Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Deň, keď zomrel futbal. 39 mŕtvych pred 39 rokmi. Obete ležali na štadióne, kluby museli hrať

V tento deň pred 39 rokmi, 29. mája 1985, sa na štadióne Heysel v Bruseli odohrala jedna z najväčších tragédii v histórii futbalu, pri ktorej prišlo o život 39 fanúšikov a viac ako 600 bolo zranených.

29.05.2024 15:06 , aktualizované: 20:08
Tragédia v Bruseli Foto:
Tragédia na Heysel štadióne v Bruseli naštartovala množstvo bezpečnostných zmien vo svetovom futbale.
debata (7)

Pred finále Pohára európskych majstrov medzi Juventusom a FC Liverpool prišlo na štadióne Heysel v Bruseli k výtržnostiam.

Anglický chuligáni zaútočili na priaznivcov talianskeho tímu s fľašami a pyrotechnikou. Konflikt eskaloval v čase, keď väčšia skupina fanúšikov Liverpoolu prerazila bezpečnostný plot.

Podporovatelia Juventusu sa na úteku pred náporom chuligánov vrhli k betónovému múru štadióna, ktorý sa pod tlakom stoviek ľudí zrútil. Pri tragédii zahynulo spolu 39 ľudí, medzi nimi 32 Talianov a viac ako 600 bolo zranených.

Marco Reus Čítajte viac Zmena po finále so Sovietmi. Pán Dortmund chce rozlúčku ako zo sna

Na druhej strane štadióna Heysel začali priaznivci Juventusu odvetné útoky a narazili na políciu, ktorá im stála v ceste. Väčšie či menšie strety trvali viac ako dve hodiny a pokračovali aj po začiatku zápasu.

Podľa jednej z teórii prišlo k útoku anglických chuligánov v dôsledku pomsty za finále Pohára európskych majstrov z roku 1984, keď prišlo k stretom medzi podporovateľmi AS Rím a FC Liverpool. Rok sa šírili informácie, že liverpoolski chuligáni chystajú tvrdú odvetu a bohužiaľ sa naplnili.

Za hroznú tragédiu nebol nikdy nikto zodpovedný, aspoň čo sa týka organizátorov, polície, UEFA či ľudí, ktorí mali na štadióne na starosti bezpečnosť.

12. Dávid Hancko Čítajte viac Hancko prehovoril o možnom prestupe do Liverpoolu: S trénerom sme o tom vtipkovali

V analýze nešťastných udalostí sa okrem iného konštatovalo, že štadión Heysel bol vo veľmi zlom stave, polícia a bezpečnostné zložky si nerobili správne svoju prácu a predalo sa viac vstupeniek, ako bola kapacita štadióna.

Za najväčších vinníkov boli označení chuligáni z Anglicka a kluby z tejto krajiny dostali trojročný zákaz štartu v európskych pohárových súťažiach. Keďže správy o vyčíňaní chuligánov na štadiónoch po celom Anglicku neutíchali, trest bol predĺžený až do sezóny 1990/91.

Napriek tragédii, ktorá sa stala, sa zápas odohral a Juventus zvíťazil 1:0 gólom Michela Platniho z pokutového kopu.

Kylian Mbappé Čítajte viac Trestajú Mbappého? Francúz nedostal od Paríža výplatu ani lukratívny bonus. Do konfliktu vstupujú právnici

Organizátori vtedy uviedli, že nepokoje by boli ešte väčšie, keby sa zápas nehral. "Náčelník mestskej polície prišiel do našej šatne a povedal nám, čo sa stalo. Trval na tom, že musíme hrať a Juventus súhlasil. Nechceli sme, lebo sme museli myslieť na futbal na štadióne, kde sú mŕtvy ľudia,“ povedal vtedy kapitán Liverpoolu Phil Neil.

Desať rokov po tragédii bol Heysel štadión zmodernizovaný a znovu otvorený. V súčasnosti nesie meno belgického kráľa Boudoina.

Tradiční Česi, experimenty veľmocí. Dresy na ME Fotogaléria - 41 fotiek Všetky fotky
Už o dva mesiace to vypukne. Na nemeckých...
Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Juventus Turín #FC Liverpool