Slovenský futbalový reprezentant Milan Škriniar sa veľmi nechcene stal súčasťou vážneho prípadu, ktorého nitky siahajú až k obávanej juhotalianskej mafii Ndrangheta. Tá chcela prostredníctvom milánskych ultras roztočiť na severe krajiny svoj biznis.
A čo s tým má kapitán Škriniar?
Vyžiadané stretnutie
Ten sa v minulosti stretol s poprednými členmi „Curva Nord“, najväčšej, ale aj trošku obávanej fanúšikovskej skupiny Interu Miláno. Niektorí z jej členov sedia od konca septembra vo vyšetrovacej väzbe.
Ukazuje sa totiž, že kriminálne epizódy futbalových radikálov sa v oboch milánskych kluboch počas uplynulých rokov diali až príliš často.
Jednalo sa o predaj vstupeniek, kontrolu parkovania pri štadióne Giuseppeho Meazzu (San Siro) i zavedenie „ochrany“, teda akéhosi výpalného výmenou za platbu pouličným predajcom tričiek a iných falzifikátov.

Hoci o praktikách ultras sa možno tušilo, dôkazy chýbali. Škriniarovo stretnutie s nimi však nie je žiadnou novinkou.
„Vo februári 2023, keď bolo evidentné, že vzťah Milana Škriniara a Interu je narušený a že sa ho po vypršaní zmluvy chystá zadarmo opustiť, hodinu či dve pred výkopom milánskeho derby, zverejnili ultras a nám všetkým na štadióne rozdali list, že s ním hovorili a vyčistili si vzduch ohľadom jeho situácie a toho, prečo odchádza preč,“ spomína pre Športweb novinár Nima Tavallaey Roodsari, expert na Inter Miláno a zakladateľ webu sempreinter.com.
V liste, ktorý ultras nechali kolovať po štadióne, vysvetľovali celú genézu prestupových naťahovačiek, pričom veľkú časť viny za nečakaný rozchod pripísali vedeniu Interu Miláno.
Napokon, prečítajte si, čo sa píše v jeho závere. "Keďže sme uznali, že celá situácia bola prinajmenšom zle zvládnutá a dúfali sme, že to bude poučenie pre budúcnosť, rozhodli sme sa pozerať dopredu s Interom v našich srdciach.

Spravíme to bez akejkoľvek nevraživosti voči Škriniarovi, ktorý by právom už nemal nosiť kapitánsku pásku, ale stále si zaslúži našu úctu za všetko, čo na ihrisku odviedol."
Je to vraj bežné
Na objasnenie situácie – prestupová sága Milana Škriniara z Interu Miláno sa tiahla dlhé mesiace. Klub naňho od jesene tlačil, aby s ním podpísal novú zmluvu, rodák zo Žiaru nad Hronom však už bol rozhodnutý odísť. Prišiel tak nielen o kapitánsku pásku, ale aj miesto v základnej zostave.
Aj v tomto prípade sa ukázalo, že prsty v talianskom futbale chce mať ktokoľvek, trebárs aj skupiny ultras, ktoré sú neraz prepojené s tamojším podsvetím.
Podľa milánskych vyšetrovateľov, ktorí sa nedávno dostali aj k telefonickým nahrávkam, si tak zástupcovia z „Curva Nord“ – aj s vedomím samotného klubu – vynútili stretnutie so Škriniarom.
Marcom Ferdico a Mauro Nepi mali jednoducho zistiť, čo a ako…

Najprv šli za ním do tréningového centra, ale keďže sa im tam nepodarilo dostať, stretli sa s ním v reštaurácii neďaleko štadióna. Celé sa to zbehlo za 20 minút. Ultras sa podľa spisu pýtali Škriniara na jeho budúcnosť.
„V každom prípade odchádza… Na sto percent sa už rozhodol,“ písalo sa v správe, ktorú následne obaja „fanúšikovia“ poslali svojmu šéfovi.
"V talianskom futbale je to však veľmi bežné. Vo všetkých kluboch. Stačí sa pozrieť na fotografiu, ktorú si ultras Neapolu spravili s majiteľom klubu Aureliom De Laurentiisom po tom, čo mali medzi sebou nejaké nedorozumenie.
Aj Zlatan Ibrahimovič píše vo svojej knihe o týchto praktikách. Bohužiaľ, je to tak," zdôrazňuje Tavallaey Roodsari.
Hamšíkove hodinky
Napokon, o tom, že z mafiánskeho prostredia na futbalové ihrisko v Taliansku nie je až tak veľmi ďaleko, môžu svedčiť aj neapolské zážitky Mareka Hamšíka z jeho dlhého pôsobenia v slávnom klube z Kampánie.

