Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Česko je úplne iný svet, tam si dovolia odmietnuť za hráča aj 12 miliónov. Na prestup a lá Dubovský dnes môžeme zabudnúť

Kedysi, keď to ešte nebolo v móde, prestúpil z dubnickej "devätnástky" do nižšej talianskej súťaže. Dnes má iný názor - mladí Slováci by sa vraj mali najprv ukázať doma.

14.10.2024 05:40
Dominik Takáč Foto:
Dominik Takáč zo Slovana Bratislava v akcii proti cyperskému FC Apoel.
debata (2)

Z niekdajšieho obrancu Milana Bortela (37) je dnes futbalový agent a jeho najprominentnejším klientom brankár Slovana Bratislava, Dominik Takáč. „Ak by chytal za Spartu, jeho cena je násobne vyššia,“ vraví.

Keď vám povieme, že futbalový trh nemá logiku, budete to rozporovať?

Áno, aj nie. Ako kedy. Často sa stáva, že to, čo sa tam deje, akoby nemalo zmysel. Ale všetko je podložené výkonom na ihrisku, toto jednoducho neoklamete.

Skvelého hráča lacno nekúpite a platí to aj naopak, za podpriemerného futbalistu vám veľké peniaze nikto nepoloží na stôl.

Narážame na to, že po zápase Slovana v Celtic Parku hodnota niektorých futbalistov poskočila, pričom v Glasgowe prehrali vysoko 1:5 a vôbec tam nezanechali dobrý dojem…

Rozumiem vám. Ale nebolo to len na základe tohto stretnutia, ale celkovo tým, že Slovan sa prebojoval do Ligy majstrov.

Je to najsledovanejšia klubová súťaž, futbalisti sú na očiach, pochopiteľne, že to hýbe aj s ich cenou. LM je aj v tomto smere doslova milionárska.

Ale tí hráči predsa nie sú ani o „piaď“ lepší, ako pred duelmi LM…

No zaslúžili si to, veď postúpili do špičkovej súťaže. Iste, je tam oveľa viac faktorov, čím je futbalista mladší, tým je pre zahraničný trh zaujímavejší.

Na Slovensku platí, že ak sa má dobre predať, musí byť aj v reprezentácii – buď medzi „dvadsaťjednot­kármi“ alebo seniormi. Liga majstrov je bonus navyše.

Mário Sauer Čítajte viac Keď dal dole tričko, oči mi vyleteli. Všetko, čo sa o ňom píše, je pravda. Mladý Bratislavčan sníva o tom, ako oberie Slovan o titul

Čo všetko má ešte vplyv na ich cenu?

Výkonnosť, vek, účasť v pohároch a reprezentácii, ale aj to, odkiaľ pochádzajú. Česká liga má vyšší rating ako naša, ak by Slovák hral miesto domácej súťaže za riekou Morava, jeho cena je vyššia.

Najmä, ak sa bavíme o Sparte, Slavii a Plzni, ktoré hrajú o špicu a pravidelne nastupujú v európskych pohároch. Uvediem jeden príklad.

Vravte…

Sparta nedávno odmietla dvanásť miliónov eur za Martina Vitíka, pretože vie, že možno v zime alebo v lete ho „strelí“ minimálne za rovnaké peniaze ako by dostala teraz. Klub hrá v Lige majstrov vyrovnané zápasy, nemá teda dôvod sa báť, že by v budúcnosti už takúto ponuku nedostal.

Nestáva sa často, aby v portfóliu hráčskej agentúry mal najväčšiu hodnotu brankár, však?

Veru nie. Odkedy je Dominik Takáč v Slovane, jeho cena sa zdvojnásobila. Nebolo to však len-tak. Všetko podoprel kvalitnými výkonmi aj na najvyššom fóre. Je úplne normálne, že jeho hodnota rastie.

Dva milióny na portáli Transfermarkt sú niečo, od čoho sa dá odpichnúť?

Nie vždy je to presné, ale môžeme to brať ako orientačný bod. Pre futbalových fanúšikov, ale aj pre kluby. Iste, tie si hráča najprv odsledujú, pozisťujú veci okolo, až potom prichádzajú s ponukou.

Na cenu však má dopad napríklad aj dĺžka zostávajúceho kontraktu, ľahšie predáte futbalistu, ktorému vyprší zmluva už o rok. Najpodstatnejšie však je, ako si samotného hráča cení jeho klub.

Milan Bortel (vľavo) s Dominikom Takáčom v... Foto: Archív Milana Bortela
Milan Bortel Milan Bortel (vľavo) s Dominikom Takáčom v priestoroch Tehelného poľa.

Dá sa očakávať, že Slovan by sa dnes o nižšej cene ani len nebavil?

Ťažko povedať, veď len pred mesiacom a pol sa zavrelo letné prestupové okno. Navyše, u brankárov je to vždy náročnejšie, tí sú zaujímaví predovšetkým v lete.

Je to post, ktorý dáva mužstvu istotu a preto jednotlivé tímy na ňom neradi robia zmeny uprostred sezóny. Chystajú si ich skôr na celý rok.

