laziu. Nie je ľahké odísť do novej krajiny, čakajú vás tam nové zvyky, nová mentalita, nový jazyk, nová futbalová kultúra.

Dávid sa v Taliansku tiež nepresadil a keď si môže vybrať, potom ide niekam, kde nemá zlé spomienky. Aj Vavro mal naposledy ponuky z Apeninského polostrova, ale preferoval niečo iné. V tomto sú si so Strelcom podobní.

Francesco Calzona Čítajte viac Nesmieš hrať ako s chlapcami medzi činžiakmi. Calzona vraví, že Strelec ho začal počúvať

Transferové okná sa v top ligách už pozatvárali. Kde sa dá v tejto chvíli ešte obchodovať?

Napríklad v Amerike, to je však špecifický trh. V Európe už len v Poľsku, Maďarsku, Česku a na Slovensku, čo však nie je z pohľadu lukratívnych prestupov zaujímavý trh.

V stredu sme sa zhovárali s trénerom Michalom Ščasným zo Žiliny a tam je cítiť po zimnej pauze pachuť trošku aj voči práci agentov.

To je také žilinské. (úsmev) Všade vo svete agenti fungujú, ale v Žiline majú na dverách napísané, že sú to nepriatelia. Futbal je predsa biznis, aj Strelec má svojho agenta, ktorý zaňho priniesol Slovanu peniaze.

Žilinčanom nikto hráčov nekradne, nikto ich neberie zadarmo, ale treba chápať aj to, že tí chlapci sa chcú niekam posunúť. Je to potom už len o tom, aby sa komunikovalo, aby každá dohoda mala férové parametre.

Nechcem nič hovoriť proti Žiline, no všetci máme nejaké skúsenosti a tieto veci sa väčšinou stávajú len u nich. Otázka je, či agenti sú nepriatelia alebo len oni s nimi nevedia komunikovať.

Zdá sa, že vy v tom máte jasno…

V Žiline jednajú s jedným, možno s dvomi agentmi, ostatní sú pre nich nepriatelia. Za hráčov (Erica Bileho a Jamesa Ndjeungoueho, pozn. red.) však dostali zaplatené.

Nepoznám pozadie, donieslo sa mi len, že dvaja hráči im štrajkovali a zamkli sa v izbe niekde v Dubaji a nechceli trénovať, no z mojej vlastnej skúsenosti chýba v žilinskom prostredí väčšia komunikácia.

Momentálne tam nemám svojho hráča, ale som si istý, že okrem dvoch – Hubočana s Pekaríkom – sa chcú všetci ostatní posunúť ďalej. Treba si nastaviť podmienky. Poviem aj príklad.

Michal Ščasný Čítajte viac Plány mu naštrbilo sedem minút, po ktorých radšej ukončil tréning. Žilinu vedie Čech, ktorý svoj pôvod ukrýva v dokonalej slovenčine

Skúste…

Je tu mladý Adrián Kaprálik, vedenie Žiliny by si malo povedať, koľko zaňho chce a kedy môže odísť. Samozrejme, blíži sa leto, ale vy teraz neviete, ako dopadne na európskom šampionáte do 21 rokov, ako sa mu bude dariť v lige, či bude dovtedy zdravý, atď.

Ak chceli milión, ale na stole je 700-tisíc, tak sa poďme baviť a hľadajme dohodu. Lenže Žiline nikdy nič nie je dobré, nie je náchylná na kompromis a hráči tak inde nemôžu napredovať.

A čo im my agenti potom môžeme povedať? Len to, že ich nepustil klub. A stále sa to opakuje, zima – leto – zima – leto, nakoniec tam sú tri sezóny a z prestupu nič nie je.

Aj s bytmi to je tak, nastavíte si cenu a keď sa nájde záujemca, jednáte o nej. Kupujúci ju vždy tlačí dole, predávajúci naopak, no keď začne cítiť, že dohoda je akceptovateľná, tak druhej strane podá ruku. A nehovoríme pri tom, že realitní makléri sú škodnou, však? Veď bez nich by to celé nefungovalo.

Ale nie je to pre ambicióznych futbalistov návod? Keď ma nepustia, začnem robiť obštrukcie. Veď čo ak sa teraz „zamkne“ Strelec?

Dnes to je trend, taký Santiago Gimenéz z Feyenoordu musel o prestup do AC Miláno tuho zabojovať. A Holanďania ho nechceli pustiť. Očakávali zaňho 40 miliónov eur, ale napokon sa dohodli na 28 plus bonusy do 35 miliónov.

Presne o tomto celý čas hovorím, môžete chcieť za futbalistu dva milióny, ale keď vám niekto donesie 1,2 plus ďalší pol milión v bonusoch, tak ste na 1,7 a to je už pekná suma. Toto je obchod. Ak sa o tom baviť odmietate, tak to môže dopadnúť ako s tými dvomi hráčmi zo Žiliny.