Trebárs, keď polícia v roku 2010 objavila pri razii proti Camorre aj jeho spoločnú fotografiu s jedným z jej šéfov Domenicom Paganom. Podľa polície legendárny „Marekiaro“ ani len netušil, s kým sa to len fotí.
Na začiatku jeho pôsobenia v SSC prišiel o hodinky, čo je vraj v Neapole niečo absolútne normálne a dodnes vraví, že to bola jeho chyba. Ale Hamšík sa bez následkov neokráda a mafia dala dlhoprstému po prstoch.
„Neskôr som sa dozvedel, že za to aj niečo schytal,“ usmieval sa nedávno reprezentačný rekordér v rozhovore pre Sport TV.
V roku 2014 zasa priamo z hracej plochy upokojoval ultras, keďže zápasu s Fiorentinou predchádzali násilné strety i policajná streľba. Hamšík sa tak musel pozrieť do očí aj Gennarovi De Tommasovi – synovi Camorry.
„Prípad s hodinkami nie je vôbec atypický. Je takmer bežné, že ultras takto chránia hráčov, ale táto ochrana má aj svoju cenu. A to je prístup k nim. Je na nich vyvíjaný tlak. Napríklad, aby neodmietli stretnutie ako Škriniar,“ vysvetľuje Tavallaey Roodsari.

Talianski vyšetrovatelia spomínajú, že obrancovi PSG pri debate s ultras zďaleka nebolo všetko jedno. „Videli ste, ako sa mu triasol hlas… Trochu sa bál…“ zaznelo v odpočúvanom telefonickom rozhovore.
„A väčšina ľudí by ho mala chápať. A porozumieť aj jeho dôvodom. Najmä, keď si prečítajú o zločinoch, z ktorých sú niektorí z členov obvinení. Čo tiež zodpovedá aj otázku o vplyve – či majú napríklad dosah aj na prípadné vyhnanie hráča z klubu,“ opakuje expert na Inter Miláno.
Najväčšia hanba
Podľa talianskych médií bude pred vyšetrovateľom ako prvý vypovedať tréner Interu, Simone Inzaghi (mal zabezpečiť vstupenky navyše pre ultras na finále Ligy majstrov 2023), viceprezident Javier Zanetti, po ňom vraj príde rad aj na Škriniara.
Podľa prokurátorov boli ich osobné stretnutia s ultras spôsobom, ako chceli tamojší „fanúšikovia“ prinútiť klub pochopiť, že „nové vedenie Curva Nord bude zapojené do viacerých záležitostí, napríklad aj tých, ktoré sa týkajú prestupového trhu“.
Denník N uvádza, že podľa jeho informácií slovenský reprezentant napokon vypočutý nebude.

V každom prípade takéto stretnutia odporujú miestnym športovým pravidlám, La Repubblica píše, že vyšetrovatelia sa preto snažia zistiť, či kontakt, ktorý mali Inzaghi a Škriniar s ultras, súvisel s prešetrovaným prípadom. Ak dospejú k takémuto záveru, mohli by vraj padať aj tresty.
Podľa portálu Tuttosportu je kauza, ktorá spôsobuje Nerazzurri najväčšiu hanbu, práve prípad Milana Škriniara.
Prokuratúru a športovú justíciu totiž zaujímajú dôvody, ktoré viedli Inter k tomu, aby dal súhlas na stretnutie ultras a hráčom, ktorému sa končí zmluva a ktorý ju nemieni predlžovať. Vyšetrovateľa bude zaujímať, či klub takto nepriamo netlačil na 29-ročného Slováka.
Corriere dello Sport pripomína, že nikto z bývalých ani súčasných protagonistov Interu nebude predmetom vyšetrovania, „sú to však ľudia informovaní o skutočnostiach týkajúcich sa vzťahov so zatknutými ultras“.
"Preto poskytnú svoje svedectvo v súlade s ustanoveniami článku 362 Trestného poriadku, ktorý ich zaväzuje pravdivo odpovedať na otázky, ktoré im budú položené.

