Vidí to celý svet. V tej chvíli azda neexistuje jediný futbalový fanúšik, ktorý by neveril, že teraz bude nasledovať hvizd rozhodcu a jeho vzpriamená ruka smerom k bielemu bodu.
Kučeravý Španiel Marc Cucurella si chvíľami hľadá ruku, ktorú mu „odstrelilo“ a akiste si vraví, „do pekla, nebudeme vo finále“.
Hoci sa všetko zdá byť jasné a nemenné, z nejakého mimoriadne záhadného dôvodu anglický rozhodca Anthony Taylor mlčí. Rozpaží ruky, započúva sa do slúchadla, ktoré ho spája s pomocným systémom VAR, ale ani odtiaľ mu správne neporadia.
O dvanásť minút neskôr je nespravodlivosť dokonaná, Mikel Merino strieľa víťazný gól a La Roja postupuje do finále ME. O pár dní sú zo Španielov kontinentálni šampióni.
Čítajte viac A teraz si vás všetkých kúpim... Slovan stojí proti mužovi, ktorý by mohol viac ako desať rokov živiť celé SlovenskoZmätený šéf
Priznanie si chyby niekedy trvá pár sekúnd, občas sa tak stane ešte priamo na ihrisku, tentoraz to však bolo celých osemdesiat dní. Komisia UEFA nečakane vydala vyhlásenie, v ktorom priznáva, že Nemci boli 5. júla 2024 ukrátení o pokutový kop.
A možno aj o berlínske finále…
„Podľa najnovších smerníc by sa mal kontakt ruky s loptou, ktorý zastaví strelu na bránku, trestať prísnejšie a vo väčšine prípadov by mal byť nariadený pokutový kop, pokiaľ nie je ruka obrancu veľmi blízko tela alebo v kontakte s telom. V tomto prípade zastavil Cucurella priamu strelu na bránku, ktorá nebola príliš pri tele, takže mala byť nariadená penalta,“ uvádza sa v stanovisku.
Odhliadnuc od času, ktorý odvtedy uplynul, je táto reakcia prinajmenšom prekvapujúca, keďže predseda komisie rozhodcov UEFA Roberto Rosetti sa priamo po štvrťfinále Taylora zastával.
Hádam sa nikto neurazí, keď napíšeme, že pravidlá týkajúce sa hry rukou v šestnástke sú prinajmenšom komplikované. V pravidlách sa píše, že je to priestupok, ak:
- sa hráč dotkne lopty úmyselne rukou alebo pažou,
- trafí loptu rukou v neprirodzenej polohe – tak aby zväčšil svoje telo. Futbalista sa považuje za hráča, ktorý si neprirodzene zväčšil svoje telo, ak poloha jeho ruky/paže nie je dôsledkom pohybu tela hráča v danej konkrétnej situácii alebo nie je týmto pohybom ospravedlniteľná. Tým, že hráč má ruku v takejto polohe, riskuje, že bude zasiahnutá loptou a bude potrestaný,
- skóruje rukou, hoci aj náhodne.
Takto z gauča to možno vyzerá celkom zrozumiteľne, no rozhodovanie na ihrisku v priebehu pár sekúnd je úplne iná disciplína. Čo je (ne)úmysel a čo neprirodzené správanie sa tela? Šéf UEFA Aleksandar Čeferin sám priznáva, že v tom má zmätok.
„Nikto na svete nechápe, kedy je to hra rukou a kedy nie je. V miestnosti sme mali najlepších trénerov, ukázali sme im situáciu, keď lopta zasiahla ruku hráča a opýtali sa ich: Penalta alebo nie?“ Podľa Čeferina by polovica odpískala jedenástku, druhá by hru nechala pokračovať.
Na záver názor slovenskej rozhodcovskej legendy, Vojtecha Christova, ktorý viedol finále ME 1984.
"Nemám rád, keď nastrelené ruky pískajú rozhodcovia ako úmyselné. Hráč si predsa nemôže odstrániť ruky. Neraz vidíme, ako futbalisti behajú vo vlastnej šestnástke s rukami za chrbtom, to je neprirodzené, ochudobňuje to futbal.
Ruka je súčasť tela. Rovnako ako hlava či koleno. Keď som v minulosti rozhodoval veľké zápasy, pískol som do píšťalky len vtedy, keď som videl jednoznačný úmysel hráča zahrať rukou."
Čítajte viac Vidíte len tých pražákov a na nás ostatných kašlete. Keď si bolo treba povedať, zo Slovákov sa postavil len Weiss, spomína MoravčíkBožia ruka a iné
Kontroverzie rozhodcov sú odjakživa súčasťou – nielen – najpopulárnejšej hry na svete. Vytvárajú neopakovateľné príbehy, ktoré prežijú nejednu futbalovú generáciu.
Ak „Božia ruka“ Diega Maradonu nebola naozaj božia, potom štvrťfinále majstrovstiev sveta 1986 medzi Argentínou a Anglickom prinieslo jeden z najznámejších rozhodcovských omylov v histórii.
