Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Keď vám tu dva-tri mesiace mešká plat, je to štandard. Z futbalu už nemám radosť ako kedysi, ale prináša mi ešte benefity

Aktuálne trávi s manželkou, dcérou i rodičmi dovolenku vo Vysokých Tatrách. Bývalý futbalový reprezentant Adam Nemec (38) má za sebou sezónu, ktorá ho príliš nepotešila. Jeho rumunský tím FC Voluntari vypadol z najvyššej súťaže.

30.05.2024 05:40
Adam Nemec Foto:
Adam Nemec.
debata

Na záchranu vám chýbalo jedno víťazstvo. Čo rozhodlo?

Mal som obavy, že to takto dopadne, ale v kútiku duše som veril, že sa v súťaži udržíme. Pohybovali sme sa nad čiarou 39 kôl, v poslednom nám stačila remíza na baráž a výhra na priamu záchranu.

Prehrali sme 0:1 z penalty. Asi sme si to zaslúžili za to, čo sme celý rok predvádzali. Ani prístup nebol taký, aký mal byť.

Čo vám prekážalo?

Občas som mal pocit, že polovici mužstva bolo jedno, že vypadneme. Hráči by sa stali voľnými a mohli by odísť inam. Ale kto bude mať záujem o futbalistov, ktorí vypadnú z ligy?

Nebolo to v poriadku, ale nebolo to len o tom. Urobili sme veľa chýb v každom zápase, zažili sme výmeny trénerov, dlhé šnúry bez víťazstva. Keď tím vyhrá osem zápasov zo štyridsiatich, čo iné ho čaká?

nemec šimon Čítajte viac Nemec strelil parádny gól, ale rozhodcovia ho neuznali. Jeho gesto hovorilo za všetko

Dali ste deväť gólov, čo nie je zlá bilancia…

Dva roky som mal vo Voluntari iných spoluhráčov, hrali sme kvalitnejší futbal. Teraz bol káder slabší. Držím si už zopár sezón svoj štandard, asi desať gólov za sezónu.

Ale mohlo ich byť aj viac. Dve penalty som zahodil, štyri razy som trafil do žrde, tri góly mi zobral VAR.

Deväť gólov mi stačilo, aby som bol najlepší strelec tímu, aj to niečo signalizuje, bez gólov sa nedá vyhrávať.

Čoskoro budete mať 39 rokov a udržiavate si stále dobrú výkonnosť, kondíciu, prístup. Futbal vás stále baví?

Ak mám byť úprimný, extra ma už nebaví, ale pozerám sa naň racionálne, prináša mi do života nejaké benefity. Ako každý, kto dlho robí nejakú prácu, aj ja zažívam krízu.

Najmä ak hráme o záchranu a chýbajú výsledky. Treba hrať, kým sa dá. Povedal mi to zatiaľ každý, kto to zažil.

Na druhej strane, odohral som bez problémov 40 zápasov, starám sa o seba, trénujem poctivo, tréningy si nezľahčujem, ešte si pridám.

Adam Ružička Čítajte viac Chladnokrvné zakončenie Slováka. V príprave NHL bodovali Slafkovský aj Nemec

Ale radosť už nie je ako kedysi, regenerácia trvá dlhšie, som viac ubolený. Fyzicky však nemám problémy.

V minulosti ste zažili aj lepšie futbalové obdobia. O to ťažšie sa asi motivujete…

Každý zažije lepšie i horšie časy. V mnohom ma motivuje aj rodina, lebo v Bukurešti sa nám žije dobre. Vyhovuje nám kvalita života. Za tieto peniaze by som už inde nehral.

U nás máme na Rumunsko občas iný pohľad. Asi trochu skreslený…

Možno, ale Bukurešť nie je Rumunsko. Nie všade to v krajine vyzerá ako v hlavnom meste. Je to obrovská, multikultúrna metropola, ktorá sa stále rozvíja. Keby sme tam mali rodinu, priateľov, zostaneme tam žiť.

Aké sú podmienky v rumunskom futbale? Porovnateľné so slovenskými?

Pôsobím už 17 rokov v zahraničí, takže sa mi to ťažšie porovnáva. Aj v Rumunsku sú kluby, ktoré sú perfektne vybavené.

A nájdu sa aj také, ktoré môžete porovnať so štvrtou nemeckou ligou, ak beriem do úvahy zázemie, štadión a podobne.

Ako to je vo Voluntari?

Bolo to v poriadku. Uvedomujem si, že je to v Bukurešti malý klub, nič veľké som neočakával. Mohlo to byť v niečom aj lepšie, ale aj horšie.

Nepocítili ste v klube finančné problémy?

