Je to presne ten čas, keď od špekulácií môže dôjsť k reálnym skutkom. Vzduchom začnú lietať už nielen pomyselné milióny a v ktorejkoľvek časti Európy môže vybuchnúť bomba – samozrejme prestupová.
Na futbalovom trhu sa začína mesiac kšeftov. Mužstvá budú nakupovať i predávať. Je tu čas pre futbalových rebelov, ktorí sa vo svojom súčasnom klube necítia najlepšie, ale aj pre hráčov so životnou formou.
Pre tímy, na ktoré „padla deka“ a potrebujú pomôcť, ale aj pre organizácie s majstrovskými chúťkami či záchranárskymi starosťami.
V prvých januárových dňoch sa otvorilo transferové okno vo všetkých veľkých futbalových súťažiach. V Európe, ale aj na Blízkom východe, kde si saudskoarabskí majitelia brúsia zuby na ďalšie veľké posily. Najbližší mesiac – väčšinou do 3. februára – bude z hľadiska ambícií mimoriadne dôležitý.
A týkať sa môže aj slovenských futbalistov. Zákulisné informácie už dlhodobo naznačujú, že pôsobisko by mohli zmeniť Milan Škriniar či brankár Martin Dúbravka. Zaujímavé mená s lukratívnymi cenami však nájdete aj v domácej súťaži.
![Eugen Bari](https://ipravda.sk/res/2024/12/16/thumbs/eugen-bari-stvorec.jpg)
Zaujímavý Gyökeres
Tréner Slovana Bratislava Vladimír Weiss st. v minulosti naznačil, že ten, kto chce byť úspešný v nasledujúcom ročníku, musí byť rozvážny už počas zimného prestupového obdobia, ktoré mu predchádza. Futbalový úspech sa „varí“ vopred.
Napriek tomu čísla vravia, že zimné prestupové obdobie v európskom futbale je tradične oveľa mĺkvejšie ako v lete. To, čo vraví Weiss st., je na jednej strane síce pravda, kluby sa však boja miešať so zostavou uprostred sezóny.
Podľa britského denníka The Guardian vlani o tomto čase päť najlepších európskych líg minulo na posily dovedna necelých 400 miliónov libier, pričom najlukratívnejší transfer Vitora Roquea z brazílskeho Athletica Paranaense do Barcelony bol na úrovni 26 miliónov.
Futbaloví analytici spomínané prestupové okno označili za najhoršie v histórii. Veď rok predtým sa rozhádzalo v anglickej Premier League dvakrát toľko ako vlani vo všetkých top ligách dovedna.
Experti sa domnievajú, že za všetko môžu finančné pravidlá fair play. Ak nejaké kluby vraj zvažovali, že ich porušia, tak naťahovačky s Manchestrom City či penalizácie Evertonu a Nottinghamu Forest, ich museli odradiť.
Výsledok je taký, že giganti si už dávajú pozor. Barcelona, Juventus či Bayern Mníchov potrebujú hráčov, ale hľadajú „lacnotu“, prípadne futbalistov len na zapožičanie. Nikto, dokonca už ani Paríž St. Germain, nie je imúnny voči nastaveným pravidlám.
Napriek tomu by túto zimu mohli vzduchom lietať aj zaujímavé cifry. Spomína sa predovšetkým päť prípadných veľkých prestupov. V hre je údajne odchod Marcusa Rashforda z Manchestru United, ktorý by mohol zakotviť v Paríži, v Reale či v Saudskej Arábii, kde ho lákajú na lukratívnu zmluvu.
Na ostrovoch je zasa veľký záujem o Victora Osimhena, kmeňového hráča Neapola. Azda najviac pozornosti na jeseň lákal švédsky gólostroj Viktor Gyökeres, zo Sportingu Lisabon ho chcú vykúpiť obaja „utrápení“ rivali z Manchestru, ale aj Arsenal.
