V tejto súvislosti uverejbil portál CNN Prima News komentár, v ktorom glosoval túto netradičnú situáciu.
„Šport a politika sa prelínajú oveľa viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Nemúdre politické rozhodnutia minulých rokov napríklad otvorili dvere tomu, aby teraz na športových podujatiach mohli súťažiť ženy narodené s penismi a ešte sa to väčšinovo tolerovalo,“ začína komentár autorky Karolíny Stonjekovej.
„Pred niekoľkými desiatkami hodín sme však boli svedkami ďalšieho príkladu, ako sa môže politika, respektíve nezvládnutá integrácia menšín, podpísať na športe. Išlo o futbalový zápas Izraela s Belgickom,“ pokračuje.
Zápas sa musel hrať na východe Maďarska v Debrecíne. Za zatvorenými dverami, na zápas nemohli žiadni fanúšikovia. Domáce Belgicko, na ktorého pôde sa malo hrať, totiž nebolo na žiadnom svojom štadióne schopné zaistiť poriadok a bezpečnosť počas zápasu.
Dôvodom boli obavy z protiizraelských demonštrácií. To všetko v reakcii na odvetu Izraela proti hnutiu Hamás.
Čítajte viac Nemeckí hokejisti pricestovali na zápas do Osvienčimu a na štadióne ich čakal nápis, aký tam nikdy nechceli vidieť"O tom, že krajiny ako Nemecko, Francúzsko alebo práve Belgicko migráciu z moslimských krajín historicky nezvládli, sme sa mohli presvedčiť mnohokrát, dávno pred masívnymi demonštráciami na podporu Palestíny.
Problém s integráciou migrantov trvá už niekoľko dekád a rozhodne nezačal až s vypuknutím migračnej krízy v roku 2015.
Priamym dôsledkom nepodarenej integrácie etnických a náboženských menšín je potom stav, keď je pre mnoho európskych krajín ťažké až nemožné zaistiť pri rôznych akciách plnú bezpečnosť občanov. Túto smutnú realitu odhalilo práve presťahovanie zápasu Belgicka proti Izraelu mimo územia Belgicka," píše ďalej CNN Prima News a následne poukazuje na jeden veľký paradox.
A to fakt, že stretnutie sa hralo práve v Maďarku…
"Áno, počujete dobre: Debrecín, teda Orbánovské Maďarsko. Orbán je síce popredný európsky zlosyn (aspoň tak nám ho médiá radi vykresľujú), ale zato má v krajine poriadok do tej miery, že nehrozia rasovo motivované útoky a výtržnosti proti Židom.
Čítajte viac Odchod manželky a pád Interu. Futbalová legenda prežila aj kruté chvíleNajbizarnejšie na tom všetkom je, že to nie je tak dávno, čo bola Viktorovi Orbánovi za jeho neústretový postoj k migrácii nasadzovaná psia hlava – stačí si v tejto súvislosti len pripomenúť, že práve Maďarsko spolu s Poľskom hlasovali aj proti prijatiu migračného paktu v júli minulého roka," dopĺňa autorka.
Na záver komentára ponúka portál CNN Prima News akési zrhnutie…
"Maďarsko bolo najprv démonizované preto, že si nechcelo zarobiť na rovnaký problém, ako Belgicko a mnohé ďalšie štáty. Teraz sa ale veľmi hodí, že si Maďarsko na tento problém nezarobilo, pretože môže vytrhnúť tŕň z belgickej päty a hostiť stretnutie s Izraelom bez obáv, že sa niečo môže nepekne zvrhnúť.
Krajina, ktorá bola pre odmietanie migrácie nálepkovaná ako rasistická, je zároveň (jednou z mála) krajinou, kde môžu izraelskí športovci odohrať zápas bez obavy z rasistického útoku.
Naopak krajiny, ktoré „nerasisticky“ otvorili svoje brány imigrantom, teraz čelia vzrastajúcej vlne rasizmu a antisemitizmu. Sú to ale paradoxy, čo…?" končí sa komentár českého webu.
My len pripomeňme, že aj Izraelčania museli presunúť svoje domáce zápasy. Odohrajú ich na štadióne v Budapešti.
Čítajte viac Česi v Gruzínsku totálne prepadli. Odvážajú si jednu z najťažších prehier v histórii