Ak by dnes Takáč chytal trebárs za Spartu, bola by jeho hodnota aspoň dvojnásobná?

Určite. Slavia a Sparta majú v Európe veľké meno, svojich hráčov predávajú neraz aj za viac ako desať miliónov eur a kluby, ktoré sa o nich zaujímajú, sú zasa z najlepších svetových líg.

Konkrétne ponuky často prichádzajú z Nemecka, Talianska či Anglicka, kde peniaze nie sú problém.

Skúsme to otočiť… Akú by mal Takáč hodnotu, keby aj naďalej pôsobil v Trnave?

Hoci tam chytal výborne, dva milióny by to rozhodne neboli. Spartak nehrá v európskej súťaži a predávať hráčov čisto zo slovenskej ligy nie je vôbec ľahké.

Ak sa objaví záujemca, kontaktuje najprv klub alebo hráčsku agentúru?

Sú rôzne prípady. Niekedy sa ozve jeden klub druhému, inokedy to s nimi zasa riešime my ako hráčska agentúra.

Vždy platí to, že nakoniec sa treba postarať o podmienky pre samotného hráča – to je už naša parketa. Ale platí to aj naopak, čokoľvek dohodneme my, nemusí mať zmysel, pokiaľ si nepovedali áno aj oba kluby.

Juraj Čobej Čítajte viac Pred rokmi žiaril v LM, v petržalskom byte pritom pestoval priesady pre rodičov z východu. Čobej o Weissovi: Krásna povaha, ale jedno si zapamätajte

Sú momentálne okolo Takáča nejaké prestupové šumy?

Je príliš skoro, prestupový trh sa opäť otvorí až v januári. Iste, zvýšený záujem tu je, ale konkrétne ponuky zatiaľ nie.

No poviem to takto: ak by mal Dominik Takáč v zime niekam prestúpiť, potom je veľký predpoklad, že ten klub ho už dnes podrobne sleduje.

Ako ďaleko je od prvotných pytačiek až po samotný prestup?

Každý transfer je iný, všetko sa môže zbehnúť za mesiac, ale boli aj prípady, keď sa to naťahovalo pol roka. Ani Takáčov transfer nebol zo dňa na deň, vieme, aká tam bola situácia.

Odchádzať z Trnavy do Slovana je vždy trošku kontroverzné. Všetko sme zvažovali, Dominik sa s tým musel stotožniť, nechceli sme naňho tlačiť, sám sa musel o tom presvedčiť. V jednej chvíli nám to všetkým začalo dávať zmysel.

Čo sa stalo?

O Dominika sa dlhodobo zaujímal Vladimír Weiss, niekoľkokrát s ním komunikoval, chcelo ho vedenie, i tréner brankárov, čo je najdôležitejšie.

Navyše, ponuky zo zahraničia nespĺňali hráčove predstavy a z toho, čo sa vyskytlo, nám to v Slovane dávalo najväčší zmysel. Veď tento klub je viacnásobný majster Slovenska a hrá niekoľko rokov na európskej scéne.

Čo všetko si kluby o hráčoch zisťujú?

Dôležitá je povaha, ako si sadne s kabínou, či je to bezproblémový typ, jeho jazykové znalosti, fyzické testy a predpoklady. Ale aj to, či hráč vôbec chce prestúpiť do daného tímu.

Vojin Prole Čítajte viac Keď v Slovane neboli peniaze, tréner nás poslal kradnúť paštéty. Vojin Prole spomína, ako v hneve zavesil spoluhráča na vešiak

Aj jeho finančné nároky?

Na začiatku sa dá nejaký nástrel, ktorý sa postupne dolaďuje. Paralelne medzi sebou rokujú kluby o finálnej transferovej cene.

Takáčov prestup do Slovana sprevádzali aj rôzne vyhlásenia. Agent zrejme nerád počuje, keď bývalý tréner povie, že jeho klient nikdy nebude moderným brankárom, však?

Poznám Miša Gašparíka a o jednom som presvedčený, Dominika si váži, mali skvelý vzťah. Navyše, nemyslím si, že niektoré vety, ktoré sa dostali na verejnosť, aj presne takto povedal. Skôr sa vec len zbytočne mediálne zdramatizovala.

Neskúšali ste Gašparíkovi dohovoriť?

Žijem v Trnave, poznáme sa, ale vôbec nie. O tejto veci sme nekomunikovali. Celé to bolo nafúknuté.

No nemá podobné vyhlásenie vplyv aj na ďalšiu kariéru hráča?

Záleží, ako sa futbalista uchytí. Aj o Dominikovi sa sprvoti špekulovalo, ale ihneď žiaril. Navyše, vôbec nesleduje a ani nerieši, čo sa kde popíše, nepripúšťa si sociálne siete a o dva týždne už slovanisti skandovali jeho meno. Rozumiem však aj tomu, že Trnavu pachuť asi nikdy neprejde.

Fanúšikovia na Tehelnom poli nohu, o ktorej Gašparík vravel, sledovali…

Môj názor je, že nech radšej brankár chytí niečo navyše. Poznám súčasné trendy, rozohrávka je dôležitá vec, ale v tomto prípade nevidím žiadny problém, Takáč dosiaľ nohou nič nepokazil. V Lige majstrov mal skvelé zákroky, v Slovane nemôžu byť s Dominikom nespokojní.

