Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Bál sa kúpať, v sprche mu vyrástla tráva. Z Larsa sa stal Darando. Čo keď ma spoznajú a niekto sa mi prihovorí?

Dánsky futbalista Lars Elstrup bol kľúčovým hráčom dánskeho tímu počas majstrovstiev Európy v roku 1992, no vo finálovom zápase proti Nemecku, ktorý jeho mužstvo vyhralo 2:0, sa rozhodol nehrať. Podľa jeho slov ho ovládol strach z neúspechu, čo ho prinútilo zostať na lavičke.

26.06.2024 13:39
679901079 Foto:
Lars Elstrup.
debata

„Čo keby som túto obrovskú šancu premárnil a nevyhrali by sme? Bál som sa neúspechu,“ uviedol Elstrup v rozhovore pre Tribal Football.

Elstrup, ktorý Dánom zabezpečil postup zo skupiny víťazným gólom proti Francúzom a výrazne pomohol aj v semifinále proti Holandsku, v tom čase prežíval ťažké obdobie. „Dva dni pred finále som mal obrovský strach a nechcel som vôbec hrať,“ spomína.

Po triumfe na Eure sa preto nezúčastnil ani na oslave tímu. Hoci Elstrup počas svojej kariéry v tímoch ako Odense alebo Luton Town predvádzal výnimočné výkony, vnútorný boj so strachom a úzkosťou mu často bránil naplno si užívať svoje úspechy.

Ľubomír Moravčík Čítajte viac Mať tak Dubovského, ideme veľmi ďaleko. V zostave by som spravil jednu zmenu, vraví Moravčík

„Bolo to úplne vzrušujúce byť na Kenilworth Road (štadión Lutonu Town, pozn.) a vidieť všetku fanatickosť, ktorú tamojšia komunita v sebe mala. Lenže ja som si vždycky vravel: Čo keď ma spoznajú a niekto sa mi prihovorí?“ opisuje svoje skúsenosti z Lutonu Town.

Po ukončení kariéry v roku 1993 Elstrup prešiel zložitým obdobím, trpel depresiami a vstúpil do duchovnej komunity, kde si zmenil meno na Darando, čo znamená „rieka tečúca do mora“.

Nedávno sa však vracia späť na futbalovú scénu a prekonáva svoje psychické problémy.

„Dnes som silný ako nikdy predtým,“ tvrdí Elstrup, ktorý už vyše dvoch rokov žije bez depresívnych epizód a teší sa zo svojej duševnej rovnováhy.

Vraví, že 15 rokov bol na tom veľmi zle. Trpel depresiami, kvôli ktorým sa nemohol ani vykúpať. „V jednej chvíli mi z odtoku v sprche vyrástla tráva,“ krúti dnes hlavou.

17. Ivan Schranz Čítajte viac Ikona súpera mu chystala góly, jej odchod slavistov stále bolí. Zdvihlo sa mi sebavedomie, ale má to jeden háčik, vraví strelec Slovákov

Od januára predminulého roka sa mu však už darí dobre, ale zároveň si starostlivo stráži svoj psychický stav, aby predišiel akémukoľvek zlyhaniu.

„Dnes som silný ako nikdy predtým. Svoj život delím na etapy a tá posledná trvá už vyše dvoch rokov. Pozerám sa za minulosťou a porovnávam, ako som za ten čas psychicky vyrástol,“ skonštatoval Lars Elstrup.

Zaujímavosti o slovenských futbalistoch na ME 2024 Fotogaléria - 29 fotiek Všetky fotky
Slovenskí futbalisti sa na šampionát naladili...
debata chyba
Viac na túto tému: #Lars Elstrup