Inzaghi, Zanetti, Calhanoglu, Škriniar i kapitán AC Miláno Calabria nebudú môcť využiť právo neodpovedať, keďže vyššie uvedený článok 362 trestného poriadku hovorí:
Odmietnutie odpovedať alebo odpovedať nepravdivo; alebo zdržanlivosť voči verejnej správe sa výslovne trestajú podľa § 371 bis Trestného zákona."
Futbal a potom nôž
Celú kauzu odštartoval tragický prípad zo začiatku septembra, keď milánska polícia zatkla Andreu Berettu, najvyššieho šéfa Curva Nord, po tom, ako pred miestnou telocvičňou jedenásťnásobným bodnutím – šesťkrát do krku a päťkrát do srdca – zabil Antonia Bellocca, človeka blízkeho kalábrijskej Ndranghete. Bol synom rešpektovaného mafiánskeho bossa.
Podľa tlačovej agentúry Ansa boli obaja dlhoročnými priateľmi a večer pred brutálnou vraždou spolu hrali malý futbal s ďalšími milánskymi priaznivcami. Dôvodom tohto skutku vraj boli kšefty na San Sire. Bellocco mal požadovať rozdelenie ziskov z obchodu a vyhrážal sa.
„Bellocco sa stal členom ultras, pretože chcel zarobiť. Jeho vražda lídrom ultras je ľahko vysvetliteľná tým, že Bellocco chcel prevziať velenie nad obchodmi a sústrediť všetky nelegálne príjmy pre seba,“ opisuje motív vraždy pre denník N Filippo Conticello z Gazzetta dello Sport.

Beretta je už nejaký čas lídrom Curva Nord, táto pozícia sa odovzdáva medzi ultras Interu podľa presnej hierarchie. Roky bol pravou rukou bývalého šéfa Vittoria Boiocchiho a toto miesto zaujal až po jeho smrti. Boiocchiho zastrelili v roku 2022 po incidente súvisiacom s drogami.
PSG mu nesedí
Pre Milana Škriniara je aktuálne vyšetrovanie neželanou nepríjemnosťou, ale pôsobenie v Interi Miláno už minulosťou. Aktuálne však neúspešne bojuje o miesto v základnej zostave PSG. Nedávno dal najavo, že pozícia vo francúzskom veľkoklube sa mu vôbec nepozdáva.
Tavallaey Roodsari týždeň čo týždeň sledoval jeho výkony v Interi, tušil však, že u katarského miliardára to nebude mať jednoduché.
"Nie som prekvapený, že po vymenovaní Luisa Enriqueho má problémy. Škriniar hrá najlepšie, keď obranná línia nie je príliš vysoko, keďže nie je najrýchlejší na svete.
Myslím si, že toto je veľký faktor, prečo sa mu v Paríži nedarí. Spolu s jeho zraneniami to sú vážne dôvody na obavy," zamýšľa sa.
Na konci prestupového obdobia sa špekulovalo, že slovenský obranca by mohol odísť do Saudskej Arábie, v posledných dňoch sa zasa spomína Juventus Turín.
"Prípadný návrat do Interu je však nemožný. Zjednoducho dôvodu – predseda klubu Giuseppe Marotta i športový riaditeľ Piero Ausilio dali jasne najavo, že ich vzťah so Škriniarom sa skončil v novembri až decembri 2022.
Tunajší ultras by ho pravdepodobne privítali, samozrejme, ak by im on zasa ukázal, že bojuje za tento dres. To je to najdôležitejšie pre všetkých futbalových fanúšikov pri hodnotení akéhokoľvek hráča," dodáva Tavallaey Roodsari.
Curva Nord o stretnutí so Škriniarom
Bolo to rozhodnutie, v ktorom nám Škriniar veci objasnil a z našej strany nemáme naňho ťažké srdce.
Aj keď jeho príbeh s klubom je už čiastočne minulosťou, radi by sme všetkých informovali, že Milan nám objasnil svoje dôvody, prečo sa rozhodol zmeniť dres na konci sezóny a to aj napriek láske, ktorú k Interu vždy prechovával.
Škriniar nám vysvetlil, že minulé leto (2022) ho klub informoval, že ho ponúkne na predaj a preto, hoci nechcel, musel podniknúť kroky na nájdenie si nového pôsobiska.
Po zistení, že PSG má oňho záujem a tiež toho, že Inter by ho v každom prípade predal, dostal od Francúzov ponuku, ktorú Inter neskôr nedokázal dorovnať.
Milan sa snažil Interu vyjsť v ústrety znížením svojich požiadaviek na novú zmluvu a hoci nebol schopný úplne ignorovať ponuku od PSG, zostal pripravený vzdať sa vyhliadky na zisk niekoľkých miliónov eur navyše, len aby zostal.
Aj keď toto je v konečnom dôsledku ďalší prípad, kedy nám ako fanúšikom finančná stránka klubu spôsobila trápenie, nemôžeme ísť proti hráčovi, ktorý nám za tie roky dal tak veľa. Vyzývame všetkých fanúšikov, aby mu preukázali rešpekt a za profesionalitu, ktorú preukazoval on nám.
Keďže sme uznali, že celá táto situácia bola prinajmenšom zle zvládnutá a dúfali sme, že to bude poučenie pre budúcnosť klubu, rozhodli sme sa hľadieť vpred. S Interom v našich srdciach.
Andrea Baretta, zatknutý šéf Curva Nord.