Najslávnejší švédsky futbalista, jeden z najlepších, aký tu kedy bol, pred rokom oficiálne ukončil kariéru. Jeho vplyv je však nezmazateľný. Zmenil nielen švédsky futbal, ale aj Švédsko ako také.
Zlatan Ibrahimovič!
Švédom len omylom?
Otec Šefik, smutný muž hľadajúci útechu v alkohole, matka Jurka, pracovitá žena, ktorá drie, len aby jej päť detí malo čo do úst. Obaja juhoslovanskí imigranti na neslávne slávnom sídlisku Rosengard.
Tu sa začína príbeh neskôr veľkého futbalistu – útočníka, ktorý strieľal góly za rodné Malmö, Ajax Amsterdam, milánske AC aj Inter, Manchester United, Barcelonu, Paríž či americké Los Angles.
O jeho futbalovom umení sa už popísali tony papiera. Vedel byť ako tank, ktorý ukázal v chladný daždivý večer aj futbalistom zo Stoke City, čo je to tvrdosť, no o pár dní zasa dával technické lekcie hviezdnym brazílskym legionárom.
Zlatan Ibrahimovič dostal do vienka nevšedný futbalový talent. Ale aj fascinujúcu osobnosť, ktorá sa na severe Európy vzoprela všetkým kultúrnym normám.
Hovorili mu „veľkohubý“ Zlatan, lebo vždy na rovinu povedal, čo si myslí a o kom si myslí. Vravel komu chce a čo chce.
Keď na jar 2018 podpisoval zmluvu s L.A. Galaxy, svoj príchod oznámil po „zlatanovsky“. V Los Angeles Times si objednal celostranový inzerát a v ňom uviedol: „Los Angeles, nemáš za čo“.
A keď následne strelil ikonický gól, v tej sezóne najkrajší v americkej MLS, komentoval to takto: „Prišiel som, videl som, zvíťazil som“.
Pre mnohých to bola číra arogancia. Nazdávali sa, že aj švédsky dres nosí omylom. Správal sa totiž vždy antišvédsky, akoby ani na sekundu nedokázal skryť svoje balkánske korene.
Potreboval emóciu, nepriateľa, ktorý by jeho úroveň dokázal ešte o niečo pozdvihnúť. Ak práve nebol na ihrisku, našiel si ho.
Aj vám trošku pripomína Novaka Djokoviča? Tá jeho neochvejná viera v seba samého. Vo vlastné schopnosti. Zlatan si nemyslel, že je dobrý, on to jednoducho vedel. V Djokovičovom prípade to problém nebol a nie je, jeho mentálna výbava je doma na obdiv.
Ale Zlatan a Švédsko? Tu sa začína kultúrny konflikt…
Nikdy sa nepovyšuj
Počuli ste už výraz Jantelagen? Nepísaný sociálny kódex zakorenený vo švédskej kultúre. Doslova prikazuje, že človek by sa nikdy nemal považovať za lepšieho ako ostatní.
Vyhýbať sa vyčnievaniu a bagatelizovať individuálne úspechy. Naopak, vyzdvihuje kolektívne myslenie, cení sa v ňom pokora, odmieta sebapropagáciu.
Jantelagen znamená v preklade Zákon Jante. Názov je odvodený od mesta Jante, ktoré dodržiava spomínané pravidlá a ktoré sa objavilo vo fiktívnej románe nórsko-dánskeho autora Aksela Sandemosa v roku 1933.
Zákon Jante znie:
1. Nebudeš si myslieť, že si niečo viac.
2. Nebudeš si myslieť, že si rovnako dobrý ako my.
3. Nebudeš si myslieť, že si múdrejší ako my.
4. Nebudeš si nahovárať, že si lepší ako my.
5. Nebudeš si myslieť, že vieš viac ako my.
6. Nebudeš si myslieť, že si dôležitejší ako my.
7. Nebudeš si myslieť, že si v niečom dobrý.
8. Nebudeš sa nám smiať.
9. Nebudeš si myslieť, že niekoho zaujímaš.
10. Nebudeš si myslieť, že nás môžeš poučovať.
Sandemoseho román tiež zavádza jedenáste pravidlo, ktoré slúži ako miestny trestný zákon: Nebudeš si myslieť, že existuje niečo, čo o tebe nevieme.
Doktor Stephen Trotter, škótsko-nórsky akademik, ktorý písal o tomto koncepte, však pre BBC potvrdzuje, že jeho duch existuje v severských krajinách – najmä vo vidieckych oblastiach – už po stáročia.
„Je to mechanizmus sociálnej kontroly. Je o tom, že nepredstierate, že viete viac ako iní alebo viac ako viete,“ vysvetľuje.
No povedzte, nie je Zlatan presným opakom tohto kódexu?