Pre Gimenéza je vraj AC Miláno splnený sen, viem si predstaviť, že sa nezamykal v izbe, ale komunikoval. Ale potom sú aj iné príklady, trebárs Dávid Hancko.

Vojin Prole Čítajte viac Keď v Slovane neboli peniaze, tréner nás poslal kradnúť paštéty. Vojin Prole spomína, ako v hneve zavesil spoluhráča na vešiak

Nikam neodišiel…

Chcel ho Juventus, no Dávid je typ hráča, ktorý všetko necháva na agentoch a vôbec sa do toho nemontuje. Rovnako to bolo aj v Sparte, keď prestupoval do Feyenoordu. Začínali na úplne iných číslach, český klub si však povedal, čo chce a keď to dostane, Hancka pustí.

Chvíľu chodili nižšie ponuky a Dávid sa nikdy neurazil, nestalo sa, aby neprišiel na tréning, je to stopercentný profík. Počkal, kým Sparta dostala, čo žiadala a mohol ísť.

Ale vrátim sa opäť na začiatok, všetko je o komunikácii a keď vám raz príde do kancelárie ponuka, musíte sa ňou zaoberať.

Žilina je pre futbalových agentov zaujímavý revír, však?

Z jedného hľadiska áno, z druhého nie. Nemám s nimi najlepšie skúsenosti. A ešte sa aj dočítate v novinách, že agenti sú nepriatelia. Veď je to moja práca. V minulosti som do Žiliny – ak to mám obrazne povedať – doniesol takmer štyri milióny za Vavra, ďalšie štyri za Roba Boženíka. Ďalšie menšie čiastky za iných hráčov.

Nikoho som neukradol, neuniesol zadarmo, ani som nikoho neprehováral, nech netrénuje. Som tu, aby som mladým hráčom hľadal možnosti v ďalšom raste.

Mimochodom, tiež sa mi stalo, že za zrealizovaný transfer mi v inom klube nezaplatili províziu, ja mám však tiež doma tri deti, rodinu. Prečo by som sa mal niečoho vzdávať? Ľudia majú mylnú predstavu, čo je práca agenta, vidia vás len v Madride či v Dánsku, ale čo je všetko za tým, už nie.

Peter Babnič Čítajte viac „Stratený muž" Babnič v úprimnej spovedi: To, čo som si zarobil, zhltli automaty. Nič iné by som nechcel, len naspäť svoju rodinu

Keby ste si mali tipnúť, kto bude v lete pre Žilinu zlatou baňou?
Pár hráčov pôjde na Euro do 21 rokov, ale ťažko povedať, ktorý z nich a či vôbec niekto bude zlatou baňou. Ešte ani nevieme, či sa dá Kaprálik zdravotne do poriadku. Zrejme áno.

Spoliehajú sa naňho, počul som, že zaňho požadujú dva milióny a keď toľko dostanú, považoval by som to za tú – vami spomínanú – zlatú baňu. Za posledné roky sa však Žiline nepodaril veľký predaj, hráčov posiela po hosťovaniach a vracajú sa jej späť. To je realita.

A nebola by lepšia cesta cez Slovan a následný podiel z ďalšieho prestupu?

Ďalšia téma, ktorú som preberal s ľuďmi zo zahraničia a následne sa o tom rozprával so slovenskými klubmi, nielen so Žilinou.

Vo svojom portfóliu som mal futbalistu, ktorého si klub cenil na milión, ponuka však prišla polovičná, predávajúcim som vravel, aby si nechali 30 percent z ďalšieho predaja.

Mladého hráča treba nechať ísť, nikto mi nevyhovorí, že ak nejaký talent odohrá v našej lige jednu sezónu, že sa nemá posunúť ďalej. Domáca súťaž ho nezlepší. Radšej ho teda predám aj za menej peňazí s víziou neskoršieho zisku.

Tak, ako to robili v Trenčíne?

Presne. Lobotka odišiel do FC Nordsjaelland a Trenčín si v zmluve nechal 50 percent z ďalšieho predaja. Keď už prestupoval z Dánska do Španielska, slovenský tím dobre zinkasoval. Keď si to vo finále zrátali, tak to bola krásna suma. Žilina to takto spravila so Škriniarom (1,2 mil.) aj Vavrom (1,5), to sú normálne sumy za mladých hráčov.

Video

Nechali si však 20 percent, Denis šiel do Lazia za desať miliónov a Žilina z neho mala napokon 3,5 milióna. Ak by chcela tri hneď, tak jej ich nikto nedá, lebo na Slovensku vám – s výnimkou Slovana – momentálne hráča za toľko nikto nekúpi.

Je to dané našou ligou, jej koeficientom, úrovňou. Keď sa dnes prídete pozrieť na nejaký zápas, je tam 500 ľudí, ako môžete chcieť za futbalistu z takéhoto prostredia tri milióny? Poviem vám jednu skúsenosť.

