Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Škandalózny gól, ani VAR nepomohol. Rozhodca odmietol podať ruku kapitánovi USA

Dve prehry v skupine zastavili futbalistov USA do vyraďovacej časti na domácom šampionáte Copa América.

02.07.2024 14:00
Pulisic Ortega Foto:
Christian Pulisic v "debate" s peruánskym rozhodcom Kevinom Ortegom.
debata (4)

Posledná prehra s Uruguajom poriadne rozhnevala amerického kapitána Christiana Pulisica. Dôvodom boli kontroverzné verdikty peruánskeho rozhodcu, ktorý po záverečnom hvizde americkému útočníkovi ani nepodal ruku. „Nemôžem uveriť tomu, čo som videl,“ uviedol pre zámorské médiá Pulisic.

Kapitán USA po prehre neskrýval rozhorčenie, ktoré pramenilo z niekoľkých rozhodnutí arbitrov. Jedným z nich bol aj jediný gól v zápase, ktorý strelil v 66. minúte Mathias Olivera.

Z opakovaných záznamov sa zdalo, že uruguajský obranca bol v ofsajdovej pozícii, keď sa k nemu dostala odrazená lopta. Ale VAR gól potvrdil a rozhodca Ortega si situáciu nebol skontrolovať ani u monitora. Kontroverzných verdiktov však bolo v zápase viac, či už to boli sporné žlté karty, či fauly.

Bolo logické, že sa Američania, ktorí juhoamerické majstrovstvá v tomto roku organizujú, poriadne hnevali. Kapitán Pulisic po zápase vehementne gestikuloval smerom k rozhodcovi Ortegovi, aby sa išiel tešiť s futbalistami Uruguaja.

Útočník AC Miláno sa zakrátko ukľudnil a na zmierenie zamieril k rozhodcom s podaním ruky. Ortega, na rozdiel od svojich kolegov, odmietol gesto na zmier a ruku kapitánovi USA nepodal. To vyvolala vlnu emócií na sociálnych sieťach a fanúšikovia žiadajú trest pre peruánskeho rozhodcu.

Arbiter Ortega sa však terčom kritiky nestal po prvýkrát. V máji 2022 bol v centre škandálu po zápase medzi Bocou Juniors a bolívijským klubom Always Ready.

Argentínsky tím vtedy vyhral vďaka spornému pokutovému kopu 1:0 a po zápase polícia našla v rozhodcovskej šatni niekoľko darov od víťazného klubu. Zástupcovia Bocy priznali, že išlo o priateľské gesto a Ortega vyviazol bez trestu.

Francesco Calzona Čítajte viac Calzona sa včera na dlhých osem minút zabudol v ofsajde

Pulisic sa na pozápasovej tlačovej konferencii pustil do rozhodcov. „Úprimne chcem povedať, že toto som ešte nevidel. Nemôžem uveriť tomu, ako sa rozhodca v tomto zápase správal. Nie je to však dôvod, prečo sme prehrali. Z domáceho turnaja nie sme mimo hry kvôli rozhodcom,“ uznal Pulisic.

Futbalisti USA sa naposledy do vyraďovacej časti turnaja prebojovali v roku 2016, keď skončili štvrtí. Na šampionátoch v rokoch 2019 a 2021 reprezentanti Spojených štátov chýbali.

Najvyšší nárast ceny slovenských reprezentantov Fotogaléria - 27 fotiek Všetky fotky
Vytvorili sme rebríček nárastu/poklesu hodnoty...
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Copa América #americkí futbalisti