Jedna malá story z jeho futbalového života, ktorá odhaľuje jeho nešvédske vnútro. Keď sa ho reportér po zápase pýtal na názor, odpoveď znela asi takto: „To vie len Boh.“
Je ťažké sa ho na to opýtať, reagoval pohotovo novinár, ktorého však Ibrahimovič následne „odrovnal“. „Práve sa s ním rozprávaš!“
Čítajte viac Keď dal dole tričko, oči mi vyleteli. Všetko, čo sa o ňom píše, je pravda. Mladý Bratislavčan sníva o tom, ako oberie Slovan o titulAlebo vtipy, ktoré v súvislosti so Zlatanom zľudoveli. Niekoľko príkladov…
- Keď Alexander Graham Bell zhotovil telefón, mal už tri zmeškané hovory od Zlatana.
- V škole učitelia zdvíhali ruky, aby mohli prehovoriť so Zlatanom.
- Jedného dňa prišiel Zlatan neskoro do školy. Ostatní študenti však dostali poznámku, pretože prišli príliš skoro!
- Stalo sa, že Zlatan vynechal dva dni po sebe v škole. Neskôr ich nazvali sobota a nedeľa.
- Keď mal Zlatan desať, rozhodol sa žiť sám. A jeho rodičia sa práve presťahovali do iného domu.
Zlatanov vzdor voči „Jantelagendu“ je priam fascinujúci, ba až mätúci. Švédi si vo všeobecnosti cenia spoluprácu, pocit spolupatričnosti a podľa toho desiatky rokov vyzeral aj ich futbal.
Jednoducho tímová hra nadovšetko. Potom však prišiel „chlapík“, ktorý svojou brilantnosťou a okázalosťou vniesol do – nielen – tamojšieho futbalu nesúlad.
"Predtým bol najdôležitejší kolektív a pre individuálne schopnosti tu nebol veľký priestor. Ak ste sa o to snažili, automaticky ste boli vnímaný ako problematická osoba.
Bolo jednoduchšie sa takéhoto futbalistu zbaviť. Zlatan to zmenil. Vďaka nemu je oveľa jednoduchšie spraviť z individuality súčasť kolektívu. A ľudia s imigrantským pôvodom zasa majú ľahšiu cestu do švédskeho národného tímu," nechal sa počuť Henok Goitom, Zlatanov niekdajší spoluhráč.
Strašidelný Rosengard
Ibrahimovič sa narodil bosnianskym a chorvátskym rodičom v Malmö, vyrástol v štvrti Rosengard, ktorá je akýmsi taviacim kotlom rôznych kultúr.
Veľké fádne bytové domy, ktoré tvoria toto sídlisko, postavili v rokoch 1967 až 1972 a boli súčasťou takzvaného „miliónového programu“ verejného bývania, ktorého cieľom bolo poskytnúť národu počas jednej dekády milión nových domovov.
Vzhľadom na to, že švédska populácia počítala v tom čase osem miliónov, jednalo sa o mimoriadny zámer.
Malmö bolo postavené na ťažkom priemysle a lodiarenstve, ale počas 70. rokov minulého storočia Švédsko zasiahla recesia a v meste došlo k poklesu populácie.
Obytné bloky Rosengardu boli spočiatku určené pre švédsku pracujúcu triedu, no ako sa tá odsťahovala, postupne ju nahradili imigranti a žiadatelia o azyl.
V 80. a začiatkom 90. rokov, keď Ibrahimovič vyrastal, bol Rosengard, ako to sám uviedol vo svojej autobiografii, „plný Somálcov, Turkov, Juhoslovanov, Poliakov a všetkých možných druhov imigrantov“.
Pravda je taká, že do roku 2007 sa celých 86 percent ľudí žijúcich na spomínanom sídlisku buď narodilo v zahraničí, alebo malo odtiaľ oboch rodičov.
Rosengard bol známy tým, že ho sužovala kriminalita a nezamestnanosť. Mnohí Škandinávci v ňom dodnes vidia hororový a varovný príbeh o nezamýšľaných dôsledkoch švédskeho liberálneho postoja k imigrácii.
Kedykoľvek sa vo verejnej diskusii objaví táto téma, Rosengard sa označí ako príklad toho, čomu sa treba za každú cenu vyhnúť.
„V Malmö sa vždy diali veci, strieľalo sa a podobne, ale ľudia, ktorí tu žijú, majú toto mesto naozaj radi,“ vysvetľuje Torbjorn Andersson, docent na univerzite v Malmö.
„Možno sú tunajší ľudia zvyknutí na to, že sa stále niečo deje. Mimo tohto mesta sa však Malmö veľmi boja. Navonok vidno, že je to tu trochu ako na divokom západe.“
No Zlatan, no party
Aj Zlatanova výchova mala preto príliš ďaleko od konvenčnosti a možno práve preto sám nikdy úplne neprijal švédsky Jantelagen.
Nezapadal doň a bolo mu to prakticky jedno, lebo jeho identita prekročila hranice. „Bol Švéd, ale bol aj niečím viac – globálnym občanom,“ napísal o ňom kedysi Eurosport.