Slávna desiatka nenápadne „hlavičkovala“ rukou ponad Petra Shiltona a dokonala tak jednu z najväčších futbalových skrivodlivostí.
Dvadsať rokov predtým – počas finále MS domácich Angličanov so Západným Nemeckom – v tom nemal prsty žiadny futbalový boh, ale moment, po ktorom sa strela z kopačky Geoffa Hursta odrazila od brvna k bránkovej čiare.
Všetko sa totiž zbehlo tak rýchlo, že nielen rozhodcovské trio, ale aj vtedajšie kamery zostali bezradné.
Soviet Tofik Bachramov síce rozhodol, že to bol gól, no Nemci cítili obrovskú krivdu. A neprajníci zasa veľké zadosťučinenie, keďže Nationalelf tiež „preplávali“ turnajom pochybným spôsobom.
Čítajte viac Pred rokmi žiaril v LM, v petržalskom byte pritom pestoval priesady pre rodičov z východu. Čobej o Weissovi: Krásna povaha, ale jedno si zapamätajteV zápase proti Uruguaju ich ruku vo vlastnej šestnástke videli hádam aj na opačnom konci planéty, len hlavný rozhodca nie.
Šampionát 2002 v Japonsku a Južnej Kórei bol eldorádom rozhodcovských zlyhaní. Najprv doplatili USA na nehanebne prehliadnutú ruku Thorstena Fringsa v pokutovom území, o pár dní boli obeťami nepochopiteľných omylov aj Taliani, Španieli a Portugalci.
Po spomínaných MS sa dokonca hovorilo o sprisahaní a nekonečnom zvýhodňovaní kórejských futbalistov.
V roku 1982 Španieli kopali pokutový kop v zápase proti Juhoslávii, hoci domáci hráč bol faulovaný ďaleko mimo šestnástky.
O štyri roky v Argentíne zasa asistent rozhodcu prehliadol dva neprehliadnuteľné ofsajdy Belgičanov. V jednom prípade to vraj bolo viac ako päť metrov, Sovieti síce vehementne protestovali, ale všetko márne.
Aj finále MS 1990 sprevádzali zvláštne verdikty, aj keď v tomto prípade môžeme aspoň povedať, že „karma – zdarma“ za božiu ruku. Najprv bol kontroverzne vylúčený Maradona a potom ešte pochybnejšie nariadená penalta v prospech Nemcov.
Čítajte viac Keď Škóti ponižovali... Weiss spravil na Tehelnom poli zo súpera ešte väčšieho úbožiaka, ako bol nočný strážca na TitanicuNie, takéto prešľapy nie sú len spomienkou na futbalové časy minulé, veď v play off o účasť na MS 2010 si Francúz Thierry Henry úmyselne spracoval loptu rukou tesne predtým, ako rozhodol zápas proti Írom.
Situácia, ktorá je škvrnou na inak veľkolepej kariére tohto skvelého útočníka, vtedy vyvolala pobúrenie a rozprúdila debaty o používaní techniky pri rozhodovaní.
Odvtedy tu už máme VAR, futbalovej nespravodlivosti ubudlo, ale nejaká predsa len zostáva. Poškodení Nemci sú toho dôkazom. Môže za to však nejednoznačné pravidlo.
Som európsky šampión?
Azda ste si všimli, že pri väčšine kontroverzií nechýbali nemeckí futbalisti. Pre Toniho Kroosa bol zápas proti Španielsku vôbec posledným, po ňom s futbalom definitívne skončil. O to viac ho aj dnes bolí neodpískaná penalta po Cucurellovej ruke.
„Trvalo im tri mesiace, aby si uvedomili, že to bola ruka. Pritom to takmer každý vedel asi po sekunde. Vážne ďakujem, teraz ma to upokojilo,“ glosoval bývalý nemecký futbalista ospravedlnenie UEFA.
„Môžem sa teraz vyhlásiť za majstra Európy, keď bolo oficiálne potvrdené, že išlo o chybu?“ položil si Kroos rečnícku otázku.
Lothar Matthäus, žijúca legenda svetového a nemeckého futbalu, je známy priamočiarym slovníkom a pri tejto príležitosti sa nezdržal:
„Ak je pravda, že UEFA teraz priznáva, že to bolo nesprávne rozhodnutie, potom je evidentné, že sme boli oklamaní. Veľká škoda, že až teraz uznávame to, čo vtedy videl každý,“ uviedla pre Bild nemecká legenda.
Iste, Nemcom je toto ospravedlnenie platné ako „mŕtvemu kabát“ a tamojšie médiá toto kajanie sa skôr rozrušilo ako upokojilo. „Lebo každý s čo i len najmenšími futbalovými znalosťami si to mohol odvodiť aj sám, to len v rozhodcovi sa nerozsvietila žiarovka,“ zúri web Bavarian Football Works.
Ospravedlnenie, ak je úprimné, však treba prijať. Kauza sa skončila, incident zostane na dlhom zozname futbalových krívd a sťažností. Napriek tomu to je len malá útecha pre Nemcov, ktorí vypadli dva kroky pred veľkým finále.
Doma. Pred vlastným publikom.