Keď vám v Rumunsku dva-tri mesiace mešká plat, je to štandard. S výnimkou zopár klubov. Aj ja mám zatiaľ posledný z februára. Ale už to neriešim, ani sa nechodím vypytovať, kedy bude výplata.

Francesco Calzona Čítajte viac Nie sme v škôlke. Slovenskí novinári sú na Calzonu mäkkí, Talian nevysvetlil prípady Maka, Weissa ani Valjenta

Lebo aj keď mi povedia, že bude, tak nebude. Nejako sa to potom dorieši, ale nikdy nie načas.

Čo pre vás znamená, že tím vypadol z ligy? Skončíte v klube?

Potreboval by som hrať futbal ešte aspoň rok. Nebudem to špecifikovať, ale hodilo by sa mi to. V tejto chvíli ešte neviem, čo budem robiť. Vo Voluntari chcú, aby som zostal, je to na mne.

Ale radšej by som hral prvú ligu. Chýbajú mi ešte dva ligové góly do sto a do Klubu ligových kanonierov. Škoda, že som to nestihol. Aj to ma ešte trochu motivuje.

Zatiaľ nepripúšťate koniec kariéry?

Nemám problém zostať vo Voluntari, s generálnym manažérom mám dohodu. Má pre mňa nachystanú zmluvu.

Dokonca mi povedal, že ak postúpime, môžem pokračovať aj nasledujúci rok, to by som už mal štyridsiatku… Ale to by sme museli aj hneď postúpiť.

Škrtel Hamšík Čítajte viac Škrtel o Calzonovej nominácii: V prípade Maka a Čavriča zlyhala komunikácia

Vy ste predtým pôsobili tri roky aj v Dyname Bukurešť, máte v lige dobré meno, bol by problém pokračovať v nejakom inom klube?

V Rumunsku by som sa bez problémov dostal do prvoligového mužstva. Pre nás je však prioritou Bukurešť, kde pôsobia v najvyššej súťaži tri tímy – Rapid, Steaua, Dynamo.

Nechceme sa sťahovať. Najmä po tom, čo prišiel do Rapidu Jakub Hromada, je tu aj s rodinou, rozumejú si ženy i deti. Konečne máme možnosť sa s niekým vo voľnom čase stretávať.

Preto budem hrať radšej druhú ligu, aj za horších finančných podmienok, pokiaľ si rodina udrží doterajší komfort. Škoda tých dvoch chýbajúcich gólov…Bez problémov by som pokračoval vo Voluntari.

Góly ste strieľali aj v reprezentácii. Mnohí tvrdia, že od vašich čias nemalo mužstvo typického zakončovateľa, hrotového útočníka… Čo vy na to?

Ak si to niekto myslí, tak mi to lichotí. Ale ak nemáme taký typ útočníka, treba na to zareagovať.

To sa stávalo už v čase, keď som bol ešte v kádri. Hrávali sme aj iným systémom, bez klasického hrotového hráča.

Môže to byť problém aj na ME, ktoré sa začínajú o dva týždne?

Samozrejme, góly budeme potrebovať, bez nich nebudeme vyhrávať. Hoci sa hovorí, že útok vyhráva bitky a obrana vojny.

Nedostatok kvalitných útočníkov je dlhodobý problém. Čím si to vysvetľujete?

To si netrúfam hodnotiť, ale určite niekde robíme chybu. Dnes dá niekto desať gólov a odchádza do väčšieho futbalu.

Lenže často mu vyjde jedna sezóna a potom sa trápi. Rýchlo prestupovať vždy nepomáha. Dôležitejšie je posúvať sa výkonnostne.

Džaba Kankava Čítajte viac Opora Slovana prekvapivo odmietla vrchol svojej kariéry. Na EURO hrať nebude, aj keď dostala pozvánku

Slovenská reprezentácia sa stretne na Eure v skupine s Rumunskom. Aké šance jej dávate?

Ťažko sa mi to posudzuje, pretože rumunský národný tím príliš nepoznám, nesledoval som ho. Situácia je však trochu iná ako u nás, pretože v reprezentácii je osem či deväť hráčov z ligy.

Neviem, či sa niekto zo slovenskej ligy na šampionáte vôbec predstaví. Hráči z rumunskej ligy sú celkom šikovní a môžu byť aj rozdieloví.

Rumuni nemajú veľké hviezdy, možno dvoch-troch nadpriemerných hráčov, nič extra. Budú sa viac spoliehať na kolektívny výkon.

Očakávam vyrovnaný zápas, obaja môžu vyhrať. Myslím si, že kvalita je máličko na našej strane, mohli by sme o gól zvíťaziť.

Jedenástka hviezd, ktoré na Euro 2024 neuvidíme Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Európsky šampionát 2024 je za dverami, mnoho...
debata chyba
Viac na túto tému: #futbal #rozhovor #Adam Nemec #FC Voluntari