Počúvame…

Boli tu ľudia z Kórei, Japonska a keď prišli na štadión, povedali mi, „prepáč, ale milión eur? Za takéto prostredie? Veď hráč odtiaľto nemôže mať takúto cenu“.

Spomínam si aj na situáciu, keď sa prišiel športový riaditeľ FC Kodaň – dnes dokonca pracuje pre Tottenham – pozrieť na Vavra. Žilina hrala so Slovanom na starých Pasienkoch a ten chlap neveril. Normálne som mu videl v očiach, ako sa pýta, či na takomto štadióne má kúpiť hráča za milión a pol. Celé zle.

Preto vravím, že ak by som mal vlastný klub, tak futbalistov pustím za menej a podržím si percentá z ďalšieho predaja. Nech idú von a tam sa zlepšujú. Potom môžem mať ešte viac, nie milión, ale milión a pol.

Nemať len vidinu rýchleho zárobku, lebo vždy nejakí chlapci vystrelia. Spomeňme si na Trenčanov, ktorí sa cez Belgicko dostali do Premier League.

Adrián Kaprálik. Foto: TASR, Daniel Stehlík
Adrián Kaprálik Adrián Kaprálik.

Aj Žilina to kedysi robila, ale za posledných päť rokov nepredala nikoho. Asi chcela priveľa. Kaprálik je dobrý hráč, ale ak sa nemýlim, už štyri roky hrá v našej lige, bol v Poľsku, ukázal sa tam, ale zasa je už jednu sezónu späť.

Ten chlapec bude mať 23 rokov, to už nie je málo. Pomaly sa dostáva do kategórie hráčov v strednom veku a takých už z našej ligy za dva milióny nedostanete. Tak to je.

Ladislav Borblély nám v nedávnom rozhovore naznačil pochybnosti, že dnes sa dá za dva milióny eur kúpiť hráč, ktorý by splnil požiadavky na Ligu majstrov. Súhlasíte?

Určite sa to dá. Keď si vyhliadnete takého, ktorému sa končí kontrakt. Ak sa však dostanete na určitú úroveň, môžete mať problém.

Bol som v Kodani a priznali sa mi, že keď predajú futbalistu za štyri milióny, čo je podľa mňa pekná suma, nedokážu kúpiť náhradu, ktorá by bola pre nich posilou. Všetci od nich chcú štyri či päť miliónov. Preto mali problém s predajom Vavra, lebo za tie peniaze nikoho poriadneho nevedeli zohnať.

Hovorí sa, že letné prestupové obdobie je živšie ako zimné. Je aj štedrejšie?

Samozrejme, lebo klubové rozpočty sú ešte naplnené. Vo futbalovej brandži sa hovorí, že v zime nakupuje len ten, komu nevychádza sezóna alebo komu sa nedarí.

Stačí sa pozrieť na Manchester City či AC Miláno, trápiace sa mužstvá. Leto je ideálne na prestup, v top ligách je pomerne dlhé obdobie na prípravu.

Juraj Čobej Čítajte viac Pred rokmi žiaril v LM, v petržalskom byte pritom pestoval priesady pre rodičov z východu. Čobej o Weissovi: Krásna povaha, ale jedno si zapamätajte

Škriniar šiel na hosťovanie do Fenerbahce Istanbul. Ak by sme tu mali leto, je z toho „tvrdý“ prestup?

Nemyslím si. Turecké kluby pravidelne privádzajú hráčov na hosťovanie s opciou.

Škriniara chcel predsa aj Juventus, možno len nemal naplnený rozpočet…

Milan je iná kategória hráčov, nie je to mladý futbalista, nemá veľkú perspektívu sa ešte niekam ďalej predať. Samozrejme, talianske kluby by ho chceli mať u seba, ale Škriniara si kupujete aj s jeho veľkým platom.

A v Taliansku máte dvojnásobné dane, takže ak hráč niekde berie desať miliónov, tak tam to je rovno dvadsať. Domnievam sa, že hoci by aj bolo leto, Milan by šiel najskôr na hosťovanie.

Toto je teda jeho východisko? Že zvyšok zmluvy s PSG strávi po hosťovaniach v rôznych kluboch?

To nie, ono sa to raz vyrieši. Milan musí začať hrať, mať dobrú polsezónu, potom ho možno Fenerbahce vykúpi, platovo to zvládne.

Škriniar dlho nehral, preto chápem, že kluby sú opatrné, nevedia, ako na tom je. V tejto chvíli radšej volia hosťovanie, chcú najprv vidieť, že je stopercentný.

Martin Petráš pôsobí v pozícii hráčskeho agenta. Foto: Instagram Martina Petráša
Martin Petráš Martin Petráš pôsobí v pozícii hráčskeho agenta.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 49 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mšk žilina #Martin Petráš #Dávid Strelec #Adrián Kaprálik