Aj preto sú na severe názory na Ibrahimoviča do veľkej miery zmiešané, pričom mnohí uznávajú jeho športový prínos, ale zároveň zápasia s kultúrnymi dôsledkami jeho osobnosti a činov.
Niektorí v tejto polemike zašli ešte ďalej, tvrdia, že Ibrahimovič v skutočnosti vôbec nie je Švéd. Predovšetkým tamojší demokrati, protiimigračná politická strana, má za sebou niekoľko vyhlásení na adresu Zlatanovho „švédstva“. Necíti sa vraj ako Švéd, nemá švédsku reč tela a jazyk vo všeobecnosti.
Buď ho milujú alebo nenávidia, rovnako, ako to bolo s Muhammadom Alim. Ich „veľkohubosť“ mnohých vyrušovala, no aj tí istí ľudia pociťovali pri sledovaní ich výkonov absolútnu radosť.
Čítajte viac Pred rokmi žiaril v LM, v petržalskom byte pritom pestoval priesady pre rodičov z východu. Čobej o Weissovi: Krásna povaha, ale jedno si zapamätajte„Nie je to tak, že by bol taký zlý, ako ho niekedy vykresľujú médiá. Zdá sa, že je milujúcim manželom aj otcom, no veľmi rád sa hrá na divu, čo sa Švédom vôbec nepáči. Preferujeme skôr niekoho ako Henrik Larsson,“ napísal jeden z fanúšikov pod jeho profilovým článkom.
Podľa Johanny Frandenovej, novinárky z denníka Aftonbladet, predstavuje Zlatan nové Švédsko.
„Pred ním tu bolo veľa generácií imigrantov, no on sa stal symbolom pre ľudí s prisťahovaleckým pôvodom. Predstavuje veľkú skupinu ľudí, ktorí tu sú vychovaní, no doma hovoria inými jazykmi. Takých, ktorí mali predtým problémy identifikovať sa s nami.“
Napokon, vo Švédsku za posledných dvadsať rokov zľudovelo, že " nebyť masovej imigrácie, nemali by sme Zlatana ani pizzu".
Ale späť k futbalu, lebo na tomto poli majú všetci jasno. „No Zlatan, no party“. V preklade – s Ibrahimovičom sa akoby skončila severská futbalová šou.
To, že Švédi, donedávna pravidelný účastník záverečných turnajov MS a ME, hrajú v C-divízii Ligy národov, je trošku toho dôkazom.
Najlepšie hlášky Zlatana Ibrahimoviča
- José Mourinho je veľká hviezda, mám ho rád, je naozaj cool. Keď prvýkrát stretol moju ženu, povedal jej: „Helena, máš len jednu úlohu. Kŕmiť Zlatana, nechať ho spať, udržiavať šťastného.“
- José Mourinho je protikladom Pepa Guardiolu. Keď Mourinho rozjasní miestnosť, Guardiola zatiahne závesy.
- Keď som mal sedemnásť rokov, Arséne Wenger ma chcel na skúšku v Arsenale. Odmietol som. Zlatan nerobí konkurzy.
- Stáť sa trénerom? Myslím, že radšej nie. Počas zápasu by som nafackal minimálne dvoch hráčov a ďalších osem po zápase.
- Keď Guardiola začal filozofovať, nepočúval som ho. Prečo by som mal? Boli to kecy o krvi, pote a slzách, tento druh blbostí. Filozofa nepotrebujeme, ja a škriatok stačíme na všetko sami.
- (o Lionelovi Messim) Nemám toľko Zlatých lôpt, ale tiež nepotrebujem stoličku, aby som si mohol kúpiť snickers v automate.
- (spomienka na Davida Beckhama) Prezerali sme si v šatni jeho playlist. Bolo tam veľa Justina Biebera, Jonas Brothers a Seleny Gomez. Je pekné vedieť, že ani David Beckham nemá dobrý vkus vo všetkom.
- Je to chyba Davida Trezegueta, ktorý do mňa lial jednu vodku za druhou. Pamätám si, ako som sa zobudil v sprchovacom kúte. Teraz mi ale verte, že som už voči vodke o dosť odolnejší.
- Nepotrebujem Zlatú loptu, aby som vedel, že som najlepší.
- (keď sa ho novinár spýtal, či nie je gay) Príď ku mne so svojou sestrou na návštevu a ja ti ukážem, či som gay.
- Kosovo je Srbsko len v prípade, že moja matka je panna.
- Majstrovstvá sveta bez Zlatana sa neoplatí sledovať.
- Potrebujem nových hejterov. Tí pôvodní sa stali mojimi fanúšikmi.
- Nemôžem si pomôcť. Usmievam sa nad tým, aký som perfektný.
- Zatiaľ v Paríži nemôžem nájsť byt a bývam v hoteli. Pokiaľ vhodný byt nenájdem, kúpim si ten hotel.
- Keby som sa naplno venoval taekwondu, pravdepodobne by som vyhral niekoľko olympijských medailí.