Sťahovať sa možno bude aj španielsky majster Európy Nico Williams z Bilbaa či Angličan Trent Alexander-Arnold z Anfield Road. V oboch prípadoch vraj už giganti zhromažďujú milióny.
![Možný odchod Trenta Alexandra-Arnolda do Realu...](https://ipravda.sk/res/2025/01/02/thumbs/trent-alexander-arnold-nestandard1.jpg)
Kam pôjde Škriniar?
Nikoho neprekvapí, ak v januári zmení svoju adresu aj niektorý zo Slovákov. Veľa sa píše o Škriniarovi, ktorý si nedokázal vydobyť miesto v základnej zostave hviezdami nabitého Paríža. Spomína sa Juventus Turín, Bayer Leverkusen, Tottenham, ale trebárs aj turecký Galatasaray.
V prvý januárový deň sa do zástupu záujemcov podľa zahraničných zdrojov pridala aj Borussia Dortmund. Veľa sa špekuluje aj o Dúbravkovi. Paradoxne, deje sa tak v čase, keď sa žilinský rodák po dlhšej dobe vrátil medzi tri žrde Newcastlu a v štyroch stretnutiach si pripísal štyri čisté kontá.
„Som s ním veľmi spokojný. Nemal to ľahké, lebo jeho pozícia je o rytme a sebavedomí. Svojej úlohy sa však zhostil skvele,“ vystrúhal mu medzi sviatkami poklonu tréner Eddie Howe.
Zahraničné zdroje ho pritom už spájali s niektorým zo saudskoarabských klubov. Mimochodom, v tejto krajine už pôsobí aj iný slovenský brankár. Dúbravkov náhradník z reprezentácie Marek Rodák.
Dávid Hancko je dlhodobým predmetom špekulácií. O jeho prestupe sa diskutuje prakticky od jeho veľkolepého príchodu do Feyenoordu Rotterdam. Jednému z najlepších slovenských futbalistov to v Holandsku náramne ide, zaujímali sa oňho Atlético Madrid či Juventus.
![Peter Babnič](https://ipravda.sk/res/2024/04/15/thumbs/peter-babnic_08-stvorec.jpg)
„Pravdou je, že záujem o Dávida je zo strany Juventusu, ale aj iných klubov. Môže si ho však dovoliť len málo európskych tímov,“ uviedol informácie na správnu mieru Hanckov agent Branislav Jašurek pre RTVS.
„Je najlepším hráčom Feyenoordu Rotterdam. Keby ste boli Feyenoord, predali by ste ho? Akú by mali výhodu z toho, keby teraz odišiel? Bojujú o Ligu majstrov, to pre nich znamená 60 miliónov eur,“ doplnil.
Z hráčov, ktorí sú v širšom reprezentačnom kádri, hneď na úvod prestupového obdobia zmenil klub jedine Erik Jirka. V Plzni mu vypršal kontrakt, jeho novým pôsobiskom je odteraz poľský Piast Gliwice.
Marcelli a Strelec
Fanúšikovia si informácie o hráčoch preverujú na celosvetovo známom portáli Transfermarkt. Zaujíma ich predovšetkým odhadovaná cena.
Futbalový agent Milan Bortel vraví, že tá nie je vždy presná, aj keď „ju môžeme brať ako orientačný bod. Kluby si však najprv všetko odsledujú, pozisťujú veci okolo, až potom prichádzajú s ponukou“.
![Marián Tholt](https://ipravda.sk/res/2024/04/12/thumbs/marian-tholt-stvorec.jpg)
Podľa neho má na cenu dopad viacero faktorov. Napríklad aj dĺžka zostávajúceho kontraktu, keďže omnoho ľahšie predáte futbalistu, ktorému vyprší zmluva už o rok. „Najpodstatnejšie však je, ako si samotného hráča cení jeho klub,“ podotýka.
Hodnota niektorých slovenských ligistov na Transfermarkte v uplynulých týždňoch zaujímavo poskočila. Trebárs Nino Marcelli zo Slovana ju má dnes na úrovni piatich miliónov eur. Na pomery v našej najvyššej súťaži to je suma nevídaná.
