Pre početné zranenia.
Jedna vec je, že v Štokholme bol katastrofálny terén. Sťažovali sa nielen Slováci, ale aj domáci. Zvaliť vinu len na „švédsky“ povrch by však bolo zahrávaním sa s pravdou.
V tomto prípade totiž platí, že na futbalistov je toho príliš. Veľké množstvo zápasov si postupne vyberá svoju futbalovú daň.
72 zápasov za rok
V tejto fáze, keď do konca sezóny je ešte veľmi ďaleko, by to nemalo byť o zraneniach z únavy. Lenže prestávka bola krátka, mnohí počas nej štartovali na majstrovstvách Európy a hoci od začiatku ročníka uplynuli len tri mesiace, nejeden hráč už načína tretiu desiatku odohraných zápasov. Nespokojnosť s aktuálnym stavom narastá.
Na konci septembra sa ozval Rodri, čerstvý majiteľ Zlatej lopty magazínu France Football. „Ak to bude pokračovať, nebudeme mať inú možnosť, ako ísť do štrajku. Obávame sa, že je toho príliš veľa,“ povedal španielsky stredopoliar Manchestru City.
O šesť dní neskôr si roztrhol predný krížny väz. Aktuálne jeden z najlepších hráčov sveta si rok nezahrá.
Neuplynul týždeň a na zozname vážne zranených pribudol Dani Carvajal. Španielski novinári spomínajú, ako sa v tichu štadióna Santiago Bernabeu rozliehali výkriky bolesti. Diagnóza – natrhnuté dva väzy a šľacha v pravom kolene.
Čítajte viac „Stratený muž" Babnič v úprimnej spovedi: To, čo som si zarobil, zhltli automaty. Nič iné by som nechcel, len naspäť svoju rodinuAj u neho to vyzerá, akoby si toto zranenie privolal, keďže nie dlho predtým povedal: „Nie je náhoda, že máme toľko zranení. Nemôžeme hrať predsa 72 zápasov za rok. Treba to analyzovať.“
Tento rok čaká na tých najlepších naozaj fuška. Majú za sebou Euro, prípravu na sezónu, v mnohých krajinách sa hral Superpohár, MS klubov budú trvať celý mesiac, základná fáza Ligy majstrov má o dva zápasy viac a k tomu reprezentačné duely, domáce ligové a pohárové súťaže.
Odborníci naznačujú, že takýto kalendár je neživotaschopný. Kvalita hry podľa nich klesne, pretože je nemožné, aby si hráči udržali špičkovú úroveň po celý rok a pritom hrali každé tri dni.
Trebárs v španielskej lige sa za prvých šesť týždňov zranilo až 101 futbalistov. Pod nôž šlo štrnásť z nich. Do októbrovej reprezentačnej prestávky sa počet zranení zvýšil na dvesto, pričom až desať klubov mohlo hovoriť o dvojcifernom čísle.
Kto ustúpi? Nikto
Nie je to len Španielsko. Posledné dve sezóny v Premier League zaznamenali nárast zranení o jedenásť a následne až o 22 percent.
Čítajte viac Hráča ako Ronaldinho už neuvidíte a môže za to Guardiola. Weiss ho chváli, legendy United tvrdia, že zabil futbal„Počet hodín na ihrisku sa dramaticky zvýšil a to bol dôvod, hoci nie jediný, prečo sme zaznamenali aj nárast počtu zranení. Predovšetkým v krajinách, kde ligové metriky naznačujú vysoké nároky z hľadiska intenzity a šprintov,“ tvrdí Pablo de la Torre, kondičný tréner Bournemouthu.
"Existujú vedecké dôkazy, podľa ktorých tkanivá – v tomto prípade hamstringu, čo je najčastejšie sa vyskytujúce zranenie – nie sú úplne zotavené a pripravené znova súťažiť každé tri dni.
Iné štúdie zasa naznačujú, že hráči, ktorí strávili na ihrisku 2 500 až tritisíc minút, majú zvýšené riziko zranenia. Je to ich daň za presýtený kalendár."
Odborníci poukazujú na fakt, že počet stretnutí síce jemne stúpol, aj údaje GPS vraj tvrdia, že nabehaná vzdialenosť sa radikálne nezvýšila, problém tkvie inde.
V samotnej intenzite. Taká tu nikdy predtým nebola. Žiada si dostatočný oddych, namiesto toho však hráči zažívajú prakticky nikdy nekončiacu sa sezónu.
Čítajte viac Pred rokmi žiaril v LM, v petržalskom byte pritom pestoval priesady pre rodičov z východu. Čobej o Weissovi: Krásna povaha, ale jedno si zapamätajteŠpanielska Marca sa zamýšľa nad tým, ktoré zápasy by sa mali z kalendára vyškrtnúť a v článku si aj vtipne odpovedá. „Samozrejme, že by to mali byť zápasy niekoho iného.“
A tu je problém, lebo nikto nechce ustúpiť.
Na zelenom trávniku sa robí biznis a jeho záujmy sú nadradené tým športovým. Európsky futbal generuje o 38 percent viac peňazí ako pred piatimi rokmi.
Maheta Molango, šéf Anglickej asociácie profesionálnych futbalistov, navrhuje stanoviť maximálny počet zápasov za sezónu niekde medzi 50 a 60 a chrániť letnú prestávku trvajúcu najmenej štyri týždne.
Hnev za Lobotku
Toľko zďaleka nemal ani Stanislav Lobotka, najlepší slovenský futbalista uplynulých rokov. Po ME sa prakticky ihneď zapojil do prípravy s SSC Neapol.
Aj on sa v rozhovore pre šport.sk rozhovoril o nahustenom programe a tak ako Carvajal, aj on sa pár dní na to zranil. V reprezentačnom zápase v Azerbajdžane.
Čítajte viac Keď v Slovane neboli peniaze, tréner nás poslal kradnúť paštéty. Vojin Prole spomína, ako v hneve zavesil spoluhráča na vešiak"Je to určite na zamyslenie. Po minulej sezóne boli ihneď ME, kto sa dostal do finále, mal asi len dvojtýždňové voľno. Aj mne to ubehlo veľmi rýchlo. Následne som sa musel vrátiť, opäť trénovať a hrať.
Myslím si, že takýto oddych je krátky. Ak by dovolenka trvala mesiac a pol, možno by sa to dalo zvládnuť, pretože v porovnaní s tromi týždňami je to veľký rozdiel."
To, pochopiteľne, zdvihlo tlak prezidentovi talianskeho klubu Aureliovi de Laurentiisovi. Svoj hnev však, tentoraz už menej pochopiteľne, obrátil na reprezentačného trénera Slovákov Francesca Calzonu.
Lobotka mužstvu chýbal tri týždne, prvý celý zápas od vynútenej pauzy odohral až teraz v Štokholme. Tam však na zoznam zranených pribudli iné mená.
Stretnutie s ťažkosťami dohrával aj Dávid Hancko, medzi novinárov prišiel so zabandážovaným členkom. „Dlho sa o tom hovorí, zápasov je veľmi veľa, vidím to na sebe,“ pokýval hlavou.
Na záver však prehovorilo jeho veľké futbalové srdce: „Na druhej strane – som rád, že môžem toľko hrať.“