Je dnes ťažšie predať dobrého brankára ako útočníka?

Jednoznačne. Keď počas prestupového obdobia komunikujeme s klubmi, všetky hľadajú gólového útočníka, krídla a ľavonohých stopérov. Kanonieri idú „na dračku“, vždy ich ľahšie predáte ako brankára.

Peter Babnič Čítajte viac „Stratený muž" Babnič v úprimnej spovedi: To, čo som si zarobil, zhltli automaty. Nič iné by som nechcel, len naspäť svoju rodinu

Z toho vychádza, že je to najdôležitejší post na ihrisku…

Všetci chcú muža, ktorý vie dávať góly, lebo tie rozhodujú zápasy. Aj ich cena v porovnaní s brankármi rastie raketovým tempom.

Nájdu sa dnes – trebárs v našej lige – futbalisti, ktorý nemajú agenta?

Nie je ich veľa. Dokonca si ani na nikoho nespomínam. Možno by sa našiel niekto starší, skúsenejší, sú to však ojedinelé prípady. Je to iné ako za mojich hráčskych čias, percento futbalistov, ktorých zastrešuje agentúra, výrazne stúplo.

Povedzte, v čom hráčovi dokážete pomôcť pri samotnom prestupe?

Nie je jednoduché prísť za budúcim zamestnávateľom a pýtať si mzdu. Vravieť mu, „toľko a toľko si zaslúžim“. Je to veľmi neprirodzené. Vždy je ľahšie, keď to za vás spraví niekto iný. Viem to aj z vlastnej skúsenosti.

Má posledné slovo hráč?

Vždy. Jedine on môže rozhodnúť. My ponúkame možnosti, ale na konci sa musí vyjadriť samotný futbalista. Môj hlas je len poradný, to je naša úloha. Povieme, aké sú možnosti, kde je finančný strop, ale ak hráč zavelí, že tam ísť nechce, potom tadiaľ cesta nevedie.

Vlastnú kariéru ste štartovali v nižších talianskych súťažiach. V tom čase to nebolo obvyklé… Mal v tom prsty agent?

S dubnickou devätnástkou sme hrali v Žiline, tuším sme vyhrali 4:0 a všimol si nás jeden Talian. Viacerých nás oslovil, napokon sme odišli dvaja. Nebolo to ľahké rozhodovanie, no cítil som to tak, že to chcem skúsiť.

Dnes by ste podobný postup svojmu klientovi odporučili?

Nie som toho zástancom. Mladí chlapci nech sa najprv presadia v domácej lige, v našom mužskom futbale. Záleží aj od povahy, hráč musí byť trošku flegmatik, musí sa vedieť povzniesť ponad ťažké začiatky. Ja však vravím, že najprv sa treba ukázať doma.

Milan Bortel svojho času na tréningu Slavie Praha. Foto: ČTK / Zbyněk Stanislav
Milan Bortel Milan Bortel svojho času na tréningu Slavie Praha.

Zaujímavé, keď to hovorí futbalový agent…

Sú to aj vlastné skúsenosti, tu treba byť opatrný. Ísť von, byť tam dva-tri roky a potom sa hneď vrátiť, to predsa nedáva žiadny zmysel.

Keď dnes mladý slovenský futbalista ide do druhej talianskej ligy, fanúšik väčšinu mávne rukou…

Presadiť sa v Serii B je veľmi ťažké, priestor dávajú skôr domácim futbalistom. Okrem toho, je to veľmi bojovná súťaž, nie každému sadne.

Na začiatku rozhovoru ste spomínali Vitíka a jeho zamietnutý dvanásťmiliónový prestup. Čo je podľa vás momentálne slovenský strop? Je možné, že by z našej súťaže odišiel talentovaný futbalista za desať miliónov do cudziny?

Nereálne! Zo slovenskej ligy určite nie. Ak si dobre spomínam, Andraž Šporar odišiel za šesť miliónov eur, iste, mal už svoj vek, ale osemciferné číslo je v slovenských podmienkach sci-fi. Od nás sa celkovo ťažko predávajú hráči do zahraničia.

Čiže prestup zo slovenského klubu priamo do Realu Madrid, ako sa to kedysi podarilo Petrovi Dubovskému, už nehrozí…

To by musel byť 15-ročný supertalent, ten by však nešiel priamo do prvého tímu, ale maximálne do juniorky. Čiže odpoveď je rovnaká, „prípad Dubovský“ sa dnes zopakovať nemôže.

Ak pripustíme, že brankársky sen je vychytať pokutové kopy vo finále Ligy majstrov, čo je potom „agentský“ futbalový sen?

Mať toho brankára ako svojho klienta a byť na spomínanom zápase. (úsmev)

Peter Dubovský, jediný Slovák, ktorý si zahral... Foto: ŠTARTFOTO
Peter Dubovský Peter Dubovský, jediný Slovák, ktorý si zahral za slávny Real Madrid.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Peter Dubovský #Dominik Takáč #Milan Bortel