Ovplyvnil ju fakt, že krídelník belasých má stále len devätnásť rokov, hráva v reprezentačnej dvadsaťjednotke a taktiež má už skúsenosti aj z Ligy majstrov.
Na jeseň dal AC Milánu exportný gól, paradoxne tento taliansky klub sa oňho chvíľu predtým usiloval, čo priznal aj generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. Ponuku však odmietol.
Zaujímavo je na tom aj David Strelec. Hráč, ktorý sa na Tehelné pole vrátil na začiatku predchádzajúcej sezóny po nevydarenom talianskom angažmáne, je opäť na vzostupnej trajektórii.
Všetko sa začalo uberať správnym smerom na európskom šampionáte, kde zaujal. Odvtedy sa mu strelecky darí aj v Slovane. Jeho aktuálna hodnota je štyri milióny eur.
![Dávid Strelec.](https://ipravda.sk/res/2024/11/09/thumbs/david-strelec-nestandard1.jpg)
Šikovný útočník si v septembri 2021 vytrucoval prestup do Spezie Calcio za 2,5 milióna eur. Vtedy mal len dvadsať. Slovan si naňho po ročnom hosťovaní uplatnil opciu a podľa Kmotríka ml. to bola najdrahšia investícia klubu v uplynulom období.
O Strelcovej životospráve kolovali všakovaké chýry, jeho otec Milan, v minulosti tiež dobrý ligový útočník, nám na jeseň povedal:
„David má svoj cieľ, robí všetko, aby ho dosiahol a časom sa mu to vráti. Možno o rok či dva pôjde ešte ďalej, lebo futbalom žije non-stop. Doma má kryokomoru, spáva v stane, cvičí jógu, toto však nikto nevidí.“
Slovan má v tíme niekoľko viacmiliónových hráčov. Sedemmiestnu cifru s dvojkou na začiatku majú aj Tigran Barseghjan, aktuálne najlepší strelec domácej súťaže, Marko Tolič, Cesar Blackman i brankár Dominik Takáč, ktorého má v portfóliu práve agent Bortel.
Upozorňuje však, že prestup gólmana v zimnom prestupovom období je nepravdepodobný, keďže tímy preferujú na tomto poste stabilitu.
Žilinskí milionári
Žilina má dlhodobo povesť klubu, ktorý vychováva nádejných hráčov do kvalitných európskych súťaží. Pravdou však je, že už dlhšie jej nevyšiel lukratívny miliónový prestup.
A hoci sa tento klub riadi filozofiou, že v prípade zaujímavej ponuky je každý nahraditeľný, túto zimu to vyzerá na „prestupový utrum“.
![Mário Sauer zo Žiliny.](https://ipravda.sk/res/2024/10/07/thumbs/mario-sauer-nestandard1.jpg)
Zdá sa, že klub má nielen majstrovské ambície, ale futbalistov by si rád ponechal až do domáceho európskeho šampionátu hráčov do 21 rokov. Tam by ich hodnota mohla ešte narásť.
Zaujímavá je však už teraz, keďže traja z kádra ju majú vyššiu ako milión eur – Adrián Kaprálik (1,8 mil. eur), Mário Sauer (1,7) a Yves Erick Bile (milión).
Či vôbec niekto zo slovenskej ligy odíde, je v tejto chvíli ťažké predpovedať, v porovnaní so zahraničím to je však skromné prestupové prostredie. Sparta Praha v lete odmietla 12-miliónovú ponuku za stredného obrancu Martina Vitíka, podľa Bortela to je na slovenské pomery niečo nepredstaviteľné.
Aj to, že by za ligového hráča zo Slovenska niekto ponúkol osemmiestnu sumu. „V našich podmienkach to je sci-fi. Od nás sa celkovo ťažko predávajú hráči do zahraničia,“ dodáva.
![Vojin Prole](https://ipravda.sk/res/2024/05/05/thumbs/vojin-prole-stvorec.jpg)